Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

DTU FINALS4 Tournament 2018 / INTERNATIONAL MASTERS NRW 2018

  • Tournament dates
  • 6 October 2018
  • Deadline
  • 30 September 2018
  • Competitors
  • 267 / 500
  • Location
  • Bielefeld
  • Germany Germany

Downloads

DTU Final X Turnier -OutlineDTU Final X Turnier -Outline
DTU Final4 Tournament NeueDTU Final4 Tournament Neue

Competitors (267)

Juniors C female -27 kg (2)
Class I (1)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Oppel Malin Taifun e.V Leipzig Germany Germany
Juniors C female -29 kg (3)
Class I (1)
Alexandra Weber SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Madita Rudolph TV Becketal Germany Germany
Ommaima Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class I (3)
Emily Kunz SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Michelle Weber SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Novi Nelissen Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Class II (4)
Ela Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sophia Helle Taifun e.V Leipzig Germany Germany
Sumeyye Ustundag TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -35 kg (2)
Class I (1)
Katharina Koch Sportschule Merinus Germany Germany
Class II (1)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (1)
Class II (1)
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -43 kg (1)
Class II (1)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -52 kg (1)
Class II (1)
yousra ouarssani Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors C male -27 kg (4)
Class I (2)
Kirill Bem Sportschule Merinus Germany Germany
Maximilian Prizker Sportschule Merinus Germany Germany
Class II (2)
Claudio Miligescu Leopard Lengerich Germany Germany
Rayyan Zeynel Dumlu Vahdet SKV Hannover 1984 e.V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (3)
Class I (1)
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (2)
Erim Eddie Jr. Arslan TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Michael Strehle TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Juniors C male -32 kg (4)
Class I (2)
Mohamed Taleb T.L.A ( Taekwondo Loos Academy ) France France
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (8)
Class I (6)
Abdelmajid Bougherra T.L.A ( Taekwondo Loos Academy ) France France
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Firas Benalia TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Haakon Ohlendorf SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Sam Fairhurst Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Class II (2)
Daniel Tatonin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Leon Cordoba Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Juniors C male -39 kg (3)
Class I (2)
Askin Yusuf Yilmaz TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
EMIRHAN OZCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -43 kg (1)
Class I (1)
ILJA REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -29 kg (1)
Class II (1)
sabrina amchalla Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors B female -33 kg (2)
Class I (2)
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Zahra Massomi Taekwondo Cappel e.V. Marburg Germany Germany
Juniors B female -37 kg (5)
Class I (4)
ILAY SENYIL TKD GLADBECK Germany Germany
Marbele Pfaff Landeskader Sachsen Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Suheda Yavuz TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Agapi Panailidou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (4)
Class I (4)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Firdaous Bouisengaren Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Ilayda Vatan TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Juniors B female -44 kg (4)
Class I (2)
Adiba Asimi TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Jamie-leigh Smith Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Class II (2)
Kaoutar Fannan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (4)
Class I (2)
Denna-Luciana Koushan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Luisa Hauser Landeskader Sachsen Germany Germany
Class II (2)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Anastasia Vassiliadou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (3)
Class I (2)
Celine Lerch Landeskader Sachsen Germany Germany
Jacy Aaliyah Wenzel TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Class II (1)
Tugba Karadag Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors B female -55 kg (1)
Class I (1)
Madeleine Hettlage BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Juniors B female -59 kg (4)
Class I (3)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Joelle Mackeben BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Melika Torky Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female +59 kg (2)
Class I (2)
Chiara Reichelt Landeskader Sachsen Germany Germany
ELA SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -33 kg (4)
Class I (3)
Efehan Altindag Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Lenny Richter Landeskader Sachsen Germany Germany
Juniors B male -37 kg (7)
Class I (5)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enis Calik TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Gerhard Sulitskiy Landeskader Sachsen Germany Germany
Maik Zolotarev SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
TOLGA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Aiman Challioui Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -41 kg (10)
Class I (8)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Bouchaib Sarii T.L.A ( Taekwondo Loos Academy ) France France
Daniel Heller Landeskader HTU Germany Germany
Daniel Mehlmann Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Felix Junge Taifun e.V Leipzig Germany Germany
Nils Weber SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Robin Haas Landeskader Sachsen Germany Germany
Class II (2)
Finn Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Roman Bayerbakh Landeskader Sachsen Germany Germany
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (4)
Arlind Kabashi Landeskader HTU Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Michael Koch Sportschule Merinus Germany Germany
Viktor Bem Sportschule Merinus Germany Germany
Class II (1)
Emircan Baykan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -49 kg (7)
Class I (5)
Daniel Mayer Landeskader HTU Germany Germany
Justus Roeder Landeskader HTU Germany Germany
Luca Shu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Niklas Dierlein Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Tommy Truong Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Class II (2)
Alexander J?nichen Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -53 kg (2)
Class I (2)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Mohamed Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Juniors B male -57 kg (6)
Class I (5)
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Daniel Urich SG DJK 1909 e.V. Andernach - Manu's Taekwondo Germany Germany
Erik Dering Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (1)
Salim Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -61 kg (3)
Class I (3)
Alassane Ndiaye touba taekwondo Senegal Senegal
Konstantinos Arampatzis SV Arnum e.V. - Taekwondo Germany Germany
TALHA TURKUM TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -65 kg (4)
Class I (2)
Mohamed-Amin Harb Budokan Buemmerstede e.V. Germany Germany
Zak Lambert Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Class II (2)
Abdullah Fannan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Kerem Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (3)
Sina Dorow Landeskader HTU Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Viktoria Ribitsch TG-Biberach Germany Germany
Juniors A female -52 kg (5)
Class I (3)
Alice Gehrmann Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sheyma Taleb T.L.A ( Taekwondo Loos Academy ) France France
Class II (2)
Alexandra Ungeheuer Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Alexandra Ruzina TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Juniors A female -55 kg (1)
Class II (1)
Violetta Resnikov Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (7)
Class I (4)
Dilara Uebele Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Phoebe-Joliene Leitner TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Theresa Walther Taifun e.V Leipzig Germany Germany
Class II (3)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Michaela Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sophie Piazza VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -63 kg (4)
Class I (4)
Anja-Doreen Schmidt Landeskader Sachsen Germany Germany
Josi Riedel Landeskader Sachsen Germany Germany
Lilly Heydok Han-Dok Hildesheim Germany Germany
Tessa Bertelsmeier Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
Fabienne Babatz Landeskader HTU Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (2)
INNA SELUNOV Kobra Bielefeld Germany Germany
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (4)
Class I (4)
KAAN NEDIM YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamed Amine Batah Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Tim Seegers Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Juniors A male -48 kg (1)
Class I (1)
Roman Rotgang Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A male -51 kg (7)
Class I (7)
Arian Hamzehian Landeskader Sachsen Germany Germany
Denis Stremel Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Finn Gauger TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Phillip Heuschkel Landeskader HTU Germany Germany
Roldan Villacorta FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
loai Ihmedan Al-Faris Taekwondo Center Jordan Jordan
loai Ihmedan Al-Faris Taekwondo Center Jordan Jordan
Juniors A male -55 kg (2)
Class I (2)
SERGIO HORNIK TKD GLADBECK Germany Germany
Takrim Mirza TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (9)
Class I (8)
Adrian Arenhold FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
Borre Meskers Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Faisal Muhammadi TG-Biberach Germany Germany
HAMZA YAVUZ TKD GLADBECK Germany Germany
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Leon Buchholz TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Mohamed Tahar Chetoui Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Rufat Zaidov TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Class II (1)
Etem Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class I (3)
Chika Ozokwere Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Mohamed Khlifi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (2)
Nils Johannaber Leopard Lengerich Germany Germany
Noel Schwabauer FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
Juniors A male -68 kg (5)
Class I (4)
Dagobert Koch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Damon Worm Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
KUBILAY KOKEZ TKD GLADBECK Germany Germany
Taha Uenverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (1)
Philipp Hoffmann TSV Rudow 1888 e.V - Team Fullcontact Germany Germany
Juniors A male -73 kg (8)
Class I (6)
Alexander Sulitskiy Landeskader Sachsen Germany Germany
Erhan Ezgi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Hannes Kaminsky Landeskader Sachsen Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Kevin Weimann Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Semih Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Dominik Hensch Kader Niedersachsen Germany Germany
kalou Doucour taekwondo team of Mali Mali Mali
Juniors A male -78 kg (3)
Class I (3)
Den Lorengel Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
Jonas Saghiri Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Mohamed Diab TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (5)
Class I (3)
Deniz Emec FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
Justus Dalhoff Leopard Lengerich Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Ibrahim Daoui FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
Sobair Seleman Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors female -49 kg (1)
Class I (1)
Ramona Fiedler Landeskader HTU Germany Germany
Seniors female -53 kg (3)
Class I (3)
Johanna Beyer SV Arnum e.V. - Taekwondo Germany Germany
Julia Mahler Taifun e.V Leipzig Germany Germany
Sophie Heuschkel Landeskader HTU Germany Germany
Seniors female -57 kg (3)
Class I (3)
Marina Stremel Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Mona Afsharian Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
SEHER DASDEMIR TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (4)
Helene Stein Landeskader Sachsen Germany Germany
Jacqueline Engel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Julia Fuchs Sportschule Merinus Germany Germany
Meike Dresch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (2)
Class I (2)
Lisa-Marie Seele TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Robyn Blake-Rath Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
Seniors female -73 kg (3)
Class I (3)
Agapi Tsouflidou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Janneke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors female +73 kg (3)
Class I (3)
Charlotte Bateman Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Mara Ranck BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Sarah Di Sinno Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (2)
Class I (2)
Ali Alammari Taekwondo Federation yemen Yemen Yemen
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -58 kg (14)
Class I (13)
Alexander Mueller Landeskader HTU Germany Germany
Amir Khademi TG-Biberach Germany Germany
Axel Delval T.L.A ( Taekwondo Loos Academy ) France France
Aymen Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Fouad Kasmi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Hamza Bayram Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Ismaila DIALLO AS DOUANES Senegal Senegal
Marvin Franzke BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Mohammad Kazem Ehsas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Nasser El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Purya Torky Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Sipan Youssef Taekwondo Team Wuppertal Germany Germany
zaid Ihmedan Al-Faris Taekwondo Center Jordan Jordan
Class II (1)
Baris Kilic Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Seniors male -63 kg (5)
Class I (5)
Ali Mir Yildirim Sportschule Merinus Germany Germany
Daniel Heine BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Semi Cakar Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Soufiane Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Thiery Antoine AMOUGOU Belavie tkd club Cameroon Cameroon
Seniors male -68 kg (10)
Class I (7)
AMR AHMADI Kobra Bielefeld Germany Germany
Ahmadullah Yosufi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Andrei Rotaru Landeskader HTU Germany Germany
Hares Hosseini Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Korab Kabashi Landeskader HTU Germany Germany
Syed Zaheer Shah KYUNGHEE TAEKWONDO ACADEMY Pakistan Pakistan
Walter Pastian Highlight Eschweiler e.V Germany Germany
Class II (3)
Baye modou Thiam Cdeps taekwondo diourbel Senegal Senegal
Stan Van den Bersselaar Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Talip Can Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (10)
Class I (10)
Andre Hauke Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Dennis Ruehmann FTC Kumgang Garbsen Germany Germany
Eduard Drewlau Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Luke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
MARLICK LEIGH Kobra Bielefeld Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Serigne abdou khadir Mbow Team sow Senegal Senegal
Tuna Aksu Kobra Bielefeld Germany Germany
Vadim Lorengel Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
YOUSSEF Mkaddem Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (9)
Class I (8)
Abdallah Ounis Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Edgar Berngardt Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Hamza El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Kerem Highlight Eschweiler e.V Germany Germany
Lukas Zydat Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Moctar Traore taekwondo team of Mali Mali Mali
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Phillipp Abeln Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
Class II (1)
SERIGNE ABDOUL KHADIR MBOW Team sow Senegal Senegal
Seniors male -87 kg (5)
Class I (5)
Bryan Zonderop Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Carl Hanno Sancken Musado Luenen e.V. Germany Germany
Hamid Najaf Pour Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Julian Berngardt Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Yannick Schmidt Landeskader HTU Germany Germany
Seniors male +87 kg (3)
Class I (3)
Bouazza El Hainouni Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Ivan Bulanovic Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Marek Langer Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany