Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

AS STRONG AS STEEL CHAMPIONSHIPS 2018

  • Tournament dates
  • 3 February 2019
  • Deadline
  • 27 January 2019
  • Competitors
  • 153 / 250
  • Location
  • Magna Science & Adventure Centre
  • S60 1DX
  • Sheffield Road, Templeborough, Rotherham
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED

Downloads

BLANK WAITING LISTBLANK WAITING LIST
MATCH NUMBERS PER TEAMMATCH NUMBERS PER TEAM
Steel Champs 2018 (1)Steel Champs 2018 (1)

Results

STRONG AS STEEL TEAM RESULTSSTRONG AS STEEL TEAM RESULTS
STRONG AS STEEL INDIVIDUAL RESULTSSTRONG AS STEEL INDIVIDUAL RESULTS
STRONG AS STEEL DRAWSHEETS WITH RESULTSSTRONG AS STEEL DRAWSHEETS WITH RESULTS

Competitors (153)

Pee Wee female -22 kg (2)
Class B (2)
Luka Meistininkaite Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Zara mohahmed Ali Kashif Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Pee Wee female -24 kg (1)
Class B (1)
Sanam Naseri K.B.B.A - TEAM GB England England
Pee Wee female -26 kg (2)
Class A (1)
Elizabeth Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Ikrah Hussain (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (1)
Class B (1)
ETHAN Hemmens Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Pee Wee male -22 kg (1)
Class B (1)
Sayam Shah (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee male -24 kg (4)
Class B (4)
Ahmed sudais Dorani Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Callum Bowden TDO TKD Great Britain Great Britain
Saleh Aboumahdi Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Zack Karim (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee male -26 kg (2)
Class B (2)
FINLEY STRAKER Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Kevin Lin Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Pee Wee male +26 kg (4)
Class B (4)
Haytham Abdul malik Bakhbakhi Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
James Larkin Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
KAIDEN DO STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Luis Polanco Mendez Predator Taekwondo England England
Children female -24 kg (2)
Class B (2)
Laaibah Rafiq Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Miley Stephenson K.B.B.A - TEAM GB England England
Children female -26 kg (1)
Class A (1)
Kaylee Chu Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Children female -32 kg (2)
Class B (2)
Abbie Beedham Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Amelia Hird (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Children female -36 kg (2)
Class A (1)
sasha york KANG HAN MANSFIELD England England
Class B (1)
evie harris Kanghan United Kingdom United Kingdom
Children female -40 kg (2)
Class A (1)
Olivia Armstrong WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Charlotte Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (2)
Class B (2)
ISOBEL MACDONALD WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zaina Sbeinati Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Children male -24 kg (2)
Class B (2)
Jack Cockerill K.B.B.A - TEAM GB England England
Riley Astley K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male -26 kg (6)
Class A (1)
JOSEPH MCGRADY WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (5)
Cain Hart Warrior Factory England England
Cayden Flint Pilsung Taekwondo EIS United Kingdom United Kingdom
Cody Glen Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Leon Goldson Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Tyron Bowden-Martin K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male -29 kg (4)
Class B (4)
Benjamin STRAKER Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Benjamin Simpson PILGRIM Taekwondo Club England England
Peter Marth Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Tyler Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Children male -32 kg (5)
Class B (5)
Jacob Paton KINGS TKD England England
Kenny Lin Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Nathan Lawler Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Oussama Benmosly Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Theo Swann K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male -36 kg (6)
Class A (1)
Reuben Lazenby-wood Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (5)
James Green Heart of England England England
Luke Goldson Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Monder Aboumahdi Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Nathan Jennings WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Stanley Reader Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Children male -40 kg (3)
Class B (3)
Ben Tomkins Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Harvey Bowden TDO TKD Great Britain Great Britain
Samuel Ruiz TDO TKD Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (2)
Class B (2)
Harry Jackson Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Kenzie Harris K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male +48 kg (5)
Class B (5)
Abdul Rahman Asghar Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Akram Altekbali Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Taha Mohamed Ali Kashif Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Tyler Chambers Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
liam tolly STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Cadets female -33 kg (2)
Class A (2)
Chloe Cunliffe Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Mia Hadfield WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (3)
Class A (1)
Niamh Ryan Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Janna Serry Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Ruby Mcmullen (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (2)
Class A (2)
Elouise Murray KINGS TKD England England
Phoebe Knight Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets female -51 kg (3)
Class A (3)
Hanna Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Madison Lancaster KINGS TKD England England
roberta virlan Predator Taekwondo England England
Cadets female +59 kg (1)
Class A (1)
Aimee Cooke Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Cadets male -33 kg (5)
Class A (3)
Jayden Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Preston Killgallon KINGS TKD England England
RHYS CROWE WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (2)
Lennon Thompson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
cameron woodward KANG HAN MANSFIELD England England
Cadets male -37 kg (8)
Class A (6)
Balpreet Aujla Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Ellis Simpson Focus Taekwondo England England
Kevin Booth WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mason Kelly Focus Taekwondo England England
Mohammed Habbes (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
ZYAB ALABED Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Class B (2)
Aidan Clark-Horgan (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Layth Bakhbakhi Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Cadets male -41 kg (3)
Class A (1)
Aaron Bedford (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Mohhamed Abdulgdir Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Reuben Taylor-Ward Focus Taekwondo England England
Cadets male -45 kg (7)
Class A (4)
Ben Kelly Junsa TKD Ireland Ireland
James Maxted Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Shem Battles Guardian Knights United Kingdom United Kingdom
yalamber limbu Predator Taekwondo England England
Class B (3)
Ian Souza TDO TKD Great Britain Great Britain
Marvin Okeke Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
mohamed mohamed Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Cadets male -49 kg (1)
Class B (1)
Samir Abdellatif Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Cadets male -65 kg (1)
Class B (1)
Abdul malik Altekbali Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Juniors male -45 kg (6)
Class A (6)
Aaron Nicholls Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
BEN DREAVES WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Dylan Ravenscroft (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JACOB WISHART WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kai Tomkins (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
jacob fairhead Predator Taekwondo England England
Juniors male -48 kg (1)
Class A (1)
Neo Moores (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (1)
Class A (1)
Joshua Dancer (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (5)
Class A (5)
Adam Davies Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Corey-Li Coullie K.B.B.A - TEAM GB England England
Muhammad Ahmed Focus Taekwondo England England
Ramin Intaworn Warrior Factory England England
Theo Harrison TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (2)
Class A (2)
Ben Searle Warrior Factory England England
Harry Bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors male -63 kg (5)
Class A (5)
Adam Cassere (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Andrew Knight Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cobhan Mclelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Edward Green Heart of England England England
Klaudijus Gruzauskas Tan'Gun Sport United Kingdom United Kingdom
Juniors male -68 kg (1)
Class A (1)
Zak Lambert Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -73 kg (2)
Class A (2)
Alfie Walker (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ethan Rollin ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (2)
Class A (1)
Gerda Meistininkaite Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Class B (1)
Emma Feetham K.B.B.A - TEAM GB England England
Juniors female -55 kg (4)
Class A (1)
Jamila Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (3)
Alyssa Everington-dale (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Rebekah Ludlow (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sara Zulfiqar (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (1)
Class A (1)
Ellie Struthers Warrior Factory England England
Juniors female -63 kg (2)
Class A (2)
Alice Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (1)
Class A (1)
SOUKAINA TAFRANT Club UYEM TKD Morocco Morocco
Seniors female -57 kg (2)
Class A (2)
Jamlia Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Paigan Avery Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors female -73 kg (1)
Class A (1)
Terri Lumb Focus Taekwondo England England
Seniors female +73 kg (1)
Class A (1)
Lydia Wade Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (1)
Class A (1)
SALIM CHAKHT Club UYEM TKD Morocco Morocco
Seniors male -58 kg (3)
Class A (3)
ABDALLAH ALEBRAHEEM Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
KELVYN BYRNE Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
MOHAMMED ABDECHAFIA TAZILI Club UYEM TKD Morocco Morocco
Seniors male -63 kg (1)
Class A (1)
OUSSAMA CHERI Club UYEM TKD Morocco Morocco
Seniors male -68 kg (4)
Class A (4)
Christopher Cocker Focus Taekwondo England England
Conor Deery Junsa TKD Ireland Ireland
NASER TH AMEER Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
OTHMAN LAOUCHIR Club UYEM TKD Morocco Morocco
Seniors male -74 kg (1)
Class A (1)
Sam Heppenstall-Batty Warrior Factory England England
Seniors male -80 kg (3)
Class A (3)
ABDERRAHIM SELMOUNI Club UYEM TKD Morocco Morocco
James Thornton (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sean Williamson Focus Taekwondo England England
Seniors male +87 kg (1)
Class B (1)
DARLY meir STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Veterans female -67 kg (2)
Class B (2)
Sarah Stephenson K.B.B.A - TEAM GB England England
mARIE ASTBURY STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Veterans male -68 kg (1)
Class A (1)
Ebrahim Asskaravi Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Veterans male -80 kg (2)
Class B (2)
CRAIG ASTBURY STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
melvin stazaker STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England