Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Münster / Detmold Cup 2008

  • Tournament dates
  • 1 November 2008
  • Deadline
  • 24 October 2008
  • Competitors
  • 212 / 300
  • Location
  • Schultenfelder Allee
  • 46286
  • Dorsten
  • Germany Germany

Competitors (212)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
Gülbahar Kaya SUA Witten Germany Germany
Simge Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Lea Marie Brichta Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Juniors D female -32 kg (1)
Class II (1)
Milena-Alina Jokic TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Gizem Keskin Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D female -38 kg (2)
Class I (1)
Ilknur Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (1)
Dilara Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors D female -41 kg (1)
Class II (1)
Julia Berwanger Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (2)
Class II (2)
Thanh Hellmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Tom Bernhard WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class II (4)
Alexander Wieczorek Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Jan Erik Görlitz TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Samet Gültekin TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Thomas Darvin Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Abdul-Rahman Qamar TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Ahmed Böhrner Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Keremsah Yalcin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -32 kg (4)
Class I (1)
David Shitnikow TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Edwin Schäfer SUA Witten Germany Germany
Hamza Bir Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Mohamed Elmahi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class II (1)
Visar Maliqi TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Juniors D male -38 kg (1)
Class II (1)
Gino Giuliano Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors C female -28 kg (4)
Class II (4)
Ann-Katrin Heck TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Sarina Beier TDC HAN-DOK Giesen e.V. Germany Germany
Sinem-Fatma Kocaarslan Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
kyra hübers baekho borken Germany Germany
Juniors C female -32 kg (2)
Class II (2)
Elif Cepik Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Fabienne Sossong Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (2)
Maria Nikolic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Stefanie Neufeld TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (3)
Angelina Holzem Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Lina Zaki TV Becketal Germany Germany
Melek Kocaman Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C female -38 kg (3)
Class II (3)
Büsra Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Gözde Kadam WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Lina Krämer SUA Witten Germany Germany
Juniors C female -41 kg (3)
Class I (1)
Line Amini Kaveh Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (2)
Alexandra Böhle SUA Witten Germany Germany
Eileen Schaufuß TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Juniors C female -45 kg (1)
Class II (1)
Marianne Hoelkeskamp Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Juniors C female -49 kg (2)
Class I (1)
Tina Morawiec SUA Witten Germany Germany
Class II (1)
Srefanie Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors C female +57 kg (1)
Class II (1)
Aslihan Elcim TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Juniors C male -26 kg (6)
Class I (1)
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Class II (5)
Maurice Pascal Pröpper Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Mertcan Durak TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Oktay Ayas Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Pascal Sossong Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Umut Yilan TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (3)
Class II (3)
Dennis Böhle SUA Witten Germany Germany
Kaan Yildirim TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Tobias Bisping TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -30 kg (3)
Class II (3)
Alexander Liedtke DSC W.E. TKD e.V: Germany Germany
Finn Amini Kaveh Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Kevin mazuk DSC W.E. TKD e.V: Germany Germany
Juniors C male -32 kg (4)
Class II (4)
Alireza Davatgar Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Dominik Körber Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Patrick Bialke Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Sujenth Suhan SUA Witten Germany Germany
Juniors C male -35 kg (9)
Class I (3)
Berke-Batu Tatar Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Selim Can Gültekin TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Tim Müller Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Class II (6)
Alpcan Durak TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Daniel Sosenkov SUA Witten Germany Germany
Laurin Söding TDC HAN-DOK Giesen e.V. Germany Germany
Phillip Brachmann SUA Witten Germany Germany
Vincent Friesen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Yassin Lamghizarti TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Juniors C male -38 kg (5)
Class I (2)
Benjamin Schkirow TV Becketal Germany Germany
Yannis Larbi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (3)
David Wieczorek Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Tolga Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
nils lechtenberg baekho borken Germany Germany
Juniors C male -41 kg (2)
Class II (2)
Justin Schütte Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Maurice Oehler TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -45 kg (3)
Class I (1)
Nils Stölzel TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Kadir Ardic Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mikail Ceylan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -49 kg (3)
Class II (3)
Albert Görlitz TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Bekir Kalkan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Onur Altun WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -53 kg (1)
Class I (1)
Christopher Kleppe SUA Witten Germany Germany
Juniors C male -57 kg (1)
Class II (1)
Mücayet Kocabey TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
Sinan Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Cadets female -33 kg (1)
Class I (1)
Jasmin Holzem Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Cadets female -41 kg (2)
Class I (1)
Jacqueline Denke TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Angelika Darvin Leopard Lengerich Germany Germany
Cadets female -44 kg (3)
Class I (3)
Anne Wüpping TuB Bocholt Germany Germany
Laura Leiendecker Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Marie Haseke TuB Bocholt Germany Germany
Cadets female -47 kg (3)
Class I (2)
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Safinaz Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (1)
Esra Sevindik Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets female -51 kg (2)
Class I (2)
Katrin Borgardt Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Ronja Braun Tura Bremen e.V. Germany Germany
Cadets female -55 kg (3)
Class I (3)
Auri Lütkenhorst TuB Bocholt Germany Germany
Kim Michalski TV Becketal Germany Germany
Lâle Balci TuB Bocholt Germany Germany
Cadets female -59 kg (4)
Class I (3)
Madita Kleppe SUA Witten Germany Germany
Maike Mehring PSV Ennepe-Ruhr-Kreis Germany Germany
Melanie Steimer TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sonia Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets female +59 kg (2)
Class I (1)
Monique Golibersuch TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (1)
Meryem Kalkan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -33 kg (1)
Class II (1)
Henrik Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets male -37 kg (3)
Class I (1)
Nicola D´Imperio Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (2)
Ahmet-Mert Özkurt TV Becketal Germany Germany
Michael Buruhin TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Cadets male -41 kg (3)
Class I (2)
Lucas-Mattias Glembek Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Nicolas Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (1)
Redouan Lamghizarti TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Cadets male -45 kg (6)
Class I (1)
Florian Pohl TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (5)
Alex Von Stetten TV Becketal Germany Germany
Bilal Elmahi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Evgenij Bolgert TuB Bocholt Germany Germany
Sahin Ayas Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Tobias Adam Tura Bremen e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (4)
Class II (4)
Emre Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Hagen Söding TDC HAN-DOK Giesen e.V. Germany Germany
Luke Eisenhuth TV Becketal Germany Germany
Mohammed Kocabey TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (5)
Class I (1)
Patrick Kunz Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (4)
Erdi Topcu Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Florian Görisch TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Lukas-Noel Gatberg DSC W.E. TKD e.V: Germany Germany
Sebastian Scheifel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (5)
Class I (2)
Daniel Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Duhan Hasan Pazar Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Class II (3)
Alexander Waschk TuB Bocholt Germany Germany
Marc Dario Kaldenhoff Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Patrick Schneider Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets male -61 kg (3)
Class II (3)
Alessandro Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Burak Gülsen Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Massimiliano Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -65 kg (1)
Class I (1)
Ertugrul Kemerci TuB Bocholt Germany Germany
Cadets male +65 kg (1)
Class II (1)
Kevin Kiontke,Michel TuB Bocholt Germany Germany
Juniors A female -52 kg (3)
Class I (3)
Ebru Kuzu TuB Bocholt Germany Germany
Helen Franka Burghardt Tura Bremen e.V. Germany Germany
Vanessa Uhlig Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors A female -55 kg (1)
Class I (1)
michele lickmann baekho borken Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (4)
Jennifer Music TV Becketal Germany Germany
Rebecca Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Victoria Gräfer TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Kerstin Schmidt Baek's Tae Kwon Do Bottrop e.v. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class I (1)
Anne Lüger Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Class II (1)
Sinem Duvan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
Ricarda Heinzmann Tura Bremen e.V. Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class I (1)
Regina Petri Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class I (1)
Rene Dolfen TKD SV Han-Mu Brühl e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (1)
Christian Schmidt Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Class II (2)
Johannes Wittenberg TDC HAN-DOK Giesen e.V. Germany Germany
Mesut Akar Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (2)
Class I (2)
Konstantin Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Paul Lasarenko Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class I (3)
Jan-Niklas Tietjen Tura Bremen e.V. Germany Germany
Rene Porger Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Robin Kornath T.C. Düren e.V. Germany Germany
Class II (2)
Alexander Leutloff Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
Christian Weikamp TuB Bocholt Germany Germany
Juniors A male -68 kg (8)
Class I (5)
Dennis Oldach SUA Witten Germany Germany
Gürkan Keskin Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Lukas Borecki Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Mert mERCAN Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Sergei Ten Musado Lünen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Daniel Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Erhan Kitapci Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Julian Ernst Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (7)
Class I (7)
Alex Tempel Musado Lünen e.V. Germany Germany
Antonio Melchionda Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cem Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Christoph Muthmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Collin Golibersuch TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Danny Imhoff Tura Bremen e.V. Germany Germany
nikita Aglinskas baekho borken Germany Germany
Juniors A male -78 kg (2)
Class I (1)
Paul Koban Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (1)
Falko Kohrs Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
Juniors A male +78 kg (4)
Class I (4)
Antonio Barbetta TuB Bocholt Germany Germany
Kevin Frimpong Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Roman Tonsen Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tobias Lange Kumgang-Sok Essen e.V. Germany Germany
Seniors female -55 kg (2)
Class II (2)
Gosia Maciag WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Jana Dulig Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
Seniors female -59 kg (1)
Class II (1)
Lena Simons Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Seniors female -63 kg (1)
Class II (1)
Ann-Kathrin Hedderich Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Seniors female -67 kg (2)
Class I (2)
Bianca Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Stefanie Katz Tae-u Hannover e.V. Germany Germany
Seniors female -72 kg (1)
Class I (1)
Raquel Rivero Torne TuB Bocholt Germany Germany
Seniors male -58 kg (1)
Class II (1)
Franz-Dieter Poque Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Seniors male -62 kg (1)
Class I (1)
Maik Hohlweck SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Seniors male -67 kg (6)
Class I (4)
Emrah Ayar Leopard Lengerich Germany Germany
Mustafa Öcalan Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Rudolf Hoffmann Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
niko henkel baekho borken Germany Germany
Class II (2)
Feridon Arezoomand Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
malte gründken baekho borken Germany Germany
Seniors male -72 kg (4)
Class I (1)
Julian Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (3)
Ahmed Yaled Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Lukas Materna Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Moritz Pfeffer Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Seniors male -78 kg (5)
Class I (2)
Andreas Zembala Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Christian Schultz Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
Class II (3)
Lukas Löthmeier Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Marco Arndt Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Thomas Suchalla Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Seniors male -84 kg (3)
Class I (2)
Davy Brinkmann Tura Bremen e.V. Germany Germany
Markus Gehrke TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (1)
Henry Küster Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Seniors male +84 kg (2)
Class I (1)
Ramon Mahrun Cetin TKD Köln e.V. Germany Germany
Class II (1)
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany