Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Lippe Pokal 2012

  • Tournament dates
  • 18 February 2012
  • Deadline
  • 4 February 2012
  • Competitors
  • 248 / 250
  • Location
  • Piebrockskamp 1
  • 59073
  • Hamm
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (248)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
Carmela Calderoni LSG Taekwondo Team Germany Germany
Islah El Morabit TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D female -26 kg (1)
Class II (1)
GÜLC?N ALTUNTAS TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D female -29 kg (3)
Class II (3)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Fiorella Kosiba Velberter SG Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Iman Khouya Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -22 kg (5)
Class II (5)
Calvin Altus LSG Taekwondo Team Germany Germany
Cendric-Pascal Ledda Königsborner SV Germany Germany
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
EFEHAN AlTINDAG Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mikail Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -24 kg (1)
Class II (1)
Tim Kissner Königsborner SV Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class II (4)
Dennis Gelmut Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Ensar Inal Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jan Geci Velberter SG Germany Germany
Lukas Mertens Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male -29 kg (5)
Class II (5)
Fynn-Jannik Weide Königsborner SV Germany Germany
Jan-Niklas Blaschke Königsborner SV Germany Germany
Kristian Kuhlman Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Tayfun Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Yassine Mestaje Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (3)
Class I (1)
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (2)
Amir Kamazoul Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Fynn Gehse Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors D male -35 kg (2)
Class I (1)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Yunus Kocaaga Königsborner SV Germany Germany
Juniors C female -26 kg (3)
Class II (3)
Celina Noreisch Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -28 kg (1)
Class II (1)
Zeynep Ciftci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (2)
Class II (2)
Alissa Velicanin LSG Taekwondo Team Germany Germany
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class II (4)
Aylin Acil Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Deborah Bräunig Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Selin Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (6)
Class I (1)
Zainap Khouya Velberter SG Germany Germany
Class II (5)
Alia Otlik Velberter SG Germany Germany
Chaymae Mestaje Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jacqueline KOZIEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Ragshia Ragunesan TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Yasmin Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -38 kg (4)
Class I (1)
Miriam Khouya Velberter SG Germany Germany
Class II (3)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Medina El Bachiri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Morsal Shams Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C female -41 kg (4)
Class II (4)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
EVRIM DUMAN TKD GLADBECK Germany Germany
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -45 kg (1)
Class II (1)
Ebru Güclü Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -49 kg (2)
Class I (1)
Dilara Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (1)
Anna Lehnen VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors C male -26 kg (4)
Class I (1)
Sean Robin Voigt Velberter SG Germany Germany
Class II (3)
Karl Voigt Sportschule Schültke Germany Germany
Lion Schoepe T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tuncay Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (4)
Class II (4)
Enes Arslan Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Finn Piayda Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Luis Sölker Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Martin Vrdoljak Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors C male -30 kg (11)
Class I (3)
Cedric Altus LSG Taekwondo Team Germany Germany
HASIB MIRZAEE TKD GLADBECK Germany Germany
Isanur Eldarchanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (8)
Dominic Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Elias Sever Musado Alsdorf Germany Germany
Gabriel Kuhlman Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Hamza Yavuz Musado Alsdorf Germany Germany
Joni Rexhepaj Musado Alsdorf Germany Germany
Meirambek Graß Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Melik Parlak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Sergej Laub Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -32 kg (5)
Class I (1)
MOHAMMAD YOUSUFI TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Faris Houir-Alami T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Josua Thünemann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
RAFEH ZABIH TKD GLADBECK Germany Germany
Rami Simrin T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (12)
Class I (3)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Sergio Hornik Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (9)
Burak Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ekin Koc TV Becketal Germany Germany
Imad Mestaje Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Lars-Erik Becker Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Leon Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Malte Mayer TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Maurice Münch Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Umut Ciftci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -38 kg (8)
Class II (8)
ERAY CAYLI TKD GLADBECK Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Filip Schottke Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Justin Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Jürgen Zyrjanov TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Max Nasilowski LSG Taekwondo Team Germany Germany
Samet Tas Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -41 kg (6)
Class I (2)
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Kevin Hoffmann Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Class II (4)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Özgür Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -45 kg (1)
Class II (1)
Finn Lubanski TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -49 kg (1)
Class II (1)
Christoph Bertling Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Cadets female -33 kg (1)
Class II (1)
Saskia Erlenkötter SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Cadets female -37 kg (3)
Class I (1)
Lea Armenise Velberter SG Germany Germany
Class II (2)
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Eslem Tunc Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -41 kg (8)
Class I (5)
Carolin Holenski TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Delaine Kellmann VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Dina Eldarchanova LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jessica Ritzka Velberter SG Germany Germany
Jessica Lehn Königsborner SV Germany Germany
Class II (3)
Karina Musawi SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Rajae Mali Velberter SG Germany Germany
Vanessa Richter Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -44 kg (2)
Class I (1)
Kelsey-Ann Nowak TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Class II (1)
Dijana Slijepcevic T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets female -47 kg (2)
Class I (2)
Hav va Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Lisa - Marie Hoffschneider Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (1)
Class I (1)
Laura Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (1)
Class I (1)
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (2)
Class I (1)
Ayce Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Meltem Sir Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets male -33 kg (4)
Class I (3)
Christian Cosic Velberter SG Germany Germany
Thanh Hellmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (1)
Daniel Flegler Sportschule Schültke Germany Germany
Cadets male -37 kg (8)
Class I (2)
Jannik Arping Velberter SG Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (6)
Alexander Weinbender TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Amine Boutahar Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Dylan Bräunig Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
FATIH ATAY TKD GLADBECK Germany Germany
Sebastian Didenko Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Viktor Lazauska Velberter SG Germany Germany
Cadets male -41 kg (3)
Class II (3)
Dogukan Akpinar Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Pierre-Yves Farzamfar TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Sebastian Reimen Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -45 kg (5)
Class I (1)
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Class II (4)
K?rschad Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Moses Plociennik TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Tim Oliver Grzanna Musado Alsdorf Germany Germany
Tobias Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (4)
Class I (1)
Bekir Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (3)
Benedikt Pilz Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Jonas Brüske Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Rageshan Ragunesan TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (1)
Class II (1)
Jamy Fischer Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (4)
Class II (4)
Andreas Anter Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Can Barbarino KDK Attendorn Germany Germany
Jonas Pingler KDK Attendorn Germany Germany
Tim Appelbaum Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets male -61 kg (2)
Class II (2)
Antonius Nergiz Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Azer Acil Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Cadets male -65 kg (2)
Class I (1)
Artim Bekiri Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (1)
Tom Leber Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male +65 kg (3)
Class II (3)
Batuhan Yahsi TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Can ACAR MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Luca Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A female -52 kg (6)
Class I (3)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
BEG?M SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Nora Bieker KDK Attendorn Germany Germany
Class II (3)
Francesca Leone Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Larissa Krizan TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -55 kg (4)
Class I (4)
Carina P?ttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Dana Linde VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Esra SEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Stella Halbhuber Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (1)
Class I (1)
JASMIN GROSSE TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class II (2)
Nathalie Sengutta Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Yasemin Senyildiz Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -45 kg (1)
Class II (1)
Patrick Amann Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class II (1)
Christian Schierbock Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (3)
DENNIS RIEMER TKD GLADBECK Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Orhun Ahmet Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Juniors A male -59 kg (5)
Class I (2)
Abdelatif Elmach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Alexander Lehn Königsborner SV Germany Germany
Class II (3)
Andrey Dubina KDK Attendorn Germany Germany
Daniel Zeiger KDK Attendorn Germany Germany
Simon Wilms Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A male -63 kg (6)
Class I (3)
Enez Koc TV Becketal Germany Germany
Orkun Nurettin Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Simon Gründel TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (3)
Christian Keul Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Fabio Salemi Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Marc Devin Landmesser Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (5)
Class I (2)
Christian Guttadauro Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Soufian Madani T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Alexander John T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Armin Mueller Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Janic Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A male -73 kg (3)
Class I (2)
Thomas Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yves Herbartz Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (1)
Abedin Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -78 kg (3)
Class I (1)
Viktor Naak T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (2)
Jakup Kupiec Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Marc B?se Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (3)
Class I (1)
HALIT ÖZCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Ilic Hudojan Sport-Treff-Helene Germany Germany
Wilhelm Mellmann Hammer SportClub 2008 Taekwondo Germany Germany
Seniors female -53 kg (3)
Class I (1)
Havva Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ann Kathrin Hömmen KDK Attendorn Germany Germany
Judith Smetten Velberter SG Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class II (1)
Sinem Mec Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors female -62 kg (3)
Class I (1)
Alina Wohlmeiner SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (2)
Annika Buchta Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Burcu Deniz Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class I (1)
Sarah Link Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (1)
Class I (1)
Julian Musshoff Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Seniors male -68 kg (6)
Class I (4)
Daniel Grotefendt Hammer SportClub 2008 Taekwondo Germany Germany
Hossen Ebadollahi Sport-Treff-Helene Germany Germany
Kevin Hainmüller Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Maik Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (2)
Alex SCHWERTHEIM MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Andrej Perevertov Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Seniors male -74 kg (8)
Class I (3)
Julian Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Kevin Philipp Sport-Treff-Helene Germany Germany
Nils SCHLOTT MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Enes Ayalp TV Becketal Germany Germany
Farid El Morabit TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Gerrit Bruns Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tamay Cumart Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Thomas Patzer Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (5)
Class I (4)
Daniel Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Jonas Päsler SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Mehmet-Ali Özcan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Selatin Gasi Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Class II (1)
Sebastian Arndt T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (5)
Class I (3)
Adrian Strietholt Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Garik Simonian Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (2)
Frano Renic Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Michael Rogmann Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male +87 kg (8)
Class I (3)
Christian Dors Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
David Smigielski VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Peter Wingerning Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Andreas Karlheim Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Gunnar Latzke TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Klaus Rudak Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Nico Heil TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Pascal Munsbeck Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany