Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Yorkshire Open Championships

  • Tournament dates
  • 17 November 2013
  • Deadline
  • 11 November 2013
  • Competitors
  • 275 / 375
  • Location
  • Rooley Avenue
  • BD6 1EZ
  • Bradford, W. Yorks
  • United Kingdom United Kingdom

Downloads

InformationInformation

Competitors (275)

Pee Wee female -21 kg (4)
Class Standard (4)
Holly Frost Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Isabelle Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Janna Serry ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Mia Hadfield WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee female -25 kg (5)
Class Standard (5)
Chelsea Culshaw Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Genevieve Portlock Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Macey Hennessey Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Megan Smallwood TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Phoebe Albone QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee female -29 kg (9)
Class Advanced (1)
Tahya Fells Kang Han England England
Class Standard (8)
Ava Greenway TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Danya Serry ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Grace Mcconchie Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Isabella Aldridge WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jolie Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Maddy McBride Warrior Factory England England
Olivia Seddon QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sapphire Carter Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Pee Wee female -33 kg (7)
Class Advanced (6)
Aaliyah Powell Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Erin Shaw Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Rebecca Weir QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Samantha Wilson ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Shelby Coullie K.B.B.A - TEAM GB England England
TEGAN O'MAY Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Dansiha Cowell ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Pee Wee female -38 kg (7)
Class Advanced (4)
Alexandra Turner ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Amy Bone CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Gracie Mcloughlin Wigan Taekwondo Academy England England
Kelsie Graham ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Class Standard (3)
Grace Capstick Cumbria Taekwondo England England
Hollie Farley WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sarah Millar Alba Taekwondo Scotland Scotland
Pee Wee female +38 kg (7)
Class Advanced (5)
Charlotte Simpson Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Kyla Julien Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Lauren Aulton ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Lucie Jeffery Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Stephanie Najafov Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Kendall Aldridge-Murphy WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Maria Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (2)
Class Advanced (2)
Nino Ontoy Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -23 kg (11)
Class Advanced (1)
Zack Sarsoza Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Standard (10)
Adam Poliakov Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Ben Dreaves TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Danny Robinson Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Jacob Peace QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jamie Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jason Jordan TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
KIRAN NAIDOO WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
LAISEN HARDY KINGS TKD England England
Roman Martin QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Samuel Fairhurst Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Pee Wee male -26 kg (17)
Class Advanced (4)
Andrew Fleming Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Jack Pell ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Liam Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Neo MOORES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class Standard (13)
Ben Kelly Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Donnchadh Crowe Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Jacob Wishart WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Justin Barba Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Kai Hey QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kevin Booth QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kristian Green Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Leo Martin QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mason Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Morgan Tabarn WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Nathan Pearce Heart of England Taekwondo club England England
Oliver Ball Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
TK MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee male -30 kg (20)
Class Advanced (7)
Alex TOWLE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ciaran Mein Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
EUAN SANDLAND KINGS TKD England England
Francisco Pereira St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Jamie McIntosh Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Joe Howarth CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Josh Long CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Standard (13)
Adam Saied Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Adam Cassere QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cameron Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cobhan Mclelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Elias Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
George Wild WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
George Drury-Hilton Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
JACK HOLFORD STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Jordan Mc Aliece Heart of England Taekwondo club England England
Marvin Sabutanan Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Thomas Maher Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Zak Spencer QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
frankie gaukroger Warrior Factory England England
Pee Wee male -34 kg (21)
Class Advanced (8)
Daniel Brown Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Endris Tafilaku Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Jamie Simpson-Kidd QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Joe Latto Team Ultimate Great Britain Great Britain
Lewis Chiappa Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
MAX EBBAGE KINGS TKD England England
Mohamad Mirzadeh Heart of England Taekwondo club England England
Shaun Dodd Wigan Taekwondo Academy England England
Class Standard (13)
Adam Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Ajay Millea TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Anes Ownis Heart of England Taekwondo club England England
Bailey Smith QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Ciaran Harnedy Team Ultimate Great Britain Great Britain
James Young Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Patrick James Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Samuel lesniowski Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Shane Burghin QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Stephen Johnson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Thomas Douglass QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Thomas Worthington Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Tristan Bowden-Bloomfield CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee male -39 kg (13)
Class Advanced (5)
Caden Cunningham Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cameron Murphy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Joseph Milner Warrior Factory England England
Owen Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pharrell Carter Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Standard (8)
Charlie Walker Warrior Factory England England
Cian Costello Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Dylan Walch Warrior Factory England England
Finlay Moody Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
James Hancock Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Kaylum Uddin QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Matthew Gallon Alba Taekwondo Scotland Scotland
Xander Smith Warrior Factory England England
Pee Wee male +39 kg (11)
Class Advanced (4)
Camran Hassan Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Gary Watt QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jonathan Alpha Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Zak Lambert Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Standard (7)
Ben Robinson Cumbria Taekwondo England England
George Capstick Cumbria Taekwondo England England
Hayden Bibbey ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Joseph Mcmahon Cumbria Taekwondo England England
Kyle Sharpe Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Mergim Isufi Original Club England England
Waqas Hussain Warrior Factory England England
Cadets female -41 kg (4)
Class Advanced (4)
Ellie Bowden QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jez Ocampo Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Megan Golding Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Stevie Grady Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (3)
Class Advanced (2)
Chloe Lo Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Lauren Muzeja Kang Han England England
Class Standard (1)
Cyreline Tan Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Cadets female -47 kg (4)
Class Advanced (4)
Chloe O'Sullivan Healy St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Esme O'Donnell Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Hannah Priestley QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shannon Lalley TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (2)
Class Advanced (1)
Amelia Pashley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Hannah Plowright TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (4)
Class Advanced (2)
Ciara McLernon Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Katie Bone CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Amber Carroll QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Hannah Perry QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -59 kg (2)
Class Advanced (1)
Simone Abley Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Skye Donoghue QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female +59 kg (3)
Class Advanced (3)
Cara Moody Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Holly Ullyott QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Rebecca Khawaja Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cadets male -33 kg (6)
Class Advanced (3)
Esa Stevenson Woodhall Spa Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Oliver Rudge TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Oliver Rudge TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class Standard (3)
Jack Axworthy QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jeremy Mbengu Chung Yong Scotland Scotland
Kisler Flores QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (11)
Class Advanced (9)
AIDAN THOMPSON Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Adam El-Rakshy ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Ben Carson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Daniel Smallwood TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jordan Portlock Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Luke Jones QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Luke Outram Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Mason Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
STEPHEN JOHNSON CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Anas Laradi Heart of England Taekwondo club England England
Ashley Ball Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (5)
Class Advanced (4)
Daniel Moody QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Ellis Kirk QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Josh Haswell Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Linc Strong Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Huseyn Mikayilov Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets male -44 kg (10)
Class Advanced (7)
Aaron Stephens TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Alex Golding Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cavan Aulton ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Connor Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Conor Deery Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Craig Proctor Malone Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Karl Harris QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Standard (3)
Ben Newton Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Jamie Connor Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Liam Bennett Heart of England Taekwondo club England England
Cadets male -49 kg (5)
Class Advanced (4)
AARON BRETLAND TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Ben Boyd Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Harry WORGAN (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Macauley Clarkson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Jordan Bannister Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Cadets male -57 kg (4)
Class Advanced (2)
Dylan Gill-Sivitter Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Yassine Saidoune Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Rahimullah Naimi Heart of England Taekwondo club England England
Tobias Green Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets male -65 kg (3)
Class Advanced (2)
Adrian WAGSTAFFE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
CALUM JOHNSON STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Class Standard (1)
Callum Dobson Heart of England Taekwondo club England England
Juniors male -45 kg (1)
Class Standard (1)
Obada Ownis Heart of England Taekwondo club England England
Juniors male -48 kg (2)
Class Advanced (2)
Ryan Butt Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Tim Needham Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Juniors male -59 kg (4)
Class Advanced (3)
Aria Seydi Original Club England England
Jack Lockwood Team Ultimate Great Britain Great Britain
Stephen Noble TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class Standard (1)
Harry McCullough TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Juniors male -68 kg (1)
Class Advanced (1)
Mark Bennett Cumbria Taekwondo England England
Juniors male -78 kg (2)
Class Advanced (2)
Thomas Henley QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zach Hague K.B.B.A - TEAM GB England England
Juniors male +78 kg (1)
Class Standard (1)
Sean Burr Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (2)
Class Combined (2)
OLIVIA HARRISON pulse tkd Great Britain Great Britain
Serine Lahmouddi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (3)
Class Combined (3)
HOLLIE BEST - DUTTON TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Sara Jalali Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (4)
Class Combined (4)
Ellie May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Gabrielle Stephenson ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Marysia Wykowska Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Sophie Savage ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (3)
Class Combined (3)
Laurie Mclelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ruth May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Sagida Lohmouddi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (3)
Class Combined (3)
Ariana Kirk QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Charlotte Banks QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sagida Lahmouddi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors female +68 kg (2)
Class Combined (2)
BETHANY JOHNSON STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Chelsey Evans Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -57 kg (3)
Class Combined (3)
Alecsandra Zamora Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Elizabeth Molloy Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Sasha Walters Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Seniors female -62 kg (2)
Class Combined (2)
Anissa Ishaq QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Tasmeen Tawill JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Seniors female -73 kg (3)
Class Combined (3)
Claire Toland Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Robyn Lewsley Chung Yong Scotland Scotland
Toni Zamora Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Seniors female +73 kg (4)
Class Combined (4)
Hannah Johnson St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Madeleine Cooper pulse tkd Great Britain Great Britain
PHILLIPPA HOCKHAM STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Terri Lumb Warrior Factory England England
Seniors male -54 kg (1)
Class Advanced (1)
Conor Edwards ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Seniors male -63 kg (6)
Class Advanced (4)
Alex Needham Premier Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Bhumbhatr Ragruangrabin Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Delroy Palmer JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Paul Glen ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Cyrus Tan Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Renze Dalugdog Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Seniors male -68 kg (4)
Class Advanced (4)
Christopher Cocker Warrior Factory England England
Ian Bangayan Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Jamie-Lee Hayman CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Waseem Tabib St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (12)
Class Advanced (6)
Ashley Nicholas QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Barham MILKARI (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jelani Knight JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Jordan. Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Mason Frizelle Kang Han England England
sam jones evolution tkd England England
Class Standard (6)
Gareth Avery Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
George Millar Alba Taekwondo Scotland Scotland
Lee Gilboy Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Paul Owens Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Renz Ferrer Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Tim Notley Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Seniors male -80 kg (3)
Class Advanced (1)
SYLLA ROLLAND Taekwondo Club Asnieres Elite France France
Class Standard (2)
Ryan Holmes Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Scott Wilkin Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Seniors male -87 kg (4)
Class Advanced (2)
Adam Hayton Cumbria Taekwondo England England
Michael Kamara Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class Standard (2)
Chris Swanborough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Paul Haswell Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Seniors male +87 kg (3)
Class Advanced (3)
Mark Backhouse Black Widow Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Michael Hulswit ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Shane Lynch Lightning TKD IRL Ireland Ireland
Veterans male -80 kg (2)
Class Combined (2)
Keith Bennett Cumbria Taekwondo England England
Victor Alonso Camacho Duron Taekwondo Machine Great Britain Great Britain