Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Münsterland Cup 2013

  • Tournament dates
  • 21 September 2013
  • Deadline
  • 16 September 2013
  • Competitors
  • 180 / 250
  • Location
  • Bodelschwinghstraße 16
  • 48145
  • Münster
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (180)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tanja Brüggemann SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Juniors D female -26 kg (4)
Class II (4)
Carmela Calderoni LSG Taekwondo Team Germany Germany
Ceylin Demir?z Velberter SG Germany Germany
Merle Karweina Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Suheda Yavuz Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors D female -29 kg (3)
Class II (3)
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Selin Yildirim Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (2)
Class II (2)
Alen Mustafic Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kim-Dominik Nguyen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (4)
Class II (4)
Aiman Challliou Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Dennis Enders Velberter SG Germany Germany
TOLGA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Yasser Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class II (4)
Marc Funtikov TKD Swisttal Germany Germany
Samy Seleman Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Timo Feser Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Calvin Altus LSG Taekwondo Team Germany Germany
Ilias El-Barichi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Max Brüggemann SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -35 kg (4)
Class II (4)
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Colin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Georgios Bentoulis Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Lukas Borgert Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male -41 kg (2)
Class II (2)
Furkan Inal Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lukas B??mann TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C female -26 kg (1)
Class II (1)
Joana Hermes SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (1)
Class II (1)
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (3)
Class II (3)
Alissa Velicanin LSG Taekwondo Team Germany Germany
Julia Cieslak Sportschule Schültke Germany Germany
SUDEM SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -38 kg (2)
Class I (1)
Laura Goebel TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Class II (1)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -45 kg (3)
Class II (3)
Lavinia Dujleag SPORTING Taekwondo Germany Germany
Selin Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Xenia Rimbach LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C female -49 kg (1)
Class II (1)
Cansu Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -26 kg (3)
Class II (3)
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Simon Kremerskothen SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (2)
Class II (2)
Adrian Frantzen TKD Swisttal Germany Germany
Luca Shu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C male -30 kg (7)
Class II (7)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
BORA CINAR TKD GLADBECK Germany Germany
Ben Bachmann SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
EREN GENC TKD GLADBECK Germany Germany
Esat Turhan SPORTING Taekwondo Germany Germany
Etem Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Juniors C male -32 kg (5)
Class II (5)
Andreas Knippig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -35 kg (10)
Class I (4)
Cedric Altus LSG Taekwondo Team Germany Germany
Fynn Hönerlage Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Thanh Van Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Class II (6)
Alexander Golubchyk TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Finn Höller Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Magnus Braun TV Becketal Germany Germany
Semih Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tuncay Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yassir El hamaoui Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Juniors C male -38 kg (4)
Class I (2)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Hamza Yavuz Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (2)
Darwin Koepp TV Becketal Germany Germany
Okay Bing?l Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C male -41 kg (3)
Class II (3)
Dennis Gelmut Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Joshua Noel Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Orgun Bing?l Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C male -45 kg (4)
Class I (1)
Ekin Koc VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (3)
Burak Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Michael Ogloblinski SPORTING Taekwondo Germany Germany
Nassim Bouazzaoui Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors C male -49 kg (1)
Class II (1)
Karl Ernesto Bank Diaz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C male -53 kg (1)
Class II (1)
Korf Simon Sportschule Schültke Germany Germany
Cadets female -37 kg (4)
Class I (3)
Dilara UEBELE MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Lea Hoelz TKD Swisttal Germany Germany
Saskia Erlenkoetter SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (1)
Sarah Bietz TV Becketal Germany Germany
Cadets female -41 kg (3)
Class II (3)
Dzana Arnautovic SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Leoni SCHNEIDER MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
To-Nhu Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets female -44 kg (4)
Class II (4)
Anastasia Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Jacqueline KOZIEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Katja Brüggemann SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Kira Mester SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Cadets female -47 kg (5)
Class I (3)
Blanca Enders TV Becketal Germany Germany
Karina Musawi SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Lehn Jessica Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Class II (2)
Janina Fuchs TKD Swisttal Germany Germany
Medina El Bachiri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (4)
Class I (1)
Dilara Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (3)
Eslem Tunc Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lorena Marie Schellerhoff Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Rosina Di Maio TV Becketal Germany Germany
Cadets female -55 kg (2)
Class I (2)
Charline Saliu TV Becketal Germany Germany
Lisa Marie Hoffschneider TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class I (1)
Aleksandra Sosadzin Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (1)
Class II (1)
Alina Maus TKD Swisttal Germany Germany
Cadets male -33 kg (2)
Class II (2)
Erik Zurek TV Becketal Germany Germany
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets male -37 kg (5)
Class I (2)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Kevin Rosenfeld Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Class II (3)
Erik Rebrikow Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Julian Stus Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Sergej Laub Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Cadets male -41 kg (9)
Class I (4)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Alexander Steinheuser Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Dagobert Koch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Felix Spitzer SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Kevin Koepp TV Becketal Germany Germany
Maximilian Prinz TKD Swisttal Germany Germany
Cadets male -45 kg (5)
Class I (2)
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Gani Rashiti Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Karim El-Shenawy Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mats Hermes Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Cadets male -49 kg (6)
Class I (3)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
FATIH ATAY TKD GLADBECK Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (3)
Daniel Krause Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Kim-David Nguyen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Marcel Sengenberger TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (1)
Class II (1)
Kürsad Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -61 kg (3)
Class II (3)
Alexander Von Teubern Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Filip Schottke Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Tobias Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male +65 kg (2)
Class II (2)
Muhammed Alko Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Tim Appelbaum Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class II (1)
G?listan Hayirli Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class II (2)
Rabea Ruppelt TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Selin BAYRAM MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (3)
Class I (3)
Acelya ALIC MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Laura Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Stella Halbhuber TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (1)
Class I (1)
Lena Osterhoff TSG-Bochum Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class I (1)
Nathalie Sengutta Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class II (1)
Okan Ciga Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (1)
Class II (1)
Mohammad Wakili Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (2)
Class I (2)
Marvin Elsheimer Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Stefan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors A male -63 kg (1)
Class I (1)
Yannis Larbi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (3)
Class I (3)
Tim Thorsten Müller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Vincent Joos Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (3)
Class II (3)
Cedrik Schliwinski SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Luca Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Selcuk Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class I (1)
Gregor Gemba TSG-Bochum Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class II (1)
Vincent Wißmann SV DJK Marathon Münster e.V. Germany Germany
Seniors female -62 kg (1)
Class II (1)
Laura Griesbach TSG-Bochum Germany Germany
Seniors male -63 kg (2)
Class I (2)
Alexander Groß Polizeisportverein Gelsenkirchen e. V. Germany Germany
Orhun Ahmet Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Seniors male -68 kg (3)
Class I (3)
Alexander Lehn Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Marc Devin Landmesser Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Sergei Kovalenko Kangaroosports e. V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (4)
Class I (3)
Enez Koc VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Orkun Nurettin Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
dominik ketteler SV DJK Lowick eV Germany Germany
Class II (1)
David Szustkowski DJK SV Mauritz 1906 e. V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (4)
Class I (3)
Fabian Schneider TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Janic Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Markus Zurek TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Lorenz Schröder Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (5)
Class I (5)
Michael Rüdiger VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Sascha Nowicki TSG-Bochum Germany Germany
Vadim Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Viktor Mons Judo-Club Velen-Reken e.V. Germany Germany
Seniors male +87 kg (1)
Class I (1)
Cevzet Ergenc TSG-Bochum Germany Germany