Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Welsh Open 2014

  • Tournament dates
  • 6 April 2014
  • Deadline
  • 30 March 2014
  • Competitors
  • 270 / 350
  • Location
  • welsh
  • 150000
  • Welsh
  • Wales Wales

Downloads

WELSH OPEN SCHEDULEWELSH OPEN SCHEDULE
WELSH_OPEN_CHAMPIONSHIP-1WELSH_OPEN_CHAMPIONSHIP-1

Results

Welsh Open 2014Welsh Open 2014

Competitors (270)

Pee Wee female -23 kg (3)
Class B (3)
Bo Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Marwa Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Safa Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Pee Wee female -26 kg (2)
Class A (1)
Tegan Paynter TEAM WATERSIDE England England
Class B (1)
Ocean Gabriel-Lovell Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Pee Wee female -30 kg (5)
Class A (1)
RUBY LEE Team Academy England England
Class B (4)
Bronwen Pullen Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
CHARLOTTE Rhoden Master Taekwondo Academy England England
Emily Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Seren Cathrine Nash Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Pee Wee female -34 kg (8)
Class A (2)
Erin Shaw Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Rhianna Patel TCGB BJ Academy England England
Class B (6)
Eleri-rose Stokes Moffatt Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Ellie Wright Sport Taekwondo Plymouth England England
Erin Lynch Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Izzabella Aldridge WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jolie Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zoe Thomas Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Pee Wee female -38 kg (4)
Class A (1)
Kimberley Barnes TEAM WATERSIDE England England
Class B (3)
Ada Adamczyk BTS-BOURNEMOUTH England England
Shona Heywood Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
issy isadora lea South Hams TKD Great Britain Great Britain
Pee Wee female -43 kg (1)
Class A (1)
Lauren Aulton ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Pee Wee female +43 kg (2)
Class B (2)
Delilah Rhoden Master Taekwondo Academy England England
Kendall Aldridge-Murphy WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee male -17 kg (2)
Class B (2)
Dale Girling TCGB BJ Academy England England
Liam Richards Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Pee Wee male -20 kg (2)
Class B (2)
Liam Johnson TCGB BJ Academy England England
Owen Hignell Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Pee Wee male -23 kg (2)
Class B (2)
DANTE DAVID Master Taekwondo Academy England England
aliyan warrick Master Taekwondo Academy England England
Pee Wee male -26 kg (12)
Class A (5)
Jack Pell ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Jacob Martin TEAM WATERSIDE England England
Ryan Mein Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
TK MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Zack Sarsoza Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (7)
Aaron Bedford Kang Han England England
Dylan Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
George Cole TEAM WATERSIDE England England
Jake Johnson TCGB BJ Academy England England
Oliver Yhap Master Taekwondo Academy England England
Zak Hussain NJ Taekwondo Academy England England
charlie shakespeare thomas South Hams TKD Great Britain Great Britain
Pee Wee male -30 kg (19)
Class A (3)
ALAN ALEKSANDRAVICIUS BOZDAG TAEKWONDO England England
Ethan Hartness TEAM WATERSIDE England England
Innes Benton Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (16)
AARON MARTIN BOZDAG TAEKWONDO England England
Bobby O'donnell Predator Taekwondo England England
Charlie Bou-Zeid Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Dylan Morgan Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
JAMES KAZARIAN Master Taekwondo Academy England England
Jamie Girling TCGB BJ Academy England England
Joel Senior Sun-Su Taekwondo England England
Louis O'Sullivan Bath Taekwondo England England
Luke Treadwell Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
MEHMET ARGALIOGLU BOZDAG TAEKWONDO England England
Maciej Gawron Hadri Taekwondo England England
Mahin-Ahmed Chowdhury Hadri Taekwondo England England
Nikhil Patel TCGB BJ Academy England England
OWEN MINGJIAN XUE BOZDAG TAEKWONDO England England
Sam Doce Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Toby Usher Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Pee Wee male -34 kg (13)
Class A (5)
Ciaran Mein Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Coady Goodall Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Harry Bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Ryan Martin TEAM WATERSIDE England England
ZAKIR WILLIAMS BOZDAG TAEKWONDO England England
Class B (8)
Ahiezer Morrison Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Aiden Usher Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Ankit Limbu Ocean Taekwondo Academy United Kingdom United Kingdom
Basit Sediqi Hirsch Taekwondo South England England
Callum Owen WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Carwyn John Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Kit Barter SPITFIRE England England
Rashid Bousseksou Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Pee Wee male -38 kg (6)
Class A (4)
DAVID BEROEV BOZDAG TAEKWONDO England England
Josh Middlemass Predator Taekwondo England England
Simon Ladd TEAM WATERSIDE England England
mathew howell South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (2)
Ahmed Faisal Malakyar Hirsch Taekwondo South England England
Saadodin Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Pee Wee male -43 kg (2)
Class A (1)
Ryan Richardson PremierKi England England
Class B (1)
Sabahodin Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Pee Wee male +43 kg (3)
Class B (3)
DANIEL Azadegan Master Taekwondo Academy England England
Jacob Bennison Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Ulrich Rhoden Master Taekwondo Academy England England
Cadets female -33 kg (2)
Class A (1)
Tamika Quallo Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Maisy Cook TEAM WATERSIDE England England
Cadets female -37 kg (1)
Class A (1)
Emma Chapman Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets female -41 kg (3)
Class A (1)
Charlotte Adams Bath Taekwondo England England
Class B (2)
Jennifer Ballentine TCGB BJ Academy England England
Katy Jebson RTA Tigers England England
Cadets female -44 kg (3)
Class A (2)
Lauren Butler Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
josie dunn South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Katie Meagher Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (1)
Class B (1)
Kristina Lees Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets female -51 kg (2)
Class A (2)
Charlotte Henry SPITFIRE England England
Chole O Sullivan healy St Katherines TKD England England
Cadets female +51 kg (7)
Class A (4)
Ciara McLernon Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Ella Barnes TEAM WATERSIDE England England
NAOMI BELL Team Academy England England
vivienne wilkes South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (3)
Ella Jones Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
MANZAH MALIK Master Taekwondo Academy England England
Zaynab Farrugia Hadri Taekwondo England England
Cadets male -33 kg (8)
Class A (2)
Jake Grady Team Ultimate Great Britain Great Britain
Taqrim Ahmed Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Class B (6)
Aman Shahid Hadri Taekwondo England England
Ciaran Harnedy Team Ultimate Great Britain Great Britain
Muhi-Uddin Chowdhury Hadri Taekwondo England England
Nasrullah Safi Hirsch Taekwondo South England England
Oliver Gibbs Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Paresh Pindolia Ocean Taekwondo Academy United Kingdom United Kingdom
Cadets male -37 kg (3)
Class A (1)
Tyler Barwell Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (2)
Arian Najafi Master Taekwondo Academy England England
SANAAODIN Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Cadets male -41 kg (5)
Class A (3)
Hayden Bibbey ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Lincoln Strong Team Ultimate Great Britain Great Britain
Michael nutbrown South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (2)
Ali Najafi Master Taekwondo Academy England England
aaron mcardle South Hams TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (8)
Class A (4)
Aiden Cashmore SPITFIRE England England
Cavan Aulton ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Jonathan Alpha Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Oscar Swan Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Class B (4)
Ahbab Ali Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Akram Hussain Hadri Taekwondo England England
Charles Ballentine TCGB BJ Academy England England
Kunal Magar Ocean Taekwondo Academy United Kingdom United Kingdom
Cadets male -49 kg (5)
Class B (5)
Conor Kipping PremierKi England England
Imadodin Sharaf Master Taekwondo Academy England England
Michael Nestor TIGER TAEKWONDO ACADEMY United Kingdom United Kingdom
Shay Adubofour Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
haydon malloch South Hams TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (5)
Class B (5)
Akber Naim Hirsch Taekwondo South England England
ELIAS BOUHSINA BOZDAG TAEKWONDO England England
Elvis-Jai Closs Bath Taekwondo England England
IGNAS PIPIRAS BOZDAG TAEKWONDO England England
Rafath Ahmed Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Cadets male -57 kg (1)
Class A (1)
Ben Boyd Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Cadets male +57 kg (5)
Class A (3)
Adrian WAGSTAFFE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Dion Richardson PremierKi England England
THOMAS LEE Team Academy England England
Class B (2)
Saman Lama NJ Taekwondo Academy England England
Shaun Ashton WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors male -45 kg (3)
Class A (3)
Alex Clayton Predator Taekwondo England England
Cameron BOOTH (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Finlay Benton Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (1)
Class A (1)
Macauley Clarkson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (4)
Class B (4)
ONUR KARTAL BOZDAG TAEKWONDO England England
Owen Plues TIGER TAEKWONDO ACADEMY United Kingdom United Kingdom
Saleh Mohammadi NJ Taekwondo Academy England England
Shahed Mohammed NJ Taekwondo Academy England England
Juniors male -59 kg (10)
Class A (6)
Baaqi Abdul Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Badamgul Milad NJ Taekwondo Academy England England
Cameron Davies Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
JACK NEWTON Team Academy England England
Jack Lockwood Team Ultimate Great Britain Great Britain
Oskar Gawron Hadri Taekwondo England England
Class B (4)
Dylan Fowler Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Hasibullah Alizada NJ Taekwondo Academy England England
Humzah Hussain NJ Taekwondo Academy England England
Tahir Nimaty NJ Taekwondo Academy England England
Juniors male -63 kg (4)
Class A (2)
Bryn-Rhys Rhodes Sun-Su Taekwondo England England
Gareth Ottley Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Class B (2)
Moqadas Aryayee Hirsch Taekwondo South England England
Ramin Mobin Hadri Taekwondo England England
Juniors male -68 kg (4)
Class A (3)
Michael Meadows TIGER TAEKWONDO ACADEMY United Kingdom United Kingdom
Safi Iqbal NJ Taekwondo Academy England England
Sonny Deakin Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Alam Durrani RTA Tigers England England
Juniors male -73 kg (1)
Class B (1)
CONOR TOLLICK Team Academy England England
Juniors male +78 kg (1)
Class B (1)
Ryan Bettie Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Juniors female -52 kg (2)
Class B (2)
Zara Najafi Master Taekwondo Academy England England
courtney clark South Hams TKD Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (2)
Class B (2)
Lucy Banfield Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Rayane Rosa-Jardim Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (2)
Class A (1)
Ellie May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Class B (1)
DINA Azadegan Master Taekwondo Academy England England
Juniors female -63 kg (4)
Class A (3)
Gabrielle Stephenson ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Ruth May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
abbey mountfield South Hams TKD Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (1)
Class A (1)
evie large South Hams TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -46 kg (2)
Class A (2)
Sophie Adams Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Taylor-Jade Goodall Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Seniors female -49 kg (3)
Class A (3)
Laura jane Bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Sarah-Jayne Farthing Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Sheena Au-Yeung Nightingale Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -53 kg (2)
Class A (2)
ESTHER CARMINATTI BOZDAG TAEKWONDO England England
Mavy Andres Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors female -57 kg (4)
Class A (2)
BAHAR RASHIDI BOZDAG TAEKWONDO England England
MILKA AKINYI ALANGO SPORTIF DESPORTIVO TAEKWONDO KENYA Kenya Kenya
Class B (2)
Josie Rochford-Smith Bath Taekwondo England England
Wendy Deane Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Seniors female -62 kg (6)
Class A (4)
Amen Bayat Master Taekwondo Academy England England
Danielle Baker Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Maria Reynolds WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
NANAR ARMEN Master Taekwondo Academy England England
Stacey Budden Sport Taekwondo Plymouth England England
Seniors female -67 kg (2)
Class A (2)
Charley Rousell Predator Taekwondo England England
Estefania Palacios UCLU Taekwondo England England
Seniors female -73 kg (1)
Class B (1)
Jalisa Gumbs Sun-Su Taekwondo England England
Seniors female +73 kg (4)
Class A (3)
Chelsey. Evans Team Ultimate Great Britain Great Britain
Giulia Spadafora Bath Taekwondo England England
Regina Adjetey Team Ghana Ghana Ghana
Class B (1)
Colleen Fallon Sport Taekwondo Plymouth England England
Seniors male -54 kg (7)
Class A (5)
Arkan Bayati Master Taekwondo Academy England England
Conor Edwards ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Josh Calland Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Terrance Tetteh Asare Team Ghana Ghana Ghana
Ty MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Eqrarullah Roohullah NJ Taekwondo Academy England England
Gerard Tamayo Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Seniors male -58 kg (4)
Class A (2)
Raony De Oliveira Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Vergil Jugar Ganir Nightingale Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
JEREMY ARUNGA WASONGA SPORTIF DESPORTIVO TAEKWONDO KENYA Kenya Kenya
MAIWAND ABDULWAHAB BOZDAG TAEKWONDO England England
Seniors male -63 kg (5)
Class A (4)
Alex NEEDHAM (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Delroy Palmer JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Roberto Belfiore First Defence Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Sonam Thapa NJ Taekwondo Academy England England
Class B (1)
Deen Ramjan Hadri Taekwondo England England
Seniors male -68 kg (14)
Class A (10)
Antonio Gonzales King's College London Taekwondo England England
Jamie Wright Sport Taekwondo Plymouth England England
Jelani Knight JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Mohammed Sabir Miah Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Patrick Ferrie Chung Yong Scotland Scotland
ROBERT KEANE Team Academy England England
Ryan Powell Predator Taekwondo England England
Tom Speer Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Waseem Tabib St Katherines TKD England England
max swan Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Class B (4)
Bradley Jones Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Denholm McCormick TEAM WATERSIDE England England
Elias Canoa Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
GABRIELIUS VADAPALAS BOZDAG TAEKWONDO England England
Seniors male -74 kg (13)
Class A (8)
HASANEIN AL-KHAFAJI BOZDAG TAEKWONDO England England
Jack Parkin ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Jason Jennings Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Jonathan Galbraith Bath Taekwondo England England
Mason FRIZELLE Kang Han England England
Matthew Gillow Bath Taekwondo England England
Samuel Jones evolution tkd England England
Toby Swan Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Class B (5)
Johnny Mitawme NJ Taekwondo Academy England England
Lee Gilboy Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Mohammed Adepoju Bath Taekwondo England England
Paul Owens Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Phillip Kirkup Predator Taekwondo England England
Seniors male -80 kg (5)
Class A (4)
Ahmad Alfoudery KUWAIT NATIONAL TEAM Kuwait Kuwait
Deon Martin RTA Tigers England England
Maher Alnajjar Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
OSKAR SMIGOC BOZDAG TAEKWONDO England England
Class B (1)
KWABENA AGYEKUM BOZDAG TAEKWONDO England England
Seniors male -87 kg (5)
Class A (3)
Callum Maclachlan Predator Taekwondo England England
David Koney Adjetey Team Ghana Ghana Ghana
Tyrone . Helmsley Okyere JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Lincoln Sheff Bath Taekwondo England England
Rajan Virk Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Seniors male +87 kg (7)
Class A (5)
John Morgan Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Levi Goodridge Predator Taekwondo England England
Michael Hulswit ALL STARS (WTA) Great Britain Great Britain
Olu Faturoti FUSION TAEKWONDO England England
Terry Cooper RTA Tigers England England
Class B (2)
SALAHOUDIN Sharaf Master Taekwondo Academy England England
fraser clark South Hams TKD Great Britain Great Britain
Veterans male +80 kg (2)
Class A (2)
Adam Kacperek BTS-BOURNEMOUTH England England
Charles Bou-Zeid Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom