Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Int. Bergischer-Löwen Cup 2017

  • Tournament dates
  • 18 March 2017
  • Deadline
  • 12 March 2017
  • Competitors
  • 219 / 350
  • Location
  • Küllenhahner Str. 130
  • 42349
  • Wuppertal
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung int. Bergischer-Loewen Cup 2017Ausschreibung int. Bergischer-Loewen Cup 2017

Competitors (219)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Emira Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Iman Smail Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Asya S?nmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class II (3)
Gianluca Russotto Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Moritz Paasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Rayyan Zeynel Dumlu Vahdet SKV Hannover 1984 e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (4)
Class II (4)
Ekrem Ismailov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Leon Bolik Team Muensterland Germany Germany
Luca Gieseler SPORTING Taekwondo Germany Germany
Vadim Goyan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (2)
Class II (2)
Erik Fink SPORTING Taekwondo Germany Germany
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -29 kg (1)
Class II (1)
Erik Müller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class I (1)
Anas Fakiri Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors C female -27 kg (5)
Class II (5)
Amila Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Miray Celik Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Zübeyde Öztürk Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors C female -29 kg (4)
Class I (1)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Milaine Budweg TuS Ende e.V. Germany Germany
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Victoria Goyan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class II (7)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Laura Mosdzien TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mayla Aubke Team Muensterland Germany Germany
Sara El Molla Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (4)
Class II (4)
Amira Smail Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Hasiba Colakovic Team Muensterland Germany Germany
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Nele Voigt TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors C female -39 kg (4)
Class I (1)
Beyza S?nmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (3)
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sara Kaplan Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
TUANA YEGINER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -43 kg (1)
Class II (1)
Lisann K?hler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C female -52 kg (2)
Class II (2)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Melika Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C male -27 kg (9)
Class I (3)
Arijan Arnautovic Team Muensterland Germany Germany
Evangelos Koukousoudis Mudo Gronau Germany Germany
Joel Mosdzien Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (6)
Ayyoub El-Fakir Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Flávio Spano Velberter SG Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Leonardo Augustin Ötvös Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
VEYSEL KORKMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -29 kg (7)
Class I (1)
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (6)
Apostolos Vasilakis Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Fabian Heinz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Leon Pierre Schoth T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Lion Huppert TV Becketal Germany Germany
Luis Zeciri TuS Ende e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (6)
Class I (1)
Emre Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Class II (5)
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Fabian Lorenz Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Feyyaz Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -35 kg (11)
Class I (2)
Andreas Stern ASG-Porz Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (9)
Finn Prawitt TV Becketal Germany Germany
Gleb Keil SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Jasper Frings TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Marco Michalik Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Omer Ozturk TKD GLADBECK Germany Germany
Patrick Niederdellmann TuS Ende e.V. Germany Germany
Yussif Elhaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Ömer Yörük Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (4)
Class I (1)
TOM NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Ahmed Chaif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Marlon K?hler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mohamad El-Haj-Khalil TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -43 kg (2)
Class II (2)
Artan Bajramali TKD GLADBECK Germany Germany
Zmajl Aliaj SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class II (1)
Emir Cagatay Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors B female -29 kg (1)
Class II (1)
Ikra Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B female -33 kg (4)
Class I (2)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Ilkim Turgut TuB Bocholt Germany Germany
Class II (2)
Jana Bockhöfer Team Muensterland Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -37 kg (3)
Class I (1)
Inga Schleußinger Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Fiona-Josephine Jenhardt TuS Ende e.V. Germany Germany
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (4)
Class I (1)
Amy Lee Grieger Taekwondo Sport Letmathe 2000 e.V. Germany Germany
Class II (3)
Ceylin Demiröz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Talya ?zbilir Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B female -44 kg (2)
Class I (1)
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (7)
Class I (5)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Aylin Sahin Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Jill-Marie Beck SPORTING Taekwondo Germany Germany
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Tami Galaschek Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Sara Engels SV 03 Geseke Germany Germany
Selena Meister SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -51 kg (6)
Class I (3)
Izel Balci TuB Bocholt Germany Germany
Melissa Arslan Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
melissa kaplan Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Class II (3)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Chahida Chaif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Maria Rosaria Filipelli Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -55 kg (2)
Class II (2)
Ayca Tokat TV Becketal Germany Germany
Yasmin El Hasnaoui T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B female -59 kg (2)
Class I (1)
Lavinia Dujleag SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Chantal Weinknecht Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B female +59 kg (5)
Class I (2)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Silan Acar Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Class II (3)
Gozdenur Yildirim Narabi Aachen Germany Germany
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yüsra Yörük Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B male -33 kg (7)
Class I (2)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
TOLGA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Efe Gürbüz Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Joel Russotto Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Younes Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -37 kg (4)
Class I (2)
Jan Misbach Mudo Gronau Germany Germany
Kostantinos Triantafylidis Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Michel Chruszczyk Odense TaeKwonDo Klub Denmark Denmark
Max Fahrenbruch TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B male -41 kg (8)
Class I (2)
Leonard Batt Mudo Gronau Germany Germany
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (6)
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Ben Woeste TuS Ende e.V. Germany Germany
Jason Gottfried Team Muensterland Germany Germany
Johannes Woeste TuS Ende e.V. Germany Germany
Joshua Schroeder Team Muensterland Germany Germany
Kaan Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B male -45 kg (7)
Class I (5)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Faruk Kösker Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Ilias Fakiri Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Richard Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Class II (2)
Anas Baaka Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -49 kg (5)
Class I (3)
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mert Kösker Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Tufan ?lgen Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Class II (2)
Jonathan Wall Team Muensterland Germany Germany
Shahab Ahmad Lali Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (5)
Class I (1)
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (4)
Armend Bayramali TKD GLADBECK Germany Germany
Eridon Ademaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Luan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Yassin Smail Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors B male -61 kg (2)
Class I (2)
Kevin Weimann Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
MAX NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -65 kg (1)
Class II (1)
Ajdin Midzan SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Sulaiman El Harrouti T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A female -42 kg (1)
Class I (1)
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class I (1)
Beyza Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A female -49 kg (1)
Class II (1)
selselah hakimsadeh Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class I (2)
Alice Gehrmann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
Lara Frösch TV Becketal Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class II (1)
Eleni Triantafyllidou Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A male -45 kg (8)
Class I (3)
Erik Werner Mudo Gronau Germany Germany
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Zabi Ahmadi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (5)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Ayoub Achkif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Florian Deckert PSV Wuppertal Germany Germany
Mohammad Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
golam reza naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class II (1)
Finn Büscher Velberter SG Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (1)
Can Uzun?z Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Class II (2)
Simon Hanrath Team Muensterland Germany Germany
Souhail Zanoud T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (5)
Class I (3)
Erdem Eryilmaz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Purya Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Malik Aquilino Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Mohamad Akbari TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors A male -63 kg (3)
Class I (3)
Amir Hossein Ahmadi Kobra Bielefeld Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Maik Stazenko SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -68 kg (2)
Class I (2)
Alexander Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -73 kg (4)
Class I (2)
David Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Rocco Attana Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Simon Hoevener SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class I (1)
Kevin Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Seniors female -57 kg (2)
Class I (2)
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Miriam Ludwig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (4)
Esra Sen Kangaroosports e. V. Germany Germany
Lisa-Marie Seele TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Melanie Biebricher PSV Wuppertal Germany Germany
Yasmin Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class I (1)
Sabrina Petereit Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Seniors female -73 kg (1)
Class I (1)
Hanna H?tzen TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Elena Murtazina TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Julia Diete SG Rodenberg Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class II (1)
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (2)
Class I (2)
Haisam Sarwari Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Hendrik Warnecke Team Muensterland Germany Germany
Seniors male -68 kg (4)
Class I (4)
Ben Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mihael Kraus T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Renas Saeedi TV Becketal Germany Germany
abdul qahar qayomi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (6)
Class I (4)
Huseyin Caner Taekwondo Apuro Netherlands Netherlands
Osman Baker Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Sebastian Arndt T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tarek Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (2)
Abdel Bourmak Taekwondo Apuro Netherlands Netherlands
Serkan Ulu Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (3)
Class I (3)
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Soufian Madani T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Stephan Besche PSV Wuppertal Germany Germany
Seniors male -87 kg (2)
Class I (1)
Holger Lamm SG Rodenberg Germany Germany
Class II (1)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany