Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Münster / Detmold Cup 2009

  • Tournament dates
  • 8 November 2009
  • Deadline
  • 2 November 2009
  • Competitors
  • 317 / 300
  • Location
  • Kurt Schumacher Str.
  • 46282
  • Dorsten
  • Germany Germany

Nachwuchsturnier der NWTU

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (317)

Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -26 kg (2)
Class II (2)
Romina Reinert LSG Taekwondo Team Germany Germany
Simge Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors D female -32 kg (3)
Class II (3)
Larissa Madsak WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Sinem Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -35 kg (2)
Class I (1)
Kyra Wendland LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Natali Wetzel baekho borken Germany Germany
Juniors D female -38 kg (1)
Class II (1)
Zehra Samanci LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class II (3)
Janis Nikolaev Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Lukas Nikolaisen Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Melik Parlak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -24 kg (9)
Class II (9)
Hamza Yavuz Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Isanur Eldarchanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jerome Runge WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
KAAN BOYLU TKD GLADBECK Germany Germany
Leo Hermanns Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Leon Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Malek Stüttgen Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Niklas Maier TV Becketal Germany Germany
Raffael Aliyev Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male -26 kg (6)
Class I (1)
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (5)
Eray Özgün Musado Alsdorf Germany Germany
Erik Penkalla Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Metin Shabani WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -29 kg (9)
Class II (9)
Anwar Muheidat LSG Taekwondo Team Germany Germany
Burak Bartal WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Daniel Riemer TV Becketal Germany Germany
Emanuel Amankona Leopard Lengerich Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
ILYAS GÜLER TKD GLADBECK Germany Germany
Justin Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Kevin Hoffmann Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Lars Saln Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Lars-Erik Becker Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
TAYFUN INCE Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class II (1)
Benjamin-Can Bölücek LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C female -26 kg (1)
Class II (1)
Lisa Marie Ziebar Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C female -28 kg (1)
Class II (1)
Vanessa Richter Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class I (2)
Nora Muheidat LSG Taekwondo Team Germany Germany
TUGCE BESEVLI TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Blanca Enders TV Becketal Germany Germany
Delaine Kellmann VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Joline Volmering SV DJK Lowick eV Germany Germany
Lea Katharina Müller LSG Taekwondo Team Germany Germany
Sinem Kocaarslan Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (7)
Class I (3)
Asena Kara SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
CEREN BAFRA TKD GLADBECK Germany Germany
Sonja Germann Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Class II (4)
Charline Saliu TV Becketal Germany Germany
Marie Fredrich Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Meryem Özgün Musado Alsdorf Germany Germany
SÜHEDA NUR GÜLER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -38 kg (2)
Class I (1)
Ilknur Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (1)
Pia Meiburg SV DJK Lowick eV Germany Germany
Juniors C female -45 kg (4)
Class I (2)
Karina-Joy Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Maria Nikolic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Dilara Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Julia Berwanger Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C female -49 kg (3)
Class II (3)
Fabiana Demesmaecker TV Becketal Germany Germany
Isabel Heckersdorf Musado Alsdorf Germany Germany
NATHALIE HUBER Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C female -53 kg (2)
Class II (2)
Darvin Hetkamp SV DJK Lowick eV Germany Germany
Rebecca Offelnotto Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors C female +57 kg (1)
Class II (1)
Julia Stalev Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C male -26 kg (4)
Class II (4)
Berke Akin TKD Center Laar Germany Germany
Leandros Amaadachou WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Okan Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Oktay Ayas Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (2)
Class I (1)
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Christian Balsam Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C male -30 kg (8)
Class II (8)
Felix Breitzke LSG Taekwondo Team Germany Germany
Felix Benjamin Müller LSG Taekwondo Team Germany Germany
Leon Baust Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Markus Didi JKK 2000 Düren e.V. Germany Germany
Moritz Krusenbaum Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Serhat Erdogan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Sven Peifer Musado Alsdorf Germany Germany
Tunahan Acar Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (8)
Class I (2)
Alexander Weitz JKK 2000 Düren e.V. Germany Germany
Keremsah Yalcin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (6)
ANIL TARIM TKD GLADBECK Germany Germany
Lukas Elskamp SV DJK Lowick eV Germany Germany
Mikael Dogan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mustsfa Eroglu TKD Center Laar Germany Germany
Niklas Schröer SV DJK Lowick eV Germany Germany
Yusuf Karakavuz Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (10)
Class I (2)
Berke-Batu Tatar Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Florian Ruiz Bach SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (8)
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Hamza Bir Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Haydarcan Sari Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
KAAN GALIP ÖZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Moses Plocinnik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tobias Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yassin Lamghizrati TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Yunis Salih TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors C male -38 kg (9)
Class I (3)
Jaroslaw Flameng Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Luca Fritsche SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Luke Peglau LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (6)
Hendrik Hauth Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tim Knur Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Tim Oliver Grzanna Musado Alsdorf Germany Germany
Tolga Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Yannik Endel Musado Alsdorf Germany Germany
visar malqi TUS Iserlohn 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Juniors C male -41 kg (7)
Class I (2)
DENNIS BLAUT TKD GLADBECK Germany Germany
Tim Tesche LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (5)
Alvis Schamber Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
CAN BOYLU TKD GLADBECK Germany Germany
Cemal Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Rohat Rezan Bektas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
miguel benitez baekho borken Germany Germany
Juniors C male -45 kg (4)
Class I (1)
Pascal Still TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Class II (3)
Burak Burma TKD Center Laar Germany Germany
Pasquale Woith WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Zakeriya Amren Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Juniors C male -49 kg (5)
Class I (1)
Daniel Hardt TV Becketal Germany Germany
Class II (4)
Andreas Repp Leopard Lengerich Germany Germany
Dominik Dzemailowsky Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Elian Noah Bilgic Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
TOLGA GÖKDEMIR TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -53 kg (2)
Class I (1)
Alex Tesche LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Erik Schwertmann Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C male -57 kg (1)
Class I (1)
Fabian Risse TuS Lipperode Germany Germany
Cadets female -37 kg (3)
Class I (2)
Anna Bosch Musado Alsdorf Germany Germany
Aylin Neumann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Meike Dresch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Cadets female -41 kg (4)
Class I (2)
Murselin Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Ufeyra Gürcan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Laura Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -44 kg (4)
Class I (2)
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Valeria Maas SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (2)
Alina Meyer TSG Kirchhellen Germany Germany
Julia Petrovic baekho borken Germany Germany
Cadets female -47 kg (7)
Class I (2)
Ina Emmert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Vanessa Schalwich SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (5)
Madeleine Lynen TKD Center Laar Germany Germany
Marianne Hoelkeskamp Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Sabrina- Charlotta Borchard VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
YASEMIN KÖSKER Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Yvonne Schwinning baekho borken Germany Germany
Cadets female -51 kg (5)
Class I (5)
Anna Scheffczyk Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Laura Leiendecker Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Lina Joy Peglau LSG Taekwondo Team Germany Germany
Safinaz Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Vivien Baust Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Cadets female -55 kg (6)
Class I (4)
Joyce Gallagher SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Katrin Borgardt TSC Gladbeck Germany Germany
LALE BALCI TKD GLADBECK Germany Germany
MERVE ÖNDER TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Lena Weuthen Musado Alsdorf Germany Germany
Mandy Ohm TKD Center Laar Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class I (2)
JASMIN GROßE TKD GLADBECK Germany Germany
Julia Kreutz Han Kook Aachen e.V Germany Germany
Cadets female +59 kg (2)
Class I (1)
Jill Krispin Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (1)
Julia Bode Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Cadets male -33 kg (1)
Class I (1)
Christian Liggieri SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Cadets male -37 kg (4)
Class II (4)
Patrick Bialke Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
RAMIN HACYEV Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Tayyip Eroglu TKD Center Laar Germany Germany
Vladislav Slutu Leopard Lengerich Germany Germany
Cadets male -41 kg (13)
Class I (5)
Dennis Riemer TV Becketal Germany Germany
Dominik Nießen Musado Alsdorf Germany Germany
Henrik Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
SUAT BAFRA TKD GLADBECK Germany Germany
Wahram Darbinjan SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (8)
Ahmet-Mert Özkurt TV Becketal Germany Germany
Christian Karmann Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Fabian Schirmer SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Justin Schütte Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Kevin Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kristof Schaper Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Semi Bektas SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Stefan Bergen Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Cadets male -45 kg (10)
Class I (5)
Alpay Gündasli TSC Gladbeck Germany Germany
Ayoub El-Bouhaddouzi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Deni Eldarchanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Joel Dohme Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Sebastian Cieslik Olympic TKD Scheuerfeld Germany Germany
Class II (5)
Can Schneider Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
KADIR ARDIC Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mustafa Aslan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
SEMIH GÜLER TKD GLADBECK Germany Germany
Till Neumann Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Cadets male -49 kg (6)
Class I (2)
EMRE ÖNDER TKD GLADBECK Germany Germany
Sebastian Warkotsch TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Class II (4)
Dario Carroga baekho borken Germany Germany
Gamze Bayir Musado Alsdorf Germany Germany
Maurice Oehler TV Becketal Germany Germany
Sahin Ayas Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (10)
Class I (6)
Florian Schumacher TuS Lipperode Germany Germany
Hendrik Bachmann TSC Gladbeck Germany Germany
KORAY CINAR TKD GLADBECK Germany Germany
Marvin Emin Geyik LSG Taekwondo Team Germany Germany
Maxim Buksmann SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
YUSUF ÖZKAYA TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Abderrahim Salih TSC Gladbeck Germany Germany
CAN ULAS UZUNCELEBI TKD GLADBECK Germany Germany
Emre Erdem WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Emre Cay Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (4)
Class I (4)
Daniel Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
EMRE MALA TKD GLADBECK Germany Germany
Marvin Glarmin JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Monir Muheidat LSG Taekwondo Team Germany Germany
Cadets male -61 kg (1)
Class II (1)
TOLGA ÖZKAN TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets male -65 kg (2)
Class II (2)
Justin Majert TKD Center Laar Germany Germany
Sommy Senesouvarn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Cadets male +65 kg (5)
Class I (1)
Sehid Kouli LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (4)
Christoph Swade TSG Kirchhellen Germany Germany
Florian Fredrich Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Sinan Kuru Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
ZÜLKIF KANBUR TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -42 kg (1)
Class I (1)
Nevin Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (4)
Class I (4)
FILIZ KAMRAN TKD GLADBECK Germany Germany
Jördis Thiele TSG Kirchhellen Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Sare Danaci TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A female -52 kg (3)
Class I (1)
Havva Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Karolina Breinert Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Xenia Berg Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class I (2)
Michele lickmann baekho borken Germany Germany
Vanessa Uhlig Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (4)
Celina Münch SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Kathrin Mehlwitz LSG Taekwondo Team Germany Germany
Lea Scheren Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Talia Karsten LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Sinem Mec Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class I (1)
Victoria Gräfer TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Lena Feltmann Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
REGINA PETRI Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class I (1)
Theodora Oikonomou JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (2)
Dennis Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Mohammed Marayou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -48 kg (3)
Class I (2)
Nicolas Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Rolf Rempel TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (1)
Recep Celebi TKD Center Laar Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class I (1)
EVGENIJ BOLGERT TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A male -55 kg (5)
Class I (4)
Florian Pohl TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Majid Marayou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Patrick Mitzka TSC Gladbeck Germany Germany
Reber Süleyman WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (1)
Ayyoub Salih TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A male -59 kg (7)
Class I (5)
AYDIN IRMAK TKD GLADBECK Germany Germany
Johannes Borgardt TSC Gladbeck Germany Germany
Mehmet Kavalak WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Paul Lasarenko Leopard Lengerich Germany Germany
Thomas Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ali Gökcen Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Arif Aslan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -63 kg (12)
Class I (7)
CHRISTIAN WEIKAMP TKD GLADBECK Germany Germany
Kani Varli Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Konstantin Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Nikola Todorovic´ WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ramsi Elhaj SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
SÜLEYMAN SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Udo Upadek Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (5)
Delal Schubert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Finn Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Kaan Akcil Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Lennard Kämper Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Sebastian Scheifel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (9)
Class I (5)
Alexander Kunz TSC Gladbeck Germany Germany
Dennis Laas TSC Gladbeck Germany Germany
ENES DEVECI TKD GLADBECK Germany Germany
Lukas Borecki Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Philipp Lorant Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Burak Gülsen Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Daniel Kessels Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Mesut Akar Pyongwon Merkstein e.V. Germany Germany
Robin Schwab TSG Kirchhellen Germany Germany
Juniors A male -73 kg (3)
Class I (3)
Christoph Muthmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Daniel Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Marvin Stratmann Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class I (1)
Nikita Angiliskas baekho borken Germany Germany
Juniors A male +78 kg (2)
Class I (2)
Giorgos Gerakios SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Kevin Frimpong Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Seniors female -53 kg (2)
Class I (1)
Martina Laas TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (1)
Cagla Gürkan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors female -57 kg (3)
Class I (2)
Katrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Gosia Maciag WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Seniors female -62 kg (2)
Class I (2)
Denise Rzeha TSC Gladbeck Germany Germany
Saskia Krone TV Becketal Germany Germany
Seniors female -73 kg (2)
Class I (2)
Johanna Grunwald TSC Gladbeck Germany Germany
Leoni Kemper SV DJK Lowick eV Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class I (1)
Dominique Tran WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Seniors male -63 kg (2)
Class I (2)
Abdulvahab Erboga Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Maximilian Jörges LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors male -68 kg (5)
Class I (3)
Benjamin Spiess Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Emrah Ayar Leopard Lengerich Germany Germany
Moritz-Christian Gehring Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (2)
Andre Holtbur Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Ümit Yasar WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Seniors male -74 kg (8)
Class I (4)
Andreas Jung JKK 2000 Düren e.V. Germany Germany
Julian Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Michael Meier TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Niko Henkel baekho borken Germany Germany
Class II (4)
Ahmed Yaled DJK SV Mauritz 1906 e. V. Germany Germany
Andre Brüggemann TSC Gladbeck Germany Germany
Dominik Ketteler SV DJK Lowick eV Germany Germany
Muhamed Karic Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (2)
Class I (2)
Igor Kolert TSC Gladbeck Germany Germany
Jan-Eric Fischborn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (3)
Class I (2)
Markus Gehrke TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Yannick Daffrey TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (1)
Michael Treubig JKK 2000 Düren e.V. Germany Germany
Seniors male +87 kg (7)
Class I (3)
ANTONIO BARBETTA TKD GLADBECK Germany Germany
Aram Tsatourian TSC Gladbeck Germany Germany
Rene Bergen Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Christian Ostermann Satori Ahlen e.V. Germany Germany
David Smigielski VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Kai Rolfes Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Patrick Wurm VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany