Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Taekwondo Chungdokwan GB National Championships 2016

  • Tournament dates
  • 26 March 2016
  • Deadline
  • 27 February 2016
  • Competitors
  • 227 / 180
  • Location
  • BRACKNELL LEISURE CENTRE, BAGSHOT ROAD
  • RG12 9SE
  • BRACKNELL
  • United Kingdom United Kingdom

AS THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS NOW FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS

NOTE FROM ORGANISING COMMITTEE ON 24 FEB - PLEASE NOTE THAT THE POOMSAE COMPETITION IS ALSO NOW FULL, PLEASE DO NOT POST ANY MORE ENTRIES AS THEY WILL NOT BE ENTERED INTO THE COMPETITION

Downloads

TCGB NATIONAL CHAMPIONSHIPS BLANK WAITING LISTTCGB NATIONAL CHAMPIONSHIPS BLANK WAITING LIST
TCGB NATIONAL CHAMPS 2016TCGB NATIONAL CHAMPS 2016

Results

TCGB INDIVIDUAL RESULTSTCGB INDIVIDUAL RESULTS
TCGB DRAWSHEETS WITH RESULTSTCGB DRAWSHEETS WITH RESULTS
TCGB TEAM RESULTSTCGB TEAM RESULTS

Competitors (227)

Pee Wee female -20 kg (3)
Class Novice (3)
Bella Hulse St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
GABRIELLA PROBLEMI UK Martial Arts And Fitness Academy England England
MAYA MICUNOVIC UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Pee Wee female -23 kg (2)
Class Novice (2)
Eloise Grant TEAM WATERSIDE England England
Salma Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee female -26 kg (7)
Class Advanced (2)
Fatima Zarha Nur St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Tryphena Zelalem St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Intermediate (2)
Amanda Busana Reischel UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Yasmin Orfi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Loretta Heath TEAM WATERSIDE England England
Nawal Omar St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Saima Rai STKDD England England
Pee Wee female -30 kg (3)
Class Intermediate (1)
Ayla Jafary UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Class Novice (2)
Jennifer Lisna UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Munira Ahmed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee female -39 kg (1)
Class Intermediate (1)
HAFSA Dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (5)
Class Novice (5)
Aiden Larner UK Martial Arts And Fitness Academy England England
FELIX ZHAO UK Martial Arts And Fitness Academy England England
JUNYI CHEN UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Nuuh Ibrahim St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Tawen Gurung STKDD England England
Pee Wee male -23 kg (4)
Class Intermediate (1)
Ashraf Takarli St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Kolawole Adesokan St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
LUCA GIUSSANI UK Martial Arts And Fitness Academy England England
TAYAN HUSSEIN UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Pee Wee male -26 kg (9)
Class Advanced (2)
Christian Westbrook TEAM WATERSIDE England England
Mubarak Abdiwahid St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Intermediate (3)
Ahan Sen Bluewave England England
Jake Leighton Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Kannan Sivasankar TCGB LLTKD England England
Class Novice (4)
ANDREA ARTESE UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Alex Draper-Eustace Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
BINUK TILLEKARATNE UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Salah Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee male -30 kg (6)
Class Advanced (2)
Kai Lewis Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Rhys Tambat TCGB LLTKD England England
Class Intermediate (2)
Adam Bennecaur St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Sammy Farmer TEAM WATERSIDE England England
Class Novice (2)
Giordano Baquero-Easton Bluewave England England
Jonathan Paduanelli Bluewave England England
Pee Wee male -34 kg (8)
Class Intermediate (5)
Alexander Stewart TCGB LLTKD England England
Alistair Paguay-Stewart Chung Yong Taekwondo Academy England England
Henry Nwoha UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Ivan Nwoha UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Zakaria Takarli St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
ALESSANDRO PROBLEMI UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Wyatt-John Edwards Martial Eagles Taekwondo School England England
Zachary Tatsuma Shinya Martial Eagles Taekwondo School England England
Pee Wee male -39 kg (1)
Class Novice (1)
Owen Robinson TEAM WATERSIDE England England
Children female -24 kg (2)
Class Novice (2)
Erin Larner UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Rae Giussani UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Children female -27 kg (1)
Class Novice (1)
Leihona Ludlow (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children female -30 kg (3)
Class Advanced (2)
Jena Al hashimi grant St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Shayma Mir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Nadia Omar St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -33 kg (2)
Class Novice (2)
Gulia Nazaro UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Theodora Albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -37 kg (1)
Class Novice (1)
Demi-Lou Jones St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -41 kg (5)
Class Advanced (2)
Kimberley Barnes TEAM WATERSIDE England England
Maisy Cook TEAM WATERSIDE England England
Class Novice (3)
Ellen Farthing Bluewave England England
Lalla-khira Slimani UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Umaymah mohamed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (1)
Class Novice (1)
Leyla Ibrahim St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -47 kg (3)
Class Advanced (1)
Najma Dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Lucy Lawrence Dorset Taekwondo (Tigers) United Kingdom United Kingdom
Rebecca Daisy Bedford Martial Eagles Taekwondo School England England
Children female -51 kg (2)
Class Advanced (1)
Paige Stevens TEAM WATERSIDE England England
Class Novice (1)
SUMRAH AKHTAR UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Children female +51 kg (4)
Class Advanced (2)
Ilham Garad St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Munirah Abdiwahid St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Amisha Gurung STKDD England England
Sara Mir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children male -27 kg (4)
Class Advanced (1)
Victor Albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
FARAZ HAJI MOHAMMAD HOSSEIN KASHI UK Martial Arts And Fitness Academy England England
KYAN GHOSH UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Kritan Gurung STKDD England England
Children male -30 kg (5)
Class Advanced (1)
Cullen Walker Bluewave England England
Class Novice (4)
Cameron Algar Chung Yong Taekwondo Academy England England
Jack Armstrong Bluewave England England
Joe Angel Chicken STKDD England England
Nambinhang Limbu STKDD England England
Children male -33 kg (8)
Class Advanced (2)
Charlie Sharp Chung Yong Taekwondo Academy England England
Tk Moores (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class Novice (6)
Adam Ouiarrmoar St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Cosmin Preliceanu UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Majeed Idris St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Rupak Rai STKDD England England
Wiktor Biadasiewicz TEAM WATERSIDE England England
waqar siddick TEAM WATERSIDE England England
Children male -37 kg (5)
Class Advanced (1)
Owen Stone TCGB Powerhouse TKD United Kingdom United Kingdom
Class Novice (4)
Ethan Wilson Chung Yong Taekwondo Academy England England
Jack Gray TEAM WATERSIDE England England
Matthew Bridge Bluewave England England
Shamyok Rai STKDD England England
Children male -41 kg (11)
Class Advanced (5)
Lavan Ravindran TCGB LLTKD England England
Malik Samudra Jayasuriya Martial Eagles Taekwondo School England England
Riyaj Rai STKDD England England
Sakash Mohanathas TCGB LLTKD England England
Shakithyan Thevananthan TCGB LLTKD England England
Class Novice (6)
Amin Aziz St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Bilal mir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Darko Traykov TEAM WATERSIDE England England
Faustus Zygmanta Chung Yong Taekwondo Academy England England
Hayden Corby Bluewave England England
Nathaniel Jones Chung Yong Taekwondo Academy England England
Children male -45 kg (2)
Class Advanced (1)
Keelan Davis AWTC England England
Class Novice (1)
Furqaan Sumra TEAM WATERSIDE England England
Children male -49 kg (6)
Class Advanced (5)
Antonio Gashi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Danial Tong St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Ryan Richardson Premierki taekwondo United Kingdom United Kingdom
Yannis zelalem St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Yassin Orfi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Rohan Morrison St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children male -53 kg (9)
Class Advanced (1)
Abdullahi Dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (8)
Archie Bacon Dorset Taekwondo (Tigers) United Kingdom United Kingdom
Azzam Djilali St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Ismail Rafley St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Kaan Hussein UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Namsang Kadangwa STKDD England England
Ritesh Rana STKDD England England
Ryan Vanden Bluewave England England
Simon Rai STKDD England England
Children male +57 kg (3)
Class Novice (3)
KRISTOFAS CHRISTODOULOU UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Satyam Rai STKDD England England
Zakaria Ahmed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (1)
Class Novice (1)
Stanford Stewart TCGB LLTKD England England
Juniors male -55 kg (6)
Class Advanced (3)
Calvin Shum Martial Eagles Taekwondo School England England
Nikhil Gurung STKDD England England
Sahil Gandhi TCGB LLTKD England England
Class Novice (3)
Bedford Benjamin Oliver Martial Eagles Taekwondo School England England
Niki Traykov TEAM WATERSIDE England England
Simon Ale STKDD England England
Juniors male -63 kg (9)
Class Advanced (4)
Aaron Bretland (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Conor Kipping Premierki taekwondo United Kingdom United Kingdom
James Kitson Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Joseph Pugh Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Class Novice (5)
Benjamin Stewart TCGB LLTKD England England
Giovanni Nazaro UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Jago Gamblin Martial Eagles Taekwondo School England England
Tate Apcher UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Trey Mckeay Martial Eagles Taekwondo School England England
Juniors male -73 kg (4)
Class Advanced (2)
Alex Stock Bluewave England England
Dion Richardson Premierki taekwondo United Kingdom United Kingdom
Class Novice (2)
Roshal Rai STKDD England England
Zac Kellaway Chung Yong Taekwondo Academy England England
Juniors male +73 kg (3)
Class Advanced (2)
Adrian Wagstaffe (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ilias Orfi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Sameer Fakirmohamed TEAM WATERSIDE England England
Juniors female -44 kg (1)
Class Novice (1)
Alisha Rai STKDD England England
Juniors female -49 kg (7)
Class Advanced (1)
Stephany Senanayake UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Class Novice (6)
Angila Lingden STKDD England England
Ilham Hassan Ali St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Jubina Limbu STKDD England England
Kritika Gurung STKDD England England
Mary Rose Limbu STKDD England England
Natalie Mouradian UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Juniors female -55 kg (6)
Class Advanced (2)
Alice King Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Chloe O sullivan Healy St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (4)
Kayla Mouradian UK Martial Arts And Fitness Academy England England
SUZAN SHENOL UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Safia Ahmed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Senay Hussein UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Juniors female -63 kg (3)
Class Advanced (3)
Ella Barnes TEAM WATERSIDE England England
Laila Arbane Dorset Taekwondo (Tigers) United Kingdom United Kingdom
Rhiannon Rowsome St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (4)
Class Novice (4)
Asmita Rai STKDD England England
Chelsea Hartanto TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Duha Al-Hassani St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Samjana Sunuwar TCGB LLTKD England England
Seniors female -57 kg (9)
Class Advanced (6)
Ilana Hirschberg AWTC England England
Juulia Zumer TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
KERRY REILLY TCGB LLTKD England England
Malsore Isufi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pratista Rai TCGB LLTKD England England
TASNEEM TAWIL St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Impresha Shreshta TCGB LLTKD England England
SARAH AKPONASA TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Sylwia Machnik TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Seniors female -67 kg (5)
Class Advanced (2)
Amy Stock Bluewave England England
SOPHIE CARR TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Agnes Knopberg Bucks & Chilterns TKD England England
Doruta Preliceanu UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Ishy Gurung TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Seniors male -58 kg (9)
Class Advanced (5)
Aaron Bretland (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Danial Seward St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
MARC RIVETT Hillhead Taekwondo Scotland Scotland
Nicholas Wong TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Sam Gan TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Class Novice (4)
Chanon Sansombat Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Haroon Rakha Bucks & Chilterns TKD England England
Prashanta Rai STKDD England England
Victor Wan TCGB LLTKD England England
Seniors male -68 kg (10)
Class Advanced (8)
Andrew Taylor Sport Taekwondo Plymouth England England
Cameron Davies (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Daniel Blackburn AWTC England England
Jay Patel Chung Yong Taekwondo Academy England England
Lee Taylor-Lawrence TCGB LLTKD England England
Roberto Belfiore Chung Yong Taekwondo Academy England England
Tanwa Sripan TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
bradly sinden (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Amis Rai STKDD England England
Rohal Banez Bucks & Chilterns TKD England England
Seniors male -80 kg (8)
Class Advanced (4)
Dushab Gurung STKDD England England
Gleb Siroki St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Michael Berry AWTC England England
Samuel Jones TCGB LLTKD England England
Class Novice (4)
Axcel Abouzakhar St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Babin Rai STKDD England England
Daniel Ciobanu UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Patrick Bull Fighting Fit Martial Arts Academy Wales Wales
Seniors male +80 kg (7)
Class Advanced (3)
Jack Spall St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Nathan Walton AWTC England England
Sean Neill TEAM WATERSIDE England England
Class Novice (4)
Benoit Gherardi TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
David Newman AWTC England England
John-Luke Edwards TCGB SUTKD Great Britain Great Britain
Yunus Emre Yucel STKDD England England
Veterans female -57 kg (2)
Class Advanced (1)
MARIA PIERI UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Class Novice (1)
Jasbindar Larner UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Veterans female -67 kg (3)
Class Advanced (2)
Annabel Gibson TCGB LLTKD England England
CAROLINE ARSHAD Hillhead Taekwondo Scotland Scotland
Class Novice (1)
Pilar Alveras UK Martial Arts And Fitness Academy England England
Veterans male +80 kg (4)
Class Advanced (3)
Elfred Carr St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Roger Gittens Chung Yong Taekwondo Academy England England
Sean Neill TEAM WATERSIDE England England
Class Novice (1)
Winston John Chung Yong Taekwondo Academy England England