Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Münsterland Cup 2017

  • Tournament dates
  • 24 June 2017
  • Deadline
  • 18 June 2017
  • Competitors
  • 207 / 300
  • Location
  • Unter den Eichen
  • 46397
  • Bocholt
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Muesterland Cup 2017Ausschreibung Muesterland Cup 2017

Competitors (207)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Angelique Altun Velberter SG Germany Germany
Emira Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D female -24 kg (2)
Class II (2)
Asya Sönmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Leona Frank TuS Erndtebrück Germany Germany
Juniors D female -41 kg (1)
Class II (1)
Kim Penazzi Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Juniors D male -22 kg (2)
Class II (2)
Julian Teichmann Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class II (3)
Luca Gieseler SPORTING Taekwondo Germany Germany
Moritz Oliver Pasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Vadim Goyan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Abdullah Kholov Kangaroosports e. V. Germany Germany
Erik Fink SPORTING Taekwondo Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Erik Müller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Leon Talarek Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Saidena Bubacarr Saho SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Salman Aschurzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors C female -27 kg (3)
Class II (3)
Amila Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -29 kg (2)
Class II (2)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Victoria Goyan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (5)
Class I (1)
Aaliyah Cheyenne Sell SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (4)
Aamina Schürmann TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Kira Stankovic SPORTING Taekwondo Germany Germany
Laurine Deguillaume Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Nele Bruch SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (6)
Class I (1)
Nele Voigt TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (5)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
Ela Macit TuB Bocholt Germany Germany
Kathrin Klaus Kangaroosports e. V. Germany Germany
Sofia Neziraj SPORTING Taekwondo Germany Germany
Zamarod Kohestani Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class II (3)
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
TUANA YEGINER TKD GLADBECK Germany Germany
Yasmin Nachit SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class I (1)
BEYZA SÖNMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (1)
Sumeja Cizmic SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class I (1)
Melika Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C male -27 kg (6)
Class I (3)
Christian Hibert SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Flávio Spano Velberter SG Germany Germany
Joel Mosdzien Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Ben Bartikowski Team Muensterland Germany Germany
Leonard Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -29 kg (7)
Class I (1)
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (6)
Aaron Eucker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Fabian Heinz SPORTING Taekwondo Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Leonhard Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Malik Frank TuS Erndtebrück Germany Germany
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -32 kg (7)
Class I (1)
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (6)
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Feyyaz Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Lion Huppert TV Becketal Germany Germany
Louis Crepon SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -35 kg (11)
Class I (3)
Emre Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Liam Lott Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Theodor Frank SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (8)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Elias Schwark Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Finn Prawitt TV Becketal Germany Germany
Gleb Keil SPORTING Taekwondo Germany Germany
ILJA REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Leon Michalak Team Muensterland Germany Germany
Maik Schulz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors C male -39 kg (7)
Class I (3)
Janne Mati Ulferts SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luca Buessing TuB Bocholt Germany Germany
Yassin Talbi Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (4)
Ardit Zendeli Kangaroosports e. V. Germany Germany
Benjamin Woznik SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Elias Jaeger TaekwondoHSC08 Germany Germany
Mohamad El-Haj-Khalil TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -43 kg (4)
Class II (4)
Ben Breidenbach SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Paul Aaron Klammt TuS Erndtebrück Germany Germany
Phil Spiegelhoff TuB Bocholt Germany Germany
Zmajl Aliaj SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class II (1)
Sam Alieu Saho SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -57 kg (1)
Class II (1)
VEYSEL KORKMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -33 kg (3)
Class I (1)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Class II (2)
Jana Naujoks Team Muensterland Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -37 kg (1)
Class I (1)
Meryem Irem Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Juniors B female -41 kg (5)
Class I (3)
Gwenaelle Deguillaume Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Katharina Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Seyma Elife Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Class II (2)
Learda Kastrati TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Lisa Suttarp Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class I (1)
Ilkim Turgut TuB Bocholt Germany Germany
Class II (2)
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (3)
Class I (1)
Amelie Hast Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Sara Engels SV 03 Geseke Germany Germany
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (1)
Class I (1)
Izel Balci TuB Bocholt Germany Germany
Juniors B female -55 kg (5)
Class I (1)
Yasmin Zarouali Velberter SG Germany Germany
Class II (4)
ELA SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Gloria Gabriel SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Marianna Hartmann Team Muensterland Germany Germany
Maureen Michelle Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
Juniors B female -59 kg (1)
Class II (1)
Elisa Hartmann SV DJK Lowick eV Germany Germany
Juniors B female +59 kg (2)
Class II (2)
Emma Nagel Team Muensterland Germany Germany
Yüsra Yörük Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B male -33 kg (4)
Class I (2)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Efe Gürbüz Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -37 kg (2)
Class II (2)
Steyn Ruben Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -41 kg (4)
Class I (1)
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (3)
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Fabian Elvermann Team Muensterland Germany Germany
Kaan Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B male -45 kg (7)
Class I (2)
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mert Kösker Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Hewad Rahmani Kangaroosports e. V. Germany Germany
Magnus Nagel Team Muensterland Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Tim Zacharias TuS Ende e.V. Germany Germany
Vincent Busch Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Juniors B male -49 kg (7)
Class I (2)
Hasib Mirzaee Kangaroosports e. V. Germany Germany
Nick Wennekes TuB Bocholt Germany Germany
Class II (5)
Javid Baba Mula Kangaroosports e. V. Germany Germany
Johannes Woeste TuS Ende e.V. Germany Germany
Juwan Majid TuB Bocholt Germany Germany
Taylan Eryilmaz TuB Bocholt Germany Germany
maikel goman TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors B male -53 kg (3)
Class I (1)
TALHA TURKUM TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Ben Woeste TuS Ende e.V. Germany Germany
Luan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B male -57 kg (2)
Class I (1)
Marc Krueger TuB Bocholt Germany Germany
Class II (1)
koray mutlu TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors B male -61 kg (1)
Class I (1)
Thays Mattia van Houten TuB Bocholt Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Abasin Agah Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (1)
Class I (1)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class I (1)
Marie Ewers SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (1)
Class I (1)
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (1)
Class I (1)
Wiebke Muelleneisen TuB Bocholt Germany Germany
Juniors A female -63 kg (4)
Class I (2)
Katharina Schmeinck TuB Bocholt Germany Germany
sarah kroh TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Class II (2)
Tessa Bertelsmeier TaekwondoHSC08 Germany Germany
jeniffer karl TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (1)
Vanessa Beumann SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (1)
hilal kablan TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors A male -45 kg (5)
Class I (3)
Kevin Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Zabi Ahmadi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (2)
Golam Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Kaan Nedim Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A male -48 kg (2)
Class I (1)
Mohammad Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (1)
Samuel Alsop TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (2)
Diogo Rosado TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Jeremy Zolota Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Class II (1)
Mohammad Sattar Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (4)
Class I (2)
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Purya Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Class II (2)
Malik Aquilino Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Mohamad Akbari TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors A male -63 kg (7)
Class I (3)
Oliver Lisow TV Becketal Germany Germany
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Thomas Bolgert TuB Bocholt Germany Germany
Class II (4)
Humayun Ibrahimy SV 03 Geseke Germany Germany
KUBILAY KOKEZ TKD GLADBECK Germany Germany
Wessel William Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
haris kaltak TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors A male -68 kg (3)
Class I (3)
Alexander Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Jan Louis Wenneckes TuB Bocholt Germany Germany
Juniors A male -73 kg (1)
Class II (1)
Simon Hoevener SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class I (1)
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Seniors female -53 kg (2)
Class I (2)
Alexandra Chumakova Sportschule Merinus Germany Germany
Vanessa Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class I (1)
Joline Volmering Team Muensterland Germany Germany
Seniors female -62 kg (5)
Class I (1)
Julia Fuchs Sportschule Merinus Germany Germany
Class II (4)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Maureen Kudalski Team Muensterland Germany Germany
SEYMA DUMAN TKD GLADBECK Germany Germany
Tanja Gebauer Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Seniors female -73 kg (2)
Class II (2)
Jacqueline Ebert Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Sarah Tenhumberg Team Muensterland Germany Germany
Seniors male -58 kg (1)
Class I (1)
Allaa Fidheeh SPORTING Taekwondo Germany Germany
Seniors male -63 kg (4)
Class I (1)
Mohammad Aref Jahfari Team Muensterland Germany Germany
Class II (3)
Ayoub Razki SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Fabian Kruppa SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -68 kg (2)
Class I (2)
Daniel Sladek TuB Bocholt Germany Germany
Patrick Zolota Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Seniors male -74 kg (7)
Class I (4)
David Sladek TuB Bocholt Germany Germany
Dominik Ketteler SV DJK Lowick eV Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Thorben Andre Weierstall SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (3)
Jens Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Niklas Vowinkel SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
bayram dönmez TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Seniors male -80 kg (2)
Class I (1)
Benedikt Gunstmann SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (1)
Danny L Sportkamp -Tus Porta .ev Germany Germany
Seniors male -87 kg (3)
Class I (1)
Florian Frentzel SV DJK Lowick eV Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Symalla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany
Seniors male +87 kg (3)
Class I (1)
Dennis Jöster SV DJK Lowick eV Germany Germany
Class II (2)
Alexander Sauer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luca Synofczik Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany