Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Internationaler Jugend Cup

  • Tournament dates
  • 19 June 2016
  • Deadline
  • 13 June 2016
  • Competitors
  • 201 / 300
  • Location
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung_JugendPokal2016-DEAusschreibung_JugendPokal2016-DE

Results

Internationaler Jugend Cup 2016 EinzelplatzwertungInternationaler Jugend Cup 2016 Einzelplatzwertung
Internationaler Jugend Cup 2016 PoolListenInternationaler Jugend Cup 2016 PoolListen
Internationaler Jugend Cup 2016 VereinswertungInternationaler Jugend Cup 2016 Vereinswertung

Competitors (201)

Juniors D female -29 kg (1)
Class I (1)
Sudenaz T?kmen Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D female -45 kg (1)
Class I (1)
Zara Murselin Kaymaz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -22 kg (1)
Class I (1)
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -24 kg (2)
Class I (2)
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -29 kg (2)
Class I (1)
Ferris Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Class II (1)
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class I (1)
Muhammed Emin ÖZTÜRK Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors C female -27 kg (8)
Class I (6)
Azra Süslü Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Lena Belflamme Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Lily Hoy BTS Great Britain Great Britain
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Miray Celik Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C female -29 kg (6)
Class I (5)
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
ILAY SENYIL TKD GLADBECK Germany Germany
Ikra Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Phoenix Goodman BTS Great Britain Great Britain
Suheda Yavuz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (6)
Class I (6)
Dilan Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Josefine Wendt VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Julie DaSilva TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Leona Cullen BTS Great Britain Great Britain
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sara El-Molla Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (5)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Beyza Sönmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Holly Pepper BTS Great Britain Great Britain
Inga Schleussinger VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
ceylin Demiröz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class I (3)
Carmela Anastasia Calderoni LSG Taekwondo Team Germany Germany
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Katharina Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class I (2)
Amelie Hast Team Muensterland Germany Germany
Mirac Dalgic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class I (1)
Jill-Marie Beck SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -27 kg (7)
Class I (6)
Adrian Schwarz S.U.A Witten | Taekwondo Germany Germany
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Flávio Spano Velberter SG Germany Germany
Luka Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Richard William Printen Yeom-Tschi Taekwon Do Verein Aachen e.V Germany Germany
Class II (1)
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -29 kg (4)
Class I (3)
Dennis Enders Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Yaser Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -32 kg (6)
Class I (5)
Albert Heinrich TSV Korbach Germany Germany
Filippos Bacaloudis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Marko Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (9)
Class I (8)
Daniel Mayer TSV Korbach Germany Germany
Ibrahim Shahvari Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Kerim Ciftci TKD GLADBECK Germany Germany
Leonard Printen Yeom-Tschi Taekwon Do Verein Aachen e.V Germany Germany
Max Fahrenbruch TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Niek Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Noam Hartmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (1)
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (2)
Class I (2)
Miguel Medina Montero TKD GLADBECK Germany Germany
Tayanc Yilmaz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -43 kg (5)
Class I (5)
Hakan Carpan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ilias Fakiri Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Stiven Markvart TSV Korbach Germany Germany
Tristan Thulke Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Ubeyd ÖZTÜRK Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors C male -47 kg (2)
Class I (2)
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Atakan Firinci DELTAPOOL (Test Team) Germany Germany
Juniors B female -33 kg (3)
Class I (3)
Doreen Alexandrowicz TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Jessie Vorderman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tegan Paynter BTS Great Britain Great Britain
Juniors B female -37 kg (2)
Class I (2)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Denna-Luciana Koushan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (6)
Class I (6)
Aylin Sahin Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Büsra Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jesse De Vries Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Melissa Kaplan Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tami Galaschek VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class I (3)
Beyza Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Fadimr Nur Kece TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -47 kg (5)
Class I (5)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Alice Hasser Luxembourg National Team Luxembourg Luxembourg
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Vanessa Klaas Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (5)
Class I (5)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cieslak Julia Sportschule Schültke Germany Germany
Katarina Borrmann TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Nudem Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Rebecca Diallo Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors B female -55 kg (2)
Class I (2)
Aleya Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Chantal Weinknecht Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B female -59 kg (1)
Class I (1)
Lavinia Dujleag SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B female +59 kg (3)
Class I (3)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Leonie Marzoll Team Muensterland Germany Germany
Sharissa Gannaway BTS Great Britain Great Britain
Juniors B male -33 kg (4)
Class I (4)
Kostantinos Triantafylidis Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Yahya Choukri TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -37 kg (7)
Class I (7)
Arlind Kabashi TSV Korbach Germany Germany
George Amos BTS Great Britain Great Britain
German Heinrich TSV Korbach Germany Germany
Jeremy Dignat Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Louis Feiereisen Luxembourg National Team Luxembourg Luxembourg
Luca Shu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (5)
Class I (5)
Richard Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Tufan Ülgen Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Yassir El Hamaoui Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
hubkratok Alan-Je Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (4)
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Mohamed Khlifi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Thanh Van Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Bilal Al-jundi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors B male -49 kg (6)
Class I (6)
Can Uzunöz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Edis Causevic Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Joshua Noel Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Mohammad Yousufi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Rames Hosseini Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Semih Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (5)
Class I (5)
Antonios Andreopoulos Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Darwin-Tyler Köpp TV Becketal Germany Germany
Hamza Yavuz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Stan Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Juniors B male +65 kg (1)
Class I (1)
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -46 kg (3)
Class I (3)
Jaden Cullen BTS Great Britain Great Britain
LAURA GOEBEL TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (5)
Class I (5)
Alice Gehrmann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Charleen Cornelius Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Sam Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sonja Germann SPORTING Taekwondo Germany Germany
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -55 kg (3)
Class I (3)
Aylin Kabashi TSV Korbach Germany Germany
Jacqueline Engel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Zoe Ratcliffe BTS Great Britain Great Britain
Juniors A female -59 kg (3)
Class I (3)
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Meryem Özgün Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Natalie Wetzel Team Muensterland Germany Germany
Juniors A female -63 kg (4)
Class I (4)
HALIDA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
May Lynn Luxembourg National Team Luxembourg Luxembourg
Mollie Schofield BTS Great Britain Great Britain
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -68 kg (3)
Class I (3)
Dilara Ciplak TSV Korbach Germany Germany
Lara Frösch TV Becketal Germany Germany
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (2)
Julia Berwanger Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Nele Wruck Yeom-Tschi Taekwon Do Verein Aachen e.V Germany Germany
Juniors A male -45 kg (4)
Class I (4)
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Georg Heinrich TSV Korbach Germany Germany
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Tom Wampach TaekwonDo Team Beckerich Luxembourg Luxembourg
Juniors A male -51 kg (6)
Class I (6)
Delano Risakotta Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Enes Kiyik Taekwondo Lage e.V. Germany Germany
Felix Hasser Luxembourg National Team Luxembourg Luxembourg
Josh Fisher BTS Great Britain Great Britain
Luuk Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tobias Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (3)
Erdem Eryilmaz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Kevin-Noel Köpp TV Becketal Germany Germany
Sajad Habibi Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors A male -59 kg (9)
Class I (9)
Amir Hossein Ahmadi Kobra Bielefeld Germany Germany
Daniel Riemer TKD GLADBECK Germany Germany
Hares Hosseini Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Haydar Can Sari Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Jesse Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Mujib Ahmad Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Samet Tas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Spyro Kostaras Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A male -63 kg (7)
Class I (7)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Haisam Sarwari Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
KAAN GALIP OZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
MARLON MEINERT TKD GLADBECK Germany Germany
Mujtaba Faizi TSV Korbach Germany Germany
Nabiel Hakim Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Sven Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Juniors A male -68 kg (7)
Class I (7)
Bayar Hasan Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
David Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Erhan Ezgi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Mehdi Rezai Narabi Aachen Germany Germany
Mohamed Omeirat Kangaroosports e. V. Germany Germany
Nico Robert Brenne S.U.A Witten | Taekwondo Germany Germany
Valentin Ekkert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (2)
Class I (2)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Juniors A male -78 kg (2)
Class I (2)
Julien Pascal Weber SPORTING Taekwondo Germany Germany
Osman Baker Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class I (1)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany