Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

WLM OPEN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS 2016

  • Tournament dates
  • 30 October 2016
  • Deadline
  • 21 October 2016
  • Competitors
  • 181 / 210
  • Location
  • Knowsley Leisure & Cultural Park
  • L36 6EG
  • Longview Lane, Kowsley, Liverpool
  • United Kingdom United Kingdom

PLEASE NOTE THAT TEAMS MAY NOT DELETE PLAYERS - THEY MAY ONLY AMEND ENTRIES - TEAMS WHO NEED TO REMOVE PLAYERS MUST CONTACT THE EVENT ORGANISER TO REQUEST REMOVAL. THIS MAY INCUR AN ADMINISTRATION FEE.

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS


NOTE ADDED 16th SEPTEMBER - THE DEADLINE FOR AMENDMENTS/ENTRIES HAS BEEN CHANGED TO FRIDAY 21st OCTOBER

Downloads

WLM OPEN CHAMPIONSHIPS BLANK WAITING LISTWLM OPEN CHAMPIONSHIPS BLANK WAITING LIST
WLMTAEKWONDOPACK2016WLMTAEKWONDOPACK2016

Competitors (181)

Children female -20 kg (1)
Class C (1)
saphia tinsley Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children female -23 kg (2)
Class B (1)
Darcy Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class C (1)
Lily Crowe WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -26 kg (6)
Class A (1)
Mia Hadfield WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (4)
Autumn-Grace Kelly CHI TAEKWONDO England England
Natalia Kitteringham Warrior Factory England England
Niamh Keegan WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shannon Larkin Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Class C (1)
Rayah Caven Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Children female -30 kg (5)
Class A (1)
Niamh Ryan Premier Taekwondo GB England England
Class B (3)
Jasmine Hernon Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
LEYNA TIJI TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Olivia Armstrong WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class C (1)
Sophie Kinsella Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Children female -34 kg (3)
Class A (1)
Bo Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Olivia Shaw-Wilkinson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class C (1)
Charlotte Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -38 kg (1)
Class A (1)
Hanna Siddiqui Premier Taekwondo GB England England
Children female -43 kg (9)
Class A (4)
Ava Greenway TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Beth Christy Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Emily Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Morgan Curtis Koryo England England
Class B (2)
Amelie Harrison Cumbria Taekwondo England England
Nessa Murphy Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Class C (3)
Courtney Mullen WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Maggie may Matthews buzz taekwondo England England
lilli stinchcombe Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children female -48 kg (1)
Class A (1)
Ruby Lee TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Children female +48 kg (1)
Class A (1)
Cecilie Oeien Team Rora Norway Norway
Children male -20 kg (3)
Class C (3)
Alfie Donegan WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jayden Simpson-Kidd (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Leon Goldson TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Children male -23 kg (3)
Class C (3)
Jacob Storey Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Kieran Bentley K.B.B.A - TEAM GB England England
Maison Murray WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (9)
Class A (2)
Jayden Elson Premier Taekwondo GB England England
Rhys Crowe WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (3)
Evan Simmons Koryo England England
Jack Dixon Cumbria Taekwondo England England
Luke Goldson TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class C (4)
Aeydan Browne Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Lucas Parry TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Reiss Lamb WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Xander Craven-Smith Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Children male -30 kg (14)
Class A (2)
Balpreet Aujla Premier Taekwondo GB England England
Muhammad Ejaz (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (6)
Connor Wade Cumbria Taekwondo England England
Declan Pendlebury TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Leo HARRISON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Nathan Lamb WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shane Vicente Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Tyler Marshall Koryo England England
Class C (6)
Aidan Clark-Horgan (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Ben Donegan WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Conal Larkin WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jarren Caven Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Nathan Jennings WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zac Thornton TDO TKD Great Britain Great Britain
Children male -34 kg (15)
Class A (4)
FINLAY PATRICK TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
James Maxted Premier Taekwondo GB England England
Kevin Booth WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mason Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class B (8)
Dylan Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Harry Westmorland Cumbria Taekwondo England England
JAKE ROONEY TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jake Moran Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Leo Martin WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Luke Troughton Cumbria Taekwondo England England
Reuben Ward Warrior Factory England England
Thomas Metcalfe Koryo England England
Class C (3)
Haeden Burke buzz taekwondo England England
Kryspin Pepel TDO TKD Great Britain Great Britain
Nathan Keegan WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children male -38 kg (5)
Class A (4)
Adam Daniel Koryo England England
Mason Lee CHI TAEKWONDO England England
Nicolas Kacica Premier Taekwondo GB England England
Owen Wraight Premier Taekwondo GB England England
Class B (1)
lincoln littler Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children male -43 kg (9)
Class B (3)
Benjamin Arlet Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Cameron POOLEY (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
reece hampton Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Class C (6)
Daniel Coburn WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Edward Hurdley Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Louie Gerrard buzz taekwondo England England
Rhys Bowers Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Rhys Burke WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Ryder Craven-Smith Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Children male -48 kg (1)
Class C (1)
JOHN BLEASDALE TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (1)
Class B (1)
Elise Nuttall (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (2)
Class A (1)
Aoibh Murphy Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Class B (1)
Hollie Burdess CHI TAEKWONDO England England
Cadets female -44 kg (1)
Class B (1)
Tuva Snoefugl Team Rora Norway Norway
Cadets female -47 kg (4)
Class A (2)
Enya Robinson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Tuva Veium Team Rora Norway Norway
Class B (2)
Gerda Meistininkaite Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Izzabella Aldridge WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (4)
Class A (4)
Brooklyn Burnside Koryo England England
Gracie Mcloughlin (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Jamila Siddiqui Premier Taekwondo GB England England
Kendall Aldridge Murphy WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (7)
Class A (4)
GRACE KOSLOSKI Korean Academy of Taekwondo United States, CO United States, CO
Laiqah Khawaja Premier Taekwondo GB England England
Lauren Butler Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Sophie Ormrod Koryo England England
Class B (3)
Abby Kinsella Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Elle Neal Koryo England England
Ellie Struthers Warrior Factory England England
Cadets female -59 kg (2)
Class A (1)
Hollie Farley WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Alice Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female +59 kg (1)
Class A (1)
Taylor Curtis Koryo England England
Cadets male -33 kg (4)
Class A (3)
Ben Dreaves TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jacob Wishart WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shaye Kelly CHI TAEKWONDO England England
Class B (1)
Luke Young CHI TAEKWONDO England England
Cadets male -37 kg (4)
Class A (4)
Erik Overein Team Rora Norway Norway
Harry Mallinson Koryo England England
Jamie Mcintosh Premier Taekwondo GB England England
coady goodall Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets male -41 kg (6)
Class A (4)
Ciaran Harnedy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Elliot Peck (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Joergen Johnsen Team Rora Norway Norway
harry bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Jay Fleming Koryo England England
Josh Dancer (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (1)
Class A (1)
Adam Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (1)
Class A (1)
Alex Towle (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (2)
Class A (2)
Cameron Murphy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Dylan Walch Warrior Factory England England
Cadets male -61 kg (1)
Class A (1)
Josh Noble Koryo England England
Cadets male +65 kg (1)
Class A (1)
Camran Hassan Premier Taekwondo GB England England
Juniors male -48 kg (2)
Class A (2)
Adam Clinch Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
JOSHUA KOSLOSKI Korean Academy of Taekwondo United States, CO United States, CO
Juniors male -51 kg (4)
Class A (1)
Magnus Johnsen Team Rora Norway Norway
Class B (3)
Jon Crowe WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
MURTAZA OMARI TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Satpal Hunjan Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (4)
Class A (4)
Aaron Stephens TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cian Murray Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Kalvin Byrne Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Rohail Hamza (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (3)
Class A (3)
Aadne Veium Team Rora Norway Norway
Allen Quinn Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Luke Jones Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Juniors male -63 kg (3)
Class A (2)
Aaron BRETLAND (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Shaun Ashton WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Mathias Paehler Team Rora Norway Norway
Juniors male -78 kg (1)
Class A (1)
Hamzeh Ramezani Premier Taekwondo GB England England
Juniors female -42 kg (1)
Class B (1)
LUCY SHELTON TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (4)
Class A (4)
Andrea Green Team Rora Norway Norway
Celine Oeien Team Rora Norway Norway
Eilis Quinn Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Jessica Shallcross WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (2)
Class A (2)
Kristina Lees Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Leah Riordan Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Juniors female -59 kg (3)
Class A (2)
Maddie DAVIES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ola W Lozinska Team Rora Norway Norway
Class B (1)
Jodie Clarke Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Juniors female -63 kg (3)
Class A (2)
BECCA KENNY TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Kyla Julien Premier Taekwondo GB England England
Class B (1)
Harleen Kaur (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (1)
Class B (1)
Kelly Moran Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Seniors female -46 kg (1)
Class A (1)
Kine Almvik Team Rora Norway Norway
Seniors female -49 kg (2)
Class A (2)
Denniele Vicente Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
lois jennings Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Seniors female -62 kg (2)
Class A (2)
Ruth May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Sarah Purcell Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Seniors female -67 kg (1)
Class A (1)
Emelye O'Brien Warrior Factory England England
Seniors male -54 kg (2)
Class A (2)
Cian Murray Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Paul Horsley Koryo England England
Seniors male -63 kg (2)
Class A (2)
Aaron BRETLAND (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sindre Sundfaer Team Rora Norway Norway
Seniors male -68 kg (6)
Class A (5)
Cameron Davies (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JACK NEWTON TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jack Waddicar Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Martin Bragstad Team Rora Norway Norway
Rehan Iqbal (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (1)
Humayoun Al-Rashid (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (1)
Class A (1)
LIAM FERRIGAN TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (3)
Class A (2)
Aaron Leith Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Jake Moscrop Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Kristian Gustad Team Rora Norway Norway