Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

COUPE ESPOIRS AUVERGNE RHONE ALPES

  • Tournament dates
  • 12 February 2017
  • Deadline
  • 3 February 2017
  • Competitors
  • 288 / Unlimited
  • Location
  • Boulevard Nicollet
  • 74000
  • Annecy
  • France France

Downloads

dossier_information_coupe_espoirsdossier_information_coupe_espoirs

Competitors (288)

Benjamin female -23 kg (2)
Class A (2)
EVA THAI IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Maelyne Cresson TAEKWONDO ANNECY France France
Benjamin female -26 kg (11)
Class A (11)
EMMA GARNIER IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Jade SELLEM Académie grand Lyon France France
Manyla Sinhnachack Yvoire Taekwondo France France
Melina ZANANE Taekwondo Club Martinerois France France
Melissa Genest Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Neila SOUALMIA Taekwondo Club Martinerois France France
SOFIA ROUIJEL IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Sara Setti Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
feriel maaloum Taekwondo venissieux France France
nabila coignet BRON TAEKWONDO France France
thi asialine NGUYEN taekwondo bourg les valence France France
Benjamin female -29 kg (8)
Class A (8)
AMERYCKX MANON Tkdpdi France France
Chiara DI GIOIA-ROMANTINI Académie grand Lyon France France
Cindy Cresson TAEKWONDO ANNECY France France
NASSIMA MARZOUK IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
OUELLET ALYSSA Tkdpdi France France
Sana Mohamed Taekwondo Club Martinerois France France
Sirine Mesraf Taekwondo venissieux France France
TIANA CHEREL -ROBSON IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Benjamin female -33 kg (8)
Class A (8)
Ines LEMAREDJ BRON TAEKWONDO France France
KHOUBBI jade BRON TAEKWONDO France France
LEA RONCO IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Maysa HADJ MIMOUNE Amberieu Taekwondo France France
Myriam Femia Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Neila BERREHAIL Taekwondo Club Martinerois France France
SANAA ROUWASSI TAEKWONDO GENAS France France
Vittoria Schmid Il Gi Dojang France France
Benjamin female -37 kg (9)
Class A (9)
DEHBI NESRINE ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Juana Da Fonseca Il Gi Dojang France France
Maelyne Ayache TAEKWONDO ANNECY France France
RACHEL TISON ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
SALA Ines Taekwondo Team Montmélian France France
SANABEL MEDDAH ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Sacha Lily Scheibli Yvoire Taekwondo France France
Tasnim CHERAA Taekwondo Club Martinerois France France
Yasmine NEMIR Taekwondo Club Martinerois France France
Benjamin female -41 kg (1)
Class A (1)
Jessy Pothin FCV Taekwondo France France
Benjamin male -21 kg (3)
Class A (3)
DREXL KUBICKI ST-ETIENNE TAEKWONDO KABLAN France France
Djawed Sedrati Taekwondo venissieux France France
Enzo Du Mulyo Dojang Rochois France France
Benjamin male -24 kg (7)
Class A (7)
Daudinet Raphael YONGU TAEKWONDO France France
Dorian BOTTET Académie grand Lyon France France
ENZO DONAS IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Léandre Ioualalen TAEKWONDO ANNECY France France
Matteo Granocchia FCV Taekwondo France France
SAVANSAI LYLAXAY IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
TIMOTHE PRAS Taekwondo JSSE France France
Benjamin male -27 kg (20)
Class A (20)
AUGUSTO Diogo Taekwondo Team Montmélian France France
Amar Maleck FCV Taekwondo France France
Bilel Rehani Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Elliot Desseigne TAEKWONDO GENAS France France
Idriss NGAIDE BRON TAEKWONDO France France
KHELIS OUNES-FUSTIER ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Leandre VEZIAN YONGU TAEKWONDO France France
Nazim Bahloul Taekwondo venissieux France France
Noham MOHAMED Taekwondo Club Martinerois France France
RYAD MIHOUB ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Rayane Do nascimento Taekwondo venissieux France France
Souleyman BELHATEM Taekwondo Club Martinerois France France
Walid Marzouk Il Gi Dojang France France
diego lopes divonne taekwondo club France France
diego lopes divonne taekwondo club France France
kassim CHALGOUMI TAEKWONDO GENAS France France
kentin ADAM taekwondo bourg les valence France France
mathieu cleyet divonne taekwondo club France France
mathieu cleyet divonne taekwondo club France France
rami hedna BRON TAEKWONDO France France
Benjamin male -30 kg (15)
Class A (15)
Abel Pozzo TAEKWONDO ANNECY France France
Anas Emirgand Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Antime ROUX Taekwondo JSSE France France
Bilal Maleck FCV Taekwondo France France
CHAIB HOUDEYFA BRON TAEKWONDO France France
Djallil Sedrati Taekwondo venissieux France France
Elies SHAÏEK Taekwondo Club Martinerois France France
Gaby Chavanne TAEKWONDO ANNECY France France
Heny HAFSOUNI Taekwondo Saint Priest France France
KASSEM HAMIDANE ST-ETIENNE TAEKWONDO KABLAN France France
Mahé CHANUDET Académie grand Lyon France France
Mohamed POSTIC Taekwondo Club Martinerois France France
Stefano Ravoire TAEKWONDO ANNECY France France
firas GHANNAY taekwondo bourg les valence France France
gais mansouri Taekwondo venissieux France France
Benjamin male -33 kg (12)
Class A (12)
Abderrahmane MOKHTARI Taekwondo Club Martinerois France France
Aymene Mokhtari Taekwondo venissieux France France
Badiss BAYA CHATTI Taekwondo Club Martinerois France France
DIDI-DIOULOU FARES Tkdpdi France France
Joshua Thomas TAEKWONDO ANNECY France France
Melvin Léone Yvoire Taekwondo France France
Reynald Houssein Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
SAAD EL BOUMYAOUI TAEKWONDO GENAS France France
Tymoteusz Adamzak Yvoire Taekwondo France France
gwenegan FALCOU BADIN Taekwondo JSSE France France
ibrahim messahli BRON TAEKWONDO France France
nolan BULIARD taekwondo bourg les valence France France
Benjamin male -37 kg (7)
Class A (7)
Hamza Zekkar FCV Taekwondo France France
KEVIN BOUQUETY IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
MOHAMED GALLOUCH ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Mathis Cresson TAEKWONDO ANNECY France France
Mayes Bendib FCV Taekwondo France France
Muhammed Günlü Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
walid BAZRI taekwondo bourg les valence France France
Benjamin male -41 kg (2)
Class A (2)
Gôkalp OZDEMIR Taekwondo Club Martinerois France France
Rydan LECHEMINANT TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
Benjamin male -45 kg (1)
Class A (1)
Anis Bendia Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Minimes female -26 kg (3)
Class A (3)
Mylana BURLOUX-PIN Académie grand Lyon France France
Shelsie POTHIN Académie grand Lyon France France
vanessa coste taekwondo bourg les valence France France
Minimes female -33 kg (9)
Class A (9)
BENGUESMIA ambre BRON TAEKWONDO France France
Elena Jovanovic FCV Taekwondo France France
Inès Tixier AS CALUIRE TKD France France
Larisa HODZIC Taekwondo Saint Priest France France
MANON Gionni Bonnot TAEKWONDO GENAS France France
Marie Toulouse TAEKWONDO ANNECY France France
Sofia Charah Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Sofia Charah Taekwondo Dauphiné-mistral France France
ranim ghannay taekwondo bourg les valence France France
Minimes female -37 kg (3)
Class A (3)
G'RILYNE JOHN-ROSE Taekwondo JSSE France France
Manel Toumi Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Maryam CHAABI Taekwondo Saint Priest France France
Minimes female -41 kg (1)
Class A (1)
Nihad Elbargui Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Minimes female -44 kg (1)
Class A (1)
Ombrine ziani BRON TAEKWONDO France France
Minimes female -47 kg (7)
Class A (7)
Fariel Bekkadour Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Fariel Bekkadour Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Firdaws-Marwa MOKHTARI Taekwondo Club Martinerois France France
In?s Atif Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Maeva YABI--NTSIBA LOUMBA Académie grand Lyon France France
Sarah TAGOURTI Taekwondo Club Martinerois France France
Tasnim Rakik Il Gi Dojang France France
Minimes female -51 kg (2)
Class A (2)
Emma Vincent TAEKWONDO ANNECY France France
Lina Genest Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Minimes male -27 kg (5)
Class A (5)
Axel EXPOSITO Académie grand Lyon France France
Chakib MOUFLIH TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
Safwan CHERAA Taekwondo Club Martinerois France France
Wassim Benaatia TAEKWONDO ANNECY France France
younes filali taekwondo bourg les valence France France
Minimes male -30 kg (11)
Class A (11)
Baptiste TOMASI-TRI TKD73 France France
DONNEAU TIMOTH?E TKD73 France France
Grégoire DONNEAUD TKD73 France France
Lucas MATTOLINI YONGU TAEKWONDO France France
Ruben MARTINEZ YONGU TAEKWONDO France France
Thibault Chavanne TAEKWONDO ANNECY France France
Yassine Hadj Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Zakaria PONTHUS TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
béjane AFZALI Taekwondo JSSE France France
math?o adam taekwondo bourg les valence France France
yohann robin taekwondo bourg les valence France France
Minimes male -33 kg (21)
Class A (21)
Charlélie JACQUIER -VIVIAND TKD73 France France
Edi-Mihai Constantin FCV Taekwondo France France
Flavien FUNIS TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
GIREL LOUIS Taekwondo Team Montmélian France France
MAE AZNAR IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
MATHIS LEBLANC IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Micael Casaca Yvoire Taekwondo France France
Mohamed Araf Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Mohamed Araf Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Naim Ouatah FCV Taekwondo France France
Naïl Ouchoukhi Il Gi Dojang France France
RAPHAEL ROSSIER IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
STROPOLI TONY Tkdpdi France France
Tariq Coignet BRON TAEKWONDO France France
Wassim LAKHDARI TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
Yacine BRIKH Taekwondo Club Martinerois France France
chamseddine maaloum Taekwondo venissieux France France
ilian abbou divonne taekwondo club France France
ilian abbou divonne taekwondo club France France
mickhail ZGONNIKOV taekwondo bourg les valence France France
salvatore GARGUILO taekwondo bourg les valence France France
Minimes male -37 kg (14)
Class A (14)
Aymen Ouchoukhi Il Gi Dojang France France
Gregory Roumeas FCV Taekwondo France France
Jawad BOUCHIKHI Taekwondo Saint Priest France France
MATTEO RONCO IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Mehdi Santouh Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Merwan AÏCHE BRON TAEKWONDO France France
Mohamed Graoui FCV Taekwondo France France
Mohammad Hussein BOUCHIKHI Taekwondo Saint Priest France France
RYAD MARZOUK IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
YANIS MBAREK ST-ETIENNE TAEKWONDO KABLAN France France
eliott decostaire divonne taekwondo club France France
eliott decostaire divonne taekwondo club France France
tommy kaouah divonne taekwondo club France France
tommy kaouah divonne taekwondo club France France
Minimes male -41 kg (6)
Class A (6)
Alois VALADE Taekwondo JSSE France France
Aymene BOUTAIBA Taekwondo Saint Priest France France
Tesnim GHARBI Taekwondo Club Martinerois France France
Younès SHAÏEK Taekwondo Club Martinerois France France
iliesse ESSIDIRI taekwondo bourg les valence France France
kylian demay taekwondo bourg les valence France France
Minimes male -45 kg (8)
Class A (8)
Anas Aboussalia Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Arthur DESSEIGNE TAEKWONDO GENAS France France
Kaïs BOUKERROU Taekwondo Club Martinerois France France
Maxime Dominique Yvoire Taekwondo France France
Mohamed Ait Idir Taekwondo venissieux France France
SALA Rayan Taekwondo Team Montmélian France France
Wahib EL HAOUARI Amberieu Taekwondo France France
Youssef JANADI Taekwondo Club Martinerois France France
Minimes male -49 kg (4)
Class A (4)
Badis Bensouna Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Benamar Adel FCV Taekwondo France France
Ilan Nacia Amberieu Taekwondo France France
MATHIEU GUIBEREAU ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Minimes male -53 kg (3)
Class A (3)
Ahmed Derraz FCV Taekwondo France France
ILYES IGHIT ST-ETIENNE TAEKWONDO KABLAN France France
erwin beckanovic BRON TAEKWONDO France France
Cadets female -29 kg (1)
Class A (1)
ines Marechal Académie grand Lyon France France
Cadets female -37 kg (4)
Class A (4)
Chloé BOTTET Académie grand Lyon France France
Elyana Charah Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Elyana Charah Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Safiatou Niang Diba Il Gi Dojang France France
Cadets female -41 kg (2)
Class A (2)
Lea Toulouse TAEKWONDO ANNECY France France
TAINA JOHN-ROSE Taekwondo JSSE France France
Cadets female -44 kg (5)
Class A (5)
Dalia RAMOUL BRON TAEKWONDO France France
HAFSA JAMAD TAEKWONDO FIGHT ECHIROLLOIS France France
Ines BRIK BRON TAEKWONDO France France
Laurine BARALE TAEKWONDO GENAS France France
Manon Deliot San Jang Fighting Team France France
Cadets female -51 kg (2)
Class A (2)
Axel Abate TAEKWONDO ANNECY France France
Thyphaine Cresson TAEKWONDO ANNECY France France
Cadets female -55 kg (2)
Class A (2)
BASSMA MOUKRINE IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Lamia Bitioui mbabet Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Cadets female -59 kg (4)
Class A (4)
DIMI-NIANGA DJELYNN Tkdpdi France France
Fatima Günlü Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Seynabou Coulibaly Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Seynabou Coulibaly Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Cadets male -33 kg (4)
Class A (4)
Houari Benamara Taekwondo venissieux France France
Mathis MARTINON Académie grand Lyon France France
Mohamed Amine GUELMAMI TAEKWONDO GENAS France France
Sofiane BRIK BRON TAEKWONDO France France
Cadets male -37 kg (6)
Class A (6)
Hamza Araf Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Hamza Araf Taekwondo Dauphiné-mistral France France
Nathan Teyssier AS CALUIRE TKD France France
Rayan MEFTAH TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
joao francisco divonne taekwondo club France France
joao francisco divonne taekwondo club France France
Cadets male -41 kg (4)
Class A (4)
Loris LANGE TBJ - Taekwondo Bourgoin-Jallieu France France
Loïs Tixier AS CALUIRE TKD France France
kente kouda divonne taekwondo club France France
kente kouda divonne taekwondo club France France
Cadets male -45 kg (6)
Class A (6)
Moussa KHEFIF Taekwondo Club Martinerois France France
daniel martins divonne taekwondo club France France
daniel martins divonne taekwondo club France France
kieren honey divonne taekwondo club France France
kieren honey divonne taekwondo club France France
leo atchekzai BRON TAEKWONDO France France
Cadets male -49 kg (4)
Class A (4)
Vincent Langlois Yvoire Taekwondo France France
Zaid EL HAOUARI Amberieu Taekwondo France France
aymen lamalam BRON TAEKWONDO France France
genoux alex Taekwondo Team Montmélian France France
Cadets male -53 kg (1)
Class A (1)
ENZO CORDEL IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Cadets male -57 kg (1)
Class A (1)
DELEGLISE Lucas Taekwondo Team Montmélian France France
Juniors male -45 kg (3)
Class A (3)
AUGUSTO Ricardo Taekwondo Team Montmélian France France
Leonard Oustiakine FCV Taekwondo France France
YASSIN GUENNOUI ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Juniors male -55 kg (1)
Class A (1)
Mahdi CHATEAUX Taekwondo Club Martinerois France France
Juniors male -59 kg (1)
Class A (1)
Hakim KHEFIF Taekwondo Club Martinerois France France
Juniors male -63 kg (3)
Class A (3)
Clement Houillier Mulyo Dojang Rochois France France
Simon Dequincey FCV Taekwondo France France
TRISTAN DUMOULIN ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Juniors male -68 kg (6)
Class A (6)
Angelo MERVILLE Amberieu Taekwondo France France
Arnaud Cardon TAEKWONDO ANNECY France France
CHARLES ROCHETTE TAEKWONDO CLUB DANIEL BOTTERO France France
LABIOD NESSIM TAEKWONDO FIGHT ECHIROLLOIS France France
Lanavong Nguon TAEKWONDO ANNECY France France
Lucas Stefanini AS CALUIRE TKD France France
Juniors male -73 kg (1)
Class A (1)
Elias Vidal Taekwondo venissieux France France
Juniors male +78 kg (1)
Class A (1)
Rayan Boudjemaa FCV Taekwondo France France
Juniors female -49 kg (2)
Class A (2)
Lila Sawhnez TAEKWONDO ANNECY France France
Tasnim BENATIA Taekwondo Club Martinerois France France
Juniors female -52 kg (1)
Class A (1)
Imane OUHAB Taekwondo Club Martinerois France France
Juniors female -63 kg (1)
Class A (1)
Sana Derraz FCV Taekwondo France France
Espoirs female -46 kg (1)
Class A (1)
Gladys Djidel Mulyo Dojang Rochois France France
Espoirs female -49 kg (1)
Class A (1)
Halima GHODBANE Taekwondo Club Martinerois France France
Espoirs female -57 kg (1)
Class A (1)
NASTASIA PACAUT IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Espoirs male -58 kg (4)
Class A (4)
Alexis Peruzzo Mulyo Dojang Rochois France France
Benjamin Babin San Jang Fighting Team France France
Léo CHORLET Mulyo Dojang Rochois France France
audibert st?phane Haute-Savoie 74 Taekwondo France France
Espoirs male -63 kg (3)
Class A (3)
Anthony CARRE Taekwondo Saint Priest France France
EDWIN DAVID ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
GUILLAUME UDRY IL GI DOJANG Vallée de l'arve France France
Espoirs male -68 kg (4)
Class A (4)
Bassem Maaloul BRON TAEKWONDO France France
Muhammed Sahin Mulyo Dojang Rochois France France
Quentin GUIBEREAU Taekwondo Club Martinerois France France
THOMAS SELLEM ASSOCIATION VALENCE TAEKWONDO France France
Espoirs male -80 kg (4)
Class A (4)
FOUZI TALBI TAEKWONDO FIGHT ECHIROLLOIS France France
KEVIN PERRIN TAEKWONDO CLUB DANIEL BOTTERO France France
Mikaël YASAR Taekwondo Club Martinerois France France
OMAR SALMI TAEKWONDO FIGHT ECHIROLLOIS France France