Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

2020 NORTH EAST OPEN CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 5 April 2020
  • Deadline
  • 27 March 2020
  • Competitors
  • 58 / 200
  • Location
  • Newton Aycliffe Leisure Centre
  • DL5 4EH
  • Beveridge Arcade, Newton Aycliffe Town Centre, New
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED


PLEASE NOTE THAT WHILST PLAYER DETAILS MAY BE AMENDED UNTIL THE DEADLINE, WITHDRAWALS OTHER THAN FOR INJURY WILL BE CHARGED IF AFTER 20th MARCH 2020

26.01.2020 - POOMSAE ENTRY SPREADSHEET NOW AVAILABLE TO DOWNLOAD.

Downloads

2020 NORTH EAST OPEN CHAMPS ENTRY PACK2020 NORTH EAST OPEN CHAMPS ENTRY PACK
BLANK WAITING LISTBLANK WAITING LIST
POOMSAE ENTRY SHEETPOOMSAE ENTRY SHEET

Competitors (58)

Pee Wee male -22 kg (1)
Class All grades (1)
Amaan Hussain CMS Academy England England
Pee Wee male -24 kg (1)
Class All grades (1)
Jake Jones (JJ) Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -24 kg (1)
Class B (1)
Imogen Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -26 kg (2)
Class A (1)
Poppy Kingsley TEAM WATERSIDE England England
Class B (1)
Natasha Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (2)
Class A (2)
Lillie Baker-Dinsley TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Sophia Shields Raw Taekwondo Scotland Scotland
Children female -36 kg (2)
Class A (2)
Lucy Millar Raw Taekwondo Scotland Scotland
Teagan Bingham Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -24 kg (3)
Class A (1)
sonny mason Koryo United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Aadi Furness Team Ultimate Great Britain Great Britain
Lucas Whittle Koryo United Kingdom United Kingdom
Children male -26 kg (2)
Class A (1)
Adam Millar Raw Taekwondo Scotland Scotland
Class B (1)
Samuel Evans Koryo United Kingdom United Kingdom
Children male -29 kg (2)
Class A (1)
Sonny Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Harrison Hughes-black Koryo United Kingdom United Kingdom
Children male -32 kg (1)
Class B (1)
Esher Benedicto Creative Ways Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children male -36 kg (1)
Class B (1)
Henry Longthorne TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (1)
Class A (1)
Kaden Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -33 kg (3)
Class A (2)
Lauren Dunsmore Raw Taekwondo Scotland Scotland
Lily Kingsley TEAM WATERSIDE England England
Class B (1)
Eve Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (1)
Class A (1)
Rachel Atkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (3)
Class A (2)
Amelia Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Ella Whittle Koryo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Mary Young TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (3)
Class A (2)
Starr Active CMS Academy England England
lianna harrison Koryo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Milly Carling TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (1)
Class A (1)
Honey Bowman-Snape Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (2)
Class A (2)
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (1)
Class A (1)
Francis Appiah CMS Academy England England
Cadets male -53 kg (2)
Class A (2)
Alasdair Lawson Raw Taekwondo Scotland Scotland
Cameron Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -61 kg (1)
Class B (1)
Logan Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -45 kg (2)
Class A (2)
Aidan Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Luke Young TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (1)
Class A (1)
Adam Daniel Koryo United Kingdom United Kingdom
Juniors male -55 kg (2)
Class A (2)
Harry Mallinson Koryo United Kingdom United Kingdom
Joe Howarth TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (1)
Class A (1)
Jay Fleming Koryo United Kingdom United Kingdom
Juniors female -46 kg (2)
Class A (2)
Elouise Murray Team Ultimate Great Britain Great Britain
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (1)
Class A (1)
Emily gough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (1)
Class B (1)
Isabelle Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (2)
Class A (2)
Kaitlyn Long TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Morgan Curtis Koryo United Kingdom United Kingdom
Juniors female -68 kg (1)
Class A (1)
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -46 kg (1)
Class A (1)
Taylor Curtis Koryo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -49 kg (1)
Class B (1)
Maisie Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (1)
Class A (1)
Tia Mlinaric Koryo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -57 kg (1)
Class A (1)
Aneila Afsar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -73 kg (1)
Class A (1)
Ciar Gallagher Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (1)
Class A (1)
Joshua Long TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -68 kg (1)
Class A (1)
Ciaran McGovern TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (1)
Class A (1)
Jack Howarth TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Veterans male +80 kg (1)
Class All grades (1)
Yamikani Guba TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain