Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

EUREGIO CUP 2017

  • Tournament dates
  • 4 November 2017
  • Deadline
  • 28 October 2017
  • Competitors
  • 294 / 350
  • Location
  • Nettetal
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Euregio Cup 2017Ausschreibung Euregio Cup 2017
Ausschreibung Euregio Cup 2017 englishAusschreibung Euregio Cup 2017 english

Results

TOTAL RESULTTOTAL RESULT
TEAM CLASSIFICATIONTEAM CLASSIFICATION

Competitors (294)

Juniors D female -22 kg (4)
Class II (4)
Angelique Altun Velberter SG Germany Germany
Dua Celik Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Tusem Durgut Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors D female -24 kg (4)
Class II (4)
ASYA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Eda Sabur Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Johanna Wulfert LSG Taekwondo Team Germany Germany
Szan Posul Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors D female -26 kg (1)
Class II (1)
Anastazja-Loana Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D female -32 kg (2)
Class II (2)
Minel Fitoz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Selin Postorivo Velberter SG Germany Germany
Juniors D female -35 kg (2)
Class I (1)
Seraphia Lam Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Class II (1)
Helena Poeche LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -24 kg (5)
Class II (5)
Ekrem Ismailov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jonas Platzeck Taekwondo Swisttal Germany Germany
Leon Bolik Team Muensterland Germany Germany
Moritz Oliver Pasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Rayyan Zeynel Dumlu Vahdet SKV Hannover 1984 e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class I (1)
Dennis Baehr TG Nettetal Germany Germany
Class II (3)
Halil Kizilkaya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Leon Boettcher TG Nettetal Germany Germany
Miguel Machado Perreira Taekwondo Swisttal Germany Germany
Juniors D male -29 kg (6)
Class II (6)
Erik Fink SPORTING Taekwondo Germany Germany
Furkan Fitoz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Simon Marlo Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Tim Melis AC - Ückerath Germany Germany
Vadim Goyan T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Phil Geilert Taekwondo Swisttal Germany Germany
Juniors C female -27 kg (2)
Class I (1)
Dilara Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Chloé Vanden Meersche Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Juniors C female -29 kg (8)
Class I (3)
Hanne Waerzeggers Keumgang Diest Belgium Belgium
Machnaz Rajabi Taekwondo Swisttal Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Apostolos Vasilakis Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
El barajraji Lina Tkd Street Team Belgium Belgium
Kamar Oumoussi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Laurine Deguillaume Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Santoni Francesca Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors C female -32 kg (8)
Class I (2)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tasha Viskens Keumgang Diest Belgium Belgium
Class II (6)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Annika Zimmerling Taekwondo Swisttal Germany Germany
Caroline Volders Keumgang Diest Belgium Belgium
Joelle van Ratingen TG Nettetal Germany Germany
Lisa-Marie Ley Taekwondo Swisttal Germany Germany
Nilcan Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -35 kg (6)
Class I (1)
Mayla Aubke Team Muensterland Germany Germany
Class II (5)
Bahar Kaya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Canan Hybet TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Ceylin Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Leoni Gehrmann Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Sara Kotbi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Juniors C female -39 kg (4)
Class II (4)
Asya Oektem LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jasmin Alikhadzhieva Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Laura Mosdzien TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -43 kg (5)
Class I (1)
BEYZA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (4)
Ceyden Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Fatjona Hajdini T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Lisann Koehler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seray Narin LT Sports Germany Germany
Juniors C female -52 kg (1)
Class II (1)
Alina Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (3)
Class II (3)
Bastian Senzel T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Leonard Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors C male -29 kg (6)
Class I (3)
Arijan Arnautovic Team Muensterland Germany Germany
Flavio Spano Velberter SG Germany Germany
Lean Weiss Taekwondo Swisttal Germany Germany
Class II (3)
Benjamin Diouf korea club houdeng Belgium Belgium
Nathan Bulteau korea club houdeng Belgium Belgium
Robin Epp Taekwondo Swisttal Germany Germany
Juniors C male -32 kg (12)
Class I (4)
Daniel Hirsch Taekwondo Swisttal Germany Germany
Hartel Benjamin Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (8)
Adonis Lucan Tkd Street Team Belgium Belgium
Baris Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Dev Singh Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
FEYYAZ GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Noah Clausen TG Nettetal Germany Germany
Othmane Saimek Belgium Martial Arts Belgium Belgium
julian VOSSENBERGER Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors C male -35 kg (8)
Class I (1)
Samuel Lam Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Class II (7)
Davresh Ardla T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Ilyas Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Jason Geyik LSG Taekwondo Team Germany Germany
Leo Espenschied Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Mylo Tacq Keumgang Diest Belgium Belgium
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Simon Spohr LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -39 kg (6)
Class I (2)
Christopher Gottschalck Taekwondo Swisttal Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (4)
Gleb Keil SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ibrahim El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Marlon Koehler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Noah Valtner TG Nettetal Germany Germany
Juniors C male -43 kg (7)
Class I (1)
Janne Mati Ulferts SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (6)
Ege Cinar WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ilias Azarkan Tkd Street Team Belgium Belgium
Leon Popp Taekwondo Swisttal Germany Germany
Louis Engels T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Ole Henning-Bender LSG Taekwondo Team Germany Germany
Paolo Marella WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class II (1)
Leonard Eisenschenk TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
Marlon Woelk OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Juniors B female -33 kg (5)
Class I (5)
Albana Mataj Taekwondo Swisttal Germany Germany
Alicia Juarez Banos Keumgang Diest Belgium Belgium
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tasha Viskens Keumgang Diest Belgium Belgium
Juniors B female -37 kg (7)
Class I (4)
Celine Jans Keumgang Diest Belgium Belgium
Firdaous Bouisengaren Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Inga Schleussinger Team Muensterland Germany Germany
Zahra Massomi Taekwondo Cappel e.V. Marburg Germany Germany
Class II (3)
Britt Huber TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Jana Bockhoefer Team Muensterland Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -41 kg (6)
Class I (5)
AURELIE ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Gwenaelle Deguillaume Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Nilla Brostrom TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Nour El kouaz Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Talya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Class II (1)
Amelie Zoschke OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Juniors B female -44 kg (10)
Class I (7)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jessica Wolf Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Jil Grebe AC - Ückerath Germany Germany
Katharina Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Liv Irlaender Team Muensterland Germany Germany
SARAH CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Chloe Bulteau korea club houdeng Belgium Belgium
Hafsa Azarkan Tkd Street Team Belgium Belgium
Tamara Mahr Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors B female -47 kg (6)
Class I (4)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
JIll-Marie Beck Taekwondo Swisttal Germany Germany
Janine Kuhl Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Megan Popp Taekwondo Swisttal Germany Germany
Class II (2)
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (9)
Class I (6)
Amy Mink TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Antonia Beck TG Nettetal Germany Germany
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Julika Zimmerling Taekwondo Swisttal Germany Germany
Sofia Kotbi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Tami Galaschek Team Muensterland Germany Germany
Class II (3)
Emily Popp Taekwondo Swisttal Germany Germany
Kader Aydemir TG Nettetal Germany Germany
Viktoria Simin Taekwondo Swisttal Germany Germany
Juniors B female -55 kg (7)
Class I (4)
Arslan melissa Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Emel Karagoez TG Nettetal Germany Germany
Jule Irlaender Team Muensterland Germany Germany
Yasmin Zarouali Velberter SG Germany Germany
Class II (3)
Maria Rosaria Filipelli Team Muensterland Germany Germany
Marlene Poeche LSG Taekwondo Team Germany Germany
Maureen Stockmann ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors B female -59 kg (1)
Class I (1)
Chantal Weinknecht Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B female +59 kg (1)
Class I (1)
Imke Schulz Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Juniors B male -33 kg (9)
Class I (6)
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Efehan Altindag Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Ethan Vanden Meersche Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Stefan Badalov TG Nettetal Germany Germany
Victor Diouf korea club houdeng Belgium Belgium
Class II (3)
Abdelrahman Saimek Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Amir Alikhadzhiev Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -37 kg (8)
Class I (5)
Arne Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Bjarne Viskens Keumgang Diest Belgium Belgium
Filippos Bacaloudis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
LUCAS PIERARD Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Class II (3)
Amir Oumoussi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Geoffrey Mathieu Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Younes Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (6)
Class I (5)
Kostantinos Triantafylidis Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
MILAN MOLLE TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Maarten Lemmens Keumgang Diest Belgium Belgium
Sebastian Oberski Taekwondo Swisttal Germany Germany
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Michiel Vermaelen Keumgang Diest Belgium Belgium
Juniors B male -45 kg (10)
Class I (6)
Amadeus Lucan Tkd Street Team Belgium Belgium
Hissa El kouaz Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Melik Cavga Taekwondo Swisttal Germany Germany
NOAH DUHOUX Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Tommy Truong Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Yagiz Dersim Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (4)
Arne Brueggemann Team Muensterland Germany Germany
Janic Tillmanns OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Jason Gottfried Team Muensterland Germany Germany
KAAN GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B male -49 kg (5)
Class I (3)
Lennox Mann Armare Mainz Germany Germany
Phillip Davids Taekwondo Swisttal Germany Germany
Samuel Costa Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Class II (2)
Christian Haurenherm Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Ties Hogenboom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors B male -53 kg (5)
Class I (3)
Daniel Heer Taekwondo Swisttal Germany Germany
Furkan Cavga Taekwondo Swisttal Germany Germany
Romain Floret korea club houdeng Belgium Belgium
Class II (2)
Abdelsamad El Haddouchi Tkd Street Team Belgium Belgium
Yassin El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -57 kg (2)
Class II (2)
Furkan Narin LT Sports Germany Germany
Younes Boushib Tkd Street Team Belgium Belgium
Juniors B male -61 kg (1)
Class I (1)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors A female -44 kg (1)
Class I (1)
CASSANDRA ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Juniors A female -49 kg (4)
Class I (4)
Aleyna Akcaalan LT Sports Germany Germany
Lena Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Malou Suprijatna Ukon Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Sophie Stoiber Taekwondo Swisttal Germany Germany
Juniors A female -55 kg (4)
Class I (1)
Vanessa Engels T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Audrey De backer Tkd Street Team Belgium Belgium
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Thomas Huber TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Juniors A female -59 kg (2)
Class I (2)
Franziska Drucklieb AC - Ückerath Germany Germany
Gwozdz Jasmin Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class I (2)
Meike Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Sydney Wendland Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors A male -45 kg (3)
Class I (3)
Kaan Nedim Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Mohamed Amine Batah Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Juniors A male -48 kg (2)
Class I (1)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sofiane Azarkan Tkd Street Team Belgium Belgium
Juniors A male -51 kg (4)
Class I (3)
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Radi Hamza Tkd Street Team Belgium Belgium
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Mschecyan Jora Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors A male -55 kg (8)
Class I (5)
ANAS CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Aymen Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Nasser-Eddine Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
SOUFIANE EL MOUKHTARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Class II (3)
Aymane Oumoussi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Thomas Huber TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Zaheer Safi TG Nettetal Germany Germany
Juniors A male -59 kg (6)
Class I (4)
Can Cinar WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Erdem Eryilmaz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Michael Siemens Sport-Treff-Helene Germany Germany
Nassim Bicha Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Class II (2)
Finn B Velberter SG Germany Germany
Mohamad Akbari TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class I (3)
MAROUANE CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Raoul Heurs TG Nettetal Germany Germany
Yannik Grebe AC - Ückerath Germany Germany
Class II (2)
Abdelkarim Anouar Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Oualid el Mourabit SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors A male -68 kg (4)
Class I (3)
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Victor Gillain korea club houdeng Belgium Belgium
Vihas Suhan TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (1)
El barajraji Dalil Tkd Street Team Belgium Belgium
Juniors A male -73 kg (1)
Class II (1)
Otman El Fassi SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors A male +78 kg (2)
Class I (2)
Julien Pascal Weber SPORTING Taekwondo Germany Germany
Michael Tull ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Seniors female -57 kg (10)
Class I (8)
Amelie Richard korea club houdeng Belgium Belgium
Carolin Jaeschke KDK-Attendorn Germany Germany
Hajar Babat SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Jessica Lehn Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Leonie Schneider Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Youssra El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Class II (2)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Yvonne Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors male -58 kg (8)
Class I (4)
Abdelmalik Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Edgar Liparitjan ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Ismail Tuncat LT Sports Germany Germany
Kevin Mende TG Nettetal Germany Germany
Class II (4)
Felix Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Saidtowfig Sadat TG Nettetal Germany Germany
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -68 kg (14)
Class I (10)
Ayoub Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Boris van der Meer ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Jannik Arping AC - Ückerath Germany Germany
Luke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Mitchel Peters TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Mohammad Aref Jahfari Team Muensterland Germany Germany
Reza Mohmmadi TG Nettetal Germany Germany
Stef Otten Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Sujenth Suhan TSC Gladbeck Germany Germany
Zakaria Benziane SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Class II (4)
Abdellah Saimek Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Fabian Kruppa SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mohammad Issa KDK-Attendorn Germany Germany
Mohammad Agha Hakimi TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors male -80 kg (5)
Class I (3)
Lehn Alexander Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Martin Stach Taekwondo Swisttal Germany Germany
Class II (2)
Janik Kropf TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
LORIS KALALA Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Seniors male +80 kg (4)
Class I (2)
Patrick Koppelman Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Saliou Diouf YAKAR Senegal Senegal
Class II (2)
Benjamin Symalla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany