Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

ULTIMATE TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 15 October 2017
  • Deadline
  • 6 October 2017
  • Competitors
  • 19 / 250
  • Location
  • Barnsley Metrodome
  • S71 1AN
  • Queens Road, Barnsley
  • United Kingdom United Kingdom

PLEASE NOTE THE FOLLOWING:

THE EVENT SHALL BE HELD ON 5 AREAS USING PSS FOR ALL GROUPS AND CLASSES EXCEPT THE PEE-WEE A & B CLASSES WHICH WILL USE NORMAL HOGU

THE EVENT DEADLINE, SHOULD IT NOT FILL EARLIER, WILL BE FRIDAY 6TH OCTOBER 2017 AT 9PM PROMPT. ALL CHANGES AND CORRECTIONS MUST BE MADE BY THIS TIME. THE AUDIT WILL BE PROCESSED JUST AFTER THE DEADLINE.

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED

Downloads

ULTIMATE TKD CHAMPIONSHIPS WAITING LISTULTIMATE TKD CHAMPIONSHIPS WAITING LIST
ULtimateChampsOct2017ULtimateChampsOct2017

Competitors (19)

Pee Wee female -20 kg (1)
Class B (1)
Imogen Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (1)
Class B (1)
Euan Fyffe-Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -32 kg (1)
Class B (1)
Rachel Atkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (1)
Class A (1)
Isabella Congreve Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (2)
Class A (1)
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Alex Wilkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -29 kg (1)
Class A (1)
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -32 kg (2)
Class A (2)
Rhys Fyffe-Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Sonny Lomozik Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -36 kg (1)
Class A (1)
Rhys Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -33 kg (1)
Class B (1)
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (1)
Class A (1)
Emily Gough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (1)
Class A (1)
RUBY LEE TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets female -59 kg (2)
Class A (1)
Katie Turland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Amelia Gaffney Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (1)
Class A (1)
Oliver Hammond Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (1)
Class A (1)
Mason Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (1)
Class A (1)
Owen Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female +73 kg (1)
Class A (1)
Chelsey Evans Team Ultimate Great Britain Great Britain