Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

2017 LIVERPOOL OPEN CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 25 June 2017
  • Deadline
  • 16 June 2017
  • Competitors
  • 211 / 200
  • Location
  • Knowlsey Leisure & Culture Park
  • L36 6EG
  • Longview Drive, Huyton, Liverpool
  • United Kingdom United Kingdom

PLEASE NOTE THE FOLLOWING:

THE EVENT SHALL BE HELD ON 3 AREAS USING DAEDO PSS FOR ALL ADVANCED GROUPS. ALL NOVICE GROUPS WILL USE NORMAL HOGU

THE EVENT DEADLINE, SHOULD IT NOT FILL EARLIER, WILL BE FRIDAY 16TH JUNE 2017 AT 9PM PROMPT. ALL CHANGES AND CORRECTIONS MUST BE MADE BY THIS TIME. THE AUDIT WILL BE PROCESSED JUST AFTER THE DEADLINE.

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED


14TH MAY 2017 - NOTICE TO ALL TEAMS - ADDITIONAL CHILD -24KG WEIGHT GROUP HAS BEEN ADDED TO THIS EVENT FOR MALES AND FEMALES IN ALL CHILD CLASSES

Downloads

LIVERPOOL OPEN CHAMPS 2017LIVERPOOL OPEN CHAMPS 2017
LIVERPOOL OPEN WAITING LISTLIVERPOOL OPEN WAITING LIST

Results

LIVERPOOL OPEN TEAM RESULTSLIVERPOOL OPEN TEAM RESULTS
LIVERPOOL OPEN INDIVIDUAL RESULTSLIVERPOOL OPEN INDIVIDUAL RESULTS
LIVERPOOL OPEN DRAWSHEETS WITH RESULTSLIVERPOOL OPEN DRAWSHEETS WITH RESULTS

Competitors (211)

Pee Wee female -18 kg (1)
Class All grades (1)
isabelle upton QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee female -22 kg (1)
Class All grades (1)
poppy Wickens CHI TAEKWONDO England England
Pee Wee female -24 kg (2)
Class All grades (2)
Salma Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Saphia Tinsley Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -18 kg (3)
Class All grades (3)
John Gillies QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kenzie Lawson QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sonny Mason Koryo England England
Pee Wee male -20 kg (1)
Class All grades (1)
Ethan Moore Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Pee Wee male -22 kg (3)
Class All grades (3)
Kieren Bentley K.B.B.A - TEAM GB England England
Leon Goldson TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
sam rigby Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -24 kg (3)
Class All grades (3)
Andrew Smyth Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Gethin Williams Empire Taekwondo England England
Tyler Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -26 kg (4)
Class All grades (4)
Aden James Dumont Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Nathan lawler Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Peter Marth Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Salah Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee male +26 kg (5)
Class All grades (5)
Ayden Taplin Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Evan Simmons Koryo England England
Harvey Bowden TDO TKD Great Britain Great Britain
Kaden Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Luke Goldson TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Children female -26 kg (2)
Class Novice (2)
Bobbie Leech QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Matilda Dolby QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (1)
Class Novice (1)
Kayla Murray Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Children female -32 kg (8)
Class Advanced (4)
Ella Eastwood Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Maleah Ross St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Niamh Ryan Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Teigan Smith Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class Novice (4)
Eva June Gregory Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Megan Hayhurst Cumbria Taekwondo England England
Milli-Ruth Pritchard-Wang QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Rachel Atkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -36 kg (7)
Class Advanced (4)
Ella Bell (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Matilda Dolby QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Olivia Shaw-Wilkinson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Paige Gabriel-Lovell Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Molly Schofield Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Nadia Omar St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Thaissa Goncalves (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Children female -40 kg (2)
Class Advanced (1)
Maja Brzozowska Empire Taekwondo England England
Class Novice (1)
Amelia Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (3)
Class Advanced (2)
Amy Calpin Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
lianna harrison Koryo England England
Class Novice (1)
Rebecca Battista Cumbria Taekwondo England England
Children female -48 kg (1)
Class Novice (1)
lilli stinchcombe Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children female +48 kg (1)
Class Novice (1)
Courtney Kramho Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Children male -24 kg (1)
Class Novice (1)
Joe Easton Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (8)
Class Advanced (3)
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jayden Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Keegan Parsons QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Novice (5)
Brendan Dawson QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Leon Mcgregor Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Mathew Lindley QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Oliver Webster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
max archbold QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children male -29 kg (10)
Class Advanced (2)
Shay Vicente Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Victor Albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (8)
Ashton Dawson QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Caiden Farrell TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Eden Mulholland Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Jack Dixon Cumbria Taekwondo England England
James McGovern South Dublin Ireland Ireland
Luca Summers Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Shane Vicente Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Tyler Marshall TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children male -32 kg (10)
Class Advanced (2)
Balpreet Aujla Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Michael Laki Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class Novice (8)
ETHAN BLAIZE IL Dan Taekwondo England England
Francis Westhead QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jake Moran Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Leo Harrison (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Rocco Frost Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Theo Chambers (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Xavier Kacica Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
josh ripley Koryo England England
Children male -36 kg (5)
Class Advanced (4)
Austin Camacho Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Daniel Grant Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
James Maxted Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Zak Angell Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Alex Hogg Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children male -40 kg (8)
Class Advanced (2)
Mason Lee TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Nicolas Kacica Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class Novice (6)
Ben Nugent South Dublin Ireland Ireland
Cavarn Leon (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
HECTOR PERAL RUIZ South Dublin Ireland Ireland
Harry Westmorland Cumbria Taekwondo England England
James Mitrogan St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Max Cartwright Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (1)
Class Novice (1)
Logan Simpson Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children male -48 kg (1)
Class Advanced (1)
Cameron Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -29 kg (2)
Class Novice (2)
Kianie Hall QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Leihona Ludlow IL Dan Taekwondo England England
Cadets female -33 kg (5)
Class Advanced (3)
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Neve Hogg Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Robyn Chambers WTA ALL STARS Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Aimee Hill QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Nicola Nolan QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (1)
Class Advanced (1)
Ocean Gabriel-Lovell Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (5)
Class Advanced (4)
Danya Serry Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Emily Gough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Erin Shaw Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Jena Al-Hashimi St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Theodora Albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (4)
Class Advanced (2)
Jodie McKew (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Maisy Cook Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Courtney Smith (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Taylor Downie Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (5)
Class Advanced (5)
Ava Greenway TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Gerda Meistininkaite Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Kimberley Barnes Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Morgan Curtis Koryo England England
pheobe knight Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets female -51 kg (6)
Class Advanced (3)
Gracie Mcloughlin (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Leyla Palser Legacy Taekwondo England England
RUBY LEE TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Demi Anderson Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Gerda Meistininkaite Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Sabrina Burke South Dublin Ireland Ireland
Cadets female -59 kg (1)
Class Advanced (1)
Kasia Erm Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets female +59 kg (1)
Class Novice (1)
NORA HASTINGS STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Cadets male -33 kg (2)
Class Advanced (1)
Aaron Bedford (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Declan Pendlebury TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (10)
Class Advanced (7)
Ben Dreaves TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Dylan Ravenscroft (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
FINLAY PATRICK TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jack Pell WTA ALL STARS Great Britain Great Britain
Luke Young TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Nathan Kelly South Dublin Ireland Ireland
Oliver Dyson K.B.B.A - TEAM GB England England
Class Novice (3)
Alessandro Avila Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Majeed Idriss St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Thomas Metcalfe Koryo England England
Cadets male -41 kg (7)
Class Advanced (6)
Adam Daniel Koryo England England
Coady Goodall Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Elliott PECK (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Harry Mallinson Koryo England England
Jamie Mcintosh Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Owen Wraight Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class Novice (1)
Cameron Jeffrey POOLEY (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (8)
Class Advanced (6)
Adam Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Emmanuel Lee Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Harry bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Marcus Brown QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Matthew McCabe TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rhys Williams Empire Taekwondo England England
Class Novice (2)
Jay Fleming Koryo England England
Nathan Chadwick (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (2)
Class Advanced (2)
Rory Sneddon Momentum Scotland Scotland
Samuel lesniowski Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (2)
Class Advanced (2)
David Phelan South Dublin Ireland Ireland
Oliver Hammond Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -61 kg (1)
Class Advanced (1)
andrew knight Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors male -45 kg (3)
Class Advanced (3)
Ciaran Harnedy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Joshua Long TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Taylor Savoury Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (1)
Class Advanced (1)
John Joseph Parterson Momentum Scotland Scotland
Juniors male -51 kg (3)
Class Advanced (3)
Alex Towle (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Finley Summers Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Luke Jones QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (2)
Class Advanced (2)
Davie Phelan South Dublin Ireland Ireland
Theo Harrison TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (5)
Class Advanced (3)
Adam Nugent South Dublin Ireland Ireland
Cameron Murphy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Dylan Walch Warrior Factory England England
Class Novice (2)
Kalvin Byrne Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Liam Stevens (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors male -68 kg (4)
Class Advanced (3)
Ciaran McGovern TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Ethan Rollin WTA ALL STARS Great Britain Great Britain
Shay Adubofour Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Eric Kacica Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Juniors male -73 kg (2)
Class Advanced (1)
Camran Hassan Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class Novice (1)
Aaron Rigby Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors male -78 kg (1)
Class Advanced (1)
Hamzeh Ramezani Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Juniors male +78 kg (1)
Class Advanced (1)
Luke Allott Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female -42 kg (1)
Class Advanced (1)
Lauren Watson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (1)
Class Advanced (1)
Elisha Shaw Momentum Scotland Scotland
Juniors female -52 kg (2)
Class Advanced (2)
Sophie Ormrod Koryo England England
TIA THOMPSON TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (4)
Class Advanced (4)
Ella Sands TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Holly Hankin-Wray TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jamila Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Maria Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (2)
Class Advanced (1)
Ellie Neal Koryo England England
Class Novice (1)
Ellie Struthers Warrior Factory England England
Juniors female -63 kg (2)
Class Advanced (1)
Kyla Julien Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class Novice (1)
Kelley Gorman Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Juniors female -68 kg (1)
Class Novice (1)
Kelly Moran Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Seniors female -49 kg (2)
Class Advanced (2)
Denniele Vicente Champion Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Duha Al-Hassani St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (3)
Class Advanced (2)
Aoibhe Thornton South Dublin Ireland Ireland
laura bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Class Novice (1)
Megan Cook Cumbria Taekwondo England England
Seniors female -57 kg (1)
Class Novice (1)
Alison Farrell (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors female -73 kg (1)
Class Novice (1)
Ebony Gregg (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors male -58 kg (2)
Class Advanced (2)
Adam Walsh-Nugent South Dublin Ireland Ireland
Ben Newton Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Seniors male -63 kg (3)
Class Advanced (3)
Amir Amiri Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Marc Rivett Momentum Scotland Scotland
Tyron Moores-duffield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors male -68 kg (3)
Class Advanced (3)
Nicholas Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Sina Bakhtiarpoor Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Thomas Gater TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (3)
Class Advanced (3)
Eoghan Gorman South Dublin Ireland Ireland
Jacob Austin-Sides Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
LIAM FERRIGAN TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Seniors male +87 kg (1)
Class Novice (1)
DARLY MEIR STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Veterans male -80 kg (2)
Class Novice (2)
Alan Nugent South Dublin Ireland Ireland
CRAIG ASTBURY STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Veterans male +80 kg (1)
Class Advanced (1)
John Curtis Koryo England England