Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Rheinland Pokal 2018

  • Tournament dates
  • 17 March 2018
  • Deadline
  • 11 March 2018
  • Competitors
  • 224 / 270
  • Location
  • Germany Germany

This Tournament is a national championship for Clubs from GERMANY only!

Downloads

Ausschreibung Rheinland Pokal 2018 V2Ausschreibung Rheinland Pokal 2018 V2

Results

Rheinland Pokal 2018 Pool ListenRheinland Pokal 2018 Pool Listen
Rheinland Pokal 2018 VereinswertungRheinland Pokal 2018 Vereinswertung
Rheinland Pokal 2018 EinzelplatzwertungRheinland Pokal 2018 Einzelplatzwertung

Competitors (224)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
ANASTASIA CEYLINAZ SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Jasmina Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Lesley Prinz TV Becketal Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Hafsa Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Juniors D female -26 kg (2)
Class II (2)
Melek Bergmann Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Szan Posul Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors D female -32 kg (1)
Class II (1)
Minel Fitoz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors D male -22 kg (4)
Class II (4)
Adam Chouitar Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Hazar Keskin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Ismael Choukri TKD GLADBECK Germany Germany
Musab Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors D male -24 kg (4)
Class II (4)
Egson Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Halil Kizilkaya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Samvel Margaryan Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Zayd Balkoumi AIF Aachen Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Bennet Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Daniel Schimpf TKD GLADBECK Germany Germany
Engin Turhan TV Becketal Germany Germany
Juniors D male -29 kg (4)
Class II (4)
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Elias Moeller TuS Ende e.V. Germany Germany
Furkan Fitoz TKD GLADBECK Germany Germany
Maximilian Vossough TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class II (1)
Enias Braun Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors D male -38 kg (1)
Class II (1)
Vince Spiegelhoff TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C female -27 kg (4)
Class I (1)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Kira Siebel Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Ommaima Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yasmin Khlifi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors C female -29 kg (5)
Class II (5)
Francesca Santoni Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Merve Goeksu TV Becketal Germany Germany
Sumeyye Ustundag TKD GLADBECK Germany Germany
Tatjana Trenkenschu Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class I (1)
Nele Bruch SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (3)
Ameera Rachidi Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -35 kg (2)
Class II (2)
Canan Hybet TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Leoni Gehrmann Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors C female -39 kg (6)
Class I (2)
Ela Macit TuB Bocholt Germany Germany
Yasmin Nachit SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (4)
Laura Mosdzien TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mariam Balkoumi AIF Aachen Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Suzanna Makowiecki Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class II (2)
Ceyden Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Ilayda Kurac Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Agnesa Rustemi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class I (1)
Zara Murselin Kaymaz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -27 kg (5)
Class II (5)
Claudio Miligescu Leopard Lengerich Germany Germany
Fabian Fischer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jaafar Bekri AIF Aachen Germany Germany
Marlo Simon Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Yuma Sparre TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (8)
Class I (2)
Kaan Akcocuk Leopard Lengerich Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (6)
Abdelrahman Khallayoune AIF Aachen Germany Germany
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ismail Acharki Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Iwan Masurzew Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Leonhard Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (10)
Class I (2)
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (8)
Ayoub Chouifi AIF Aachen Germany Germany
Daniel Tatonin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enes Aydin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Julian Vossenberger Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Leonardo Augustin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Oeztuerk Taha Oemer TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Sergej Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Youssuf Ezzahri AIF Aachen Germany Germany
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (3)
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Luka Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Ahmad Rabja AIF Aachen Germany Germany
Je-min Biehl TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Leon Talarek Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Lion Huppert TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -39 kg (5)
Class I (1)
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Amir Satimov Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Emin Kerpani TKD GLADBECK Germany Germany
Marco Michalik Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Muhammed Emin Oeztuerk Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors C male -43 kg (3)
Class I (1)
Liam Lott Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (2)
Nick B TuB Bocholt Germany Germany
Spyridon Fragkidis Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors C male -47 kg (2)
Class I (2)
Ben Breidenbach SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Phil Spiegelhoff TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -52 kg (2)
Class II (2)
ARTAN BAJRAMALI TKD GLADBECK Germany Germany
Akram Laghmari AIF Aachen Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
Sebastian Rypalla Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors B female -29 kg (1)
Class I (1)
Athina Sidiropoalos Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B female -37 kg (4)
Class I (3)
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ikra naroglu Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Suheda Yavuz TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Ceylin Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B female -41 kg (3)
Class I (3)
Malika Choukri TKD GLADBECK Germany Germany
Meryem Irem Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Sara El molla Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class II (3)
Lisann Koehler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Selina G Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors B female -47 kg (2)
Class I (1)
Amy Lee Grieger Taekwondo Sport Letmathe 2000 e.V. Germany Germany
Class II (1)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Juniors B female -51 kg (4)
Class I (1)
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tugba Karadag Leopard Lengerich Germany Germany
Xenia Masurzew Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors B female -55 kg (3)
Class I (3)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Sarah Nachit SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Juniors B female -59 kg (2)
Class I (1)
Gloria Gabriel SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Class II (1)
ELA SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -33 kg (4)
Class I (2)
Christian Hibert SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Joel Mosdzien Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors B male -37 kg (4)
Class I (2)
Emre Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Marko Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Aiman Challioui Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (9)
Class I (5)
Jasper Frings TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Kerim Arda Ciftci TKD GLADBECK Germany Germany
Serdar Akcocuk Leopard Lengerich Germany Germany
Yahya Choukri TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Elias Schwark Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Finn Prawitt TV Becketal Germany Germany
Patrick Kaczmarek Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -45 kg (9)
Class I (3)
Ayman Akarkach Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Finn Muetze SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Oussama Achoukhi AIF Aachen Germany Germany
Class II (6)
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Mahsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Mourad Zeroual AIF Aachen Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Yasser Laghmari AIF Aachen Germany Germany
Younus Rabja AIF Aachen Germany Germany
Juniors B male -49 kg (8)
Class I (3)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Agan Rustemi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Yassin Akarkach Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (5)
Anas Baaka Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Efe Karadag Leopard Lengerich Germany Germany
Erik Kotysch VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Leonard Eisenschenk TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Ubeyd Oeztuerk Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (5)
Class I (3)
Jeremy Dignat Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Metehan Kaya Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (2)
Bilal Adahchur Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Salim Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -61 kg (3)
Class I (1)
Luan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (2)
ARMEND BAJRAMALI TKD GLADBECK Germany Germany
Kerem Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -44 kg (1)
Class I (1)
Marie Ewers SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class I (1)
Seyma Elife Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Juniors A female -49 kg (2)
Class I (2)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A female -52 kg (4)
Class I (2)
Jennifer Schuetze Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Lejla Rustemi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Class II (2)
Katharina Ramm Leopard Lengerich Germany Germany
Yasmina El Almaoui AIF Aachen Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class I (2)
Cansu Odabas Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Sarah Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (3)
Almira Mehovic Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Cansu Kocak Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Jasmin Gwozdz Int. Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (2)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (3)
Class I (2)
Aylin Acil Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Merve Koc Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (1)
Asena Gokcinar Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class II (1)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class II (2)
Amien Chehab Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Eren Barut Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A male -48 kg (1)
Class I (1)
Roman Rotgang Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class II (1)
Ahmed Wirth Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Juniors A male -55 kg (2)
Class I (2)
Ismael Beg Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (4)
Class I (3)
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Mohamed Tahar Chetoui Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (1)
Filip Makowiecki Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors A male -63 kg (2)
Class I (2)
Ben Lony TV Becketal Germany Germany
Oliver Lisow TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -73 kg (3)
Class I (2)
Mustafa Karimi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Zayd Bekri AIF Aachen Germany Germany
Class II (1)
Hayann Wirth Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class I (1)
Alexandra Chumakova Sportschule Merinus Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (1)
Julia Fuchs Sportschule Merinus Germany Germany
Class II (3)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Michelle Zeiger SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
SEYMA DUMAN TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -73 kg (2)
Class I (2)
Miriam Ludwig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Vanessa Beumann SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Seniors female +73 kg (1)
Class I (1)
Elena Murtazina TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class I (1)
Khaled Sharif Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Seniors male -58 kg (3)
Class I (1)
Oussama Sbaihi ASS NOUJOUM BOUSALEM Morocco Morocco
Class II (2)
Felix Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Hassan Ayubi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (5)
Class I (4)
Ali Mir Yildirim Sportschule Merinus Germany Germany
Daniel Heine BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Erdem Eryilmaz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Sohrab Mehdizadeh Beimurad Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Class II (1)
Naso Naso TuB Bocholt Germany Germany
Seniors male -68 kg (6)
Class I (4)
Ashraf Mohamed Malang Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Ayoub Razki SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Youness Acharki Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (2)
Hayman Haci Kobra Bielefeld Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (4)
Class I (2)
Eyad Mansour Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Gilles Braun Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ahmad Ibrahim Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Janik Kropf TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (3)
Class I (2)
Jaroslaw Flameng Kobra Bielefeld Germany Germany
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
Niklas Vowinckel SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (3)
Class I (1)
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Symalla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Thomas Gabriel SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Seniors male +87 kg (1)
Class II (1)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany