Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Internationaler Becketal Cup 2018

  • Tournament dates
  • 21 April 2018
  • Deadline
  • 15 April 2018
  • Competitors
  • 274 / 400
  • Location
  • Gummersbach
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Becketal Cup 2018 V2Ausschreibung Becketal Cup 2018 V2

Results

Becketal Cup 2018 TeamwertungBecketal Cup 2018 Teamwertung
Becketal Cup 2018 PoolListenBecketal Cup 2018 PoolListen
Becketal Cup 2018 EinzelplatzwertungBecketal Cup 2018 Einzelplatzwertung

Competitors (274)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Lesley Prinz TV Becketal Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Ardita Zendeli Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Talia Elmas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (4)
Class II (4)
ARIFI DEMIR Taekyon Duisburg e.V Germany Germany
Ensar Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Farres Shahb Kangaroosports e. V. Germany Germany
Musab Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors D male -24 kg (4)
Class II (4)
Adonios Sverkos TKD GLADBECK Germany Germany
Berkay Kurt Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Samvel Margaryan Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Zayd Balkoumi AIF Aachen Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Daniel Schimpf TKD GLADBECK Germany Germany
Engin Turhan TV Becketal Germany Germany
Muhammed Olcay Mutlu Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D male -29 kg (4)
Class II (4)
Abdullah Kholov Kangaroosports e. V. Germany Germany
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Furkan Fitoz TKD GLADBECK Germany Germany
Maximilian Vossough TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -35 kg (2)
Class II (2)
Emir Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enias Braun Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -27 kg (6)
Class I (1)
Dina Kamandi Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Class II (5)
Kira Siebel Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Ommaima Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Selin Postorivo Velberter SG Germany Germany
Yasmin Khlifi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors C female -29 kg (4)
Class I (1)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Merve Goeksu TV Becketal Germany Germany
Sumeyye Ustundag TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -32 kg (5)
Class I (1)
Maria Hossai Faizy Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (4)
Ameera Rachidi Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Ela Oezmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class II (3)
Mariam Balkoumi AIF Aachen Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Suzanna Makowiecki Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -43 kg (1)
Class II (1)
Ilayda Kurac Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class I (1)
Zara Murselin Kaymaz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -27 kg (7)
Class II (7)
Claudio Miligescu Leopard Lengerich Germany Germany
Fabian Fischer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Marius Halunga Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Mohammed Ba Fadhl Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Moritz Oliver Pasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Yuma Sparre TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (7)
Class I (2)
Fl?vio Spano Velberter SG Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (5)
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ismail Acharki Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Jaafar Bekri AIF Aachen Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Juniors C male -32 kg (8)
Class I (1)
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (7)
Chasan Moustafa Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Daniel Tatonin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enes Aydin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Iwan Masurzew Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Leonardo Augustin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Leonhard Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Oeztuerk Taha Oemer TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (6)
Class I (3)
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Luka Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Salman Aschurov Kangaroosports e. V. Germany Germany
mert nar Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors C male -39 kg (6)
Class I (1)
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Cihan Alguen TKD GLADBECK Germany Germany
Emin Kerpani TKD GLADBECK Germany Germany
Finn Struckmeier Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Jemie T Velberter SG Germany Germany
Muhammed Emin Oeztuerk Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors C male -43 kg (4)
Class I (1)
Liam Lott Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (3)
Ardit Zendeli Kangaroosports e. V. Germany Germany
Farid Benali TKD GLADBECK Germany Germany
Spyridon Fragkidis Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class I (1)
Yassin Talbi Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C male -52 kg (1)
Class II (1)
Tunakan Elmas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -29 kg (2)
Class I (2)
Athina Sidiropoalos Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -33 kg (1)
Class I (1)
Zahra Massomi Taekwondo Cappel e.V. Marburg Germany Germany
Juniors B female -37 kg (3)
Class I (3)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Suheda Yavuz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -41 kg (3)
Class I (1)
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
Selina G Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class I (1)
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Kathrin Klaus Kangaroosports e. V. Germany Germany
Selina G Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors B female -47 kg (2)
Class I (1)
Jessie Vorderman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Class II (1)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Juniors B female -51 kg (5)
Class I (2)
Cecilie Oeien Team Rora Norway Norway
Fadime Nur Kece TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tugba Karadag Leopard Lengerich Germany Germany
Yusra Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -55 kg (3)
Class I (3)
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jesse De Vries Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sinem Alguen TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -59 kg (1)
Class II (1)
Tuana Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female +59 kg (1)
Class II (1)
ELA SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -33 kg (6)
Class I (4)
Efehan Altindag Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enis Calik TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors B male -37 kg (4)
Class I (3)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Halvor Snofugl Team Rora Norway Norway
Marko Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (8)
Class I (6)
Abdullah Kasem Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Ibrahim Shahvari Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Kerim Arda Ciftci TKD GLADBECK Germany Germany
Niek Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Serdar Akcocuk Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (2)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Patrick Kaczmarek Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -45 kg (6)
Class I (2)
Ayman Akarkach Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Oussama Achoukhi AIF Aachen Germany Germany
Class II (4)
Emircan Baykan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ilyas Dumlupinar TV Becketal Germany Germany
Mahsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -49 kg (10)
Class I (5)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Chris Kloppenberg Sidokwan Netherlands Netherlands
Erik Overein Team Rora Norway Norway
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Yassin Akarkach Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Class II (5)
Anas Baaka Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Efe Karadag Leopard Lengerich Germany Germany
Erik Kotysch VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Ubeyd Oeztuerk Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (5)
Class I (3)
Metehan Kaya Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Richard Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Class II (2)
Ali-Asghar Mussawi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Salim Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -57 kg (2)
Class I (1)
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (1)
Bilal Adahchur Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Juniors B male -61 kg (1)
Class II (1)
Kerem Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (3)
Class I (1)
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (3)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A female -52 kg (2)
Class I (2)
Dehbia BOUFAID Club sportif amateur djudjura omni sport Algeria Algeria
Tuva Veium Team Rora Norway Norway
Juniors A female -55 kg (2)
Class I (2)
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Sarah Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (2)
Dilara Uebele Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Kim Kloppenberg Sidokwan Netherlands Netherlands
Class II (3)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Thea Emilie Aasen Team Rora Norway Norway
Juniors A female -63 kg (3)
Class I (3)
Sarah Doornekamp Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tessa Bertelsmeier Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Yassmine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors A female -68 kg (3)
Class I (3)
Maaike Smit Sidokwan Netherlands Netherlands
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
sarah kroh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (1)
Lara Froesch TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
hilal kablan Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors A male -45 kg (4)
Class I (2)
KAAN NEDIM YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Roman Rotgang Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (2)
Amien Chehab Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Eren Barut Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A male -48 kg (2)
Class II (2)
Golam Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Jora Mschecyan Taekwondo Team Alsdorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (3)
Class I (3)
Damian Van Duivenbode Sidokwan Netherlands Netherlands
Ilyas Idrissi SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A male -55 kg (4)
Class I (3)
AHMET KECE TKD GLADBECK Germany Germany
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen Germany Germany
Hamza Zarouk SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Class II (1)
Jawid Baba Mula Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (9)
Class I (7)
Delano Risakotta Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
HAMZA YAVUZ TKD GLADBECK Germany Germany
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen Germany Germany
Mohamed Tahar Chetoui Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Rufat Zaidov TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Class II (2)
Ertugrul Salioglu Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Filip Makowiecki Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors A male -63 kg (7)
Class I (4)
Aadne Veium Team Rora Norway Norway
Ben Lony TV Becketal Germany Germany
Maurice Hof Sidokwan Netherlands Netherlands
Stan Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Class II (3)
Nils Johannaber Leopard Lengerich Germany Germany
Steven Franke BSV Witten Germany Germany
Vu Tom Vu Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
Juniors A male -68 kg (7)
Class I (5)
MAX NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Martin Engel Taekwondo Lage e.V. Germany Germany
Mathias Paehler Team Rora Norway Norway
SERGIO HORNIK TKD GLADBECK Germany Germany
Ted Brilhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Class II (2)
Azizcan Cagac Kang Germany Germany
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (8)
Class I (7)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen Germany Germany
David Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Nassim Bouazzaoui Taekwondo Team Alsdorf e.V. Germany Germany
Nico Robert Brenne S.U.A Witten | Taekwondo Germany Germany
SELIM AHMET YAVUZ TKD GLADBECK Germany Germany
mohammad ruomieh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Class II (1)
Otman El Fassi SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors A male -78 kg (2)
Class I (2)
Jaden Rumokoy Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Seniors female -53 kg (3)
Class I (3)
Anastasia Seibert Bujin Gym Frechen Germany Germany
Joline Volmering DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Sinem Kars Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Seniors female -57 kg (4)
Class I (3)
Anna Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Lydia Louter Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
leiticia AIT KACI Club sportif amateur djudjura omni sport Algeria Algeria
Class II (1)
Chaima Cherif Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Seniors female -62 kg (3)
Class I (1)
Ola W Lozinska Team Rora Norway Norway
Class II (2)
Silvia Lyer BSV Witten Germany Germany
Tanja Gebauer Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (3)
Class I (3)
Khaled Sharif Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Massoum Alomar Budo-Arts HANSU e. V. Hannover Germany Germany
Omar Gueye Club cdeps taekwondo diourbel Senegal Senegal
Seniors male -58 kg (4)
Class I (3)
Alex Kotiagin BSV Witten Germany Germany
Ismaila DIALLO AS DOUANES Senegal Senegal
mohammad albdiwi Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Class II (1)
Hassan Ayubi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (7)
Class I (7)
Amar BETOUCHE Club sportif amateur djudjura omni sport Algeria Algeria
Haisam Sarwari Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Matthijs Boon Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mohamed Darraz Kangaroosports e. V. Germany Germany
Rick Baks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sohrab Mehdizadeh Beimurad Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Timofej Lisow BSV Witten Germany Germany
Seniors male -68 kg (8)
Class I (7)
Baye modou Thiam Club cdeps taekwondo diourbel Senegal Senegal
Mohammadali Jafari TSC Gladbeck Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Silvio Golino Bujin Gym Frechen Germany Germany
Sven Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Youness Acharki Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
abdelazize bouzidi Club olympique constantine Algeria Algeria
Class II (1)
Mohammad Agha Hakimi TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors male -74 kg (9)
Class I (7)
Dominik Ketteler DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Eyad Mansour Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Gilles Braun Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Mory Cisse Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Nabiel Hakim Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Van dorval Nguila Corea club taekwondo Congo Congo
YASIN UZER TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Ahmad Ibrahim Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Bayram doenmez Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Seniors male -80 kg (11)
Class I (11)
Abdallah Ounis Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Abdoul Yoro Diallo Yalova tkd Spor Kulubu Turkey Turkey
Brian Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Gaston Donald MAMBOU SHO-TAE-DO France France
Jaroslaw Flameng Kobra Bielefeld Germany Germany
Korhan Demirbas TKD GLADBECK Germany Germany
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Osman Baker Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Ronald Folson Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Yakup Koc Musado Luenen e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (5)
Class I (5)
Blanchard PAMBOU TALA SHO-TAE-DO France France
Carl Hanno Sancken Musado Luenen e.V. Germany Germany
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Hamid Najaf Pour Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Seniors male +87 kg (1)
Class I (1)
Yahia BOUGUERFA Club sportif amateur djudjura omni sport Algeria Algeria