Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Arnsberg Cup 2008

  • Tournament dates
  • 30 August 2008
  • 31 August 2008
  • Deadline
  • 25 August 2008
  • Competitors
  • 251 / Unlimited
  • Location
  • Honselerstraße 7
  • D-58511
  • Lüdenscheid
  • Germany Germany

Competitors (251)

Juniors D female -22 kg (1)
Class II (1)
Jill Blankenstein TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors D female -24 kg (2)
Class II (2)
Ecehan Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Elif Ismail BSV Witten Germany Germany
Juniors D female -26 kg (2)
Class II (2)
Charlotte Ruhfuß Tus Ende e.V. Germany Germany
Vanessa Richter Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Nelli Rücker Sportschule Schültke Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class I (1)
Ilknur Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (1)
Class II (1)
Ubeyd Gürcan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (1)
Class II (1)
Nils Niessen TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Massimo Loreto Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Theodor Mundt TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Tunahan Acar Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Ajdin Veyzovic TG Nettetal Germany Germany
David Shitnikow TV Becketal Germany Germany
Mike Esteves TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Leon-Karim Alemeddine TSL 2000 e.V. Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class I (1)
Julius Deicke TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Juniors C female -26 kg (4)
Class I (1)
Melissa Behrens Tus Ende e.V. Germany Germany
Class II (3)
Dounia El Fechtali TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Jana Riemer TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Shela Marsel Taekwondo Center Düsseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C female -28 kg (2)
Class II (2)
Naoual Ouahbi TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Narin Agirman Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors C female -32 kg (5)
Class I (1)
Sandra Holthaus Velberter SG Germany Germany
Class II (4)
Elif Cepik Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lina Zaki TV Becketal Germany Germany
Rebecca Leinkühler TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (4)
Alexandra Tiz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Emine Senem Hassanoglu BSV Witten Germany Germany
Pia Scholl SUA Witten Germany Germany
Ufeyra Gürcan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Laura Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -38 kg (5)
Class I (1)
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Alexandra Palestdou Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Anastasia Bezuglova BSV Witten Germany Germany
Büsra Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Elena Sabo Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Juniors C female -41 kg (3)
Class I (2)
Madeline Folgmann TG Nettetal Germany Germany
Sarah di Sinno TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Class II (1)
Carina Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Juniors C female -45 kg (1)
Class II (1)
Katharina Luhnen TG Nettetal Germany Germany
Juniors C female -49 kg (1)
Class II (1)
Aylin Ross TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors C female -53 kg (1)
Class I (1)
Angelina Carle TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Juniors C male -26 kg (7)
Class I (2)
Jakob Deicke TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Simon Winke Velberter SG Germany Germany
Class II (5)
Berkan Akgül Taekwondo Center Düsseldorf e.V. Germany Germany
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Marc Molitor Sportschule Schültke Germany Germany
Mouhssin El Khaddari TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Samuel Oberschelb TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (2)
Class II (2)
Faaiz Ashfaq BSV Witten Germany Germany
Kürschad Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -30 kg (5)
Class I (1)
Batuhan Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (4)
Alex Kotiagin BSV Witten Germany Germany
Cedric Becks Sportschule Schültke Germany Germany
Dominik Körber Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Luca Ausborn Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors C male -32 kg (8)
Class I (1)
Ricki Nöhles TG Nettetal Germany Germany
Class II (7)
Daniel Kosiba Velberter SG Germany Germany
Daniel Sosenkov SUA Witten Germany Germany
Florian Kosiba Velberter SG Germany Germany
Gian Luca D'Urso BSV Witten Germany Germany
Max Mehrfeld Tus Ende e.V. Germany Germany
Samy Bortolotto Taekwondo Center Düsseldorf e.V. Germany Germany
Sujenth Suhan SUA Witten Germany Germany
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (5)
David Muckli Velberter SG Germany Germany
Robert Leven Sportschule Schültke Germany Germany
Simon Hermann TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Tim Müller Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Yannis Larbi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (2)
Burak Burma TKD Center Laar Germany Germany
Phillip Brachmann SUA Witten Germany Germany
Juniors C male -38 kg (9)
Class I (2)
Dimitrios Tsavlidis VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Fabian Moldenhauer Tus Ende e.V. Germany Germany
Class II (7)
Anton Lisobor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Benjamin Schkirow TV Becketal Germany Germany
David Wieczorek Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Dominik Pech Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Maurice Oehler TV Becketal Germany Germany
Nico Pietrzak Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Sinan Agirman Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors C male -41 kg (6)
Class I (2)
Jan Dirk Breite TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Thomas Kosteal VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (4)
Alpay Gündasli TSC Gladbeck Germany Germany
Daniel Stach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Mohamed El Khaddari TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Vaysel Firat Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -45 kg (4)
Class I (2)
Marius Riepe Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Ugnius Motiejunas BSV Witten Germany Germany
Class II (2)
Nils Stölzel TV Becketal Germany Germany
Süleyman Firat Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -49 kg (1)
Class II (1)
Justin Majert TKD Center Laar Germany Germany
Cadets female -33 kg (3)
Class I (2)
Leslie Peters BSV Witten Germany Germany
Simge Bagtas TKD Center Laar Germany Germany
Class II (1)
Sarah Czapla Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Cadets female -37 kg (4)
Class I (4)
Julia Ronken TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Lara Wickel Tus Ende e.V. Germany Germany
Nevin Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Stefanie Köcher Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Cadets female -41 kg (5)
Class I (4)
Gizem Altindag Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jacqueline Denke TV Becketal Germany Germany
Lorena Barschoß Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Tabea Wenken TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Class II (1)
Gamze Olgun BSV Witten Germany Germany
Cadets female -44 kg (6)
Class I (5)
Anke Elich TKD Mastholte Germany Germany
Anna-Lena Frömming Tus Ende e.V. Germany Germany
Christin Zschieschack Kangaroosports e. V. Germany Germany
Elisa Nestler Tus Ende e.V. Germany Germany
Ina Emmert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Merve Topaloglu BSV Witten Germany Germany
Cadets female -47 kg (7)
Class I (5)
Annika Koch Tus Ende e.V. Germany Germany
Havva Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Julia Rößler TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Nina Senkowski Tus Ende e.V. Germany Germany
Safinaz Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (2)
Katharina Großmann Velberter SG Germany Germany
Mandy Ohm TKD Center Laar Germany Germany
Cadets female -51 kg (5)
Class I (4)
Fiona Ahmadi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Jamie Lee Poos TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Sandy Scherbarth TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Class II (1)
Laura Herberg Tus Ende e.V. Germany Germany
Cadets female -55 kg (7)
Class I (3)
Canan Ak Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Daisy Kazior TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Jana Baumgärtner TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Class II (4)
Kim Michalski TV Becketal Germany Germany
Kira Hildebrand Velberter SG Germany Germany
Kübra Savas SUA Witten Germany Germany
Sinem Mec Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (3)
Class I (2)
Rebecca Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Saskia Krone TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Corinna Malassa Tus Ende e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (1)
Class II (1)
Meryem Kalkan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -33 kg (5)
Class I (2)
Dennis Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kevin Mende TG Nettetal Germany Germany
Class II (3)
Henrik Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Kevin Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -37 kg (5)
Class I (2)
Ahmad Kassem OTC Bonn Germany Germany
Nicola D ´Imperio Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (3)
Ahmet-Mert Özkurt TV Becketal Germany Germany
Marcel Hausmann TG Nettetal Germany Germany
Recep Celebi TKD Center Laar Germany Germany
Cadets male -41 kg (8)
Class I (6)
Lucas-Mattias Glembek Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Nicolas Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Peyman Chak Kangaroosports e. V. Germany Germany
Rolf Rempel TSC Gladbeck Germany Germany
Stavros Kosmidis VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Steffen Hermann TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Class II (2)
Daniel Bücker TG Nettetal Germany Germany
Hagen Odentahl Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Cadets male -45 kg (10)
Class I (5)
Lars Ruhfuß Tus Ende e.V. Germany Germany
Maik Zimmermann Kangaroosports e. V. Germany Germany
Marat Bambetov Sportschule Schültke Germany Germany
Steven Roskosch Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Thomas Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Abdelatif Elinach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Alex Von Stetten TV Becketal Germany Germany
Dalibor Kranjanovic TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Jawad Elinach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Marsel Lukic Taekwondo Center Düsseldorf e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (3)
Class I (1)
Sascha Nöhles TG Nettetal Germany Germany
Class II (2)
Luke Eisenhuth TV Becketal Germany Germany
Marcel Holthaus Velberter SG Germany Germany
Cadets male -53 kg (3)
Class I (1)
Kai Heyer TG Nettetal Germany Germany
Class II (2)
Sebastian Scheifel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Server Kabakci TSC Gladbeck Germany Germany
Cadets male -57 kg (5)
Class I (4)
Daniel Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Johannes Borgardt Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Marcel Eilbaum Tus Ende e.V. Germany Germany
Tom Laurids Gieß TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Class II (1)
Azzedin Boumahdi Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Cadets male -61 kg (2)
Class I (1)
Dennis Laas JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Class II (1)
Martin Zirkov Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets male -65 kg (3)
Class I (2)
Artur Wozke TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Joel Brinkhaus TKD Mastholte Germany Germany
Class II (1)
Mert Ismail BSV Witten Germany Germany
Cadets male +65 kg (5)
Class I (3)
Cem Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
David Reiswich TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Marcel Wirth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (2)
Achmet Ertürk Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Corrado Loreto Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A female -42 kg (1)
Class I (1)
Simge Altindag Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female -44 kg (2)
Class I (1)
Filiz Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (1)
Laura Bücker TG Nettetal Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (2)
Sabrina Pütz TG Nettetal Germany Germany
Sinem Bagtas TKD Center Laar Germany Germany
Class II (1)
Martina Paraskevoudi Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class I (1)
Bahar Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A female -55 kg (3)
Class I (3)
Ebru Burma TKD Center Laar Germany Germany
Jelena Garidis Velberter SG Germany Germany
Tatjana Sadovskaja Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (4)
Cathrin Elich TKD Mastholte Germany Germany
Jennifer Music TV Becketal Germany Germany
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Victoria Gräfer TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Kerstin Schmidt Baek's Tae Kwon Do Bottrop e.v. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class I (1)
Natalie Urban TSL 2000 e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sinem Duvan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female -68 kg (2)
Class I (2)
Jenifer Urban TSL 2000 e.V. Germany Germany
Vicktoria Hohendorf SUA Witten Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (2)
Aylin Polat TKD Center Laar Germany Germany
Bettina Berth Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (2)
Kassem Zuheir OTC Bonn Germany Germany
Marvin Wolff Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class I (1)
Metehan Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -59 kg (2)
Class I (2)
Konstantin Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Konstantinos Mitakoglou Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -63 kg (4)
Class I (2)
Denis Roskosch Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Roman Starcenko ASV Horb Germany Germany
Class II (2)
Ali Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Dimitri Tempel Musado Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (5)
Class I (5)
Dennis Oldbach SUA Witten Germany Germany
Mehrdad Seifi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Nikolaj Stepanov Kangaroosports e. V. Germany Germany
Richard Emmert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sergei Ten Musado Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (1)
Class I (1)
Alexander Tempel Musado Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class I (1)
Florian Meyer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Seniors female -51 kg (2)
Class I (2)
Janet Ehlert Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Melek Kirdar BSV Witten Germany Germany
Seniors female -55 kg (2)
Class I (2)
Alexandra Frömming Tus Ende e.V. Germany Germany
Kathrin Kimmling Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Seniors female -59 kg (1)
Class I (1)
Jasmin Lohmiller ASV Horb Germany Germany
Seniors female -63 kg (1)
Class I (1)
Rebecca Söhnchen TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Seniors female -72 kg (1)
Class I (1)
Linda Sandhoff TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class I (1)
Marco Close Velberter SG Germany Germany
Seniors male -62 kg (4)
Class I (2)
Daniel Heine Kobra Bielefeld e.V. Germany Germany
Umut Tok Kobra Bielefeld e.V. Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Cremer Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Sebastian Zrmarzly Tus Ende e.V. Germany Germany
Seniors male -67 kg (7)
Class I (3)
Adrian Rogowski Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Rein Michael OTC Bonn Germany Germany
Sergei Kovalenko Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (4)
Ahmed Yaled Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Feridon Arezoomand Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Moritz Pfeffer Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Volker Fohrmeister Musado Lünen e.V. Germany Germany
Seniors male -72 kg (5)
Class I (5)
Dirk Golstein Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Francesco Piccirilli Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Jens Leewen TG Nettetal Germany Germany
Patrik Zyzik Tus Ende e.V. Germany Germany
Zabi Noor Kangaroosports e. V. Germany Germany
Seniors male -78 kg (2)
Class I (2)
Igor Kolert Baek-Ho Wulfen Germany Germany
Sebastian Schönborn Taekwondo-Kerpen Germany Germany
Seniors male -84 kg (2)
Class II (2)
Henry Küster Kempo Karate Münster e. V. Germany Germany
Oliver Ehnig TKD-Lüdenscheid e.V Germany Germany
Seniors male +84 kg (2)
Class I (2)
Damon Hassanpour Kangaroosports e. V. Germany Germany
Steven Schär Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany