Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

BGN Pokal 2019

  • Tournament dates
  • 19 January 2019
  • Deadline
  • 12 January 2019
  • Competitors
  • 268 / 320
  • Location
  • Velbert
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung BGN Pokal 2019Ausschreibung BGN Pokal 2019

Results

BGN Pokal 2019 EinzelplatzwertungBGN Pokal 2019 Einzelplatzwertung
BGN Pokal 2019 TeamwertungBGN Pokal 2019 Teamwertung
BGN Pokal 2019 PoollistenBGN Pokal 2019 Poollisten

Competitors (268)

Juniors D female -22 kg (5)
Class II (5)
Emel Posul Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Liv Philine Schroeter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Lyssa Amelie Stuekrath LSG Taekwondo Team Germany Germany
Melisa Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sara Hadzic Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D female -24 kg (3)
Class II (3)
JASMINA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Medina Kizilkaya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Rana Ayten Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D female -26 kg (2)
Class II (2)
Iliana Theochari Sport-Treff-Helene Germany Germany
Nilda Oektem LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Hannah Pardon LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Elmira Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (2)
Class II (2)
Mark Matsevyty LSG Taekwondo Team Germany Germany
Maximilian-Etienne Gottschalk T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (5)
Class II (5)
Alem Krak Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Hongyi Gao SPORTING Taekwondo Germany Germany
Jerome Ivo Matic' WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Tayler Buettgenbach WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Valerio Spano Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Alaa Al-Laham LSG Taekwondo Team Germany Germany
Ali Goekay TV Becketal Germany Germany
Samvel Margaryan Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors D male -29 kg (1)
Class II (1)
Muhammed Olcay Mutlu Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Vincent Nestorova Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -27 kg (13)
Class I (2)
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (11)
ASYA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Amila Avdovic Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Dina Colakovic Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Dua Celik Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Emelina Mejric WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Esila Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Fiona Schulz TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Lesley Prinz TV Becketal Germany Germany
Sophia Krieger TV Becketal Germany Germany
Tusem Durgut Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Yagmur Erva Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -29 kg (6)
Class I (1)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Anastazja-Loana Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Johanna Wulfert LSG Taekwondo Team Germany Germany
Leonara Hajdini T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Szan Posul Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Talia Elmas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class II (4)
Judith Vallo VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Madita Rudolph TV Becketal Germany Germany
SUMEYYA USTUNDAG TKD GLADBECK Germany Germany
Selin Postorivo Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -35 kg (6)
Class I (2)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Class II (4)
Betuel Goekay TV Becketal Germany Germany
Delenn Hasenbein HTV Wuppertal Germany Germany
Ebrar Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Emilia Brilz Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -39 kg (5)
Class II (5)
Ella Anja Schulz HTV Wuppertal Germany Germany
Esma Dogan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Lea Lailani Winkelmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Minel Fitoz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Naoual Benali Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors C female -43 kg (3)
Class II (3)
Amy Senz Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Jana Gruber TV Becketal Germany Germany
Salsabil Benali Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors C male -27 kg (5)
Class II (5)
Ensar Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Fabian Fischer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Halil Kizilkaya Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Je-won Biehl TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -29 kg (9)
Class II (9)
Bennet Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Efe Guersoy TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Elias Moeller TuS Ende e.V. Germany Germany
Erik Rudolph TV Becketal Germany Germany
Moritz Oliver Pasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Rafael Are Siegels HTV Wuppertal Germany Germany
Yuma Sparre TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
marius halunga Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors C male -32 kg (11)
Class I (1)
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (10)
Ahston Lam TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Bilal Saidane Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Bojan Pavlovic TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Efe Uenal TV Becketal Germany Germany
Erik Posner HTV Wuppertal Germany Germany
Feres Mojaddedi LSG Taekwondo Team Germany Germany
Muhammed Efe Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Nassim Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Yassien Al Mehdawi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -35 kg (5)
Class I (1)
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Daniel Tatonin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Jamil Kramper TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Leonardo-Augustin Otvos Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Oeztuerk Taha Oemer TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (3)
Class II (3)
Jason Geyik LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Yassin El-Hamri Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors C male -43 kg (1)
Class I (1)
ILJA REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -47 kg (2)
Class II (2)
Emir Harbelioglu TV Becketal Germany Germany
Louis Engels T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B female -29 kg (2)
Class I (1)
Dilara Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Amal El-Hamri Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B female -33 kg (3)
Class I (2)
Emily Kunz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Ela Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (2)
Class I (1)
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (1)
Leoni Gehrmann Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B female -41 kg (11)
Class I (5)
Aleyna Gumus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Hasiba Colakovic Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Ikra naroglu Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Suheda Yavuz TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (6)
Aischat Sudeava Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Anna Georgia Liberis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Asya Oektem LSG Taekwondo Team Germany Germany
Ayleen Sudami TV Becketal Germany Germany
Ceylin Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Jasmin Webert VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Juniors B female -44 kg (7)
Class I (4)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Jana Naujoks Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mayla Aubke VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Class II (3)
Anna-Lena Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Giuliana Beninati Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Roksana Kobierowska Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors B female -47 kg (8)
Class I (3)
Amy Lee Grieger TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Inga Schleussinger VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Sara El molla Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Class II (5)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Ceyden Yavas Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Evelyn Webert VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Fatjona Hajdini T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seval Ayten Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (4)
Class I (2)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Frieda Steinkuehler Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Alia Wilker Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Tamara Mahr Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors B female -55 kg (1)
Class I (1)
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors B female -59 kg (4)
Class I (3)
Chahida Chaif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Joelle Mackeben BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Mariana Hartmann DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Class II (1)
Meryem Aleyna Ayten Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female +59 kg (2)
Class I (2)
Amelie Christine Hast Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Elisa Hartmann DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Juniors B male -33 kg (5)
Class I (2)
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Arda Kaan Akyol Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Angelos Kouvaras Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Leonard Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B male -37 kg (10)
Class I (5)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Enis Calik TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (5)
Apostolos Vasilakis Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
David Hosel Narabi Aachen Germany Germany
Je-min Biehl TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Leon Pierre Schoth T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Rami Kharbech Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Juniors B male -41 kg (9)
Class I (4)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Kevin Kunz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Finn Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Magnus Caspari Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Simon Spohr LSG Taekwondo Team Germany Germany
Younes Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -45 kg (3)
Class I (2)
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Deniz Harbelioglu TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -49 kg (8)
Class I (2)
Schachsod Sadykov TV Becketal Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Class II (6)
Danny J DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Jamal Dawoud Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Janus Odendahl LSG Taekwondo Team Germany Germany
KAAN GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Mohsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Osman Diab TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (2)
Class I (2)
Arne Brueggemann VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Mert - Muharrem Beyazoglu TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors B male -61 kg (2)
Class I (1)
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Nico Reinhardt TuS Ende e.V. Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Umut Kaan Bayindir Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors A female -46 kg (3)
Class I (1)
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Jana Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Noelie Schlieper Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (2)
Class II (2)
Lena Hosel Narabi Aachen Germany Germany
Yusra Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (3)
Class I (2)
Aureli Fr HTV Wuppertal Germany Germany
Beyza naroglu Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Class II (1)
Xenia Rimbach LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors A female -55 kg (6)
Class I (3)
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Madeleine Hettlage BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Melike Cakir Narabi Aachen Germany Germany
Michaela Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (2)
Class I (1)
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sophie Piazza VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -63 kg (5)
Class I (3)
Almira Mehovic Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Chantal Weinknecht Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Sydney Wendland Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (2)
Beyza Eroglu TV Becketal Germany Germany
Marlene Poeche LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
Emma Nagel Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class II (2)
Aleyna Uenal TV Becketal Germany Germany
Gozdenur Yildirim Narabi Aachen Germany Germany
Juniors A male -45 kg (1)
Class I (1)
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -48 kg (3)
Class I (2)
KAAN NEDIM YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Kostantinos Triantafylidis Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Class II (1)
Eren Barut Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (3)
Class I (2)
Jora Mschecyan Taekwondo Team Alsdorf e.V. Germany Germany
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Fabian Elvermann Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Juniors A male -55 kg (2)
Class I (2)
Metehan Kaya Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Yassin El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -59 kg (6)
Class I (3)
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Server Yalcin TSC Gladbeck Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (3)
Duy Ngoc Tran Sport-Treff-Helene Germany Germany
HASSAN HASHEMI TKD GLADBECK Germany Germany
Thore Caspari Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors A male -63 kg (2)
Class I (2)
Isiah Nazare Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Magnus Nagel Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Juniors A male -68 kg (1)
Class I (1)
Wessel William Wassink DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Juniors A male +78 kg (3)
Class I (2)
Lukas Hoffelner BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Berkay Caliskan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors female -57 kg (7)
Class I (4)
Alina Przygoda TSC Gladbeck Germany Germany
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
SEHER DASDEMIR TKD GLADBECK Germany Germany
Sarah Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (3)
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Stella Schmidt TSC Gladbeck Germany Germany
Yvonne Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (2)
HALIDA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Sina Allkemper TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (2)
Melda Cakir Narabi Aachen Germany Germany
Tanja Gebauer Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Seniors female -73 kg (3)
Class I (3)
Lara Froesch TV Becketal Germany Germany
Leonie Marzoll Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Sarah kroh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class I (1)
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -58 kg (3)
Class I (1)
Michael Siemens Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (2)
Hassan Ayubi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Serhat Cicek Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Seniors male -63 kg (8)
Class I (6)
Daniel Heine BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Erdem Eryilmaz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
HAMZA YAVUZ TKD GLADBECK Germany Germany
Mujtaba Nasimi Sport-Treff-Helene Germany Germany
Ugur Oezkul Sport-Treff-Helene Germany Germany
VOLKAN CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Fabian Kruppa SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -68 kg (2)
Class I (2)
Mohammad Aref Jahfari Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Mohammadali Jafari TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors male -74 kg (3)
Class I (3)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
mohammad ruomieh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Seniors male -80 kg (6)
Class I (4)
Gurkan Keskin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Lars Nelke BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Mohamed Diab TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Class II (2)
Bayram doenmez Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Reza Parwani Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (3)
Class I (3)
Andre Schuermann Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Carl Hanno Sancken Musado Luenen e.V. Germany Germany
Niklas Pierick Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Seniors male +87 kg (2)
Class I (1)
Andreas Beck TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Tobias Tirtey TuS Ende e.V. Germany Germany