Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

NWTU Lippe Pokal 2019

  • Tournament dates
  • 16 February 2019
  • Deadline
  • 11 February 2019
  • Competitors
  • 274 / 300
  • Location
  • Hamm
  • Germany Germany

Downloads

Lippe Pokal 2019Lippe Pokal 2019

Results

Lippe Pokal 2019 - EinzelplatzwertungLippe Pokal 2019 - Einzelplatzwertung
Lippe Pokal 2019 - TeamwertungLippe Pokal 2019 - Teamwertung
Lippe Pokal 2019 - PoolListenLippe Pokal 2019 - PoolListen

Competitors (274)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Cyrene Barbash Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Zeynep Danaci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Despina Parthena Topaloglu Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors D female -29 kg (3)
Class II (3)
Angelina Stang Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ardita Zendeli Kangaroosports e. V. Germany Germany
Esila Kalafat TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Elmira Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (8)
Class II (8)
Demir Arifi Taekyon Duisburg e.V Germany Germany
Domenico Di Rosa Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Giorgi Skhiladza TKD Salzkotten Germany Germany
Jenoa Imber Velberter SG Germany Germany
Jeremy Fuchs Velberter SG Germany Germany
Jerome Matic' WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Tayler Buettgenbach WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Valerio Spano Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -26 kg (5)
Class II (5)
Ali Goekay TV Becketal Germany Germany
Aziz Sueleyman TuB Bocholt Germany Germany
Can Resul Karakas KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Milad Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Samvel Margaryan Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Mustafa Alwandawi SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Vincent Nestorova Velberter SG Germany Germany
Juniors D male +45 kg (1)
Class II (1)
Emir Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -27 kg (12)
Class I (3)
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Valerie ESKIN K Germany Germany
Class II (9)
Amila Avdovic Team Muensterland Germany Germany
Angelique Altun Velberter SG Germany Germany
Dina Colakovic Team Muensterland Germany Germany
Emelina Mejric WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Esila OZMEN Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Isabella Lieder TKD Salzkotten Germany Germany
Lesley Prinz TV Becketal Germany Germany
Pelinsu Karakas Tigersports gym Germany Germany
Sophia Krieger TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -29 kg (6)
Class I (1)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
KUBRA ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Madita Petermann Velberter SG Germany Germany
Melek Bergmann Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Rodayna Zouhri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Talia Elmas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (3)
Class II (3)
Lidija Brigic Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Marie Kemling TKD Salzkotten Germany Germany
Ommaima Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (2)
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
SUMEYYA USTUNDAG TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Betuel Goekay TV Becketal Germany Germany
Ebrar Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Emilia Brilz Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -39 kg (1)
Class II (1)
suheda bayram Tigersports gym Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class II (2)
Jana Gruber TV Becketal Germany Germany
Sana Az-amei Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -52 kg (1)
Class II (1)
Ailina Salkic Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (12)
Class II (12)
Amar Avdovic Team Muensterland Germany Germany
Anton Dodonov SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Claudio Miligescu Leopard Lengerich Germany Germany
Ensar Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Fabian Fischer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Fares Shehab Kangaroosports e. V. Germany Germany
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Leon Bolik Team Muensterland Germany Germany
Luca Noel Hildebrand Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Musab Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Nedim Krak Team Muensterland Germany Germany
sahel ahmadi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (8)
Class I (1)
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (7)
Arda Kahraman TKD GLADBECK Germany Germany
Bennet Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Elias Moeller TuS Ende e.V. Germany Germany
Mirza Efe Yueksel WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Moritz Oliver Paasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Yasin Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (12)
Class I (2)
Arijan Arnautovic Team Muensterland Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (10)
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Efe Uenal TV Becketal Germany Germany
Ibrahim El-Awad Kangaroosports e. V. Germany Germany
Iwan Masurzew Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Jan Wiedemann SPORTING Taekwondo Germany Germany
Jason Schueller SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Roman Boxberger KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Yassien Al Mehdawi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -35 kg (11)
Class I (2)
Ahmad Masri Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Enias Braun Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Class II (9)
Alexander Stankovic SPORTING Taekwondo Germany Germany
Chasan Moustafa Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Daniel Tatonin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Leonardo Augustin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Markus Bergmann Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Maxim Schmalz Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
S Mirzaliyev Musado Luenen e.V. Germany Germany
Sergej Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Talha Goegercin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (9)
Class I (4)
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Yahya Zaanin Sultans e.V. Germany Germany
Yusuf Karadeniz Musado Luenen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Jan Hofmann Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Maik Schulz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Max Paul KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Niklas Bergmann Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
ayhan aghazade Tigersports gym Germany Germany
Juniors C male -43 kg (1)
Class II (1)
Adam El Haj Khalil TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class II (1)
Emir Harbelioglu TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -57 kg (1)
Class II (1)
mircan zamen Tigersports gym Germany Germany
Juniors C male +57 kg (2)
Class II (2)
Rafael Rodde Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Taygan Gueler Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Juniors B female -33 kg (3)
Class I (1)
Emily Kunz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Ela Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (2)
Class II (2)
Rueveyda Atakli Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (6)
Class I (2)
Aleyna Gumus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Anna Georgia Liberis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ayleen Sudami TV Becketal Germany Germany
Ilayda Kurkac Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Talia Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -44 kg (7)
Class I (4)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
Hasiba Colakovic Team Muensterland Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Zoe Schoene Team Muensterland Germany Germany
Class II (3)
Anna-Lena Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Giuliana Beninati Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (4)
Class I (2)
Ela Macit TuB Bocholt Germany Germany
Meryem Irem Gezer TuB Bocholt Germany Germany
Class II (2)
Alisa Goegercin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kathrin Klaus Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (2)
Class II (2)
Angelina Mueler Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
ela mar Tigersports gym Germany Germany
Juniors B female -55 kg (3)
Class I (2)
Alicia Langenkamp WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ilkim Turgut TuB Bocholt Germany Germany
Class II (1)
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female +59 kg (2)
Class II (2)
Tuana Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
nisa su zaman Tigersports gym Germany Germany
Juniors B male -33 kg (6)
Class I (3)
Fl?vio Spano Velberter SG Germany Germany
Markos Georgiou Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Angelos Kouvaras Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Leonhard Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Malik Eksi KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Juniors B male -37 kg (10)
Class I (5)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
HAMSA KASEM TKD GLADBECK Germany Germany
Hamza Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (5)
Aiman Challioui Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cavansir Mirzaliyev Musado Luenen e.V. Germany Germany
Ilyass Afifi Sultans e.V. Germany Germany
Kamil Cenkiz KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Zikrulloh Akramov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -41 kg (8)
Class I (2)
Kevin Kunz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (6)
Aiman Zouhri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Emir-Hossein Dosti KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Finn Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jan Pargamanik Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Magnus Caspari Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Shukrulloh Akramov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (3)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Liam Lott Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Phil Spiegelhoff TuB Bocholt Germany Germany
Class II (2)
Deniz Harbelioglu TV Becketal Germany Germany
Mahsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors B male -49 kg (2)
Class I (1)
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Emircan Baykan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (7)
Class I (5)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Maik Rudnev Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Mohamad El-Haj-Khalil TuB Bocholt Germany Germany
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Schachsod Sadykov TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Danial Abbasi TuB Bocholt Germany Germany
Navid Mortaza KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Juniors B male -57 kg (2)
Class II (2)
Nico Reinhardt TuS Ende e.V. Germany Germany
Salim Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -61 kg (4)
Class I (1)
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Alae Edine Najih Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
kenan aghazade Tigersports gym Germany Germany
raman alali Tigersports gym Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Vladimir Belz Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Juniors A female -44 kg (2)
Class I (2)
Asli Karbuzoglu Sultans e.V. Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (3)
Class II (3)
Jana Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Noelie Schlieper Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (2)
Nevra Caglar Musado Luenen e.V. Germany Germany
Selena Meister SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Yusra Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class II (1)
Selin Yildirim Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (4)
Class I (2)
Seyma Elife Gezer TuB Bocholt Germany Germany
malika Atanjaoui Tigersports gym Germany Germany
Class II (2)
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Michaela Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (6)
Class I (3)
Halenur Demirtas Sultans e.V. Germany Germany
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Nur Ari Sultans e.V. Germany Germany
Class II (3)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Leandra Wagner Leopard Lengerich Germany Germany
Sophie Piazza VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -63 kg (1)
Class I (1)
siham Atanjaoui Tigersports gym Germany Germany
Juniors A female -68 kg (2)
Class I (1)
Dilan Akin Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sude Ceylan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (1)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Aleyna Uenal TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -45 kg (4)
Class I (2)
Fehim Karadeniz Musado Luenen e.V. Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Khaled Sahak TKD Salzkotten Germany Germany
Patrick Kaczmarek Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors A male -48 kg (2)
Class I (1)
Golam Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (1)
Eren Barut Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (2)
Class I (1)
Maxim Buller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Ommed Naqibi KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (4)
Class I (3)
Alexander Buller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Jonathan Toelle Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Ilja Wiedemann SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -59 kg (7)
Class I (2)
Cemal Turp Sultans e.V. Germany Germany
Yassin El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (5)
Ertugrul Salioglu Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
HASSAN HASHEMI TKD GLADBECK Germany Germany
Hasan Tawakoli KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Javid Babamula Kangaroosports e. V. Germany Germany
Thore Caspari Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors A male -63 kg (2)
Class I (1)
Magnus Nagel Team Muensterland Germany Germany
Class II (1)
mohammed hirr Tigersports gym Germany Germany
Juniors A male -68 kg (4)
Class II (4)
Dan Antoni-Ellert Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Finn Budde SV Aktiv Bad Westernkotten e.V. Germany Germany
Nils Johannaber Leopard Lengerich Germany Germany
Omid Mosaferi SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male -73 kg (1)
Class I (1)
Semih Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class II (1)
Abasin Agah Kangaroosports e. V. Germany Germany
Seniors female -49 kg (2)
Class I (1)
Irem Ari Sultans e.V. Germany Germany
Class II (1)
Nielab Lali TaekwondoHSC08 Germany Germany
Seniors female -57 kg (2)
Class I (1)
Sarah Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors female +73 kg (1)
Class I (1)
Selin Aydogmus Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (3)
Class I (1)
Faisal AHMADI K Germany Germany
Class II (2)
Omid Aziz TV Becketal Germany Germany
Taufiq Afghanyar TKD Salzkotten Germany Germany
Seniors male -58 kg (2)
Class II (2)
Asad Ghaffari KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (2)
Class I (2)
Abdurrahman-Besir KURT K Germany Germany
Sohrab Mehdizadeh Beimurad Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Seniors male -68 kg (8)
Class I (6)
Bera Caglar Musado Luenen e.V. Germany Germany
Mohammad Aref Jahfari Team Muensterland Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Mustafa Kaya TV Becketal Germany Germany
Yasin Bayraktar Musado Luenen e.V. Germany Germany
necip alici Tigersports gym Germany Germany
Class II (2)
Humayun Ibrahimy SV 03 Geseke Germany Germany
Samiullah Alikhil KAHRAMANLAR - Die Bruehler Helden e.V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (5)
Class I (3)
Fikret Aslanli Sultans e.V. Germany Germany
Korhan Demirbas Dragonclub-Germany Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Denis Jaeger TaekwondoHSC08 Germany Germany
Mikail Ceylan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (9)
Class I (4)
Emrecan Kasapci Sultans e.V. Germany Germany
Gurkan Keskin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Luca Stroscher Musado Luenen e.V. Germany Germany
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (5)
Alessandro Sassi SV Aktiv Bad Westernkotten e.V. Germany Germany
Bruno Silva Guerreiro Team Muensterland Germany Germany
Reza Parwani Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Selcuk Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Soeren Schuetforth Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (2)
Class I (2)
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany
Seniors male +87 kg (3)
Class II (3)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Daniel Otto TaekwondoHSC08 Germany Germany
Tobias Tirtey TuS Ende e.V. Germany Germany