Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Bergisch Open 2012

  • Tournament dates
  • 15 April 2012
  • Deadline
  • 6 April 2012
  • Competitors
  • 200 / 250
  • Location
  • Hubertusstrasse 12
  • 42697
  • Solingen
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (200)

Juniors D female -29 kg (3)
Class II (3)
Celina Noreisch Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Elif Uludag TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Lena Dung Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Juniors D male -22 kg (6)
Class II (6)
Alessio Cilea Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
EFEHAN ALTINDAG Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Julian Steuer Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mikail Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Timo Feser Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male -29 kg (4)
Class II (4)
Lukas Mertens Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Robert Ott SAARLAND Germany Germany
Tayfun Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Tim Kissner Königsborner SV Germany Germany
Juniors C female -30 kg (4)
Class I (1)
Laura Goebel TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Class II (3)
Aylin Acil Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Chantal Merz TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C female -38 kg (3)
Class II (3)
Hannah Jolie Ulferts SAARLAND Germany Germany
Sarah Khalaf Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Viviana Valentino TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Juniors C female -45 kg (2)
Class II (2)
Beyza Isik GSV Porz e.V. Germany Germany
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -53 kg (3)
Class II (3)
Celine Kessel TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Rabea Sabotic Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Sude Uyar Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors C female +57 kg (1)
Class II (1)
Luisa Ganiev Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -30 kg (7)
Class II (7)
Antonio Andreolopulos Velberter SG Germany Germany
Daniel Usenko Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jaeson Biegota TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan-Niklas Blaschke Königsborner SV Germany Germany
Leonidas Denis Wiesweg Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Luis S?lker Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Michael Ogloblinski SAARLAND Germany Germany
Juniors C male -38 kg (13)
Class I (4)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Justin Finger Sport-Treff-Helene Germany Germany
Leon Drosdzol TSC Gladbeck Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (9)
Amir Kamazoul Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Daniel Geisler SAARLAND Germany Germany
Ekin Koc TV Becketal Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Kerem Uludag TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Maurice Münch Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Samet Tas Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Yassim Aoutli Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -45 kg (6)
Class I (2)
Edwin Schäfer TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (4)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Christoph Bertling Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Marshal Shams Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -53 kg (2)
Class II (2)
Filip Schottke Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Serkan Kaya Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male +57 kg (2)
Class II (2)
Serhat - Sami Özdemir Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Stanko Ninkovic TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Juniors B female -41 kg (4)
Class II (4)
Ece Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Enisa Dzogovic Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Karina Musawi SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Morsal Shams Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B female -47 kg (3)
Class I (3)
Dilara Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Ece Poyraz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Jessica Lehn Königsborner SV Germany Germany
Juniors B female -51 kg (1)
Class I (1)
Havva Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors B female -59 kg (2)
Class II (2)
Gizem Keskin Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Nathalie Huber Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors B female +59 kg (1)
Class II (1)
Alina Dzogovic Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B male -37 kg (8)
Class I (5)
Dennis Böhle TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Moritz Dietrich TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (3)
Lukas Sudholt Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Sebastian Didenko Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Sergej Laub Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B male -45 kg (8)
Class I (6)
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Lukas Köster Sport-Treff-Helene Germany Germany
Marlon Meinert TSC Gladbeck Germany Germany
Robin -Denis Kampl Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (2)
Dogukan Akpinar Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jan Troynin GSV Porz e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (9)
Class I (3)
Bekir Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Deniz Yaprak Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Jan-Niklas Forster TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Class II (6)
Anton Losogor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Daniel Krause Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Domenic Gerllach Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jonas Brüske Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Justin van der Sande Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Osman Baker Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors B male -65 kg (2)
Class I (1)
Artim Bekiri Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (1)
Luca Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Dogan Yaprak Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Juniors A female -49 kg (2)
Class I (1)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Sandra Kitzh?fer Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (7)
Class I (5)
Alexandra Böhle TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Carina Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Emine Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Helena Kruska Kampfkunstverein Cheong Do e.V. Germany Germany
Larissa Niggemann Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (2)
Francesca Leone Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Lisa Küsters TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (4)
Class I (2)
Rebecca Peters GSV Porz e.V. Germany Germany
Theresa Mann TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Gizem Koc TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Lena Ebbing Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class II (1)
Yasemin Senyildiz Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class I (1)
Lisa Breuer Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A male -48 kg (3)
Class I (3)
Alireza Davatgar SAARLAND Germany Germany
Christos Romeos GSV Porz e.V. Germany Germany
Kubilay Sahman Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A male -55 kg (11)
Class I (6)
Can Schneider TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Felix Worbs Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Hasan Dimetokali Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Leonardo Mussumeci Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Marvin Elsheimer Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Steffen Hermann TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (5)
Anouar Darssi Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Khalil Hasan Kampfkunstverein Cheong Do e.V. Germany Germany
Melih Gürlek Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Pishdaad Modaressi Chahardehi Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Simon Wilms Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A male -63 kg (11)
Class I (8)
Abdelatif Elmach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Alexander Lehn Königsborner SV Germany Germany
Emil Zingrebe Sport-Treff-Helene Germany Germany
Enez Koc TV Becketal Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Reber Suleyman WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Tim Müller SAARLAND Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (3)
Armin Mueller Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Samed Bektas TSC Gladbeck Germany Germany
Tim Kückels Kampfkunstverein Cheong Do e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (7)
Class I (5)
Christian Guttadauro Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Christopher Kleppe TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Marcel Howe TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Sebastian Starke Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Zanchetta Tobias Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (2)
Abedin Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
TamHa -Phuoc Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class I (1)
Konstantionos Drenos Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male +78 kg (5)
Class I (1)
Marc Lenkewitz Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Ersin Anar musado koeln e.V Germany Germany
Ilic Hudojan Sport-Treff-Helene Germany Germany
Karolis Ustinovicius Sport-Treff-Helene Germany Germany
Olcay Ceren Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Seniors female -53 kg (2)
Class I (2)
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Shae-Room Kim musado koeln e.V Germany Germany
Seniors female -62 kg (3)
Class I (2)
Anna Klenzendorf Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Regina Petri Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (1)
Sabrina Petereit Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Seniors female -67 kg (2)
Class I (2)
Alina Wohlmeiner SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Saskia Krone TV Becketal Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Anna Di Sino TSC Gladbeck Germany Germany
Madita Kleppe TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Seniors male -54 kg (3)
Class I (2)
Ahmed Said OUFKIR yaakoub El Manssour Morocco Morocco
Tran Dominique WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (1)
Said Al Hakim Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Seniors male -63 kg (5)
Class I (2)
Ivan Bezbabnyy GSV Porz e.V. Germany Germany
kevin ogwu Kobra Bielefeld Germany Germany
Class II (3)
Ali Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Benjamin Fuhr TV Becketal Germany Germany
Marc Schäfer Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Seniors male -68 kg (4)
Class I (4)
Dennis Schekel Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Falk Ahlert TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Maik Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
valentino Zivkovic Kobra Bielefeld Germany Germany
Seniors male -74 kg (7)
Class I (5)
Ali AMADGHOUS yaakoub El Manssour Morocco Morocco
Andreas Zembala Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Gürkan Keskin Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jan-Niklas Jung GSV Porz e.V. Germany Germany
Kevin Philipp Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (2)
Gerrit Bruns Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tamay Cumart Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Seniors male -80 kg (4)
Class I (3)
Jonas Päsler SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Mehmet- Ali Özcan Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Tuna Aksu Kobra Bielefeld Germany Germany
Class II (1)
Ziyad Raauf Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Seniors male -87 kg (8)
Class I (6)
Adrian Strietholt Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Atila Cakmak Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Benjamin Küsters TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Felix Linden Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Florian Meyer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Vadim Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (2)
Frano Renic Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Niklas Weber TV Becketal Germany Germany
Seniors male +87 kg (6)
Class I (3)
Christian-Raphael Dors Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Mario Faross Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Pascal Petit VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Class II (3)
Andreas Karlheim Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Dominik Schmidt SAARLAND Germany Germany
Juri Lisogor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Veterans male -74 kg (1)
Class II (1)
Sascha Howe TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Veterans male -80 kg (1)
Class II (1)
Christian Bönsch VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Veterans male -87 kg (2)
Class I (2)
Markus Hens PSV Wuppertal Germany Germany
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Veterans male +87 kg (2)
Class I (2)
Christian Mutz Taekwondo Team Ohligs - OTV Solingen 1888 e.V. Germany Germany
Michael Meyer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany