Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Arnsberg Cup 2012

  • Tournament dates
  • 9 June 2012
  • 10 June 2012
  • Deadline
  • 5 June 2012
  • Competitors
  • 290 / 290
  • Location
  • Honselerstrasse 7
  • D-58511
  • Ludenscheid
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (290)

Juniors D female -22 kg (1)
Class II (1)
Diana Khalaf Königsborner SV Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Islah El Morabit TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Juniors D female -26 kg (2)
Class II (2)
Carolin Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Raejae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -29 kg (2)
Class II (2)
Basmala Ben Ajiba Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Ines-Betty Haase T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors D female -38 kg (1)
Class II (1)
Dilan Kamali TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (6)
Class II (6)
Cendrik Pascal Ledda Königsborner SV Germany Germany
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
Damian Kaan Siler Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Efehan Altindag Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mikail Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Yunus Türkkahraman BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class II (3)
Julian Steuer Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Tim Kissner Königsborner SV Germany Germany
Timo Feser Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male -26 kg (2)
Class II (2)
Benjamin Lang Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Jean Luca Jaszus Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Justin Müller Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Sueleman Khalaf Königsborner SV Germany Germany
Tayfun Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Tarik Delic BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class II (1)
Timo Loos Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors C female -26 kg (1)
Class II (1)
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C female -28 kg (3)
Class II (3)
Lena Ziegener Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Ouidian El Khatttouti Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (3)
Class I (1)
Amira Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (2)
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Zeynep Ciftci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class I (3)
Emilie Schäfer TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Laura Goebel TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Patricia Socha Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (1)
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (3)
Class II (3)
Estefania Stavridis Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Svenja Sarita Koch Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Yasmin Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -38 kg (2)
Class I (1)
Salma Arroub Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Class II (1)
Giulia Schenkenberger Tus Stockum Germany Germany
Juniors C female -41 kg (6)
Class I (2)
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Maryam Khouya Velberter SG Germany Germany
Class II (4)
Gina Uhlmann TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Medina El Bachiri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Selin Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sofia Wiegand Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -45 kg (2)
Class II (2)
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -49 kg (2)
Class II (2)
Anna Lehnen VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Ebru Güclü Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female +57 kg (1)
Class II (1)
Charline Jaszus Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C male -26 kg (6)
Class II (6)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Bora Cinar Kangaroosports e. V. Germany Germany
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Finn Piayda Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Lion Schoepe T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Meik Kaufmann Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (5)
Class II (5)
Jaeson Biegota TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Justus Reiffs TG Nettetal Germany Germany
Pascal Khiem Dink Nguyen Musado Alsdorf Germany Germany
Thanh Van Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Juniors C male -30 kg (8)
Class I (2)
Adham Azarkan Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Sean Robin Voigt Velberter SG Germany Germany
Class II (6)
Anas T?rkkahraman BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Ben Jacke Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Elias Sever Musado Alsdorf Germany Germany
Finn Yannik Weide Königsborner SV Germany Germany
Jan-Niklas Blaschke Königsborner SV Germany Germany
Tuncay Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (9)
Class I (2)
Justin Finger Sport-Treff-Helene Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (7)
Alexander Steinheuser Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Amir Kamazoul Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Antonio Andreopulos Velberter SG Germany Germany
Finn Lidke BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Hamza Yavuz Musado Alsdorf Germany Germany
Mohammed El Osrouti T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Muhammed Tas Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (15)
Class I (5)
Daniel Riemer Kangaroosports e. V. Germany Germany
Denizkaan Savaci Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Leon Drosdzol TSC Gladbeck Germany Germany
Richard Wagner BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Class II (10)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Amin Guizani TSC Gladbeck Germany Germany
Carl Mertens Sportschule Schültke Germany Germany
Darwin Koepp TV Becketal Germany Germany
Ekin Koc TV Becketal Germany Germany
Joel Jankowski Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Joshua Noel Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Noah Rynio BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Umut Ciftci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -38 kg (13)
Class I (4)
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Oliver Keller BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Sergio Hornik Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Spyro Rafael Kostaras Velberter SG Germany Germany
Class II (9)
Alexander Keller BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Burak Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Hugo Mrohs Tus Stockum Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Maurice Münch Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Samed Tas Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Vihas Suhan Tus Stockum Germany Germany
Juniors C male -41 kg (4)
Class II (4)
Furkan Bayram TSC Gladbeck Germany Germany
Maurice Teske Tus Stockum Germany Germany
Paskal Ritzka Velberter SG Germany Germany
Yunus Kocaaga Königsborner SV Germany Germany
Juniors C male -45 kg (6)
Class I (3)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Edwin Schäfer TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (3)
Paul Jakob Müller Sportschule Schültke Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Özgür Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
Stanko Ninkovic TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Cadets female -33 kg (2)
Class II (2)
Ece Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Saskia Erlenkötter SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Cadets female -37 kg (3)
Class I (2)
Charlotte Ruhfuß TUS Ende Germany Germany
Ioanna Andreopoulou Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Anastasia Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets female -41 kg (3)
Class I (1)
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Eslem Tunc Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Mailine Hausmann TG Nettetal Germany Germany
Cadets female -44 kg (4)
Class I (1)
Aleyna Aksu Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (3)
Karina Musawi SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Lara Brehme SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Lena Horn Tus Stockum Germany Germany
Cadets female -47 kg (6)
Class I (5)
Blanca Enders TV Becketal Germany Germany
Charline Saliu TV Becketal Germany Germany
Havva Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Jessica Lehn Königsborner SV Germany Germany
Lisa Kostjukov Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (1)
Isabel Niedrich TG Nettetal Germany Germany
Cadets female -51 kg (2)
Class I (2)
Charline Kremer TUS Ende Germany Germany
Lisa - Marie Hoffschneider Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class I (2)
Rachel Daher TG Nettetal Germany Germany
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (2)
Class II (2)
Desiree Straub TV Becketal Germany Germany
Selina Maier TV Becketal Germany Germany
Cadets male -33 kg (3)
Class I (3)
Christian Cosic Velberter SG Germany Germany
Mario Dolniski BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -37 kg (7)
Class I (5)
Dennis Böhle TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan Gomer BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Steven Popp Baek's Taekwondo Bottrop e.V. Germany Germany
Valentin Ekkert Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (2)
Kevin Koepp TV Becketal Germany Germany
Viktor Lazauskas Velberter SG Germany Germany
Cadets male -41 kg (7)
Class I (5)
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Jannik Arping Velberter SG Germany Germany
Kade-Liam Read Königsborner SV Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (2)
German Deziev Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Mohammed El-Gattass TUS Iserlohn Germany Germany
Cadets male -45 kg (8)
Class I (3)
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Gil Lourenco Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Yildiz Bekir Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Class II (5)
David Levin Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Ilyas Ayyaou Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jeon-Leon Welzl Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Pierre-Yves Farzamfar TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
William Seibel Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (7)
Class I (4)
Baris Aky?r?k BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Marlon Meinert TSC Gladbeck Germany Germany
Max Merfeld TUS Ende Germany Germany
Tarek Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Kürsad Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lukas Siekiera Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Tim Oliver Grzanna Musado Alsdorf Germany Germany
Cadets male -53 kg (6)
Class I (1)
Christos Romeos GSV Porz e.V. Germany Germany
Class II (5)
Daniel Stenzel T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
David Kreuder SUA Taekwondo Witten Germany Germany
Jassin Lamghzati TUS Iserlohn Germany Germany
Jonas Brüske Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tobias Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (4)
Class II (4)
Jamy Fischer Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Luca Berks Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Tim Appelbaum Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Visar Maliqi TUS Iserlohn Germany Germany
Cadets male -61 kg (3)
Class I (2)
Marcel Talke Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Moritz Wiethuechter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Chrysovalantis Tziodovris TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (3)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
Celine Lourenco Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class I (1)
Emine Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Juniors A female -55 kg (7)
Class I (6)
Alexandra Böhle TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Carina Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Dana Linde VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Larissa Niggemann Sport-Treff-Helene Germany Germany
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Stella Halbhuber Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Class II (1)
Gizem Koc TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Juniors A female -59 kg (4)
Class I (3)
Katharina Luhnen TG Nettetal Germany Germany
Melina Müllers TSC Gladbeck Germany Germany
Nele Schakat TUS Ende Germany Germany
Class II (1)
Nicole Torporkiewicz SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Juniors A female -63 kg (5)
Class I (3)
Jana Baumg?rtner Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Rebecca Peters GSV Porz e.V. Germany Germany
Subetha Suhan Tus Stockum Germany Germany
Class II (2)
Ines Meier SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Lena Ebbing Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors A female -68 kg (3)
Class I (1)
Ayce Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (2)
Jessica Uhlmann TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Julia Fleindl Tus Stockum Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class I (1)
Belkis Kilim SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Class II (1)
Nathalie Sengutta Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (2)
Lukas Ziegener Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Phillip Brachmann TUS Ende Germany Germany
Juniors A male -51 kg (2)
Class I (2)
Silvio Golino Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Sujenth Suhan Tus Stockum Germany Germany
Juniors A male -55 kg (4)
Class I (4)
Can Schneider TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Dennis Riemer Kangaroosports e. V. Germany Germany
Dominik Niessen Musado Alsdorf Germany Germany
Enrico Golino Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (6)
Class I (5)
Marlon Hermanny musado koeln e.V Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Orhun Ahmet Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Vincent Joos Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Yannik Pilot TKD Mastholte Germany Germany
Class II (1)
Ömer Kanik TUS Iserlohn Germany Germany
Juniors A male -63 kg (11)
Class I (6)
Alexander Lehn Königsborner SV Germany Germany
David Wink SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Enez Koc TV Becketal Germany Germany
Justin Daher TG Nettetal Germany Germany
Orkun Nurettin Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (5)
Furkan Aksu Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Karim El-Gattass TUS Iserlohn Germany Germany
Samed Bektas TSC Gladbeck Germany Germany
Schamil Beklajev Velberter SG Germany Germany
Simon Wilms Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A male -68 kg (1)
Class I (1)
Sascha Noehles TG Nettetal Germany Germany
Juniors A male -73 kg (4)
Class I (3)
Nils Stölzel VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Tobias Zanchetta Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Yves Herbartz Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (1)
Andre B?scher TuS Hiltrup e. V. Germany Germany
Juniors A male -78 kg (3)
Class I (2)
Christopher Kleppe TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan Schleicher SUA Taekwondo Witten Germany Germany
Class II (1)
Melih Gunduz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (2)
Class I (2)
David Reiswich Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Justin Majert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors female -49 kg (4)
Class I (4)
Filiz Kamram TSC Gladbeck Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Nildem Tuncat Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Shae-Room Kim musado koeln e.V Germany Germany
Seniors female -62 kg (1)
Class I (1)
Sabrina Puetz TG Nettetal Germany Germany
Seniors female -67 kg (2)
Class I (1)
Alina Wohlmeiner SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (1)
vithya Mathiyalagan Tus Stockum Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Anna Di Sinno TSC Gladbeck Germany Germany
Madita Kleppe TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Seniors male -58 kg (2)
Class I (1)
Norbert Székely Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Class II (1)
Andreas Böhm TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Seniors male -63 kg (1)
Class I (1)
Umut Tok Kobra Bielefeld Germany Germany
Seniors male -68 kg (7)
Class I (3)
Ivan Bezbabnyy GSV Porz e.V. Germany Germany
Sascha Müllers TSC Gladbeck Germany Germany
Udo Upadek Musado Alsdorf Germany Germany
Class II (4)
Anton Backhaus TuS Hiltrup e. V. Germany Germany
Dionissios Stavridis Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Gerrit Bruns Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Gogi Aerian SC An-Do Wattenscheid Germany Germany
Seniors male -74 kg (11)
Class I (8)
Blanchard PAMBOU TALA DIABLE-ROUGE Congo Congo
Edmond Narcisse GANTSIE-DZIA DIABLE-ROUGE Congo Congo
Jan-Niklas Jung GSV Porz e.V. Germany Germany
Jeancki KIKOULOUBA KAMOUNGA DIABLE-ROUGE Congo Congo
Kevin Philipp Sport-Treff-Helene Germany Germany
Mehmet Aktas Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Stephan Grund Königsborner SV Germany Germany
TUNA AKSU Kobra Bielefeld Germany Germany
Class II (3)
André Ewert TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Farid El Morabit TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Tamay Cumart Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Seniors male -80 kg (4)
Class I (1)
Dominik Vöck TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (3)
Harald Nowak TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Maurizio Neitzel Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Sebastian Arndt T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (2)
Class I (2)
Ibrahim Tanaoui T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Martin Kopetsch Königsborner SV Germany Germany
Seniors male +87 kg (8)
Class I (5)
ALI AMADGHOUS ADDIAFA Morocco Morocco
Christian Orlowski SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
JAMAL AMAIZ ADDIAFA Morocco Morocco
Medie YIMBOU-DIA-NGOMA DIABLE-ROUGE Congo Congo
Volker Hasse Königsborner SV Germany Germany
Class II (3)
Ilic Hudojan Sport-Treff-Helene Germany Germany
Jens Potthoff TSV Fichte Hagen 1863 e.V. Germany Germany
Sebastian Lanfers Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany