Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Luxembourg Open 2009

  • Tournament dates
  • 14 February 2009
  • Deadline
  • 11 February 2009
  • Competitors
  • 284 / 300
  • Location
  • Rue Nic Biever
  • Dudelange
  • Luxembourg Luxembourg

Dudelange Centre sportif René Hartmann

Downloads

InformationInformation

Results

All resultsAll results

Competitors (284)

Pupils female -26 kg (3)
Class B (3)
Ann-Sophie Haber TIGER ACADEMY Germany Germany
Gülbahar Kaya SUA Witten Germany Germany
Mandy PFEIFFER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Pupils female -32 kg (3)
Class B (3)
Irem KAHYALAR TKD Erol Germany Germany
Jenny PETROSINO KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Sara NOVKINIC Tkd Krupka e.V. Germany Germany
Pupils female -37 kg (4)
Class A (2)
Masha BARTOLO Équipe Régionale d’Alsace France France
Nawel ADIDOU CLUB DE L’ISLE D’ABEAU France France
Class B (2)
Annalena Fedke SUA Witten Germany Germany
Lucia PETROSINO KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Pupils female -44 kg (3)
Class A (3)
Eileen GENGLER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Jamie PONCIN KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Joana DE TOMMASO TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Pupils female +50 kg (2)
Class B (2)
Medine ALTUNTAS TKD Erol Germany Germany
Meltem GEDIK TKD Erol Germany Germany
Pupils male -26 kg (10)
Class A (6)
Betim RAMA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Donovan SISOUVANH Équipe Régionale d’Alsace France France
Ingo Fachenbach TIGER ACADEMY Germany Germany
Martin GETTE TKD Ertan Germany Germany
Maximilien ORY SHO BU KAI Nancy France France
Philipp Maier Taekwondo Donau Lech Iller e.V. Germany Germany
Class B (4)
Bo THILL KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Dennis Böhle SUA Witten Germany Germany
Edwin Schäfer SUA Witten Germany Germany
Mustafa ERCAN TKD Erol Germany Germany
Pupils male -32 kg (13)
Class A (5)
Angelo IENNA Équipe Régionale d’Alsace France France
Jeki SABOTIC KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Kreshnik UKIQI KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Pit MATHIEU KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Sawei ZHU KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Class B (8)
Alexander BANKO TKD Ertan Germany Germany
Berruhan AY Taekwondo Ay Germany Germany
Dylan DIAS KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Khalil CHARADI SHO BU KAI Nancy France France
Mike Braun Taekwondo Donau Lech Iller e.V. Germany Germany
Philipp SIEGEL Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Timi HENCKES KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Yasar ALTUNTAS TKD Erol Germany Germany
Pupils male -37 kg (9)
Class A (1)
Don BERISHA KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Class B (8)
Daniel Kosiba Velberter -SG Germany Germany
Frederic MENDES KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
IMAD BEN MESSAOUD Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Ludwig FAHRENBACH Tkd Krupka e.V. Germany Germany
Max BIDINGER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Sujenth Suhan SUA Witten Germany Germany
Thomas SCHUMACHER TKD Ertan Germany Germany
Tuncay EROL TKD Erol Germany Germany
Pupils male -44 kg (2)
Class A (1)
Besmir MAXHARRAJ Équipe Régionale d’Alsace France France
Class B (1)
Oliver ADAM Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Cadets female -36 kg (5)
Class A (4)
Charlotte BARTHELEMY Académie d'arts martiaux France France
Laureen Wagner TIGER ACADEMY Germany Germany
Pia Scholl SUA Witten Germany Germany
Sarah ADIDOU CLUB DE L’ISLE D’ABEAU France France
Class B (1)
Isabella Hass Taekwondo Donau Lech Iller e.V. Germany Germany
Cadets female -42 kg (8)
Class A (5)
Amra SABOTIC KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Anissa HAMDOUNE Équipe Régionale d’Alsace France France
Belinda HAAS Équipe Régionale d’Alsace France France
Camille MOUGEOLLE SHO BU KAI Nancy France France
Myriam ADIDOU CLUB DE L’ISLE D’ABEAU France France
Class B (3)
Alexandra Böhle SUA Witten Germany Germany
Christopher TOURNEUX Taekwondo Club Reims France France
Lina Kremer SUA Witten Germany Germany
Cadets female -49 kg (5)
Class A (5)
Anais SISOUVANH Équipe Régionale d’Alsace France France
Elodie TAVARES KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
LUNA FLORES koryo moorsel Belgium Belgium
Nora SCHLOSSER TKD Vichten Luxembourg Luxembourg
Tina Morawiec SUA Witten Germany Germany
Cadets female -55 kg (8)
Class A (3)
Hayat Zahir Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Lucie SCHACKMANN KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Niki Leder Leopard Lengerich Germany Germany
Class B (5)
Dialara ERCAN TKD Erol Germany Germany
Emma ZEC KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Isabelle OAKES TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Jil SCHMIT KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Kübra Savas SUA Witten Germany Germany
Cadets female +60 kg (3)
Class B (3)
Jamie SALCICCIA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Rafaela TEIXEIRA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Shayne PIRONT Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Cadets male -36 kg (14)
Class A (8)
Ismail Negro Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Lao-Saad Merlo Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Maik Denisenko TIGER ACADEMY Germany Germany
Marec Wolf TIGER ACADEMY Germany Germany
Nabil ZAIOU Équipe Régionale d’Alsace France France
Olivier ZHANG KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Victor PILLERI Équipe Régionale d’Alsace France France
yousri Jaafari Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Class B (6)
Daniel Sosenkov SUA Witten Germany Germany
Felix STANKE Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
HOCINE HAMIDA Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
LIHEMDI OUSSAMA Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Naci Kaya SUA Witten Germany Germany
Phillip Brachmann SUA Witten Germany Germany
Cadets male -42 kg (9)
Class A (9)
Denis JERKE TKD Ertan Germany Germany
Gaetan SCHOTT Équipe Régionale d’Alsace France France
Ismael BOUZID SOUIHLI Équipe Régionale d’Alsace France France
Joni Alles ILYO vzw Aarschot Belgium Belgium Belgium
Mehdi Zahir Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Nanthawat THONGPHOO Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Thibault MERTZ Équipe Régionale d’Alsace France France
Tiago DUARTE KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Walid Jaafari Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Cadets male -49 kg (5)
Class A (5)
Alex SCHAMMO KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Alexandr Pleshyvcev TKD Rycerz Belgium Belgium
Elmas HARCEVIC Tkd Krupka e.V. Germany Germany
Kamel El KARITI Équipe Régionale d’Alsace France France
Leo DE SOUZA Académie d'arts martiaux France France
Cadets male -55 kg (6)
Class A (4)
Christopher Kleppe SUA Witten Germany Germany
Ezequiel STILL Équipe Régionale d’Alsace France France
Jack KOSTER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Yann BIRSENS KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Class B (2)
Artin RAMA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Mikaël TOMELLINI SHO BU KAI Nancy France France
Cadets male -60 kg (3)
Class B (3)
Alan LATIC KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Can PAMUK TKD Erol Germany Germany
Yusuf GEDIK TKD Erol Germany Germany
Cadets male +60 kg (3)
Class B (3)
Basile ALVES DA COSTA taekwondo impakt ludres France France
Kenan SABOTIC KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Wiebe JEURISSEM KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Juniors male -55 kg (12)
Class A (7)
Amir Mohammad SAHAK KOLEYKO-Wiesloch Germany Germany
Kay Punt TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
LAYTH TAWFEEQ mosul Iraq Iraq
MANDEEP SINGH GREWAL NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Marvin WOLFF TKD Kerpen Germany Germany
Mushtag UDDIN Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Nils STEUER Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Class B (5)
GOURAV SACHDEVA NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
MOHIT BHARDWAJ NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
MUSTAFA TAREQ mosul Iraq Iraq
Martin PULTER KOLEYKO-Wiesloch Germany Germany
Sebastian STARKE Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Juniors male -59 kg (4)
Class A (3)
Badr Boussabat taekwondo Jambes Belgium Belgium
NAVJEET MANN NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Paul Lasarenko Leopard Lengerich Germany Germany
Class B (1)
Simon WOLLERSHEIM Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Juniors male -63 kg (9)
Class A (6)
Benjamin JULES Équipe Régionale d’Alsace France France
Ferdinand Munk Taekwondo Donau Lech Iller e.V. Germany Germany
MESNAOUI ADNANE Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Sofiane ASSEFAR Taekwondo Club Reims France France
Soufiane Ouhammou Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Théo ALVES DA COSTA taekwondo impakt ludres France France
Class B (3)
Jeff ALBERGO TKD Vichten Luxembourg Luxembourg
Ridvan MEMIS TKD Erol Germany Germany
Ronald THEIS Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Juniors male -68 kg (3)
Class A (2)
Renaldo Ziel TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Saltuk SOMAZ TKD Erol Germany Germany
Class B (1)
Arthur BART Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Juniors male -73 kg (4)
Class A (3)
Bob WAGENER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Mickael MUNIER Punch Nancy France France
Salim Ahattac Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Class B (1)
Nils Reihmann SUA Witten Germany Germany
Juniors male -78 kg (1)
Class A (1)
Paul Koban Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors female -49 kg (7)
Class A (4)
Esmehan Kömürcü Leopard Lengerich Germany Germany
Imani DA VEGAZ KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Katarina Zwezich SUA Witten Germany Germany
Sarah ALTHOEN Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Class B (3)
Aglaé MIGUEL Taekwondo Club Reims France France
Ipek KAHYALAR TKD Erol Germany Germany
Tugba EROL TKD Erol Germany Germany
Juniors female -55 kg (4)
Class A (1)
Ayscha UDDIN Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Class B (3)
Esra Savas SUA Witten Germany Germany
Hanah Ihme Leopard Lengerich Germany Germany
Kenza HAJJAJ Taekwondo Club Reims France France
Juniors female -59 kg (3)
Class A (3)
Franja KIEPSCH Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Jelena Garidis Velberter -SG Germany Germany
Madita Kleppe SUA Witten Germany Germany
Juniors female -63 kg (6)
Class A (3)
Kelly Roethof Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
Lisa ZANGARINI KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Mandy Roethof Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
Class B (3)
Büsra Savas SUA Witten Germany Germany
Christine SCHMIT KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Lena Feltmann Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors female -68 kg (6)
Class A (3)
Flavia PRANDINA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Sophie MOREIRA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Victoria Hohendorf SUA Witten Germany Germany
Class B (3)
Anna BIDINGER KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Laura ANTOINE KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Samantha SCHINTZ Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Seniors female -49 kg (1)
Class A (1)
Maryam Ismailli Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Seniors female -57 kg (6)
Class A (6)
Adelina KUCI KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Anissa Zahri Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Doris PLETIKOSIĆ TAEKWONDO KLUB KARLOVAC Croatia Croatia
Gaelle MARCO TKD Esch Luxembourg Luxembourg
Karolina JOVIĆ TAEKWONDO KLUB KARLOVAC Croatia Croatia
Sara-Maria Becker TKD-Schule Bad Neuenahr Germany Germany
Seniors female -67 kg (5)
Class A (5)
Alahe ABRAHIMIA TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Eva Crauwels ILYO vzw Aarschot Belgium Belgium Belgium
Ganimete VESELI KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Manon BOURG Kampf Kunstforum Austria Austria
Nadia BOJOVIC Punch Nancy France France
Seniors female +67 kg (3)
Class A (3)
Canelle MAZEROI TKD 78 la verrière France France
Daniela Nägle TIGER ACADEMY Germany Germany
Perzhaku ELIDA KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Seniors male -54 kg (6)
Class A (6)
AMIT AHLAWAT NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Abdel-ilah El madrari taekwondo Jambes Belgium Belgium
Charles Verhelst TKD Rycerz Belgium Belgium
Roberto COQUEREL TKD Vichten Luxembourg Luxembourg
SAIF TAWFEEQ mosul Iraq Iraq
SONU HOODA NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Seniors male -58 kg (8)
Class A (8)
AMIT DHULL NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Asker HÜSEYIN KOLEYKO-Wiesloch Germany Germany
Giordano PARLANTI Haiti National Team Haiti Haiti
Harun ÖZEDEMIR KOLEYKO-Wiesloch Germany Germany
Johann PRONKATIV Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Mbissane NGOM SHO BU KAI Nancy France France
Yavuz TELEK TKD Erol Germany Germany
pathe niang bopptkdclub Senegal Senegal
Seniors male -62 kg (12)
Class A (10)
Abdelilah JAGHMI Punch Nancy France France
Cantekin ERTAN TKD Ertan Germany Germany
Isiah Merlo Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
KITO ISIMBA Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Luigi GENTILLE KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
MARZOUK TABTI D.C.B Taekwondo BOGHNI Algeria Algeria
Ricardo DA CRUZ TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Romuald RENAI Punch Nancy France France
TEGBIR SINGH NA NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Walter PASTIAN Kampfsportzentrum Universum Meiningen e.V. Germany Germany
Class B (2)
Alban MBADINGA SHO BU KAI Nancy France France
Allan RAGAGE taekwondo impakt ludres France France
Seniors male -67 kg (18)
Class A (11)
AMRANE HAMOUDI D.C.B Taekwondo BOGHNI Algeria Algeria
Alex GAEVSKIJ Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Babacar DIAO SHO BU KAI Nancy France France
Dariusz Winsztal TKD Rycerz Belgium Belgium
Emrah Ayar Leopard Lengerich Germany Germany
HARJINDER SINGH NA NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Henrith THACH Punch Nancy France France
Ibrahima DIOUF Taekwondo Club Reims France France
Leidji Merlo Mudukwan -Pole Brussels Belgium Belgium
Mirco Schütze Taekwondo Club Schleiden Germany Germany
RENALDO ZIEL TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Class B (7)
Alain KOHL TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Andy MARCHAL SHO BU KAI Nancy France France
Christian ARENS Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Dani LOVERRE TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
MOHAMMED NADEEM mosul Iraq Iraq
Michael Jöbges TKD-Schule Bad Neuenahr Germany Germany
Olivier WEINBERG Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Seniors male -72 kg (13)
Class A (9)
ANIL KUMAR NA NORTH INDIA TAEKWONDO ASSOCIATION (REGD) India India
Achim ZEIMERS Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Daniel PHONGPACHITH Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Fabian TASSLER TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Fatih KARGIN TKD Erol Germany Germany
Ilhan TOSUN TKD Erol Germany Germany
Jerome MANTHE Taekwondo Club Reims France France
Marco SCHORTGEN KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Patrick Schalamon Taekwondo Donau Lech Iller e.V. Germany Germany
Class B (4)
Andre ARTMANN Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Nuh AYDIN TKD Erol Germany Germany
Rainer LUXEN Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Sten Sheller MBADINGA SHO BU KAI Nancy France France
Seniors male -78 kg (13)
Class A (9)
Artem MOTORIN Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Christian HEIN TKD Kerpen Germany Germany
Lionel BAGUISSI TKD 78 la verrière France France
MOHAMMED SHUKUR mosul Iraq Iraq
Marco TOCHA KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Nuno PINTO TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
RAFIK HADJ SAID D.C.B Taekwondo BOGHNI Algeria Algeria
Valon MEHANI KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Will MEVIANE TKD 78 la verrière France France
Class B (4)
Alain MOLLERS Koryo 79 Raeren - St. Vith Belgium Belgium
Demir ANIFOVSKI Taekwondo Sportschule Lyong Ho Germany Germany
Luc GALJATZ taekwondo impakt ludres France France
Rui GONCALVES TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Seniors male -84 kg (9)
Class A (8)
Aäron De Messemaeker ILYO vzw Aarschot Belgium Belgium Belgium
Chris Langschmidt Taekwondo PST Trier Germany Germany
Darry BIGNOUBA TKD 78 la verrière France France
MADJID HAMOUDI D.C.B Taekwondo BOGHNI Algeria Algeria
Michael SCHWENK TKD Ertan Germany Germany
Samuel VETOIS Taekwondo Club Reims France France
Tijl Crauwels ILYO vzw Aarschot Belgium Belgium Belgium
patrick beeckman koryo moorsel Belgium Belgium
Class B (1)
QUSAY MOHAMMED mosul Iraq Iraq
Seniors male +84 kg (13)
Class A (8)
Dennis Müller Taekwondo Club Schleiden Germany Germany
Firmin ZOKOU Jeunesse sportives et coulains France France
IVO PLETIKOSIĆ TAEKWONDO KLUB KARLOVAC Croatia Croatia
KAMEL TABTI D.C.B Taekwondo BOGHNI Algeria Algeria
Matthieu NDJOMO Punch Nancy France France
Remy ALAZOULA Académie d'arts martiaux France France
Samir SHALA KOSOVAR Team Kosovo Kosovo
Sophian BENDAOUD Punch Nancy France France
Class B (5)
Frank Hermanns Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Kevin BASTOS TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Laurent GLODT KUKKIWON-LUXEMBOURG Luxembourg Luxembourg
Mathias Sparla Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Wilson DOMINGUES TKD YONG Luxembourg Luxembourg Luxembourg