Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Lippe-Pokal 2017

  • Tournament dates
  • 18 February 2017
  • Deadline
  • 12 February 2017
  • Competitors
  • 284 / 300
  • Location
  • Marker Allee 20
  • 59063
  • Hamm
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Lippe-Pokal 2017Ausschreibung Lippe-Pokal 2017

Competitors (284)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
Angelique Altun Velberter SG Germany Germany
Kira Pitirimova Königsborner SV Germany Germany
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors D female -24 kg (1)
Class II (1)
Omaimma Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class II (3)
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mario Georgiou Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Musab Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors D male -24 kg (6)
Class II (6)
Adrian Mainka Königsborner SV Germany Germany
Ekrem Ismailov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Leon Bolik Team Münsterland Germany Germany
Luca Gieseler SPORTING Taekwondo Germany Germany
Maik Neff Königsborner SV Germany Germany
Maximilian Thele SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class II (4)
Erik Fink SPORTING Taekwondo Germany Germany
Felix Schneider TV Becketal Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -29 kg (3)
Class II (3)
Berat Karagöz Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Enes Yildirim Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Leon Talarek Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Erik Müller SPORTING Taekwondo Germany Germany
Maximilian Ullmer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male +45 kg (1)
Class II (1)
Sebastian Rypalla Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C female -27 kg (8)
Class II (8)
Ameera Rachidi Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Amila Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lena Müller Königsborner SV Germany Germany
Marika Hübinger Velberter SG Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Merve Göksu TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -29 kg (6)
Class II (6)
Agapi Panailidou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Athina Sidriopoulou Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Kiriaki Ignatiadu Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class I (1)
Aaliyah Cheyenne Sell SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (6)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Leonie Gehrmann Velberter SG Germany Germany
MALIKA CHOUKRI TKD GLADBECK Germany Germany
Siwar Jebahi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Yasmin Jebahi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors C female -35 kg (9)
Class II (9)
Aliya Tilger TKD GLADBECK Germany Germany
Hasiba Colakovic Team Münsterland Germany Germany
Kaoutar Fannan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Nele Voigt Tkd center Iserlohn Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Sofia Neziraj SPORTING Taekwondo Germany Germany
Talia Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Vanessa Enders Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class I (1)
Liv Irlaender Team Münsterland Germany Germany
Class II (2)
Anastasia Vassiliadou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
TUANA YEGINER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class II (2)
Maria Naumenko Königsborner SV Germany Germany
Selina Gözde Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Betül Sönmel TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -52 kg (1)
Class II (1)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class II (1)
Tuana Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female +57 kg (1)
Class II (1)
Beyca Sönmel TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -27 kg (9)
Class II (9)
Ahmad Masri Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ben Bartikowski Team Münsterland Germany Germany
Beren Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Flávio Spano Velberter SG Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Leonard Van den Bergh Tkd center Iserlohn Germany Germany
Juniors C male -29 kg (11)
Class II (11)
Fabian Heinz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Hamza Iliksiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Leon Pierre Schoth T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Leonard Gab Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Lion Huppert TV Becketal Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Luka Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Max Teplyska Königsborner SV Germany Germany
Nico Eckermann Königsborner SV Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors C male -32 kg (7)
Class I (3)
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Class II (4)
Alen Mustafic Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Daniel Curikov Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Feyyaz Gümüs Tkd center Iserlohn Germany Germany
Louis Crepon SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -35 kg (14)
Class I (4)
Andreas Stern ASG-Porz Germany Germany
Liam Lott Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Mohammed Sealiti Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Theodor Frank SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (10)
Cihan Algün TKD GLADBECK Germany Germany
Finn Prawitt TV Becketal Germany Germany
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Kerim Ciftci TKD GLADBECK Germany Germany
Leon Michalak Team Münsterland Germany Germany
Maik Schulz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Melvin Schmidt Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Muhammed Emin Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Omer Ozturk TKD GLADBECK Germany Germany
Yussif Elhaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (7)
Class I (2)
Janne Mati Ulferts SPORTING Taekwondo Germany Germany
Yassin Talbi Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Class II (5)
Ahmed Chaif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
FERHAD YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Farid Benali TKD GLADBECK Germany Germany
Ilyas Dumlupinar TV Becketal Germany Germany
Zmajl Aliaj SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -43 kg (4)
Class I (1)
Ayman Akarkach Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (3)
John-Louis Derksen Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Oskar Tkocz TV Becketal Germany Germany
Ubeyd Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors C male -47 kg (2)
Class II (2)
Sam Alieu Saho SPORTING Taekwondo Germany Germany
Tayanc Yilmaz TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
VEYSEL KORKMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -33 kg (4)
Class I (1)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Class II (3)
Jana Naujoks Team Münsterland Germany Germany
Julika Hübinger Velberter SG Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Cadets female -37 kg (4)
Class I (2)
Denna-Luciana Koushan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Julie Da Silva Tkd center Iserlohn Germany Germany
Class II (2)
Lisa Suttarp Team Münsterland Germany Germany
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -41 kg (4)
Class I (3)
Amy Lee Grieger Taekwondo Sport Letmathe 2000 e.V. Germany Germany
Katharina Van den Bergh Tkd center Iserlohn Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (1)
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Cadets female -44 kg (3)
Class II (3)
Amelie Hast Team Münsterland Germany Germany
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Cadets female -47 kg (7)
Class I (4)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Fadimr Nur Kece TKD GLADBECK Germany Germany
Jill-Marie Beck SPORTING Taekwondo Germany Germany
SUDEM SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Sirin Kilinc Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (5)
Class I (2)
Serenay Yilmaz TKD GLADBECK Germany Germany
Sinem Algün TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Chahida Chaif T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Maureen Michelle Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
Cadets female -55 kg (5)
Class I (3)
Aylin Acil Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Cieslak Julia Sportschule Schültke Germany Germany
Zarouali Yasmin Velberter SG Germany Germany
Class II (2)
Ayca Tokat TV Becketal Germany Germany
Yasmin El Hasnaoui T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (3)
Class I (1)
Lavinia Dujleag SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Elisa Hartmann SV DJK Lowick eV Germany Germany
Emma Nagel Team Münsterland Germany Germany
Cadets female +59 kg (1)
Class II (1)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -33 kg (12)
Class I (6)
Abdullah Kasem Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen Germany Germany
Marko Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Markos Georgiou Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Yahya Choukri TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (6)
Adam El Mahmoud Team Münsterland Germany Germany
Aiman Challiou Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Fabian Odebrecht Velberter SG Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Younes Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets male -37 kg (7)
Class I (1)
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (6)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Fabian Elvermann Team Münsterland Germany Germany
Hamza Rovio Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Max Fahrenbruch Tkd center Iserlohn Germany Germany
Steyn Ruben Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Cadets male -41 kg (17)
Class I (7)
Benjamin Lang Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Jason Krakrüdge Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Luca Shu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Roman Rotgang Leopard Lengerich Germany Germany
Sarmad Maatouk Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Yassin Akarkach Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (10)
Alexander Jänichen Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Anas Baaka Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Christian Haurenherm Satori Ahlen e.V. Germany Germany
David Koval Königsborner SV Germany Germany
Eridon Ademaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Joshua Schroeder Team Münsterland Germany Germany
Kaan Gümüs Tkd center Iserlohn Germany Germany
Magnus Nagel Team Münsterland Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Cadets male -45 kg (5)
Class I (3)
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Class II (2)
Etem Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Marsel Kont Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (4)
Class I (1)
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (3)
Adham El Abbassi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Kerem Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Omar Mohamed Ali T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (3)
Class II (3)
Luan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Nils Johannaber Leopard Lengerich Germany Germany
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Cadets male -57 kg (3)
Class I (2)
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
MAX NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Abdullah Fannan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Cadets male +65 kg (1)
Class II (1)
Sulaiman El Harrouti T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (3)
Class I (2)
Aleyna Akcaalan Leopard Lengerich Germany Germany
Almina-Sara Celik Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Alexandra Ungeheuer Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (3)
Class I (3)
Cansu Kocak Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Sahra Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class II (2)
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Violetta Resnikov Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (1)
Class II (1)
Silan Kilinc Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (1)
Class I (1)
Merve Koc Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors A male -45 kg (7)
Class I (2)
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Zabi Ahmadi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (5)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Florian Steinmetzler TV Becketal Germany Germany
Kaan Nedim Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Mohammad Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Samuel Alsop TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -51 kg (2)
Class II (2)
Finn Büscher Velberter SG Germany Germany
Souhail Zanoud T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (3)
Class I (1)
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Erwin Eckermann Königsborner SV Germany Germany
Eryk Kazmierczak Team Münsterland Germany Germany
Juniors A male -59 kg (4)
Class I (2)
Dagobert Koch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
AHMET KECE TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamad Akbari Tkd center Iserlohn Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class I (2)
Amir Hossein Ahmadi Kobra Bielefeld Germany Germany
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (3)
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Omar Osmani Königsborner SV Germany Germany
Wessel William Wassink SV DJK Lowick eV Germany Germany
Juniors A male -68 kg (4)
Class I (4)
Alexander Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Erhan Ezgi Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Rohed Rahmani Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (4)
Class II (4)
Adil Ayadi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Leander Müller Königsborner SV Germany Germany
Nima Esmaili Königsborner SV Germany Germany
Rocco Attana Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class II (1)
Alpaslan Badis Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A male +78 kg (2)
Class I (2)
Kevin Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Seniors female -57 kg (3)
Class I (3)
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Mona Afsharian Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tina Neuhaus Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Seniors female -62 kg (1)
Class I (1)
Esra Sen Kangaroosports e. V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class II (1)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors female -73 kg (1)
Class II (1)
Jacqueline Ebert Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (2)
Class I (1)
Mohammad Kazem Ehsas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -58 kg (3)
Class I (1)
Allaa Fidheeh SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Claudio Parrinello TV Becketal Germany Germany
Yousef Dahoud 1.Godesberger Judo Club Germany Germany
Seniors male -63 kg (3)
Class I (1)
Abdul Matin Kakar Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (2)
Sipan Youssef Taekwondo Team Wuppertal Germany Germany
Sohrab Mehdizadeh Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Seniors male -68 kg (7)
Class I (4)
Ahmadullah Yosufi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Hakan Kavurat TKD GLADBECK Germany Germany
Mohammadali Jafari TSC Gladbeck Germany Germany
Renas Saeedi TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Anton Lisogor Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany
Mohamed Ayadi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Rahmatullah Karimi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Seniors male -74 kg (5)
Class I (4)
Leon Remke Team Münsterland Germany Germany
Marlick Leigh Kobra Bielefeld Germany Germany
Sebastian Arndt T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
YOUSSEF Mkaddem Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Jens Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Seniors male -80 kg (3)
Class I (2)
Acar Can Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Soufian Madani T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors male -87 kg (5)
Class I (4)
Andre Schuermann Team Münsterland Germany Germany
Ayyoub Al Haddaue Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Michael Pfingst Team Münsterland Germany Germany
Class II (1)
Niklas Pierick Team Münsterland Germany Germany
Seniors male +87 kg (3)
Class II (3)
Alexander Sauer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luca Synofczik Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Thomas Björn Erlinghagen Tkd-Lüdenscheid e.V. Germany Germany