Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

INTERNATIONAL MASTERS NRW 2017

  • Tournament dates
  • 7 October 2017
  • Deadline
  • 29 September 2017
  • Competitors
  • 421 / 440
  • Location
  • Dortmund
  • Germany Germany

Admission fees:
EUR 40.00 for each contestant (payment until 31st August 2017)
EUR 45.00 for each contestant (payment after 1st September 2017)
EUR 30.00 for each contestant (JUNIORS C ONLY)

Startgebühren:
EUR 40.00 pro Teilnehmer (Zahlungseingang bis 31. August 2017)
EUR 45.00 pro Teilnehmer (Zahlungseingang nach 1. September 2017)
EUR 30.00 pro Teilnehmer (NUR Jugend C)

Downloads

Ausschreibung_International_Masters_NRW_2017_DE_V8Ausschreibung_International_Masters_NRW_2017_DE_V8
Outline_International_Masters_NRW_2017_EN_V8Outline_International_Masters_NRW_2017_EN_V8

Results

International_Masters_NRW_2017_EinzelplatzwertungInternational_Masters_NRW_2017_Einzelplatzwertung
International_Masters_NRW_2017_PoolListenInternational_Masters_NRW_2017_PoolListen
International_Masters_NRW_2017_VereinswertungInternational_Masters_NRW_2017_Vereinswertung

Competitors (421)

Juniors C female -27 kg (4)
Class I (3)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Hannah Runjajic Budokwan e.V. Germany Germany
Nasanin Bolandin Mudo Gronau Germany Germany
Class II (1)
Alexandra Weber Taekwondo Club Andernach e.V. Germany Germany
Juniors C female -29 kg (3)
Class I (2)
Emily Kunz Team Sachsen Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Michelle Weber Taekwondo Club Andernach e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (3)
Class I (2)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (4)
Class I (2)
Aresu Bolandin Mudo Gronau Germany Germany
Mayla Aubke Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Aleyna Ozbek U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Laura Mosdzien TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class I (2)
Jamie-leigh Smith Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
NELE VOIGT TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (1)
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -43 kg (3)
Class I (3)
BEYZA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Liv Irlaender Team Muensterland Germany Germany
Zoe Michelle Schwertel Budokwan e.V. Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (2)
Class II (2)
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Saam Massomi Taekwondo Cappel e.V. Marburg Germany Germany
Juniors C male -29 kg (6)
Class I (6)
Arijan Arnautovic Team Muensterland Germany Germany
Evangelos Koukousoudis Mudo Gronau Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamed Adham Ben Abdallah BLACK BELT ACADEMY TKD MSAKEN TUNISIA Tunisia Tunisia
Saad Sadik Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
mohamed baroudi Dragon club academy Belgium Belgium
Juniors C male -32 kg (10)
Class I (5)
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Enis Calik TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sam Fairhurst Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (5)
Enes AYDIN U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
FEYYAZ GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Taha TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (12)
Class I (9)
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Diego DOS SANTOS U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Emre Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Gerhard Sulitskiy Team Sachsen Germany Germany
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Maik Zolotarev Taekwondo Club Andernach e.V. Germany Germany
Theodor Frank SPORTING Taekwondo Germany Germany
Yanis PESTIE U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Class II (3)
Alexander Navid Sichting Landeskader TVBB Germany Germany
Gleb Keil SPORTING Taekwondo Germany Germany
Jean-Luc Rzepka TV Salmuenster 1903 e.v., Abt. Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -39 kg (4)
Class I (3)
Jasper Frings TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Selim Ciplak TSV Korbach Germany Germany
Class II (1)
Yussif Elhaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -43 kg (3)
Class I (1)
TOM NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Anas Boussanna Tsv Heusenstamm e.V Germany Germany
Mohamad El-Haj-Khalil TuB Bocholt Germany Germany
Juniors C male -52 kg (1)
Class I (1)
Tajudin Ghafuri Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Juniors C male -57 kg (1)
Class I (1)
Sarajudin Ghafuri Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Cadets female -29 kg (1)
Class I (1)
Lenya Sauer Taekwondo Elm Germany Germany
Cadets female -33 kg (2)
Class I (2)
Dilan Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Marbele Pfaff Team Sachsen Germany Germany
Cadets female -37 kg (6)
Class I (5)
Eslem-Nur Demir TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Firdaous Bouisengaren Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Inga Schleussinger Team Muensterland Germany Germany
JULIE DA SILVA TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Zahra Massomi Taekwondo Cappel e.V. Marburg Germany Germany
Class II (1)
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Cadets female -41 kg (5)
Class I (5)
AURELIE ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Adiba Asimi TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Denna-Luciana Koushan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Gwenaelle Deguillaume Belgium Martial Arts Belgium Belgium
SARAH CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Cadets female -44 kg (6)
Class I (6)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Eryn Van Mulders HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Jessie Vorderman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
KATHARINA VAN DEN BERGH TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Louise Sinkjaer Lyngbaek Copenhagen Tan Gun Sae Sim Denmark Denmark
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Cadets female -47 kg (8)
Class I (7)
Buesra Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Celine Lerch Team Sachsen Germany Germany
Jacy Aaliyah Wenzel USV Potsdam, Abt. Taekwondo Germany Germany
Jesse De Vries Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Jill-Marie Beck TKD Elite Berlin Germany Germany
Madelief Vonck Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Sophie Koers Leopard Lenegrich e.V. Germany Germany
Class II (1)
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (11)
Class I (9)
Arslan melissa Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Jennifer Schuetze Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Lena Spillmann Team HTU Germany Germany
Lilly Heydok Han-Dok Hildesheim Germany Germany
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
SUDEM SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Sarah Spillmann Team HTU Germany Germany
Sofia Kotbi Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Tami Galaschek Team Muensterland Germany Germany
Class II (2)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Svenja Sieggr TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Cadets female -55 kg (4)
Class I (3)
Eda Tunc Team HTU Germany Germany
Jule Irlaender Team Muensterland Germany Germany
Rebekka Diallo Jung Jin Belgium Belgium
Class II (1)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class I (2)
Aylin Acil Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Famke Kloosterman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Cadets female +59 kg (6)
Class I (6)
BYL Charlotte Sonbae Taekwondo Seneffe Belgium Belgium
Cherel Scholtens Sidokwan Netherlands Netherlands
Fabienne Babatz Team HTU Germany Germany
Joumene BOUGUESSA U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Rahma IMAM U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Sharon Scholtens Sidokwan Netherlands Netherlands
Cadets male -33 kg (6)
Class I (5)
Albert Heinrich Team HTU Germany Germany
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Victor Diouf korea club houdeng Belgium Belgium
abdelilah bensefia ASSOCIATION CLUB WIAM TAEKWONDO BORDJ GHEDIR Algeria Algeria
Class II (1)
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets male -37 kg (13)
Class I (11)
Filippos Bacaloudis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
German Heinrich Team HTU Germany Germany
Kevin Kunz Team Sachsen Germany Germany
Kostantinos Triantafylidis Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
LUCAS PIERARD Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mohamad Mahmoud TKD Elite Berlin Germany Germany
Niek Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
RAID kouidrat ASSOCIATION CLUB WIAM TAEKWONDO BORDJ GHEDIR Algeria Algeria
Robin Haas Team Sachsen Germany Germany
Suhyun Park Jung Jin Belgium Belgium
Class II (2)
Abdallah SAGHIR ATKD ANTONY France France
Erik Ritter TEAM TUSA Germany Germany
Cadets male -41 kg (13)
Class I (12)
Abderrahmane Ben Moussa Dragon club academy Belgium Belgium
Arlind Kabashi Team HTU Germany Germany
Aymane mejnl Dragon club academy Belgium Belgium
Charaf Rech-Chouk Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Daniel Heller 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Jan Misbach Mudo Gronau Germany Germany
Lemmens Maarten Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Lukas Janas Königsborner SV Germany Germany
Niklas Dierlein Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Nils Weber Taekwondo Club Andernach e.V. Germany Germany
Roman Rotgang Leopard Lenegrich e.V. Germany Germany
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Thibaut Vanspouwen Jung Jin Belgium Belgium
Cadets male -45 kg (9)
Class I (8)
Justus Roeder Team HTU Germany Germany
Leonard Batt Mudo Gronau Germany Germany
MERCY Theo Sonbae Taekwondo Seneffe Belgium Belgium
Noah Chan 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Omed Khairzada Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Sarmad Maatouk Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tommy Truong Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Youssef mkaouar Dragon club academy Belgium Belgium
Class II (1)
Louis Vanspouwen Jung Jin Belgium Belgium
Cadets male -49 kg (9)
Class I (8)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Andreas Knippig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Arda Comart TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Chris Kloppenberg Sidokwan Netherlands Netherlands
Hasib Mirzaee Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Lennox Mann Armare Mainz Germany Germany
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Vincent Hoermann SV Raisting Germany Germany
Cadets male -53 kg (4)
Class I (4)
Daniel Urich Taekwondo Club Andernach e.V. Germany Germany
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Rufat Zaidov TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (5)
Class I (4)
Eten Ozbek U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lenegrich e.V. Germany Germany
Lenny Ozbek U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Philipp Heimicke TEAM TUSA Germany Germany
Class II (1)
Zakaria Tajja Han-Dok Wiesbaden Germany Germany
Cadets male -61 kg (2)
Class I (2)
Joshua Noel Juergens Bujin Gym Frechen Germany Germany
Taha Uenverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Cadets male -65 kg (3)
Class I (3)
MAX NADOLNY TKD GLADBECK Germany Germany
Roman Jukenev Team HTU Germany Germany
Zak Lambert Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male +65 kg (3)
Class I (2)
Justus Dalhoff Leopard Lenegrich e.V. Germany Germany
Kevin Weimann Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Class II (1)
Ajdin Midzan SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors male -45 kg (5)
Class I (5)
Kaan Nedim Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Mohamed Amine Batah Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Tim Seegers Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Zabi Ahmadi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Juniors male -48 kg (5)
Class I (5)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Amine Rech-Chouk Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Marc Marvin Amonat Königsborner SV Germany Germany
Mohammad Reza Naderi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Yassir El Hamaoui Bujin Gym Frechen Germany Germany
Juniors male -51 kg (5)
Class I (5)
ANAS CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
James Tyler Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Matteo Tabbuso korea club houdeng Belgium Belgium
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors male -55 kg (11)
Class I (10)
Angelo FERREIRA COSMATKD ARCUEIL France France
Aymen Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Delano Risakotta Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen Germany Germany
Faisal Muhammadi TG-Biberach Germany Germany
Karabila Ilias Han-Dok Wiesbaden Germany Germany
Mohamed Khlifi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Rames Hosseini Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
SOUFIANE EL MOUKHTARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Class II (1)
Abdelkarim BOUTHCHAOUANT ATKD ANTONY France France
Juniors male -59 kg (18)
Class I (18)
Ahmadshah Kohistani TKD Elite Berlin Germany Germany
Amine NAMIR COSMATKD ARCUEIL France France
Cemal-Can Malkoc TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Dagobert Koch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Erdem Eryilmaz Taekwondo-Team-Tornado-Velbert e.v Germany Germany
Giovanni QUAGLIERI ATKD ANTONY France France
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen Germany Germany
Louis Bo Pitzer Team HTU Germany Germany
Miguel Guenther Team HTU Germany Germany
Mohamed Tahar Chetoui Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Mohammad Yousofi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Nasser-Eddine Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Noa Hanique HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Pascal Butschek TEAM TUSA Germany Germany
Purya Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Rick Baks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Rico Richter TuS Osterburg 90 Weida e.V. Germany Germany
Stan Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Juniors male -63 kg (8)
Class I (8)
Amir Ahmadi Kobra Bielefeld Germany Germany
Amirhossein Ahmadi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
MAROUANE CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Mustafa Mudo Gronau Germany Germany
Nassim Bicha Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Orhan Vakifli korea club houdeng Belgium Belgium
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Stefano Quagliata TSV Waldtrudering Germany Germany
Juniors male -68 kg (8)
Class I (8)
ANTOINE DUPONT Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Leander M?ller Königsborner SV Germany Germany
Mohammad Ruomieh TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Mohammed Darraz Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Ted Brilhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Victor Gillain korea club houdeng Belgium Belgium
Juniors male -73 kg (5)
Class I (5)
Alexander Sulitskiy Team Sachsen Germany Germany
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mikael Schefler Team HTU Germany Germany
Nico Reich USV Potsdam, Abt. Taekwondo Germany Germany
Samsur Daulatzai Team HTU Germany Germany
Juniors male -78 kg (5)
Class I (5)
Alpaslan Badis Leopard Lenegrich e.V. Germany Germany
David Schander Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Jonas Saghiri Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors male +78 kg (5)
Class I (5)
Arno Meyer TV Salmuenster 1903 e.v., Abt. Taekwondo Germany Germany
Brian Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Fritz Selbmann MTV "Fight4Fun" e.V. Germany Germany
Julian Berngardt Polizei-SV Georgsmarienhütte Germany Germany
Julien Pascal Weber SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors female -42 kg (1)
Class I (1)
CASSANDRA ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Juniors female -44 kg (4)
Class I (4)
Fatima DARDOUR ATKD ANTONY France France
Faye Bushell Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Ilaria Bernunzo korea club houdeng Belgium Belgium
Sina Dorow Team HTU Germany Germany
Juniors female -46 kg (4)
Class I (4)
Ewelina Krynska HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Mounice Asimi TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Sofie Lemmens Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Viktoria Ribitsch TG-Biberach Germany Germany
Juniors female -49 kg (6)
Class I (6)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Atena Afsharian Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Dorcas LOMBA COSMATKD ARCUEIL France France
Jana Krempin Team HTU Germany Germany
LAURA GOEBEL TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Laurane Leleux HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Juniors female -52 kg (4)
Class I (4)
Alice Gehrmann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
OHIANA BRUNO Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Sophie Heuschkel Team HTU Germany Germany
Juniors female -55 kg (7)
Class I (7)
Amber Stumpf Team HTU Germany Germany
Ann-Christin Dorow Team HTU Germany Germany
Dilara Uebele Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Emily Hoermann SV Raisting Germany Germany
KATARINA BORRMANN TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Nudem Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Phoebe- Joliene Leitner Landeskader TVBB Germany Germany
Juniors female -59 kg (8)
Class I (8)
Aleya Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Anja-Doreen Schmidt Team Sachsen Germany Germany
HOLLEMAERT Eline Sonbae Taekwondo Seneffe Belgium Belgium
Jade ALBERT COSMATKD ARCUEIL France France
Kim Kloppenberg Sidokwan Netherlands Netherlands
Lara Elaine Pauli Team HTU Germany Germany
Sam Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Vanessa Reintgen Team HTU Germany Germany
Juniors female -63 kg (2)
Class I (2)
Elisavet Tsavdaridou TKD Elite Berlin Germany Germany
Stella Winter TG-Biberach Germany Germany
Juniors female -68 kg (4)
Class I (4)
Karla Selbmann MTV "Fight4Fun" e.V. Germany Germany
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sirin Deniz Cetin TKD Bad T Germany Germany
sarah kroh TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors female +68 kg (6)
Class I (6)
Charlotte Bateman Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Dilara Ciplak Team HTU Germany Germany
Isabeau Van Droffelaar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Laura Trifkovic Team HTU Germany Germany
Leonie Krebs USV Potsdam, Abt. Taekwondo Germany Germany
Maaike Smit Sidokwan Netherlands Netherlands
Seniors female -46 kg (1)
Class I (1)
Anneleen Goffin Dragon club academy Belgium Belgium
Seniors female -53 kg (8)
Class I (8)
Alexandra Chumakova Sportschule Merinus Germany Germany
Alicia Schott 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Alina Przygoda TSC Gladbeck Germany Germany
Hafsa El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Ines ROUGETTE COSMATKD ARCUEIL France France
Marina Stremel Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Youssra El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
kacemi ouissem Djurdjura club boghni Algeria Algeria
Seniors female -57 kg (4)
Class I (4)
Amelie Richard korea club houdeng Belgium Belgium
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Laetitia ROUQUIER ATKD ANTONY France France
Nadia Rohani TEAM TUSA Germany Germany
Seniors female -62 kg (5)
Class I (5)
Donna Bosland Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Emma CACCIAMANI COSMATKD ARCUEIL France France
HALIDA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Julia Fuchs Sportschule Merinus Germany Germany
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors female -67 kg (4)
Class I (4)
Anna Klenzendorf Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Janneke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Pinar Begen Tsv Heusenstamm e.V Germany Germany
souhila smaili Djurdjura club boghni Algeria Algeria
Seniors female -73 kg (4)
Class I (4)
Agapi Tsouflidou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Elissavet Tsavdaridis Landeskader TVBB Germany Germany
Hanna H?tzen TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Lucie Lauren Bierstedt TEAM TUSA Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Natalie Urban Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Sarah Di Sinno Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (10)
Class I (8)
Andr Rotalsky USV Potsdam, Abt. Taekwondo Germany Germany
Bilal Sahli ATKD ANTONY France France
Hamza Bayram Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Khaled Sharif Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Mohammad Albdiwi TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
SADDAM ABDULQADER MOHAMMED YEMEN TAEKWONDO FEDERATION Yemen Yemen
cheikhou ndoye CPTG TAEKWONDO Senegal Senegal
omar gueye cdeps taekwondo diourbel Senegal Senegal
Class II (2)
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Yousef Dahoud 1.Godesberger Judo Club Germany Germany
Seniors male -58 kg (11)
Class I (11)
Ahmad Mujib Sultani Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Alexander Mueller Team HTU Germany Germany
Amir Khademi TG-Biberach Germany Germany
Axel Delval Ecole de Taekwondo Monsoise France France
Ilyass Chamsi Dragon club academy Belgium Belgium
Mehrajudin Ghafuri Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Mohamed KORRIR COSMATKD ARCUEIL France France
Mohammad Kazem Ehsas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mustafa Shahidani Mu-Do-Kwan Lehrte .V. Germany Germany
Nasser El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Sajad Habibi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (13)
Class I (13)
Abdelmalik Aynaou Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Ako RANDRIANISA COSMATKD ARCUEIL France France
Haisam Sarwari Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Hares Hosseini Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Idyr DAHMOUN COSMATKD ARCUEIL France France
Jesse Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mohamed Sabeur Ben Abdallah BLACK BELT ACADEMY TKD MSAKEN TUNISIA Tunisia Tunisia
Mohammed Mansour Landeskader TVBB Germany Germany
Mujaba Naisimi DJK RSC Essen e.V. / TKD Germany Germany
Sami Zazai 1. Frankfurter Samurai von 1977 e.V. Germany Germany
Soufiane Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Soulaimane Bliki Dragon club academy Belgium Belgium
Sujenth Suhan TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors male -68 kg (16)
Class I (15)
Ahmadullah Yosufi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Ben Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Korab Kabashi Team HTU Germany Germany
Luke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Michael Tipecska TSV Waldtrudering Germany Germany
Mohammadali Jafari TSC Gladbeck Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Nabil Ennadiri Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Qasim Khan Zadran TG-Biberach Germany Germany
Quentin MAGGI COSMATKD ARCUEIL France France
Sergei Kovalenko Tsv Heusenstamm e.V Germany Germany
Soulaimane Azahhaf Dragon club academy Belgium Belgium
Valentin Ekkert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Walter Pastian Mudo Gronau Germany Germany
nadir madjdoub Djurdjura club boghni Algeria Algeria
Class II (1)
Abdellah Saimek Belgium Martial Arts Belgium Belgium
Seniors male -74 kg (13)
Class I (13)
Aboubakar BAMBA ATKD ANTONY France France
Andy Kaempf TV Salmuenster 1903 e.v., Abt. Taekwondo Germany Germany
Ashraf Mohamed Malang Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Christian Hein TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Daniel Houben Landeskader TVBB Germany Germany
Eduard Drewlau Polizei-SV Georgsmarienhütte Germany Germany
Eyad Mansour Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Ismail Akchich Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Marlick Leigh Kobra Bielefeld Germany Germany
Mory Cisse Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tuna Aksu Kobra Bielefeld Germany Germany
YASER ABDULQADER MOHAMMED YEMEN TAEKWONDO FEDERATION Yemen Yemen
Seniors male -80 kg (13)
Class I (11)
Amara KOITA COSMATKD ARCUEIL France France
Ilyass Hamdouni Dragon club academy Belgium Belgium
Jeffrey Pol Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Kerem Mudo Gronau Germany Germany
MARCEL ROSCHANSKI TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Miguel Ferrera Polizei-SV Georgsmarienhütte Germany Germany
Mohamed Talbi Team HTU Germany Germany
Naftal Junior Nwamusse Budokwan e.V. Germany Germany
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Stephan Besche PSV Wuppertal Germany Germany
leon Van der Veen Sidokwan Netherlands Netherlands
Class II (2)
Haitaim Hama Budokwan e.V. Germany Germany
Sonny Federico korea club houdeng Belgium Belgium
Seniors male -87 kg (9)
Class I (8)
Amin Mustafa TKD Elite Berlin Germany Germany
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Felix Brinster Polizei-SV Georgsmarienhütte Germany Germany
Florian Frentzel DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
MONNIER Michael Sonbae Taekwondo Seneffe Belgium Belgium
Walid Hashimi Olympic Taekwondo Club Bonn e.V. Germany Germany
Yannik Schmidt TuS Mensfelden Germany Germany
sami remili Association cadet El khroub Algeria Algeria
Class II (1)
Henrik Dombrowski 1.Godesberger Judo Club Germany Germany
Seniors male +87 kg (9)
Class I (9)
Aymane El Amraoui Dragon club academy Belgium Belgium
Bouazza El Hainouni Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Dominik Brinster Polizei-SV Georgsmarienhütte Germany Germany
Georgios Tsavdaridis Landeskader TVBB Germany Germany
Jan-Eric Fischborn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Marek Langer Taekwondo Trainingszentrum Mittelbaden Germany Germany
Saba Noureddine ABABA Algeria Algeria
WISSEM GHANDOUR BLACK BELT ACADEMY TKD MSAKEN TUNISIA Tunisia Tunisia