Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

2nd BTCB British A-Class International Taekwondo Championships

  • Tournament dates
  • 29 August 2009
  • 30 August 2009
  • Deadline
  • 12 August 2009
  • Competitors
  • 478 / 500
  • Location
  • Rowsley Street
  • M11 3FF
  • Manchester
  • United Kingdom United Kingdom

The 2nd BTCB British A-Class International Taekwondo Championships has become the world's first WTF Ranked A class tournament.



Important notice


As per our earlier notices, the registration period for competitors for the 2009 British Open will close at noon on Wednesday 12th August and not on Friday 14th August as originally advertised. After registration has closed, any teams wishing to register competitors can apply by e-mail to the organisation team at events@btcb-stuk.co.uk. If applying by email after 12th August, please ensure to receive a confirmation that your team/players have been accepted before making any travel plans.

During the next week, final information and timetables will be available at www.btcb.org and a full and final list of competitors will be shown on MA RegOnline.

We would like to thank all teams for their interest in our event and wish them every luck and success at the 2009 BTCB British Open.

Competitors (478 / 500)

Juniors male -45 kg (8)
Class A (8)
CRISTIAN SORIANO CARRION HANKUK Spain Spain
Felix Rutzenhoefer NWTU Germany Germany
JACK HERRING Lightning Taekwondo England England
JAMIE ABLEY CHI TAEKWONDO England England
Jack Whitehouse PUMA TAEKWONDO England England
Jeremiah Serhalay Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Kieran Young Team Ultimate Great Britain Great Britain
Tom Walters Team Kang Han England England
Juniors male -48 kg (9)
Class A (9)
CRISTIAN ALBALADEJO CEGARRA HANKUK Spain Spain
Caty Mathieu imjin academy Central African Republic Central African Republic
Chris Sweeten Scotland National Team Scotland Scotland
Colin Mcconnell Team Ireland Ireland Ireland
Jake Concannon Team Ireland Ireland Ireland
James Barry Team Ireland Ireland Ireland
MARCOS RODRIGUEZ MORAN HANKUK Spain Spain
Michal Bochenkiewicz Polish National Team Poland Poland
ZIA SATERI TAEKWONDO TIGERS England England
Juniors male -51 kg (13)
Class A (13)
Amin Badr London Team England England
CRISTIAN MAESTRO PEREZ HANKUK Spain Spain
Colin McConnell Team Ireland Ireland Ireland
Jake Concannon Team Ireland Ireland Ireland
Jamie Barry Team Ireland Ireland Ireland
Jamie Allen PUMA TAEKWONDO England England
Jeffrey Leduc Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Jordan Bignall PUMA TAEKWONDO England England
Mehdi Alem London Team England England
Nathan Brown Scotland National Team Scotland Scotland
Norbert Szekely OTC Bonn Germany Germany
Tom Wiseman Team Ultimate Great Britain Great Britain
Warren Hudson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (13)
Class A (13)
ALEJANDRO SALVADOR DE LA CRUZ HANKUK Spain Spain
CAMERON ANNISON TAEKWONDO TIGERS England England
JESUS TURPIN MARTOS HANKUK Spain Spain
Joaquin Losada Armare Waiblingen Germany Germany
Jonathan Dall\'o korea club houdeng Belgium Belgium
Kay Punt TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Khuram Shah London Taekwondo Academy England England
LEPAPE Alexandre Traditional Taekwondo School France France
Nejc Hladnik Slovenia Slovenia Slovenia
Niall Gibson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Patrick Rubenbauer Armare Waiblingen Germany Germany
Salem Salama Heliopolis Egypt Egypt
Wouter Parys HTA Belgium Belgium
Juniors male -59 kg (12)
Class A (12)
AMARIT KALSI FUTURE England England
BORJA BELOQUI JIMENEZ HANKUK Spain Spain
Conor Grassick Team Ireland Ireland Ireland
Frederic Aerts HTA Belgium Belgium
George Lee London Team England England
Gigliano Bottazzo Vlaamse Taekwondobond Belgium Belgium
John Steele Team Ultimate Great Britain Great Britain
Kieran Burke Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
MATTHEW DONNE CHI TAEKWONDO England England
Mitch Frizelle Team Kang Han England England
Shaun Sutherberry Halton UTA England England
bradley patten South Hams TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (6)
Class A (6)
Connor Grassick Team Ireland Ireland Ireland
ELLIOTT COATSWORTH CHI TAEKWONDO England England
LUKE Stones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Levi Goodridge SPITFIRE England England
Marcin Anikiej Polish National Team Poland Poland
Martin Vanek Czech national team Czech Republic Czech Republic
Juniors male -68 kg (10)
Class A (10)
KANE MURPHY FUTURE England England
LUKE HOLMAN South Hams TKD United Kingdom United Kingdom
MANUEL BELOQUI JIMENEZ HANKUK Spain Spain
Majid E Hamouti Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Michael Royle JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Nathan Whelan Team Ireland Ireland Ireland
Paul Sutherberry Halton UTA England England
Peter Sutherland Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
RYAN UREN CHI TAEKWONDO England England
Ramiz Mohamed Mohy Heliopolis Egypt Egypt
Juniors male -73 kg (7)
Class A (7)
ABTIN ZAFARANI TAEKWONDO TIGERS England England
Kristmundur Gislason Iceland Iceland Iceland
Luka Rezek Slovenia Slovenia Slovenia
Rafal Szypulski Polish National Team Poland Poland
Ross Eden Scotland National Team Scotland Scotland
Ruebyn Richards Team Ultimate Great Britain Great Britain
Timo Von Schmieling OTC Bonn Germany Germany
Juniors male -78 kg (3)
Class A (3)
Felix Gabler Taekwondoverein Korntal-Muenchingen e.V. Germany Germany
JUAN CARLOS LORCA TORRES HANKUK Spain Spain
Ryan Hennessey Olympic Taekwondo Centre Great Britain Great Britain
Juniors male +78 kg (3)
Class A (3)
Ibrahim Tewfik Heliopolis Egypt Egypt
Igor Kryszkiewicz Polish National Team Poland Poland
Konrad Jastrzebowski AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Juniors female -42 kg (2)
Class A (2)
ISABEL MARIA SANCHEZ JIMENEZ HANKUK Spain Spain
MELINA SORRENTINO Vlaamse Taekwondobond Belgium Belgium
Juniors female -44 kg (2)
Class A (2)
Nikki Pauwels Vlaamse Taekwondobond Belgium Belgium
Shannon Kincade Heart Of England United Kingdom United Kingdom
Juniors female -46 kg (2)
Class A (2)
Lily Leotardi SPITFIRE England England
RACHEL DOUGHERTY TAEKWONDO TIGERS England England
Juniors female -49 kg (6)
Class A (6)
AMANDA REIMERS SANTAMARIA HANKUK Spain Spain
Amely Möllenkamp BSV Friedrichshafen Germany Germany
Isabel Batinic TKD-Batinic-TSV1860Weissenburg Germany Germany
Julie Dawson Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
Lottie Roberts Wessex Taekwondo Association England England
MELISSA CHICK CHI TAEKWONDO England England
Juniors female -52 kg (8)
Class A (8)
Anne-Sophie Aerts Vlaamse Taekwondobond Belgium Belgium
Charlotte Bell PUMA TAEKWONDO England England
Dominique Bloemberg Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Lara Amrsek Slovenia Slovenia Slovenia
Mennatallah Darweesh Heliopolis Egypt Egypt
SARA ESPEJEL JIMENEZ HANKUK Spain Spain
Taiha Gorton Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
Tisja Geysen Vlaamse Taekwondobond Belgium Belgium
Juniors female -55 kg (4)
Class A (4)
Catherine Dawson Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
Jade Jones MANCHESTER ACES England England
Kirsty Toone Team Ultimate Great Britain Great Britain
Shannen Dunn Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (8)
Class A (8)
Antonia Katheder TKD-Batinic-TSV1860Weissenburg Germany Germany
Chloe Herbert Team Ultimate Great Britain Great Britain
Claire Toland CHI Ireland Ireland Ireland
Ingibjorg Gretarsdottir Iceland Iceland Iceland
Katarzyna Grela RAMSGATE OLYMPIC TAEKWONDO Great Britain Great Britain
MAISIE LARGE South Hams TKD United Kingdom United Kingdom
Rebecca Smyth Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
SOPHIE DICKSON Lightning Taekwondo England England
Juniors female -63 kg (5)
Class A (5)
JADE SLAVIN CHI TAEKWONDO England England
Kayleigh Wray Team Ultimate Great Britain Great Britain
MARIA ISABEL LOPEZ MERINO HANKUK Spain Spain
Sarah Linnell-Stocks SPITFIRE England England
chelsea hallas pulse tkd Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (2)
Class A (2)
Alexandra Thomas BTS England England
Nadin Youssef Heliopolis Egypt Egypt
Juniors female +68 kg (3)
Class A (3)
Jodie Simpson PUMA TAEKWONDO England England
Nada Howaidy Heliopolis Egypt Egypt
Vanessa Wirtz TKD Swisttal Germany Germany
Seniors female -46 kg (16)
Class A (16)
Anneleen Goffin Nong Jang Belgium Belgium Belgium
BEATRIZ BRAVO ZAMBRANO Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
CARMEN PULIDO RUIZ HANKUK Spain Spain
ELAIA TORRONTEGUI RONCO Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
EMILIE TRAN FRANCE NATIONAL TEAM France France
FRANCINE LAHELY FRANCE NATIONAL TEAM France France
Iliana Eneva National Team Bulgaria Bulgaria Bulgaria
Jemma Johnson BTS England England
KIM MIN JUNG KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Lesley Jakubiak Scotland National Team Scotland Scotland
Marwa Sayed Heliopolis Egypt Egypt
May Joy Ågren Swedish National Team Sweden Sweden
RUKIYE YILDIRIM Turkish Taekwondo National Team Turkey Turkey
Sarina Kleditz-Rieken MTG Horst Germany Germany
Sophie Threlfall GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Sümeyye Karaahmet Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Seniors female -49 kg (22)
Class A (22)
ANA BELEN ASENSIO SIU Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
BRIGITTE YAGÜE ENRIQUE Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Beata Przewlocka AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Carolyn Scharf TKD Swisttal Germany Germany
Claire O'Rourke Team Ireland Ireland Ireland
Fanny Bygden Swedish National Team Sweden Sweden
JANG EUN SUK KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Jennifer Hurley Team Ireland Ireland Ireland
Jessica O'Hanlon Olympic Taekwondo Centre Great Britain Great Britain
Julie Dawson Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
Klaudia Wicik Polish National Team Poland Poland
LAURA URRIOLA ATECA Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Laila Nguyen Norway Norway Norway
Lottie Roberts Wessex Taekwondo Association England England
Louise Mair GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Mai Haddara Heliopolis Egypt Egypt
Mariama Diallo SENEGAL Senegal Senegal
Natascha Mitrovits Austrian Taekwondo Federation Austria Austria
Nildem Kayas Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Sandra Bolgan Christensen Danish National Team Denmark Denmark
Sheena Au Yeung SPITFIRE England England
YASMINA AZIEZ FRANCE NATIONAL TEAM France France
Seniors female -53 kg (22)
Class A (22)
Carolin Stahl OLYMPIC SPORTCLUB (GER) Germany Germany
Caroline Fisher Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Charlotte Paik Bjelke Danish National Team Denmark Denmark
Christina Clark BTS England England
Daryl Richardson Team Ireland Ireland Ireland
Euda Carias Guatemala National Team Guatemala Guatemala
FLORIANE LIBORIO FRANCE NATIONAL TEAM France France
Jennifer Ågren Swedish National Team Sweden Sweden
Judy Marton St Katherines tkd England England
Laura Sweeney Scotland National Team Scotland Scotland
MAEIVA COUTANT FRANCE NATIONAL TEAM France France
Melanie Hartung Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Odekerken Amandine Tapia Team Central African Republic Central African Republic
SIBEL YILDIRIM Turkish Taekwondo National Team Turkey Turkey
SUVI MIKKONEN FINLAND NATIONAL TEAM Finland Finland
Sinead Joyce Team Ireland Ireland Ireland
Siv Anja Mienna Norway Norway Norway
Taiha Gorton Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
YENY CONTRERAS CHILE NATIONAL TEAM Chile Chile
anna mirkin Israel National Team Israel Israel
ibeh linda chinonso ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
sapir zabari Israel National Team Israel Israel
Seniors female -57 kg (18)
Class A (18)
ANDREA RICA TABOADA Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
BINETA DIEDHIOU Team Senegal France France
Catherine Dawson Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
Emilia Dabrowska AZS AWF Warszawa Poland Poland
Jade Jones MANCHESTER ACES England England
Jelena Garidis Velberter -SG Germany Germany
Jennifer Dupont Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Jennifer Köpf Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Joanne Tollervey Team Kang Han England England
Katarzyna Wieczorek Polish National Team Poland Poland
Line Møller Hansen Danish National Team Denmark Denmark
MAEVA MUSSO FRANCE NATIONAL TEAM France France
Riham Masoud Heliopolis Egypt Egypt
Teresa Glöckner OLYMPIC SPORTCLUB (GER) Germany Germany
Thale Lovaas Norway Norway Norway
ZEYNEP KIREZ Turkish Taekwondo National Team Turkey Turkey
batel gatterer Israel National Team Israel Israel
louise lisa rengasamy dragon taekwon do u.k England England
Seniors female -62 kg (22)
Class A (22)
AMY TRUESDALE STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Carla Summerhill Scotland National Team Scotland Scotland
Elin Johansson Swedish National Team Sweden Sweden
HABY NIARE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Helene Weingart BSV Friedrichshafen Germany Germany
JUN EUN KYUNG KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Joyce Van Baaren Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Julia Swietkowiak Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Kayleigh WRAY Team Ultimate Great Britain Great Britain
Lenka Moravcova Czech national team Czech Republic Czech Republic
MARLENE HARNOIS FRANCE NATIONAL TEAM France France
MARYIA MIAHKOVA Belarus Taekwondo Federation Belarus Belarus
Michelle Sole Danish National Team Denmark Denmark
Mona Solheim Norway Norway Norway
Roisin Auld Team Ultimate Great Britain Great Britain
STEPHANIE OLLIVE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Sarah Linnell-Stocks SPITFIRE England England
Sonya McConnell Team Ireland Ireland Ireland
Spela Sinkovec Slovenia Slovenia Slovenia
Stephanie Wright BTS England England
Victoria Unt JAGUAR TAEKWONDO CLUB UTF United Kingdom United Kingdom
michal taraboulos Israel National Team Israel Israel
Seniors female -67 kg (14)
Class A (14)
Audur Anna Jonsdottir Iceland Iceland Iceland
Binetou GAYE SENEGAL Senegal Senegal
Christina Børglum Danish National Team Denmark Denmark
GWLADYS EPANGUE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Helena Fromm Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
KIM YUN KYEONG KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
LEYRE MATUTE GOMEZ Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Lie Kylborn Swedish National Team Sweden Sweden
Marjolijn Abbink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
NOELIA RUIZ BRAVO HANKUK Spain Spain
NUR TATAR Turkish Taekwondo National Team Turkey Turkey
Natalia Rybarczyk Polish National Team Poland Poland
Nikolina Kursar Norway Norway Norway
Terri Lumb Warrior Factory England England
Seniors female -73 kg (13)
Class A (13)
AMINATA DOUMBIA Mali National Team Mali Mali
BOERMANS FANNY Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
ELENA GOMEZ MARTINEZ Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
FLORA LELLOUCHE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Lorna Moon BTS England England
Melda Akcan Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Nusa Rajher Slovenia Slovenia Slovenia
Rachel Wilsson Swedish National Team Sweden Sweden
SANDRA LORENZO RODELAS Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Sarah Stevenson GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Stella Whitehead Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Susen Berger Taekwondo Gelnhausen Germany Germany
Therese Raffing Hwarang Rødovre Denmark Denmark
Seniors female +73 kg (10)
Class A (10)
Bianca Walkden GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
CAROLINE GRAFFE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Iwona Kosiorek Polish National Team Poland Poland
Karolina Kedzierska Swedish National Team Sweden Sweden
Katharina Weiss Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Laurence Rase Tapia Team Central African Republic Central African Republic
MAEVA MELLIER FRANCE NATIONAL TEAM France France
OH JUNG AH KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
ROSANA SIMON ALAMO Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Stephanie Allen London Team England England
Seniors male -54 kg (20)
Class A (20)
ABOUDIHAJ ABOUDIHAJ imjin academy Central African Republic Central African Republic
ADRIAN CIFUENTES DIEPA Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
AMIR BEN DAVID Israel National Team Israel Israel
Daniel Kurvinen Swedish National Team Sweden Sweden
Eryk Rodzik AZS AWF Warszawa Poland Poland
GAVIN DAVISON CHI TAEKWONDO England England
Joel Jackson London Team England England
Joffrey Wetteren Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Julian Akich BSV Friedrichshafen Germany Germany
MOUSSA CISSE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Sasan Dalirnejad Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Scott Atkinson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Sergej Kolb Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Surachet Singsorn Danish National Team Denmark Denmark
Tehir Dogan Austrian Taekwondo Federation Austria Austria
Ulysses Pinheiro Q Borges Academy Koreo Of TKD... CG-MS/BRA. Brazil Brazil
Zoheb Khalid London Team England England
chukwuma ali ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
liran malachi Israel National Team Israel Israel
moty lugasi Israel National Team Israel Israel
Seniors male -58 kg (27)
Class A (27)
ALI HUSSIEN sudan Sudan Sudan
ARNAUD SANGUE FRANCE NATIONAL TEAM France France
Amin El Hussein Heliopolis Egypt Egypt
BEN SHAW CHI TAEKWONDO England England
Boris Winkler Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Grzegorz Babynko AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Hasnain Hussain Norway Norway Norway
IAN GRAHAM TAEKWONDO TIGERS England England
Ismael Baran Tapia Team Central African Republic Central African Republic
JORGE RAMOS LUJAN HANKUK Spain Spain
Jason Owens Team Ireland Ireland Ireland
Jérémy Leduc Tapia Team Central African Republic Central African Republic
KARIM ASBAAI FRANCE NATIONAL TEAM France France
Kiel Tranter Team Kang Han England England
Kieron Briggs GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Levent Tuncat Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Mbissane NGOM Daehan Taekwondo Club Reims France France
Montasar Hamdi London Taekwondo Academy England England
Philip Romuald Reyes Danish National Team Denmark Denmark
RUBEN MARTIN MORENO HANKUK Spain Spain
Robi Serucar Slovenia Slovenia Slovenia
Romaine Bailey GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Steven Turner Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Tyrone Robinson GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Uno Sanli Swedish National Team Sweden Sweden
VICENTE MURIEL ARIAS Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
yuval buchbut Israel National Team Israel Israel
Seniors male -63 kg (38)
Class A (38)
Aaron Faulkner BTS England England
Attamah Emeka ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
Ayet Labidi London Taekwondo Academy England England
BRIAN WRAY Team Ultimate Great Britain Great Britain
Chris Cocker Warrior Factory England England
David Thomas Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Dawud Izza St Katherines tkd England England
Denis Roskosch Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Gary Mitchell Scotland National Team Scotland Scotland
Ibrahima DIOUF Daehan Taekwondo Club Reims France France
JAVIER MARRON JIMENEZ Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
JON LUDVIG Hwarang Rødovre Denmark Denmark
JOSE LUIS MENDEZ JIMENEZ Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Jibreel Malik London Team England England
Jordan Gayle GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Konstantinos Konstantinidis SV Weinstadt e.V. Germany Germany
Konstantinos Mitakoglou Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Kurt Haluk Atalar Austrian Taekwondo Federation Austria Austria
Lahouari Benali Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Lars Ness Norway Norway Norway
M. Riza Rizahee London Taekwondo Academy England England
Martin Stamper GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Matthew Bell PUMA TAEKWONDO England England
Michael Harvey GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Mohammad Masood London Taekwondo Academy England England
Mohammed Qatanani Swedish National Team Sweden Sweden
Redouane Chtatou Danish National Team Denmark Denmark
SCOTT ABLEY CHI TAEKWONDO England England
STEVENS BARCLAIS FRANCE NATIONAL TEAM France France
Scott Sutherill Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Shane Day CHI Ireland Ireland Ireland
Thomas Concannon Team Ireland Ireland Ireland
Tomik Hayrapetian Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Tony O\'Hara Team Ultimate Great Britain Great Britain
Wayne Nelson Wessex Taekwondo Association England England
YACINE BELHADJ FRANCE NATIONAL TEAM France France
Yigit Sert OTC Bonn Germany Germany
adam sagir Israel National Team Israel Israel
Seniors male -68 kg (43)
Class A (43)
AMINE MANAI FRANCE NATIONAL TEAM France France
Anthony Moran Team Ireland Ireland Ireland
Ashley Nicholas Olympic Taekwondo Centre Great Britain Great Britain
Azamat Bekturov London Taekwondo Academy England England
BALLA DIEYE Team Senegal France France
CRAIG RIDDELL DRAGON TAEKWONDO England England
Craig Eden Scotland National Team Scotland Scotland
Cüneyt Hamid Danish National Team Denmark Denmark
DAVID BROWN TAEKWONDO TIGERS England England
Daniel Manz Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
David Konrad Taekwondo VAROL Germany Germany
Edwards Battard korea club houdeng Belgium Belgium
JANG KYEONG HUN KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
JAVIER CHINCHILLA CALDERON HANKUK Spain Spain
JEAN FRANCOIS SARR FRANCE NATIONAL TEAM France France
JOSE FERNANDEZ REY Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
JOSE EGEA BUENO HANKUK Spain Spain
JOSE ANTONIO CARREGAL LAMOSO Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
JOSH WEBLEY FUTURE England England
James Horan Team Ireland Ireland Ireland
James Tully Scotland National Team Scotland Scotland
Jo Ness Norway Norway Norway
LEWIS HOUSTON FUTURE England England
MARIO GUERRA CHILE NATIONAL TEAM Chile Chile
Maciej Ruta Polish National Team Poland Poland
Max Vandernoot Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Michael Berry BTS England England
Michal Loniewski Polish National Team Poland Poland
Neil Greaves Team Ireland Ireland Ireland
OLSI HOXAH Allen Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Ondrej Cehlar RI Liptovsky Mikulas Slovakia Slovakia
ROBERTO LORENZO RODELAS HANKUK Spain Spain
SCOTT SIMEON Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
SYLLA ROLLAND Mali National Team Mali Mali
Tony Grisman GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Viktor Jankovsky Czech national team Czech Republic Czech Republic
Yannick De Neubourg tpa Belgium Belgium
Yoven Soobramaney Team Mauritius Mauritius Mauritius
daniel walters Sun taekwondo club England England
jonathan ben aharon Israel National Team Israel Israel
nwachukwu samuel ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
sebastian Lai Swedish National Team Sweden Sweden
tom hovav Israel National Team Israel Israel
Seniors male -74 kg (32)
Class A (32)
Ajayi Adeniyi Toba ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
Alparslan Kantar Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Beytullah Kem Team Ultimate Great Britain Great Britain
CHRISTIAN JAIME SEIJO GIEBELS Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
CHRISTOPHE HUG FRANCE NATIONAL TEAM France France
Dave Taylor Team Ultimate Great Britain Great Britain
Davoud Etminani GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Diego Solarte Empsi England England
Filip Komurka Czech national team Czech Republic Czech Republic
Florian Schaller TSV 04 Feucht Germany Germany
GOROM KARE Team Senegal France France
Hamza Haraka Dorset Taekwondo (Tigers) United Kingdom United Kingdom
Imad Belmiloudi Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Jan Petter Hammer Norway Norway Norway
Jens Leewen TG Nettetal Germany Germany
Jermain Jones Empsi England England
Juho Kostiainen Team Finland Finland Finland
Karel Nosek Czech national team Czech Republic Czech Republic
LEE SEUNG YONG KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Lennart H Van Deurs Theilgaard Formann Danish National Team Denmark Denmark
MIGUEL ANGEL CAMPOS CUEVAS HANKUK Spain Spain
Manuel Mark Austrian Taekwondo Federation Austria Austria
Mark Warburton Bluewater Taekwondo Canada Canada
Mokdad Ounis Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Piotr Okoli Swedish National Team Sweden Sweden
RAUL MARTINEZ GARCIA Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
RAUL BOUZAS SOMOZA Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Rehman Moghal Norway Norway Norway
Samuel Golding London Taekwondo Academy England England
Sean Joyce Team Ireland Ireland Ireland
TORANN MAZEROI FRANCE NATIONAL TEAM France France
roman rusinov Israel National Team Israel Israel
Seniors male -80 kg (23)
Class A (23)
Aaron Cook GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Alberto Celestrin BSV Friedrichshafen Germany Germany
Arber Bajra Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Ashraf Qatanani Swedish National Team Sweden Sweden
Bashir Adam Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Bjorn Thorleifsson Iceland Iceland Iceland
Dale Rhodie Scotland National Team Scotland Scotland
Ewan Harrison Scotland National Team Scotland Scotland
Ivan Trajkovic Slovenia Slovenia Slovenia
Jelle Vicca Keumgang Diest Belgium Belgium
KIM JAE HAK KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Kamil Chwesiuk AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Kamil Kolodziejczyk AZS AWF Warszawa Poland Poland
Lukasz Smigaj Polish National Team Poland Poland
Lutalo Muhammad Wayne Muhammad's Taekwondo England England
MAMEDY DOUCARA FRANCE NATIONAL TEAM France France
NICOLAS GARCIA HEMME Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Piotr Pazinski Polish National Team Poland Poland
Robert Honningdalsnes Norway Norway Norway
Tomas Hrdina Czech national team Czech Republic Czech Republic
YERAY GARCIA SANTANA HANKUK Spain Spain
bobby enright Killarney Taekwondo Ireland Ireland
kile godwin ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
Seniors male -87 kg (19)
Class A (19)
AUGUSTIN BATA FRANCE NATIONAL TEAM France France
Adrian Murawka AZS AWF Warszawa Poland Poland
Alen Begic Slovenia Slovenia Slovenia
Anyakorah Chukwunonso ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
BAE DAE YEOL KOREA PROFFESSIONAL LEAGUE Korea Korea
Baydhir Badjoko Tapia Team Central African Republic Central African Republic
Christoph Lehmann Taekwondo Gelnhausen Germany Germany
Craig Brown GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Daryl Stokes Olympic Taekwondo Centre Great Britain Great Britain
Florian Meyer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
JON GARCIA AGUADO Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Jakub Stastny Czech national team Czech Republic Czech Republic
James Cole SPITFIRE England England
Jonathan Gamble Team Kang Han England England
Luke Hudson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Mark Hansen Danish National Team Denmark Denmark
Piotr Hatowski AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Robert Vossen Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
Samir Aknouch Swedish National Team Sweden Sweden
Seniors male +87 kg (13)
Class A (13)
Aleksander Rychlik AZS UWM Olsztyn Poland Poland
Daley Richardson Team Ireland Ireland Ireland
Ezidiegwu Gerald ANAMBRA STATE TAEKWONDO TEAM Nigeria Nigeria
MICKAEL BOROT FRANCE NATIONAL TEAM France France
MIKEL BERNAL FERNANDEZ Royal Spanish Taekwondo Federation Spain Spain
Maciej Kaczorowski AZS AWF Warszawa Poland Poland
Mahama Cho GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM Great Britain Great Britain
Marcin Tata Dorset Taekwondo (Tigers) United Kingdom United Kingdom
Olumide Faturoti London Team England England
Teemu Heino Team Finland Finland Finland
Ulvi Kaya Deutsche Taekwondo Union Germany Germany
VITALI HAIDUK Belarus Taekwondo Federation Belarus Belarus
Zakaria Asidah Danish National Team Denmark Denmark