Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

INTERNATIONAL MASTERS NRW 2015

  • Tournament dates
  • 26 September 2015
  • Deadline
  • 21 September 2015
  • Competitors
  • 616 / 650
  • Location
  • Gaußstraße
  • 53125
  • BONN
  • Germany Germany

Alle Wettkämpfe werden mit DAEDO® PSS (Kampfweste und Helm)
und Instant Video Review IVR ausgetragen.
Leistungsklasse 1: Bundesranglisten Turnier
Leistungsklasse 2: Anfänger Turnier

For all fights we will use DAEDO® Protector Scoring System (PSS) and Instant Video Review IVR.
Category 1: Ranking Tournament of the German Taekwondo Union
Category 2: Beginner Tournament

Downloads

Ausschreibung International Masters NRW 2015 DE V4Ausschreibung International Masters NRW 2015 DE V4
Outline Int. Masters NRW 2015 EN V3Outline Int. Masters NRW 2015 EN V3

Results

PoolListenTag 1 International Masters NRW 2015PoolListenTag 1 International Masters NRW 2015
Teamwertung Tag 1 International Masters NRW 2015Teamwertung Tag 1 International Masters NRW 2015
Einzelplatzwertung Tag 1 International Masters NRW 2015Einzelplatzwertung Tag 1 International Masters NRW 2015

Competitors (616)

Juniors D male -26 kg (2)
Class I (2)
Joona Viitala Mukwan Jyvaskyla Finland Finland
Sam Fairhurst Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors D male -29 kg (2)
Class I (2)
Noah Poersch Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
VAHID HUREAU U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Juniors C female -27 kg (2)
Class I (2)
Holly Frost Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Isabelle Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors C female -29 kg (3)
Class I (3)
Beyza Sönmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Jana Dick TKD Ailingen Germany Germany
Julie Da Silva TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class I (7)
Alina Reichner TKD Ailingen Germany Germany
Doreen Alexandrowicz TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Hiba Maghnouj Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Jessie Vorderman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Macey Hennessey Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Nilla Brostrom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
bouzazi manel U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (5)
Jule Martens Team TVSH Germany Germany
Melinda Sahin S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Mirac Dalgic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Mircam Hureau U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Thais Bruno korea club houdeng Belgium Belgium
Juniors C female -39 kg (4)
Class I (4)
Aylin Sahin Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jesse De Vries Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
SARAH CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Juniors C female -43 kg (4)
Class I (4)
Amy Mink ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Jill Marie Beck SPORTING Taekwondo Germany Germany
Tuikku Holopainen Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
Yasmin Dahmani Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
Juniors C female -47 kg (4)
Class I (4)
Cieslak Julia Sportschule Schültke Germany Germany
Eda Tunc Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Gamze Ilmaz TKD Ailingen Germany Germany
Medina Karimova TSV Dachau Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class I (1)
Esmeralda Husovic TSV Dachau Germany Germany
Juniors C male -27 kg (3)
Class I (3)
Berkay Dinc TSV Dachau Germany Germany
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
Efehan Altindag Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (7)
Class I (7)
Carl Födisch Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Enders Dennis Velberter SG Germany Germany
Filippos Bacaloudis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jesse Viitala Mukwan Jyvaskyla Finland Finland
Riad Bouhmida Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Tobias Gruenauer TSV Dachau Germany Germany
Zack Sarsoza Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors C male -32 kg (7)
Class I (7)
Arne Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
DIEGO DOS SANTOS U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Hud Maghnouj Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Justus Röder 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Rasmus Suhola Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
Sebastian Oberski Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Victor Husrev MSS06 Spain Spain
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (7)
Arlind Kabashi TSV Korbach Germany Germany
Diego Sanchez Steinmetz MSS06 Spain Spain
Erencan Aydogmusoglu Chikara Berlin e.V. Germany Germany
German Heinrich TSV Korbach Germany Germany
Kian Reynolds Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Steven Smyshlyayev TKD Ailingen Germany Germany
Juniors C male -39 kg (7)
Class I (7)
Ashley Czerwionka Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Karim Ibrahim Badr El Din International Taekowndo center Egypt Egypt
Kristian Kuhlman TKD Ailingen Germany Germany
Maarten Lemmens Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Michal Polak Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Samuel Costa Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Juniors C male -43 kg (4)
Class I (4)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Dion Weidum ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Elia Poersch Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Niklas Dillgard KMA Taekyon e.V. Juelich Germany Germany
Juniors B female -33 kg (5)
Class I (5)
AURELIE ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Amie Fairbrother Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Jessica Dick TKD Ailingen Germany Germany
Jil Grebe AC - Ückerath Germany Germany
Louise Lyngbæk Copenhagen Tan Gun Sae Sim Denmark Denmark
Juniors B female -37 kg (12)
Class I (12)
Asli Coskun TSV Dachau Germany Germany
Aya Bouhmida Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Bianca Eisenhart Nuielsen Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
CASSANDRA ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Ceyda Tunc Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Jacquelin Gleich DJK-Ellwangen Germany Germany
Janine Kuhl Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Katerina Silerova Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Lena Ziegener Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Rebecca Weir QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sara Khattibova Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Sophie Stoiber Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Juniors B female -41 kg (9)
Class I (9)
Angel Podevyn koryo moorsel Belgium Belgium
Beyza Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Elisa Toivonen Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jasina Mueller Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Laura GOEBEL TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Lena Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Shayanne Sarsoza Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Vilma Nieminen Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
Juniors B female -44 kg (8)
Class I (8)
Aileen Kämpf 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Despina Nitsa TSV Dachau Germany Germany
JADE WEIDUM TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Manal Housni Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Melisa Dahlenburg Chikara Berlin e.V. Germany Germany
Sofie Lemmens Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Viviana Valentino Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Yaren Arayan TSV Dachau Germany Germany
Juniors B female -47 kg (9)
Class I (9)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Albatool Jahaf Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Dimitra Zarri G.C.TAEKWONDO ACHILLEAS EGALEO Greece Greece
Janina Adam 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Julia Dillgard KMA Taekyon e.V. Juelich Germany Germany
Katarina Borrmann TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Laura Reichner TKD Ailingen Germany Germany
NOUMEDIA ADACHOUR TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Tamara Ernst Tc-Donau Lech Iller Germany Germany
Juniors B female -51 kg (7)
Class I (7)
Alice Gehrmann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Emilia Bothe 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Ewelina Krynska HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Leonie Schneider Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Stefanie Gruenauer TSV Dachau Germany Germany
Swantje Wisotzki Team TVSH Germany Germany
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B female -55 kg (9)
Class I (9)
Amelia Keizer Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Isabeau Van Droffelaar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Janine Waldenmaier DJK-Ellwangen Germany Germany
Lara Elaine Pauli 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Laurane Leleux HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Lea Minnie Team TVSH Germany Germany
Natalie Wetzel Sport-Treff-Helene Germany Germany
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Zaineb Yaoti Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Juniors B female -59 kg (6)
Class I (6)
Andrea Pires Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Ayda Jameain Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Fatima Abdellah Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Janina Fuchs Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Meike Unrau Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Juniors B female +59 kg (7)
Class I (7)
Darija Husovic TSV Dachau Germany Germany
Fabienne Babatz Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Funda Ela Sen VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jasmine Cooke Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Karla Selbmann MTV "Fight4Fun" e.V. Germany Germany
Ruusu Ankeriasniemi Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
hannah van den hurk Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Juniors B male -33 kg (10)
Class I (10)
Ahmed Mohammad S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
BORA CINAR TKD GLADBECK Germany Germany
Gabriel Kuhlman TKD Ailingen Germany Germany
James Tyler Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
LUCAS PIERARD Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Liam Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
MILAN MOLLE TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Yash Lakhpat TC Soekandar Netherlands Netherlands
Juniors B male -37 kg (13)
Class I (13)
Cobhan McLelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Damian Dubois TC Soekandar Netherlands Netherlands
Diego MORA CUEVAS Imjin Academy Belgium Belgium
EREN GENC TKD GLADBECK Germany Germany
Erik Werner Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Finley Summers Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Kai Law Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Kiran Chitaroe TC Soekandar Netherlands Netherlands
Maik Erdmann Landeskader TVBB Germany Germany
POLYCHRONIS STAMELLOS A.C. AIANTAS Greece Greece
Phillip-Enrico Heuschkel 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Thanh Van Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Theo Reenberg Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
Juniors B male -41 kg (18)
Class I (18)
ANAS CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Daniel Brown Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Jan Martin Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Jase Chitaroe TC Soekandar Netherlands Netherlands
Jeremy Mansveld Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Konstantinos Katris G.C.TAEKWONDO ACHILLEAS EGALEO Greece Greece
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Louis Bo Pitzer Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Luke Jones QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mehdi Kilic Landeskader TVBB Germany Germany
Mohammad Yousufi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Romain Floret korea club houdeng Belgium Belgium
Samuel Beganovic S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Zaid El Jawhary International Taekowndo center Egypt Egypt
Juniors B male -45 kg (12)
Class I (12)
Adel El Ammar Landeskader TVBB Germany Germany
Can Uzun?z Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Daniel Moody QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Filip Sajner Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Islam Karmov TSV Dachau Germany Germany
Joshua Noel Juergens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Marvin Jäger 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Mohamed Khlifi Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Niel Willems Keumgang Diest Belgium Belgium
Pavel Svejda Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Rico Richter TuS Osterburg 90 Weida e.V. Germany Germany
Viren Pherai Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Juniors B male -49 kg (16)
Class I (16)
Alex Foster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Ali Sabet Kader Niedersachsen Germany Germany
Anass Zbairi Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Antonios Andreopoulos Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Daniel Riemer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Darwin-Tyler Koepp TV Becketal Germany Germany
Delano Risakotta Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Emir M?nir Sabanuc S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Gianni Ranzetti Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Oliver Byfleet Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Oskari Viinanen Taekwondo Nurmijarvi Finland Finland
Rames Hosseini Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Sergio Hornik TKD GLADBECK Germany Germany
Spyro Kostaras Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Younes Dahmani Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
suliaman sesay westerkamp Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors B male -53 kg (11)
Class I (11)
Alexander Steinheuser Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Ali Mohammad S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
ELEFTHERIOS CHRISTOP[OULOS A.C. AIANTAS Greece Greece
Hamza Sarwari Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Jakub Vanicek Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Justin Kader TEAM TUSA Germany Germany
Luca Joel Siedler Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Mert Ozkeles Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Talha Shaikh Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Zak Lambert Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors B male -57 kg (8)
Class I (8)
AMAL Souhail Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Burak Dinc TSV Dachau Germany Germany
CEM DEVRIM TEPE TKD GLADBECK Germany Germany
Jona Poersch Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
MAROUANE CHAARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Maurice Münch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Samt Tas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Tarik Abass Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Juniors B male -61 kg (4)
Class I (4)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Marwan Ibrahim Badr El Din International Taekowndo center Egypt Egypt
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -65 kg (4)
Class I (4)
Abdulah Ciftci AC - Ückerath Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Václav Drobný Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors B male +65 kg (2)
Class I (2)
Arno Meyer 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Urs Benedict Voegeli Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Juniors A female -42 kg (4)
Class I (4)
Aysenur Dinc Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Cagla Agdemir S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Irem Bekdas Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -44 kg (4)
Class I (4)
Anke Gevers Keumgang Diest Belgium Belgium
Serife Ilgiz Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Sueda Onat Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Vaimiti Durant RT XTREME AUS Australia Australia
Juniors A female -46 kg (7)
Class I (7)
Beysanur Askin Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Charleen Cornelius Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Esma Siraz Tc-Donau Lech Iller Germany Germany
Kerime Balaban Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Kim My Pham Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Ohiana Bruno korea club houdeng Belgium Belgium
Sophie Heuschkel 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (9)
Class I (9)
Birsunur Dede Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Christina Pali TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
ERGINA BALACHOUTI A.C. AIANTAS Greece Greece
Fabienne Wielp?tz Chung Gun Hammersbach Germany Germany
Franziska Roemmelt TSV Dachau Germany Germany
Merve Dincel Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Rajae Mali Velberter SG Germany Germany
Robin Didden Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
SUHEDA NUR GULER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -52 kg (15)
Class I (15)
Alina Przygoda Sport-Treff-Helene Germany Germany
Amber Stumpf Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Anna Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Chayenna Roekeloos jeonsa Belgium Belgium
Danai Zioga G.C.TAEKWONDO ACHILLEAS EGALEO Greece Greece
Danai Chioti A.C. AIANTAS Greece Greece
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Isabel Beckstein SV Nennslingen Germany Germany
Jasmin Richter TuS Osterburg 90 Weida e.V. Germany Germany
Lehn Jessica Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Lorina Faust Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Mailine Hausmann TG Nettetal Germany Germany
Sefa Ceren Koyuncu Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Vivien Lorenz 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Zehra Abay Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Juniors A female -55 kg (10)
Class I (10)
Ellie Foster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Fatma Aydemir TKD GLADBECK Germany Germany
Janina Grünhagen DJK-Ellwangen Germany Germany
Jennifer Barbic Tkd poom Belgium Belgium
LOUBNA ELMANSORI TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Michaela Kadlckova Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
SIMAY TORUN TKD GLADBECK Germany Germany
Seray Oguz Nationalteam Türkei Turkey Turkey
TUGCE BESEVLI TKD GLADBECK Germany Germany
Zeliha Agris Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Juniors A female -59 kg (11)
Class I (11)
Acelya Alic Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Adriana Simankova Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Aleyna Yilmaz Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Anna Lena Stoeckl TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Cigdem Danisman S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Gökcem Gültekin TKD Ailingen Germany Germany
Mihriban Demirol S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Samantha Boomsma Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sarah Fazli Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Shannon Schaap Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Tugce Yesilcimen Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Juniors A female -63 kg (7)
Class I (7)
Evgenia Sarri A.C. AIANTAS Greece Greece
Jitka Jakubikova Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Nicola Keweloh Chung Gun Hammersbach Germany Germany
Seher Dasdemir Narabi Aachen Germany Germany
Simge Erensayin Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Sumeye Nur Ergin Nationalteam Türkei Turkey Turkey
lotte kat Sidokwan Netherlands Netherlands
Juniors A female -68 kg (10)
Class I (10)
Holly Ullyott QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
ILSE BOCK TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Karina Joy Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Laurie McLelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Melisa Mizrak Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Michelle Schein SAARLAND Germany Germany
Nuriye Betul Kurt Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Sarah Neumann AC - Ückerath Germany Germany
Sophia Karamangiolis TSV Dachau Germany Germany
Xena Roekeloos jeonsa Belgium Belgium
Juniors A female +68 kg (6)
Class I (6)
Bilgehan Celik Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Frida Juhl Nilsen Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
JANNEKE ROB TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Lucia Buhr Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Natalie Rosendal Lauridsen Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Seyma Nur Sogut Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Juniors A male -45 kg (9)
Class I (9)
Ahmet Lotfi Baris Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Hüseyin Alperen Canan Tc-Donau Lech Iller Germany Germany
Jeronimo Evers Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mustafa Turhal Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Omer Ozeren Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Rasmus Julert Villumsen Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
Rick Baks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sultan El Jawhary International Taekowndo center Egypt Egypt
khay yassin kwan Belgium Belgium
Juniors A male -48 kg (10)
Class I (10)
Bekir Oezen Tc-Donau Lech Iller Germany Germany
Burak Asik Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Christian Dell Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Luuk Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Manuel Beganovic S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Mustafa Kubilay Ergul Nationalteam Türkei Turkey Turkey
RAPSOMANIKIS DIONISIS GAIA ALIMOU Greece Greece
Raushen Hohmarow Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Tobias Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -51 kg (15)
Class I (15)
Arnau Gomez ANDORRA NATIONAL TEAM Andorra Andorra
Fouad Kasmi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
HUGO MARTINS CTAM (Tourcoing) France France
Jamie Van Gossum Keumgang Diest Belgium Belgium
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Kevin-Noel Koepp TV Becketal Germany Germany
Matteo Tabbuso korea club houdeng Belgium Belgium
Mehmet Kani Polat Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Mikkel H?jsgaard Engstr?m Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Omer Faruk Kardes Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Osmanhan Goekce S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Rida Laachraoui Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Robert Weimer TSV Korbach Germany Germany
Yannik Grebe AC - Ückerath Germany Germany
ketbi younes kwan Belgium Belgium
Juniors A male -55 kg (16)
Class I (16)
?mer Faruk Erbek S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
ANTOINE DUPONT Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Alptekin Sengul Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Amon Bourlard Imjin Academy Belgium Belgium
Chiel Nijhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Hares Hosseini Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Ilia Jameian Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Jesse Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Kevin Perez ANDORRA NATIONAL TEAM Andorra Andorra
Korab Kabashi TSV Korbach Germany Germany
Mehraj Ghafori Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Rene Ackermann Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Sajad Habibi Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Selim Can Dagistanli Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Thomas Bonsignore korea club houdeng Belgium Belgium
ilja ottink Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors A male -59 kg (22)
Class I (22)
ABDOU TAOUIL ANDORRA NATIONAL TEAM Andorra Andorra
BADR AL BOUYAOUI TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Christian Kuttig TKDV 1989 Düren Germany Germany
Dimitris Americanos A.C. AIANTAS Greece Greece
Egzon Ademaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Emanuel Brandt TSV Korbach Germany Germany
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Ferhat Can Kavurat Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Gabriel Kaya Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Hakan Recber Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Hasan Aydemir TKD GLADBECK Germany Germany
Insu Gu Team Muensterland Germany Germany
JELLE PLOMP TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Jannik Arping AC - Ückerath Germany Germany
Jonathan Gurlen Kampfkunstverein Cheong Do Germany Germany
Marwane Hammani HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Nikolaos Karamanolis A.C. AIANTAS Greece Greece
Ryan Butt Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Soufian Asbai Taekyon-Dojang Frankfurt Germany Germany
Sven Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tim Oefner 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
benchaali jawad Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Juniors A male -63 kg (20)
Class I (20)
Adil Namiss Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Alexander Hagele TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Ali Khalifaev Dagestan Russia Russia
David Baumann TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Dominik Reitz KMA Taekyon e.V. Juelich Germany Germany
Erdal Demircan TKD Ailingen Germany Germany
Gökail Özcan Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Johannes Ruppert Chung Gun Hammersbach Germany Germany
Karel Adam Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Levent OGUZ BTC ILYO Germany Germany
MARLON MEINERT TKD GLADBECK Germany Germany
Mohamed Omeirat Kangaroosports e. V. Germany Germany
Mohammad Mohammad S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Mucahit Altun Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Mustafa Karakuzulu Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Nabiel Hakim Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Omid Muhammadi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
TSIPOUNIS STAVROS GAIA ALIMOU Greece Greece
Tim Grzanna Taekwondo Musado Alsdorf Germany Germany
seye seidy kwan Belgium Belgium
Juniors A male -68 kg (18)
Class I (18)
Alex Tangjitwisut Tong-Il Venray Netherlands Netherlands
Gerasimos Petropoulos AC - Ückerath Germany Germany
Huseyin Kartal Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Kutay Cekem Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Marchano Bal Bahadoer Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Martin Stach Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Michael Katterfeld TKDV 1989 Düren Germany Germany
Michal Esse Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Mikulas Novotny Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Mohamed Talbi Jc Niederroden Germany Germany
Niklas Marzoll Team Muensterland Germany Germany
Nikos Sait A.C. AIANTAS Greece Greece
Shajan Sepanlou Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Sonny Deakin Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
TSAOUSIS KONSTANTINOS GAIA ALIMOU Greece Greece
Tarek Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Yassine Achaibi Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Zakaria Madi TKD Arrad Den Haag Netherlands Netherlands
Juniors A male -73 kg (9)
Class I (9)
Alexander Von Teubern Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Eliskhan TCHAGAEV Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Furkan Fatih Kurt Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Luke Reitzenstein 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Maximilian Burkhardt Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Mehmet Han Baysal Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Osman Baker Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
THEODOROS Broutzakis A.C. AIANTAS Greece Greece
Juniors A male -78 kg (6)
Class I (6)
Emre Gul Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Felix Brinster Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Hasan Can Lazoglou Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Luke Allott Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Mehdi ben Walid Zrelli 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Ricki Noehles TG Nettetal Germany Germany
Juniors A male +78 kg (6)
Class I (6)
Christos Romeos GSV Porz e.V. Germany Germany
Dennis Schaible Yeom-Tschi Taekwon Do Verein Aachen e.V Germany Germany
Marc Lenkewitz Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Muhammed Emin Acikgoz Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Omer Firat Celik Nationalteam Türkei Turkey Turkey
Spiridon Aggelopoulos A.C. AIANTAS Greece Greece
Seniors female -46 kg (2)
Class I (2)
Ramona Fiedler Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Sinem Kocaarslan Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Seniors female -49 kg (6)
Class I (6)
Alberte Knudsen-Nielsen Copenhagen Tan Gun Sae Sim Denmark Denmark
Barin Feroz Kampfsportverein Atalar Austria Austria
Büsra Karadag Taekyon-Dojang Frankfurt Germany Germany
Ioanna Andreopoulou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Raquel Seco de Herrera Jimenez MSS06 Spain Spain
katie bradley South Hams TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (11)
Class I (11)
Alicia Schott 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Anna Oenning Team Muensterland Germany Germany
Christina Schönegger TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Dilara Basar S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Emily Watson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Harriet Akeroyd QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Julia Ronken TSC Gladbeck Germany Germany
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Laura Sweeney Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Mona Afsharian KDK-Attendorn Germany Germany
Sarah Lawall Budo-Schule Wiesbaden Germany Germany
Seniors female -57 kg (6)
Class I (6)
Carolin Jaeschke KDK-Attendorn Germany Germany
Esra Sen Kangaroosports e. V. Germany Germany
Jana Schulte-Loh Team Muensterland Germany Germany
Jennet ?ztop Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Rojan Demirkol S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
YONCA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -62 kg (13)
Class I (13)
Aikaterini Dimitra Gaki A.C. AIANTAS Greece Greece
Alexandra Chumakova Sportschule Merinus Germany Germany
Celina Proffen International Taekowndo center Egypt Egypt
Daria Ivanova Russia Smolensk region Russia Russia
Larissa Niggemann Sport-Treff-Helene Germany Germany
Mennat Allah Gamal Ragheb International Taekowndo center Egypt Egypt
Natyra Dragusha ThunderTaekwondoClub Kosovo Kosovo
Nazli Celikci Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Nora El Hadje Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Pia Leonhardt Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Shaines Kebiri Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Stefanie Kepp Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
VASILIKI GRAMMATIKOPOULOU GAIA ALIMOU Greece Greece
Seniors female -67 kg (6)
Class I (6)
Alina Warzecha WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Amina Nimatulaeva Russia Smolensk region Russia Russia
Carla Anne Summerhill Hillhead Taekwondo Scotland Scotland
Hadeer Ashraf Kamel International Taekowndo center Egypt Egypt
Leonor Garcia Jimenez MSS06 Spain Spain
Sabrina Petereit Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Seniors female -73 kg (4)
Class I (4)
Julia Fuchs Sportschule Merinus Germany Germany
Lisa Halbe SPORTING Taekwondo Germany Germany
Nadine Truxius GSV Porz e.V. Germany Germany
Rikke Bergmann Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Seniors female +73 kg (6)
Class I (6)
Carolin Kepp Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
Hina JOLY Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Mette Joegensen Copenhagen Tan Gun Sae Sim Denmark Denmark
Sarah Di Sinno AC - Ückerath Germany Germany
Tugba Göker Chikara Berlin e.V. Germany Germany
niki athanasopoulou AGS KALAMATAS Greece Greece
Seniors male -54 kg (4)
Class I (4)
Casper Christensen Brande TKD - Huk-tti Denmark Denmark
Khaled Sharif Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
Nikolaos Tsivitzis D.IPSILANTIS Greece Greece
Wail Amzal Association monde sportif Morocco Morocco
Seniors male -58 kg (9)
Class I (9)
Abdulrahman Amini Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Amirmohammad Hosseini Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Axel Delval Taekwondo Orchesien France France
Fernando Cazares Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Norbert Székely Königsborner SV Germany Germany
Ruslan Aliev Russia Smolensk region Russia Russia
SOTIRIOS GIAVRIS A.C. AIANTAS Greece Greece
Sebastian Pazmandy Yong Du Tsche Yuk Kwan Austria Austria
Sujenth Suhan TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors male -63 kg (25)
Class I (25)
Abdullah Al Refai TV Becketal Germany Germany
Adonis Qunaj S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Alexander Haliulin Kader Niedersachsen Germany Germany
Andreas Andric TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Can Schneider Olympic TKD Witten e.V. Germany Germany
Chi-Vi Luu S.U.A Witten | Taekwondo Germany Germany
DAVID THOMAS Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Daniel Heine BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
Edouard Dourdin Taekwondo Orchesien France France
Gaetan SCHOTT Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Harun Oezdemir Taekwondo Oezdemir Germany Germany
Henk Scholtens Sidokwan Netherlands Netherlands
Jakob Ghasemian Armare Mainz Germany Germany
Jan Banck Team Baylan Germany Germany
Marius Repovs Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Mickael Celini Taekwondo Orchesien France France
Mohamed Adahchour Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Mohammad Kazemi Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Mohammad Ali Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Mohammad Reza Askari Rouzbahani Budo vereniging Elst Netherlands Netherlands
Nordine Chergou U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Shamsutdin Gamzatov Dagestan Russia Russia
Thomas Tag BSV Jitae Stadthagen e.V. Germany Germany
UMUT TOK TKD GLADBECK Germany Germany
VOLKAN CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -68 kg (17)
Class I (17)
Alpay Gündasli TSC Gladbeck Germany Germany
Andy Kämpf 1. Gelnhäuser TKD Club 1968 e.V. Germany Germany
Benoit Hannart Fung Sing Belgium Belgium
Daniel Mauracher TKD FIEBERBRUNN Austria Austria
Faramarz Rahnama Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Fatih Ural Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Justin Grützmacher SPORTING Taekwondo Germany Germany
KOUTSOUVELIS CHARALAMPOS GAIA ALIMOU Greece Greece
Kaz Van Malssen Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Kev?n Ogwu TKD GLADBECK Germany Germany
Kristian Zomer Sidokwan Netherlands Netherlands
Mesbahi Rayan B.N.A Belgium Belgium
Mike Losinski Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Mohamed Hamed Egyptian Olympic Club Egypt Egypt
Nino Jelen Nong Jang Belgium Belgium
Sven Vanlinthout Nong Jang Belgium Belgium
Walter Pastian Highlight Eschweiler e.V Germany Germany
Seniors male -74 kg (18)
Class I (18)
Ahmed Kan Olympic TKD Witten e.V. Germany Germany
Alexander Lehn Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Edgar Berngardt Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Firuz Davlatov Team Muensterland Germany Germany
GRAMMATIKOPOULOS SPYRIDON GAIA ALIMOU Greece Greece
JORGE GONZALEZ ANDORRA NATIONAL TEAM Andorra Andorra
Jacob Barnett QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jan Jakubik Czech National Team Czech Republic Czech Republic
Jan Niklas Jung GSV Porz e.V. Germany Germany
Jens Leewen TG Nettetal Germany Germany
Khalid Muzaev Russia Smolensk region Russia Russia
MARC TOMBE TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Marlick Leigh Kobra Bielefeld Germany Germany
Mostafa Essam El Din International Taekowndo center Egypt Egypt
SAMED BEKTAS TKD GLADBECK Germany Germany
Saeid Saeidi Zand Mazandaran Iran Iran
Stephan Wespel Soltauer Sport Club 02 Germany Germany
YASSER KHECHAI CTAM (Tourcoing) France France
Seniors male -80 kg (13)
Class I (13)
Adam Bashir TSV Dachau Germany Germany
Alfred Rydahl Holbæk Taekwondo Denmark Denmark
Benjamin Mayabu Brussels Taekwondo Team Belgium Belgium
Eduard Drewlau Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Jari Dekker Sidokwan Netherlands Netherlands
Kai Heyer TG Nettetal Germany Germany
Marcel Roschanski TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Muhammed Talha Sabanuc S.C.Samurai Berlin e.V. Germany Germany
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Ondrej Hornak Taejang Dojang Czech Republic Czech Republic
Robin Sinnesael Shan Club MONS Belgium Belgium
ÜMÜT FIRINCI Kobra Bielefeld Germany Germany
Seniors male -87 kg (13)
Class I (13)
Alexander Kaleev Tc-Donau Lech Iller Germany Germany
DANNY VAN DER VEEN Sidokwan Netherlands Netherlands
Ivan Bulanovic Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Jens Relard Taekwondo Oezdemir Germany Germany
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Lukas Winkler AC - Ückerath Germany Germany
MONNIER Michael Sonbae Taekwondo Seneffe Belgium Belgium
Rob van der Ploeg ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Tanguy Hadoux Taekwondo Orchesien France France
Valentin Chanoine Shan Club MONS Belgium Belgium
Viktor Mons Team Muensterland Germany Germany
Walid Hashimi Leistungszentrum Bonn/Rhein-Sieg-Kreis Germany Germany
steeve geran U S CHALETTE section TAEKWONDO France France
Seniors male +87 kg (10)
Class I (10)
Ahmet Yazici Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Clement RAUSCHER Koryo Taekwondo Strasbourg France France
Dominik Brinster Polizei-SV Georgsmarienhütte e.V. Germany Germany
Emil Khadeev Russia Smolensk region Russia Russia
Henk Ijzendoorn Tong-Il Venray Netherlands Netherlands
Hicham Massaoudi Taekwondo Club Ingelheim Germany Germany
Michiel Hoogenboom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Parwiz Nazari Afghan Taem Afghanistan Afghanistan
Rasul Taubolatov Russia Smolensk region Russia Russia
stergios roidis AGS KALAMATAS Greece Greece