Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

BGN Pokal 2016

  • Tournament dates
  • 23 January 2016
  • Deadline
  • 16 January 2016
  • Competitors
  • 274 / 300
  • Location
  • EMKA-Sportzentrum, Am Sportzentrum 1
  • 42551
  • Velbert
  • Germany Germany

Downloads

TKD_3. Velberter Stadtmeisterschaft_BGN-Pokal_2016-01-23TKD_3. Velberter Stadtmeisterschaft_BGN-Pokal_2016-01-23

Results

BGN Pokal 2016 Ergebnisse - EinzelplatzwertungBGN Pokal 2016 Ergebnisse - Einzelplatzwertung
BGN Pokal 2016 Ergebnisse - PoolListenBGN Pokal 2016 Ergebnisse - PoolListen
BGN Pokal 2016 Ergebnisse - TeamwertungBGN Pokal 2016 Ergebnisse - Teamwertung

Competitors (274)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
Nelly Barbiere WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Selin Dogan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Sudenur Özcan TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors D female -24 kg (3)
Class II (3)
Amila Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Anastasia Schmidt A.C.I.D. TKD Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Amely Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class II (3)
Anil Dogan TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Edip Satin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class II (3)
Aaron Eucker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ahmad Masri Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Arijan Arnautovic TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Juniors D male -26 kg (2)
Class II (2)
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Mohamed-Jamil Basti SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -29 kg (4)
Class II (4)
Baris Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Denan Spahic ' WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ferris Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -32 kg (4)
Class II (4)
ILJA REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Louis Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Muhammed Emin Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Paolo Marella WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male +45 kg (2)
Class II (2)
Hamza Can Karakus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Zakaria Reyashi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -22 kg (1)
Class II (1)
Dilara Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C female -24 kg (3)
Class II (3)
Leonie Gehrmann Velberter SG Germany Germany
Leonie Gehrmann Velberter SG Germany Germany
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -26 kg (3)
Class II (3)
Melina Andreopoulou A.S. FILIPPOS ALEXANDRIAS Greece Greece
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Svea Neuhaus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -29 kg (5)
Class II (5)
Aleyna Gümüs WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Gesa Borgmann Team Muensterland Germany Germany
ILAY SENYIL TKD GLADBECK Germany Germany
Jasmin Zacharias SPORTING Taekwondo Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C female -32 kg (7)
Class I (4)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Beyza Sönmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Dilan Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Julie Da Silva TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (3)
Aamina westphal TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Sofia Neziraj SPORTING Taekwondo Germany Germany
seray narin TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (1)
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (4)
Alina Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Amelie Zoschke OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Hanaa Rouha Velberter SG Germany Germany
hatice akmese TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors C female -38 kg (2)
Class I (2)
Katharina Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Mirac Dalgic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -41 kg (1)
Class II (1)
Amelie Hast Team Muensterland Germany Germany
Juniors C female -45 kg (2)
Class I (1)
Jill-Marie Beck SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Elise Nagel Team Muensterland Germany Germany
Juniors C male -22 kg (2)
Class II (2)
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Joel Mosdzien Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C male -24 kg (3)
Class II (3)
Flavio Spano Velberter SG Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Mani Golmakani Nia WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -26 kg (2)
Class II (2)
Flavio Spano Velberter SG Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (10)
Class I (2)
Devirhan Balik Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Laurenz Braun TV Becketal Germany Germany
Class II (8)
Abdulmelik G?rg?l? WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Angelo Iacobucci Han Kook Linnich Germany Germany
Atakan Varol TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Ibrahim El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Louis Crepon SPORTING Taekwondo Germany Germany
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Juniors C male -32 kg (7)
Class II (7)
Aemro Belachew Velberter SG Germany Germany
Fabian Odebrecht Velberter SG Germany Germany
Gabriel Barcellona WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Melvin Schmidt Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Nick Zimmermann TV Becketal Germany Germany
Theodor Frank SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors C male -35 kg (3)
Class II (3)
John Gellert SPORTING Taekwondo Germany Germany
Max Fahrenbruch TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Oliver- Marek Münzer LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -38 kg (4)
Class I (1)
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (3)
Janic Tillmanns OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Max Kraus Narabi Aachen Germany Germany
Mohamed Salki Velberter SG Germany Germany
Juniors C male -41 kg (6)
Class II (6)
Emirhan OZCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Enes Dogan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Hakan Carpan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Kerem Kavak WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Ryan Severin Team Muensterland Germany Germany
Juniors C male -45 kg (6)
Class II (6)
Ensar Bagci TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Gebrail Yaghi Team Muensterland Germany Germany
KEREM ULAS TKD GLADBECK Germany Germany
Tom Schaepers Team Muensterland Germany Germany
Ubeyd Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Vincent Bielefeld Team Muensterland Germany Germany
Juniors C male +45 kg (3)
Class I (1)
Cem Sener TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (2)
Batu Telli A.C.I.D. TKD Germany Germany
Salihcan Yilmaz TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors B female -33 kg (1)
Class I (1)
Denna Koushan Verein für Kampfsport + Selbstverteidigung Lintorf e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (1)
Class II (1)
Felicitas Spieker Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -41 kg (5)
Class I (1)
SUDEM SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Iman Etarapti Velberter SG Germany Germany
Jaqueline Iacobucci Han Kook Linnich Germany Germany
Jule Irlaender TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Lina R?schenkemper Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class I (2)
Hacer Erva Kocoglu Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Yasmine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Maria Rosaria Filipelli TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Juniors B female -47 kg (2)
Class I (1)
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Karen Aguilera Lagos LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors B female -51 kg (5)
Class I (4)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Cieslak Julia Sportschule Schültke Germany Germany
Nudem Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Yasmine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Lisa Marie Killfitt Velberter SG Germany Germany
Juniors B female -55 kg (3)
Class II (3)
Ayca Tokat TV Becketal Germany Germany
Emma Nagel Team Muensterland Germany Germany
Laurelle Dusdal TV Becketal Germany Germany
Juniors B female -59 kg (2)
Class I (1)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Gozdenur yildirim Narabi Aachen Germany Germany
Juniors B female +59 kg (7)
Class I (2)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Merve Koc Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (5)
Antonia Doehl TV Becketal Germany Germany
Berra Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Leonie Marzoll Team Muensterland Germany Germany
Samantha Iacobucci Han Kook Linnich Germany Germany
Sude Ceylan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -33 kg (2)
Class I (1)
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Fabian Elvermann Team Muensterland Germany Germany
Juniors B male -37 kg (4)
Class I (1)
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (3)
Joshua Schroeder TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Yagiz Dersim Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -41 kg (11)
Class I (3)
Leonhard Prusko SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luan Hagedorn TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (8)
Armin Etarapti Velberter SG Germany Germany
Armin Etarapti Velberter SG Germany Germany
Burak Cinar TKD GLADBECK Germany Germany
Elias Fakiri Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Giuliano Nicotra WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Magnus Nagel Team Muensterland Germany Germany
Nima Golmakani Nia WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Yassin El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -45 kg (7)
Class I (3)
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Marvin Klinkau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (4)
Johannes Homann Team Muensterland Germany Germany
Kevin Weimann Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Koray melik Mutlu TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
TIm van Gastel OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Juniors B male -49 kg (5)
Class I (2)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Darwin-Tyler Koepp TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Fabian Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Oguzhan Varol TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
furkan narin TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors B male -53 kg (6)
Class I (2)
Dennis Schweizer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Michael Ogloblinski SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (4)
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Max Denter OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Paul Grothaus TV Becketal Germany Germany
Sean Severin Team Muensterland Germany Germany
Juniors B male -57 kg (2)
Class II (2)
Eyüp Sahin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Gian-Luca Schober OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Juniors B male -61 kg (1)
Class II (1)
Paul Krampe Team Muensterland Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class I (1)
Kevin Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A female -49 kg (4)
Class I (4)
Cansu Kocak Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Dilara Uebele Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Rajae Mali Velberter SG Germany Germany
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -52 kg (2)
Class I (1)
Sonja Germann SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Lea Cardinal WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -55 kg (3)
Class II (3)
Alissa Zimmerbeutel WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Maureen Kudalski Team Muensterland Germany Germany
Melda Cakir Narabi Aachen Germany Germany
Juniors A female -59 kg (5)
Class I (5)
Amina Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Azra Öztürk TSC Gladbeck Germany Germany
Dilara Yildiz Velberter SG Germany Germany
Lisa-Marie Seele TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
sarah kroh TAEKWONDO CENTER DUISBURG Germany Germany
Juniors A female -63 kg (3)
Class I (3)
HALIDA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Lara Froesch TV Becketal Germany Germany
Sandra Holthaus Velberter SG Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (2)
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Leon Buchholz TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (3)
Class I (3)
Kevin-Noel Koepp TV Becketal Germany Germany
Takrim Mirza TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Tobias Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -55 kg (5)
Class I (4)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Sajad Habibi Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Sebastian Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Pascal Ritzka Velberter SG Germany Germany
Juniors A male -59 kg (6)
Class I (4)
Bekir Yildiz Velberter SG Germany Germany
Maurice Münch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Okan Ciga OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Samet Tas Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Tolgahan Ibrahimagaoglu TKD GLADBECK Germany Germany
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A male -63 kg (7)
Class I (7)
Ben Lony TV Becketal Germany Germany
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Denis Selimovic Taekwondo-Bergedorf Germany Germany
Mohamed Diab TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Nabiel Hakim Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors A male -68 kg (4)
Class I (1)
Fatih-Erva Akyol Narabi Aachen Germany Germany
Class II (3)
Bayar Hassan Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Kacper Galan Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Kevin Junk Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (3)
Class I (3)
Emre Carpan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Osman Baker Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Juniors A male -78 kg (1)
Class II (1)
Tobias Fischer Team Muensterland Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class II (1)
OZAN CEYHAN TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -49 kg (2)
Class II (2)
Angela Müller TSC Gladbeck Germany Germany
Aylin KACAN TAEKWONDO IMPACT France France
Seniors female -53 kg (3)
Class I (3)
Jana Schulte -Loh Team Muensterland Germany Germany
Melissa GULEC TAEKWONDO IMPACT France France
Rajae Mali Velberter SG Germany Germany
Seniors female -57 kg (5)
Class I (3)
Alic Acelya Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Jenny Richter TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Kathrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (2)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Yvonne Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors female -62 kg (6)
Class I (6)
HILAL NUR AKS?T TKD GLADBECK Germany Germany
Jelena Garidis Velberter SG Germany Germany
Jelena Garidis Velberter SG Germany Germany
Jelena Garidis Velberter SG Germany Germany
Jennet ?ztop Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Morgane RICHEUX Association Clamartoise de Taekwondo France France
Seniors female -67 kg (2)
Class I (2)
Alina Warzecha WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Laura Schenn TV Becketal Germany Germany
Seniors male -54 kg (5)
Class I (4)
Bekir Yildiz Velberter SG Germany Germany
Bekir Yildiz Velberter SG Germany Germany
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Marc Lenkewitz Velberter SG Germany Germany
Class II (1)
Diyar Hassan Olympic Taekwondo Siegburg Germany Germany
Seniors male -58 kg (5)
Class I (4)
Alaa Alkhfagi SPORTING Taekwondo Germany Germany
Fabian de Boer Schuttersveld Netherlands Netherlands
Norman Jagow TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Robert Janz Verein für Kampfsport + Selbstverteidigung Lintorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Christian Heming Team Muensterland Germany Germany
Seniors male -63 kg (2)
Class I (1)
Marvin Elsheimer OTV Taekwondo Team Solingen Germany Germany
Class II (1)
OKAN TUERK TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -68 kg (5)
Class I (5)
Alpay Gündasli TSC Gladbeck Germany Germany
Ebrima Leigh TANGUN - Hamburg e. V. Germany Germany
Emin Ergin TKD GLADBECK Germany Germany
Julien RIBEYROL Association Clamartoise de Taekwondo France France
Mehdi Rezai Narabi Aachen Germany Germany
Seniors male -74 kg (9)
Class I (6)
Alexander Assaad TSC Gladbeck Germany Germany
Gawain Gruss- Neidhardt Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Justin Grützmacher SPORTING Taekwondo Germany Germany
Marlick Leigh Kobra Bielefeld Germany Germany
Ruben Montexier Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
YASIN UZER TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Enzo IENNA TAEKWONDO IMPACT France France
Jonas Wissing Team Muensterland Germany Germany
Leon Westhause Kobra Bielefeld Germany Germany
Seniors male -80 kg (2)
Class I (2)
Nils Schlott Olympic Taekwondo Luenen e. V. Germany Germany
Philipp Trzeciak Taekwondo-Bergedorf Germany Germany
Seniors male -87 kg (7)
Class I (7)
Andre Sch?rmann Team Muensterland Germany Germany
Kevin EMENO Association Clamartoise de Taekwondo France France
Michael Pfingst TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Mitja Berg Taekwondo-Bergedorf Germany Germany
Pieter de Vries Schuttersveld Netherlands Netherlands
Vadim Renje Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Vianney MOBELUS Association Clamartoise de Taekwondo France France
Seniors male +87 kg (4)
Class I (2)
Giorgos Gerakios WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Marc Lenkewitz Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Alper Ahmet Cadirgi Narabi Aachen Germany Germany
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany