Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Lippe Pokal

  • Tournament dates
  • 14 February 2016
  • Deadline
  • 8 February 2016
  • Competitors
  • 256 / 300
  • Location
  • Hamm
  • Germany Germany

Downloads

Lippe-Pokal16Lippe-Pokal16

Results

Lippe Pokal 2016 Ergebnisse - EinzelplatzwertungLippe Pokal 2016 Ergebnisse - Einzelplatzwertung
Lippe Pokal 2016 Ergebnisse - Pool ListenLippe Pokal 2016 Ergebnisse - Pool Listen
Lippe Pokal 2016 Ergebnisse - TeamwertungLippe Pokal 2016 Ergebnisse - Teamwertung

Competitors (256)

Juniors D female -22 kg (3)
Class II (3)
Nelly Barbiere WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ommaima Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Selin Do?an WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -24 kg (4)
Class II (4)
Amila Dindic TKD GLADBECK Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Kayla-Chantal Van Hattem Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Juniors D female -29 kg (4)
Class II (4)
Ezgi Aydin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Fabienne Schl?sser TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Mina Aydin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Nilcan Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -32 kg (1)
Class II (1)
Aliya Tilger TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Ailina Salkic Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -41 kg (1)
Class II (1)
ZARA MURSELIN KAYMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors D male -22 kg (4)
Class II (4)
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class II (3)
Aaron Eucker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Arijan Arnautovic TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Beren Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Alexander Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Bilal Manav Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D male -29 kg (4)
Class II (4)
Arda Congara T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Aslan Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Ferris Durgun Kobra Bielefeld Germany Germany
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -32 kg (3)
Class II (3)
Maik Schulz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Muhammed Emin Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Paolo Marella WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class II (1)
Drago Grego Babic T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C female -27 kg (6)
Class II (6)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Edanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Leni Schwab SPORTING Taekwondo Germany Germany
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Serin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Svea Neuhaus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -29 kg (3)
Class II (3)
Aleyna Gümüs WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Mayleen Haubrock Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (2)
Class II (2)
Alina Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Ricarda Klaas Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (3)
Class II (3)
Liv Irlaender TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
MALIKA CHOUKRI TKD GLADBECK Germany Germany
Talia Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (3)
Class I (1)
Katharina Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (2)
Büsra Selimanjie Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lara-Fiona Friedrich Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Aleyna Cikrak TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -27 kg (10)
Class I (1)
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
Class II (9)
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Enrico Wamboldt Königsborner SV Germany Germany
Fl?vio Spano Velberter SG Germany Germany
Jonas Samsel LSG Taekwondo Team Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Luka Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Taha Taskan TKD GLADBECK Germany Germany
Yaser Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (10)
Class I (1)
Laurenz Braun TV Becketal Germany Germany
Class II (9)
Abdulmelik G?rg?l? WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Aiman Calliou Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atakan Varol TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Emre Cavusman TuB Bocholt Germany Germany
Louis Crepon SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
TOLGA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -32 kg (9)
Class II (9)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Gabriel Barcellona WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Jerome Pa? SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Luis-Randy Willendig Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Marko Rakovic TKD GLADBECK Germany Germany
Nick Zimmermann TV Becketal Germany Germany
RAYANE MAHNIN TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (2)
Ergün Isaoglu Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Noam Hartmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (5)
Finn M?tze SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
KERIM ARDA CIFTCI TKD GLADBECK Germany Germany
Max Fahrenbruch TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Noah Valtner TG Nettetal Germany Germany
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (6)
Class I (1)
Daniil Meyer SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (5)
Anas Baaka Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
MIGUEL MEDINA MONTERO TKD GLADBECK Germany Germany
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Mohamad El-Haj-Khalil TuB Bocholt Germany Germany
TAYANC YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -43 kg (2)
Class II (2)
Enes Dogan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Hakan Carpan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -47 kg (3)
Class II (3)
Kerem Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Salim Ahmed Chebicheb Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Ubeyd Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors B female -33 kg (2)
Class I (1)
Rita Walter Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (5)
Class I (2)
Almina-Sara Celik Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Felicitas Spieker Team Muensterland Germany Germany
Lilian Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (4)
Class II (4)
Antonia Beck TG Nettetal Germany Germany
Jule Irlaender TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Selena Meister SPORTING Taekwondo Germany Germany
Selin Yildirim Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -44 kg (6)
Class I (1)
Hacer Erva Kocoglu Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Class II (5)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Desiree Ziwiza TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
FADIME NUR KECE TKD GLADBECK Germany Germany
Julia Lipic TG Nettetal Germany Germany
Vanessa Klaas Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (5)
Class I (2)
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Izel Balci TuB Bocholt Germany Germany
Class II (3)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lucy Mainka Königsborner SV Germany Germany
Maria Rosaria Filipelli TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Juniors B female -51 kg (6)
Class I (3)
Aleya Selimanjie Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cieslak Julia Sportschule Schültke Germany Germany
Emilie Sch?fer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (3)
Emel Karagoez TG Nettetal Germany Germany
SERENAY YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Sinem Algün TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -55 kg (2)
Class I (1)
Jada Lackner Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (1)
Ayca Tokat TV Becketal Germany Germany
Juniors B female +59 kg (7)
Class I (3)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Leonie Marzoll Team Muensterland Germany Germany
Merve Koc Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (4)
Antonia Doehl TV Becketal Germany Germany
Berra Öztürk Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Selin Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -33 kg (4)
Class I (2)
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
YAHYA CHOUKRI TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B male -37 kg (7)
Class I (2)
Jeremy Dignat Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (5)
Christian Haurenherm Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Etem Belhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Joshua Schroeder TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Yagiz Dersim Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -41 kg (5)
Class I (5)
FERID YILMAZ TKD GLADBECK Germany Germany
Leonhard Prusko SPORTING Taekwondo Germany Germany
Semih Ayhan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B male -45 kg (6)
Class I (3)
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Marvin Klinkau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mohamed Khlifi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (3)
Bilal Al-jundi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Giuliano Nicotra WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juwan Majid TuB Bocholt Germany Germany
Juniors B male -49 kg (10)
Class I (4)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Darwin-Tyler Koepp TV Becketal Germany Germany
Edis Causevic Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Rames Hosseini Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (6)
Ceyhun Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Daniel Schmidt Königsborner SV Germany Germany
Fabian Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Joshua Pilz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Oguzhan Varol TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Paul Grothaus TV Becketal Germany Germany
Juniors B male -53 kg (2)
Class II (2)
AHMET KECE TKD GLADBECK Germany Germany
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B male -57 kg (3)
Class I (1)
Melih Yalcin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Ey?p Sahin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Raoul Heurs TG Nettetal Germany Germany
Juniors B male -61 kg (4)
Class I (3)
Georgios Georgios Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Lasse Stammler Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Paul Krampe Team Muensterland Germany Germany
Juniors B male -65 kg (1)
Class I (1)
Elric Große SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Daniel Kiefel TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -42 kg (1)
Class II (1)
Emily Michelswirth Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (1)
Class II (1)
Vanessa Richter Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (5)
Class I (3)
Dzana Arnautovic TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Sonja Germann SPORTING Taekwondo Germany Germany
sharon Zuccaro Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (2)
Amira Seibt Sport-Treff-Helene Germany Germany
Lea Cardinal WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -55 kg (3)
Class I (3)
Alina Steincke Sport-Treff-Helene Germany Germany
Jacqueline Engel Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Mailine Hausmann TG Nettetal Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class I (1)
HALIDA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class II (1)
Shirin Sharifi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (2)
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Rene Noelle TG Nettetal Germany Germany
Juniors A male -48 kg (3)
Class I (2)
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Luka Ueffing TuB Bocholt Germany Germany
Class II (1)
Erwin Eckermann Königsborner SV Germany Germany
Juniors A male -51 kg (5)
Class I (3)
Luka Kosak TG Nettetal Germany Germany
Raphael Jaschin SPORTING Taekwondo Germany Germany
Sergio Hornik TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Cezmi Cankaya Baek-Ho-Borken Germany Germany
Michael Siemens Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors A male -55 kg (4)
Class I (2)
Pierro Grützmacher SPORTING Taekwondo Germany Germany
Zakaria Khlifi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (2)
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Sven Sch?pert?ns Team Muensterland Germany Germany
Juniors A male -59 kg (2)
Class II (2)
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Özcan Kal Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -63 kg (4)
Class I (4)
Ben Lony TV Becketal Germany Germany
Edwin Sch?fer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Eray Celik Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Nabiel Hakim Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors A male -68 kg (2)
Class II (2)
Leon Schäfer Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Rocco Attana Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors A male -73 kg (6)
Class I (5)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Denis Kinoli Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Emre Carpan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Julien Pascal Weber SPORTING Taekwondo Germany Germany
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Class II (1)
Can Cankaya Baek-Ho-Borken Germany Germany
Juniors A male -78 kg (2)
Class II (2)
Cihan Colakoglu Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tobias Fischer Team Muensterland Germany Germany
Seniors female -57 kg (3)
Class I (1)
Fatma Aydemir TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Yvonne Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors female -62 kg (1)
Class II (1)
Selina Antolin Sport-Treff-Helene Germany Germany
Seniors female -67 kg (2)
Class I (2)
Alina Warzecha WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Laura Schenn TV Becketal Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Christine Ludwig Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Nathalie Urban Judo Klub Hagen e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (2)
Class I (2)
Khaled Sharif Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Marc Lenkewitz Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -58 kg (2)
Class I (2)
Amin Makre T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Michael Schenke TG Nettetal Germany Germany
Seniors male -63 kg (4)
Class I (4)
Edries Ali Hosseini Kangaroosports e. V. Germany Germany
Florian Ruiz Bach T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Gökail Özcan Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Hasan Aydemir TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -74 kg (8)
Class I (4)
Enishan Özad Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Justin Grützmacher SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ruben Montexier Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
SAMED BEKTAS TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (4)
Benedikt Gunstmann SV Bayer Wuppertal e. V. Germany Germany
Jonas Wissing Team Muensterland Germany Germany
Joshua M?llers Baek-Ho-Borken Germany Germany
Nick Teichrib Königsborner SV Germany Germany
Seniors male -80 kg (4)
Class I (2)
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Marcel Roschanski TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (2)
Christopher Kurzmann Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Jens Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Seniors male -87 kg (2)
Class I (2)
Anas Iddalouss Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Michael Pfingst TuS Belecke TG Moehne Germany Germany
Seniors male +87 kg (6)
Class I (2)
Ahmet Yazici Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Damon Hassanpour Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (4)
Amin Benattabou Königsborner SV Germany Germany
Florian Phillip Königsborner SV Germany Germany
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany
Ömer Yazici Sport Club Özad Duisburg Germany Germany