Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

ARNSBERG CUP 2017 (NWTU)

  • Tournament dates
  • 16 September 2017
  • Deadline
  • 11 September 2017
  • Competitors
  • 162 / 350
  • Location
  • Lüdenscheid
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Arnsberg Cup 2017Ausschreibung Arnsberg Cup 2017

Competitors (162)

Juniors D female -22 kg (1)
Class II (1)
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D female -24 kg (2)
Class II (2)
ASYA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class II (3)
Adam Chouitar Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Hazar Keskin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors D male -24 kg (2)
Class II (2)
Ekrem Ismailov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Rayyan Zeynel Dumlu Vahdet SKV Hannover 1984 e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (1)
Class II (1)
Ben Meyer Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors D male -29 kg (2)
Class II (2)
Erik Fink SPORTING Taekwondo Germany Germany
Vadim Goyan T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
YUSSUF Al-Abbozi TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -27 kg (3)
Class II (3)
AMILA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Ameera Rachidi Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Kira Siebel Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors C female -29 kg (3)
Class I (1)
Medine Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
Merve Goeksu TV Becketal Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class I (1)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sara Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Victoria Goyan T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (2)
Class II (2)
Aliha Bajrami Kangaroosports e. V. Germany Germany
clara sieben TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (4)
Class I (1)
NELE VOIGT TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (3)
Katrin Sobisz Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Laura Mosdzien TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors C female -43 kg (3)
Class I (1)
BEYZA SOENMEZ TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Class II (2)
Fatjona Hajdini T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Lisann Koehler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C female -47 kg (2)
Class II (2)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (4)
Class II (4)
Fabian Fischer VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Leonard Van den Bergh TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Leonardo Augustin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -29 kg (2)
Class I (2)
Ahmad Masri Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
LUIS STIEBER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C male -32 kg (7)
Class I (2)
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Muhammed Mirac Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Jan Paragmanik Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Badreddine Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
FEYYAZ GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Fabian Heinz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (3)
Ilja REMPEL TKD GLADBECK Germany Germany
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Theodor Frank SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (4)
ATAKAN ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Gleb Keil SPORTING Taekwondo Germany Germany
Ole Hoffmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Yussif Elhaj T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (6)
Class I (2)
Jasper Frings TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Kiram Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (4)
Daniel Curicov Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Finn Prawitt TV Becketal Germany Germany
Ilias El Gazi Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Marlon Koehler TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors C male -43 kg (2)
Class II (2)
Ilyas Dumlupinar TV Becketal Germany Germany
Leonard Eisenschenk TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (1)
Class I (1)
JULIE DA SILVA TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B female -44 kg (4)
Class I (3)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
KATHARINA VAN DEN BERGH TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Learda Kastrati TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors B female -47 kg (5)
Class I (1)
Buesra Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Jana Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Sara Engels SV 03 Geseke Germany Germany
Sara Engels SV 03 Geseke Germany Germany
Selin Karaoglan Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors B female -51 kg (2)
Class I (1)
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -55 kg (2)
Class II (2)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Emma Weissflog Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B female -59 kg (1)
Class I (1)
Aylin Acil Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B female +59 kg (1)
Class II (1)
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -33 kg (4)
Class II (4)
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Omid Mosaferi SV 03 Geseke Germany Germany
Omid Mosaferi SV 03 Geseke Germany Germany
Roberto Dimitrov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -37 kg (6)
Class I (3)
Filippos Bacaloudis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
TOLGA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Hamza Rovio Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Younes Belhadi T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (2)
Class I (2)
MUSTAFA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Vasileios Georgios Gkaitatzis T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (2)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Omed Khairzada Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (3)
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
KAAN GUEMUES TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Maik Rudnev Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Juniors B male -49 kg (4)
Class I (2)
Andreas Knippig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Hasib Mirzaee Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (2)
Christian Haurenherm Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Javid Babamula Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (3)
Class I (2)
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
TALHA TURKUM TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Filip Makowiecki Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -57 kg (1)
Class II (1)
Luan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B male -61 kg (1)
Class I (1)
Taha Uenverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors B male +65 kg (1)
Class II (1)
Abasin Agah Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (1)
Class I (1)
Aliya Kaya TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class I (1)
ELMA DINDIC TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -55 kg (1)
Class I (1)
Dilara Uebele Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (1)
Class I (1)
Aleya Selimanjin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (1)
Class I (1)
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -45 kg (5)
Class I (1)
Mohamed Akki T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (4)
Akram Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Viktor Henkel SV 03 Geseke Germany Germany
Viktor Henkel SV 03 Geseke Germany Germany
Viktor Henkel SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male -48 kg (2)
Class I (1)
Mohammad Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (1)
Golam Reza Naderi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class I (1)
Moritz Pauli SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -55 kg (5)
Class I (3)
Diogo Rosado TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
LEON DROSDZOL TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Mohammad Sattar Kangaroosports e. V. Germany Germany
Samuel Alsop TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -59 kg (1)
Class II (1)
Mohamad Akbari TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors A male -63 kg (4)
Class I (2)
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Oliver Lisow TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Humayun Ibrahimy SV 03 Geseke Germany Germany
Malik Aquilino Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (2)
Class I (1)
Ben Lony TV Becketal Germany Germany
Class II (1)
Johannes Loeseke SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male -73 kg (4)
Class I (1)
Alexander Nau SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (3)
Dritan Etemi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Rocco Attana Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Simon Hoevener SV 03 Geseke Germany Germany
Juniors A male +78 kg (4)
Class I (3)
Kevin Diterle SPORTING Taekwondo Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Timo Schoppmann VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
Muhammed Semih Atas Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors female -53 kg (1)
Class I (1)
Maike Huellmann Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class I (1)
Tina Neuhaus Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Seniors female -62 kg (3)
Class I (1)
HAL?DA D?ND?C TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Laura Schillo Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Tanja Gebauer Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class I (1)
Anna Klenzendorf Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Seniors female -73 kg (1)
Class I (1)
Hanna Huetzen TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class II (1)
Saliou Balde T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -58 kg (2)
Class II (2)
Julian Klein 1.Godesberger Judo Club Germany Germany
Yousef Dahoud 1.Godesberger Judo Club Germany Germany
Seniors male -68 kg (5)
Class I (2)
Ben Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Class II (3)
Anton Lisogor Tkd-Luedenscheid Germany Germany
MORTAZA Hussieni Kangaroosports e. V. Germany Germany
Mahdi Kazemi Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (5)
Class I (2)
Eyad Mansour Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Mihael Kraus T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (3)
Ahmad Ibrahim Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Janik Kropf TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Michael Mai SV 03 Geseke Germany Germany
Seniors male -87 kg (5)
Class I (3)
Fabian Schneider VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Francesco Piccirilli Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Nils Schlott Olympic Taekwondo Lünen e. V. Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Symalla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Henrik Dombrowski 1.Godesberger Judo Club Germany Germany