Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

LOTTO NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN SPARRING 2016

  • Tournament dates
  • 7 May 2016
  • Deadline
  • 29 April 2016
  • Competitors
  • 261 / Unlimited
  • Location
  • ALMERE
  • Netherlands Netherlands

Downloads

LOTTO-NK-SPARREN-SENIOREN-VETERANEN-2016LOTTO-NK-SPARREN-SENIOREN-VETERANEN-2016
LOTTO-NK-SPARRING-CADETTEN-EN-JUNIOREN-2016LOTTO-NK-SPARRING-CADETTEN-EN-JUNIOREN-2016

Results

RESULT LOTTO NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN 2016RESULT LOTTO NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN 2016
TEAM CLASSIFICATIONTEAM CLASSIFICATION

Competitors (261)

Cadets female -33 kg (1)
Class A (1)
Leda Lieuw-A-Fa Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Cadets female -37 kg (1)
Class A (1)
Ceyda Ceyren Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Cadets female -41 kg (4)
Class A (4)
Aya Bouhmida Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Boutaina Itzari Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Jesse De Vries Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Manal Abaghough BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Cadets female -44 kg (8)
Class A (8)
Amy Mink ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Caitlyn Bergman Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Celina Bax Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Jayda Brown BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Madelief Vonck Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Maryam Ijaouane Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Yousra Bakari Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
sarah mouch Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Cadets female -47 kg (3)
Class A (3)
Ihsane Akchich Martial Arts TKD Amsterdam Netherlands Netherlands
Jade Weidum Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Malou Suprijatna Ukon Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Cadets female -51 kg (6)
Class A (6)
Neha Naipal SEONGONG Netherlands Netherlands
Nisma Chik-Chik Yul-Kok Netherlands Netherlands
Sam Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sasja van Wanrooij Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
melati abraham Kwon Netherlands Netherlands
raffaela Westhiner Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Cadets female -55 kg (3)
Class A (3)
Angelica Vermeulen Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Mara van Eijndhoven Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Nisrine Lamnadi Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Cadets female -59 kg (2)
Class A (2)
Isabeau Van Droffelaar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Jihane Abarki Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Cadets female +59 kg (2)
Class A (2)
Dylsina Soliana Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Shakira Bhagwandas Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Cadets male -33 kg (3)
Class A (3)
Abdella Akalai Ata Olympic Netherlands Netherlands
MILAN MOLLE TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Yash Lakhpat TC Soekandar Netherlands Netherlands
Cadets male -37 kg (3)
Class A (3)
Charaf Rech-Chouk Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Gideon van Loon BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
damian dubois Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Cadets male -41 kg (14)
Class A (14)
Badr Bentine Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Bardh Selimi Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Borre Meskers Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Brett Leemans Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Dion Weidum Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Hamza Zarouk SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Kiran Chitaroe TC Soekandar Netherlands Netherlands
Mika Bader Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Milan van der Veen Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Sidney De Vreede Olympic Taekwondo Maastricht Netherlands Netherlands
Tommy Truong Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Yarello Kemmel TC Soekandar Netherlands Netherlands
Zakaria Bibi Ata Olympic Netherlands Netherlands
Zakaria Bakari Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Cadets male -45 kg (4)
Class A (4)
Ayoub Tikhsi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Jase Chitaroe TC Soekandar Netherlands Netherlands
Jeremy Mansveld Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Zakaria Zebairi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Cadets male -49 kg (5)
Class A (5)
Aymen Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Koen van der Marel Taekwondo United Netherlands Netherlands
Mohamed Arrad TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Nadir El Mallouki TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Viren Pherai Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Cadets male -53 kg (4)
Class A (4)
Delano Risakotta Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Finn Vogelenzang ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Liam Aandeweg TC Soekandar Netherlands Netherlands
Vincent Lieuw On Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Cadets male -57 kg (7)
Class A (7)
Akram M'barek TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Edwin van Zon BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Etienne Hahn Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Gianni Ranzetti Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Rocco Otten Taekwondo United Netherlands Netherlands
Talha Shaikh Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
suliaman sesay westerkamp Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Cadets male -61 kg (5)
Class A (5)
DIMITRI BLAUW TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Mohaned Njahi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Ronando Hermsen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Thomas van Erven BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Youssef El Aissati TS Hilversum Netherlands Netherlands
Cadets male -65 kg (2)
Class A (2)
Damien Pietambar Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Sven Smith Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Cadets male +65 kg (1)
Class A (1)
Adel Khaldi Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Juniors male -45 kg (7)
Class A (7)
Amine Rech-Chouk Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Jeronimo Evers Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mert Cobanoglu Sp. Kuipers Netherlands Netherlands
Murat Guler Ata Olympic Netherlands Netherlands
Rick Baks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tim de Fretes BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Zura Isebiya Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Juniors male -48 kg (5)
Class A (5)
Ahmet Lotfi Baris Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Almardo Mensinga Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Luuk Klein Nagelvoort Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Owen van de Wal BDF Taekwondo Netherlands Netherlands
Resham Godei SEONGONG Netherlands Netherlands
Juniors male -51 kg (3)
Class A (3)
Armaan Sahebali SEONGONG Netherlands Netherlands
Raushen Hohmarow Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
fouad kasmi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors male -55 kg (10)
Class A (10)
Adil Belkadi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Alexander Habimana Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Amine Ouachikh Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Arjan Madady Ata Olympic Netherlands Netherlands
Badr Chelah ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Chiel Nijhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Menno Vonk ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Nasser El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Rewien Kasi TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
ilja ottink Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors male -59 kg (9)
Class A (9)
Badr Albouyaoui Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Gabriel Kaya Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Gianni Mungra Ata Olympic Netherlands Netherlands
Jesse Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mohamed Boudaamach Ata Olympic Netherlands Netherlands
Mohamed Amine Negro Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Murad Shavaev Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Walid Mossaouir Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Yuri Geragesion TC Soekandar Netherlands Netherlands
Juniors male -63 kg (5)
Class A (5)
Jos Vermeulen Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Nassim Iragui Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Nino Westhiner Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Sven Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Ted Brilhuis Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Juniors male -68 kg (7)
Class A (7)
Alex Tangjitwisut Tong-il Venray Netherlands Netherlands
Amine Zafraoui TC Soekandar Netherlands Netherlands
Jahmal Kusmus Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Nabil Ancharad TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Ozan Ozturk TC Soekandar Netherlands Netherlands
Salah Kassar Hwa-Rang Dragon Taekwondo Netherlands Netherlands
Stef Otten Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Juniors male -73 kg (5)
Class A (5)
Marchano Bal Bahadoer Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Mitchell Slegers Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Nassim Ancharad TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Nigel Rosalia Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
leon Van der Veen Sidokwan Netherlands Netherlands
Juniors male -78 kg (1)
Class A (1)
Hicham Chiki Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Juniors male +78 kg (4)
Class A (4)
Brian Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Bryan Zonderop Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Mj Manalo Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Olaf van Lamsweerde Hwa-Rang Dragon Taekwondo Netherlands Netherlands
Juniors female -44 kg (3)
Class A (3)
Cindy Lans Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Manal Housni Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Naoual Zarouk SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors female -46 kg (1)
Class A (1)
Yasmine El Moullahid Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Juniors female -49 kg (5)
Class A (5)
Bo Wilke Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Ezgi Eraslan SEONGONG Netherlands Netherlands
Imane Kadi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Noa Verlijsdonk Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Robin Didden Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Juniors female -52 kg (3)
Class A (3)
Anna Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Hajar Amlal TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Youssra El Boujjoufi Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Juniors female -55 kg (4)
Class A (4)
Ikram Mohktari Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
JANISE VAN VELDHUIZEN TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Loubna El Mansori Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
zampanja Westhiner Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Juniors female -59 kg (4)
Class A (4)
Esengul Ozcicek Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Luca Suprijatna Ukon Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Maja Koloczek SEONGONG Netherlands Netherlands
Samantha Boomsma Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Juniors female -63 kg (6)
Class A (6)
Danielle Mink ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Donna Bosland Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Manon Reijnders Yul-Kok Netherlands Netherlands
Oumaima Chouchouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Yasmina Baddouri Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
lotte kat Sidokwan Netherlands Netherlands
Juniors female -68 kg (3)
Class A (3)
Ginna Kram Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
JANNEKE ROB TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Nisa Tutucu Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors female +68 kg (4)
Class A (4)
Anissa Chikar Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Hannah van den Hurk Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
ILSE BOCK TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Ikram Slilem TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Seniors female -46 kg (2)
Class A (2)
Soedha Manna Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
oemaima tagnaouti Sp. Kuipers Netherlands Netherlands
Seniors female -49 kg (3)
Class A (3)
Dina Pouryounes Langeroudi Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Hajar Babat SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Robin Didden Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Seniors female -53 kg (5)
Class A (5)
Anna Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Fatima fenderhoussi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Hafsa El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Hajar Amlal TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Tanja Morsink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors female -57 kg (7)
Class A (7)
Esengul Ozcicek Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Gülzade Göktas Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
JANISE VAN VELDHUIZEN TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Khadija El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Magda Koloczek SEONGONG Netherlands Netherlands
Neelam Gajadin Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Sherona Bandhoe Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Seniors female -62 kg (5)
Class A (5)
Bodine Schoenmakers Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Chantal Slegers Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Kira Strelow Gyeong-rye Den Haag Netherlands Netherlands
Nora El Hadje Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Shannon Schaap Kazemi Taekwondo Academie Netherlands Netherlands
Seniors female -67 kg (3)
Class A (3)
Birsen Kuzucanli Hwa-Rang Dragon Taekwondo Netherlands Netherlands
Mandy Barbic Yul-Kok Netherlands Netherlands
Romy Janssen TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Seniors female -73 kg (4)
Class A (4)
Kelly Roethof Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mandy Roethof Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Monica Wink Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Rachel Poortman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors female +73 kg (3)
Class A (3)
Aimee Timmerman Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Aylin Akdeniz Taekwondo Apuro Netherlands Netherlands
Manuella Baum Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Seniors male -54 kg (3)
Class A (3)
Adil Belkadi Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Ibrahim Ancharad TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Vincent Godei SEONGONG Netherlands Netherlands
Seniors male -58 kg (4)
Class A (4)
Badr Albouyaoui Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Joshua Janmaat Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Machario Patti SEONGONG Netherlands Netherlands
Soufyan Akabbouz Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Seniors male -63 kg (7)
Class A (7)
Anass Darkaoui SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Fahd Zaouia SEONGONG Netherlands Netherlands
Henk Scholtens Sidokwan Netherlands Netherlands
JELLE PLOMP TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Matthijs Boon TS Hilversum Netherlands Netherlands
Mitchel Peters TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Muslim Barshigov Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Seniors male -68 kg (11)
Class A (11)
Fatih Ural Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Hamza Aarab Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Houcine Zaouia SEONGONG Netherlands Netherlands
Jesse Kok de Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Kristian Zomer Sidokwan Netherlands Netherlands
LUKE ROB TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Lotfi Boudaamach Ata Olympic Netherlands Netherlands
Nabil Ennadiri Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Soufiane Achnine Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Thijs Litjens Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Zakaria Madi Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Seniors male -74 kg (14)
Class A (14)
Aad van der Salm Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Ali Uguz Taekwondo Academy Almere Netherlands Netherlands
Boris van der Meer ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Cyril Pauwels TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Hamza Koubia TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Ibrahim Amhagi Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Ismail Akchich Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Leon Bruggink Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Mitchell Slegers Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Mohammed Kassar Hwa-Rang Dragon Taekwondo Netherlands Netherlands
Mohammed Mellouk Abdel-Kwan Rotterdam Netherlands Netherlands
Pascal Niks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Rik Jonkman Lautenschläger Netherlands Netherlands
Shelton Klas TC Soekandar Netherlands Netherlands
Seniors male -80 kg (7)
Class A (7)
Jari Dekker Sidokwan Netherlands Netherlands
Jeffrey Pol Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Joel Remak Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Norman Hornberger Taekwondo Apuro Netherlands Netherlands
Ronald Folson Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Teun Wiegers Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Toontje Bonarius TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Seniors male -87 kg (5)
Class A (5)
Danny Van de Veen Sidokwan Netherlands Netherlands
Frank lefeber Kwon Netherlands Netherlands
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Rob van der Ploeg ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Roy Samson Tong-il Venray Netherlands Netherlands
Seniors male +87 kg (6)
Class A (6)
Ayyoub Ennadiri Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Henk van ijzendoorn Tong-il Venray Netherlands Netherlands
Michiel Hoogenboom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Oussama Asrih Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Robert Dannenberg Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Volkan Ozkeles Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Veterans female -67 kg (1)
Class A (1)
Evelyn Westerhoudt Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Veterans female +67 kg (1)
Class A (1)
Chantal van Dorst Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Veterans male -80 kg (1)
Class A (1)
Danny Haulussy Henk Meijer Taekwondo Groningen Netherlands Netherlands
Veterans male +80 kg (2)
Class A (2)
Carlo van Leeuwen Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Tom Landeweerd Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands