Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

EUREGIO CUP 2016

  • Tournament dates
  • 5 November 2016
  • Deadline
  • 30 October 2016
  • Competitors
  • 220 / 300
  • Location
  • Nettetal
  • Germany Germany

Downloads

Ausschreibung Euregio Cup 2016 deutschAusschreibung Euregio Cup 2016 deutsch

Results

TEAM CLASSIFICATION EUREGIO CUP 2016TEAM CLASSIFICATION EUREGIO CUP 2016
TOTAL RESULT EUREGIO CUP 2016TOTAL RESULT EUREGIO CUP 2016

Competitors (220)

Juniors D female -22 kg (9)
Class II (9)
Anastazja-Loana Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Celik Dua Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Jana Gerzen TKD Swisttal Germany Germany
Nastaran Torakai LSG Taekwondo Team Germany Germany
Nelly Barbiere WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Posul Suzan Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Sabur Eda Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Suraya Basic Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Tusem Durgut Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D female -24 kg (4)
Class II (4)
Asya Sönmez TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Dilara Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Joanna Sarpotas Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Selin Dogan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -26 kg (1)
Class II (1)
Yasaman Torakai LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors D female -29 kg (3)
Class II (3)
Nilcan Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Saphira Schmitz TG Nettetal Germany Germany
Sudenaz T?kmen Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D female -32 kg (2)
Class II (2)
Leni Juterzenka TKD Swisttal Germany Germany
Minel Fitoz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D female -35 kg (1)
Class II (1)
Armelle Brose Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Juniors D male -22 kg (6)
Class II (6)
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ben Louis Meyer Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Jonas Platzeck TKD Swisttal Germany Germany
Lars Kunz AC - Ückerath Germany Germany
Nils Jungmann TKD Swisttal Germany Germany
Tasikas Kostantinos Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class I (1)
Lean Weiss TKD Swisttal Germany Germany
Class II (2)
Muhammed Ammar Ay Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Petros Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -26 kg (3)
Class II (3)
Arijan Arnautovic Team Muensterland Germany Germany
Chaich mous Simo Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -29 kg (6)
Class II (6)
Alexander Klapper TKD Swisttal Germany Germany
Baris Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Daniel Hirsch TKD Swisttal Germany Germany
Jonathan-Constantin Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Phil Geilert TKD Swisttal Germany Germany
Semih Lach Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class II (1)
Patrick Märtins Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors D male -35 kg (3)
Class II (3)
Fabian Felser TKD Swisttal Germany Germany
Leon Michalak Judo Budo Club Marl e.V. Germany Germany
Paolo Marella WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -38 kg (1)
Class II (1)
Louis Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -27 kg (4)
Class II (4)
Athina Sidiropoüloü Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Azra Süslü Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Machnaz Rayabi TKD Swisttal Germany Germany
Taskin Elif Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors C female -29 kg (8)
Class II (8)
Albana Matay TKD Swisttal Germany Germany
Aleyna Gümüs WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Ikra Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Jana Schülter TKD Swisttal Germany Germany
Kiriaki Ignatiadu Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Leonie Gehrmann Velberter SG Germany Germany
Melina Heckmann LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seraphine Levin TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C female -32 kg (6)
Class II (6)
Gesa Borgmann Team Muensterland Germany Germany
Jana Bockh?fer VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Mayla Aubke VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Nele Voigt TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Sara El Molla Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Suheda Yavus A.C.I.D. TKD Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (1)
Viktoria Melnik TKD Swisttal Germany Germany
Class II (4)
Dilara Yavas Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Inga Schleussinger VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Jana Naujoks Judo Budo Club Marl e.V. Germany Germany
Selina Duennebier TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors C female -39 kg (5)
Class I (2)
Aylin Cecile Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Gwenaelle Deguillaume HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Class II (3)
Alicia Langenkamp WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Lisa Suttarp Team Muensterland Germany Germany
Liv Irlaender Team Muensterland Germany Germany
Juniors C female -43 kg (6)
Class I (3)
Ceyda Arslan LSG Taekwondo Team Germany Germany
Marie Niggenaber TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mirac Dalgic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (3)
Alina Steiner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Amelie Hast Team Muensterland Germany Germany
Luisa Savonova TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors C female -47 kg (1)
Class II (1)
Julika Zimmerling TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C female -52 kg (1)
Class I (1)
Sofia Kotbi HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Juniors C female +57 kg (2)
Class II (2)
G?lnisa Ermis TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Gülay Catak TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (5)
Class II (5)
Artjom Lepp TKD Swisttal Germany Germany
Ben Bartikowski Judo Budo Club Marl e.V. Germany Germany
Flávio Spano Velberter SG Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Jonas Samsel LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -29 kg (2)
Class II (2)
Apostolos Vasilakis Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Simon Spohr LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -32 kg (6)
Class II (6)
Adam El Mahmoud Judo Budo Club Marl e.V. Germany Germany
Atakan Varol TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Feyyaz Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Luka Lukic Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Marco Michalik Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Nayan Can Colak LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors C male -35 kg (7)
Class I (2)
Eric Stach TKD Swisttal Germany Germany
Joshua-Elias Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Class II (5)
Adem Karagoez TG Nettetal Germany Germany
Jasper Frings TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Max Fahrenbruch TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Nils Kunz AC - Ückerath Germany Germany
Tasikas Georgios Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors C male -39 kg (2)
Class I (1)
Damian Kaan Siler Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (1)
Noah Valtner TG Nettetal Germany Germany
Juniors C male -43 kg (6)
Class I (3)
Benjamin Lang Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Furkan Cavga TKD Swisttal Germany Germany
Jason Krakrügge Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (3)
Ardijan Shabanaj Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Jonte Walter TG Nettetal Germany Germany
Kaan Gümüs TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Juniors C male -47 kg (2)
Class II (2)
Arne Brueggemann VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Batu Telli A.C.I.D. TKD Germany Germany
Juniors C male -57 kg (1)
Class II (1)
Kerem Atas Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B female -37 kg (2)
Class I (2)
AURELIE ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Jil Grebe AC - Ückerath Germany Germany
Juniors B female -41 kg (2)
Class I (2)
CASSANDRA ROLAFF Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Stoiber Sophie TKD Swisttal Germany Germany
Juniors B female -44 kg (5)
Class I (3)
Aylin Sahin Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Jule Irlaender Team Muensterland Germany Germany
Latifa Chaslamidis Tkd poom Belgium Belgium
Class II (2)
Antonia Beck TG Nettetal Germany Germany
Felicitas Spieker Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -51 kg (1)
Class II (1)
Maria Rosaria Filipelli Team Muensterland Germany Germany
Juniors B female -55 kg (5)
Class I (3)
Aylin Acil Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Emel Karagoez TG Nettetal Germany Germany
Yasmin Zarouali Velberter SG Germany Germany
Class II (2)
Anna Lepp TKD Swisttal Germany Germany
Sahra Kahlaf Velberter SG Germany Germany
Juniors B female -59 kg (2)
Class I (1)
Franziska Drucklieb AC - Ückerath Germany Germany
Class II (1)
Sude Ceylan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B female +59 kg (4)
Class I (4)
Ceren Amstadt Velberter SG Germany Germany
Leonie Marzoll Team Muensterland Germany Germany
Manuella Monno AC - Ückerath Germany Germany
Sidney Wendland Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors B male -37 kg (1)
Class I (1)
Sebastian Oberski TKD Swisttal Germany Germany
Juniors B male -41 kg (6)
Class I (4)
Adam Yildiz TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Julian Herse Velberter SG Germany Germany
Melik Cavga TKD Swisttal Germany Germany
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Joshua Schroeder Team Muensterland Germany Germany
Yagiz Dersim Ulusoy WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (5)
Andreas Knippig TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Daniel Heer TKD Swisttal Germany Germany
Jan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Romain Floret korea club houdeng Belgium Belgium
Tufan ?lgen Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors B male -49 kg (1)
Class I (1)
Isnaur El`darhanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Juniors B male -53 kg (6)
Class I (3)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
Can Uzun?z Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
SOUFIANE EL MOUKHTARI Tollyo academy Charleroi Belgium Belgium
Class II (3)
Diogo Rosado TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Eryk Kazmierczak Team Muensterland Germany Germany
Jannis Jackelen TKD Swisttal Germany Germany
Juniors B male -57 kg (1)
Class II (1)
Can Cinar WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors B male -61 kg (2)
Class I (1)
Raoul Heurs TG Nettetal Germany Germany
Class II (1)
Johannes Homann Team Muensterland Germany Germany
Juniors A female -42 kg (1)
Class I (1)
Beyza Naroglu Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class I (1)
Ilayda Aydogan Tkd poom Belgium Belgium
Juniors A female -52 kg (2)
Class I (2)
Ohiana Bruno korea club houdeng Belgium Belgium
Vanessa Engels WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -55 kg (5)
Class I (3)
Leonie Schneider Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Lorina Faust TKD Swisttal Germany Germany
Mailine Hausmann TG Nettetal Germany Germany
Class II (2)
Amira Seibt Sport-Treff-Helene Germany Germany
Lea Cardinal WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A female -59 kg (3)
Class I (1)
Alina Steincke Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (2)
Franziska Van Nathusius Velberter SG Germany Germany
Maureen Kudalski Team Muensterland Germany Germany
Juniors A female -68 kg (2)
Class II (2)
Eda Emirzeoglu TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Madisson Masse Palgwe Mons Belgium Belgium
Juniors A female +68 kg (5)
Class I (5)
Alice Quenon Palgwe Mons Belgium Belgium
Anissa Ait Si Abdessadeq Palgwe Mons Belgium Belgium
Hanna Hützen TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Lucia Buhr TKD Swisttal Germany Germany
Sarah Neumann AC - Ückerath Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class II (1)
Finn Büscher Velberter SG Germany Germany
Juniors A male -55 kg (2)
Class II (2)
Cezmi Cankaya Baek-Ho-Borken Germany Germany
Michael Siemens Sport-Treff-Helene Germany Germany
Juniors A male -59 kg (3)
Class I (3)
Erdem Eryilmaz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Nassim Bicha HANGUK TAEKWONDO BELGIUM Belgium Belgium
Yannik Grebe AC - Ückerath Germany Germany
Juniors A male -63 kg (3)
Class I (3)
Hendrik Warnecke VfL Lintorf Abt. Taekwondo Germany Germany
Jannik Arping AC - Ückerath Germany Germany
Victor Gillain korea club houdeng Belgium Belgium
Juniors A male -68 kg (6)
Class II (6)
Anton Lisogor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Cedric Suraha AC - Ückerath Germany Germany
Felix Goritzka AC - Ückerath Germany Germany
Mohamed Jafar Habibi TKD CENTER ISERLOHN Germany Germany
Reza Mohmmadi TG Nettetal Germany Germany
Rocco Attana Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors A male -73 kg (2)
Class I (2)
Leon Remke Team Muensterland Germany Germany
Purya Torky Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Seniors female -53 kg (2)
Class I (2)
Maike Hüllmann Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Nicole Weber-Escobar Sport-Treff-Helene Germany Germany
Seniors female -57 kg (2)
Class I (2)
Amelie Richard korea club houdeng Belgium Belgium
Carolin Jaeschke KDK-Attendorn Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (2)
Celina Proffen TKD Swisttal Germany Germany
Salome Jöris AC - Ückerath Germany Germany
Class II (2)
Yasmin Arping AC - Ückerath Germany Germany
Yvonne Pauly LSG Taekwondo Team Germany Germany
Seniors female +73 kg (3)
Class I (3)
Elena Murtazina TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Janina Jännert Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Sarah Di Sinno AC - Ückerath Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class I (1)
Auaies Faruh Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Seniors male -58 kg (2)
Class I (2)
Abdelatif Elmach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Kevin Mende TG Nettetal Germany Germany
Seniors male -63 kg (1)
Class I (1)
Eyuep Bolatli KDK-Attendorn Germany Germany
Seniors male -68 kg (4)
Class I (2)
Ben Winkel TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Mohammad Motamedi Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Class II (2)
David Farke Team Muensterland Germany Germany
Marc Lampe Baek-Ho-Borken Germany Germany
Seniors male -74 kg (4)
Class I (4)
Alexander Lehn Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Gawain Gruss-Neidhardt Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Ruben Montexier TKD Swisttal Germany Germany
Vladislav Renje Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (1)
Class I (1)
Ricki Noehles TG Nettetal Germany Germany
Seniors male -87 kg (4)
Class I (2)
Christophe Koubi Palgwe Mons Belgium Belgium
Vadim Renje Olympic Kampfsportschule Dortmund e. V. Germany Germany
Class II (2)
Niklas Pierick Team Muensterland Germany Germany
Tobias Fischer Team Muensterland Germany Germany
Seniors male +87 kg (1)
Class I (1)
Mario Faroß Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany