Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

2017 ULTIMATE TKD CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 26 March 2017
  • Deadline
  • 17 March 2017
  • Competitors
  • 120 / 240
  • Location
  • Barnsley Metrodome
  • S71 1AN
  • Queens Road, Barnsley, South Yorkshire
  • United Kingdom United Kingdom

PLEASE NOTE - REGISTRATION FOR THIS EVENT WILL OPEN MID JANUARY

9th Feb 2017
IMPORTANT NOTICE TO ALL TEAMS - ALL PEEWEE GROUPS (8yrs AND UNDER) WILL NOT USE PSS. ALL SCORING FOR THIS AGE GROUP WILL BE MANUAL SO PLEASE ENSURE YOU BRING YOU OWN HOGU.

Downloads

ULtimateChampsMarch2017ULtimateChampsMarch2017

Competitors (120)

Pee Wee female -20 kg (2)
Class B (2)
Elizabeth Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Poppy Wickens CHI TAEKWONDO England England
Pee Wee female -24 kg (1)
Class B (1)
Salma Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Pee Wee male -18 kg (1)
Class B (1)
Miles Heslop Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (1)
Class B (1)
Jack Darnell K.B.B.A - TEAM GB England England
Pee Wee male -22 kg (1)
Class B (1)
Kieren Bentley K.B.B.A - TEAM GB England England
Pee Wee male -24 kg (3)
Class B (3)
Alex Wilkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Archie Draycott Kang Han England England
Orlando Francis RTA Tigers England England
Pee Wee male -26 kg (4)
Class A (2)
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Ubaydullah Mohammed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (2)
Oliver Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Samuel Cockayne K.B.B.A - TEAM GB England England
Pee Wee male +26 kg (2)
Class B (2)
Evan Simmons Koryo England England
Kenzie Harris K.B.B.A - TEAM GB England England
Children female -26 kg (1)
Class A (1)
Fatima Zahra Nur St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (3)
Class A (1)
Holly Frost Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (2)
Cary's Prince K.B.B.A - TEAM GB England England
kayla murray Ayrfield Tkd Academy Ireland Ireland
Children female -36 kg (3)
Class A (2)
Hafsa Dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Macey Hennessey Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Honey Bowman Snape Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Children female -40 kg (2)
Class A (2)
Isabella Congreve Team Ultimate Great Britain Great Britain
Umaymah Mohammed St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (6)
Class A (3)
Ashraf Takali St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Kellen Hill-Smith Kang Han England England
Mubarak Abdiwahid St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (3)
Jack Barwick Chung Yong Taekwondo Academy England England
Tyler Marshall Koryo England England
Tyler Heslop Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Children male -29 kg (3)
Class A (2)
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
victor albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (1)
Eden Mulholland K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male -32 kg (4)
Class A (2)
Jeremy Sims Kang Han England England
Sonny Lomozik Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (2)
Louie Docking Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Salah Mohamud St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children male -36 kg (4)
Class A (3)
Jawad Idris RTA Tigers England England
Rhys Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Zakaria Takarli St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (1)
Jake Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children male -40 kg (4)
Class A (1)
Mason Lee Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (3)
Ethan Wilson Chung Yong Taekwondo Academy England England
James Mitrofan St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Noah Assoudi Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children male -48 kg (1)
Class A (1)
Cameron Hawkins Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -29 kg (1)
Class A (1)
Isabelle Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -33 kg (1)
Class B (1)
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (4)
Class A (3)
Jasmine Patel Sunwar Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Jena Al hashimi grant St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Sofia Tzourou Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Theodora Albu St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (3)
Class A (2)
Emily Gough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Morgan Curtis Koryo England England
Class B (1)
Hollie Burdess Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (4)
Class A (1)
najma dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (3)
Emma Feetham K.B.B.A - TEAM GB England England
Mia Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Millie Morgan Kang Han England England
Cadets female -47 kg (1)
Class B (1)
Patricia Marcu Sunwar Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cadets female -51 kg (1)
Class A (1)
Amy Bone Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (1)
Class A (1)
Katie Turland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -59 kg (1)
Class A (1)
Munirah Abdiwahid St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (5)
Class A (3)
Abdullah Khan Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Cameron Kerr Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Cullen Walker St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class B (2)
Benjamin Arlet Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Thomas Metcalfe Koryo England England
Cadets male -37 kg (6)
Class A (4)
Adam Daniel Koryo England England
Charlie Sharp Chung Yong Taekwondo Academy England England
Harry Mallinson Koryo England England
Oliver Dyson K.B.B.A - TEAM GB England England
Class B (2)
Joe Draycott K.B.B.A - TEAM GB England England
Shem Battles Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cadets male -41 kg (4)
Class A (2)
Joe Howarth Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Matthew McCabe Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (2)
Faustas Zygmanta Chung Yong Taekwondo Academy England England
Jay Fleming Koryo England England
Cadets male -45 kg (2)
Class A (2)
Rory Sneddon Momentum Scotland Scotland
Tristan Bowden Bloomfield Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (1)
Class B (1)
Oliver Draycott Kang Han England England
Cadets male -53 kg (2)
Class A (2)
Alfie Walker Kang Han England England
Danial Tong St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors male -45 kg (2)
Class A (2)
George Holmes Kang Han England England
Joshua Long Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (1)
Class A (1)
adam clinch Ayrfield Tkd Academy Ireland Ireland
Juniors male -59 kg (3)
Class A (3)
Abdullahi Dahir St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Akber Naim Hirsch Taekwondo South England England
Theo Harrison Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (2)
Class A (1)
Ciaran McGovern Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Ankit Kirticumar Sunwar Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Juniors male -68 kg (1)
Class B (1)
Zachary Kellaway Chung Yong Taekwondo Academy England England
Juniors female -44 kg (1)
Class A (1)
Alisha Patel Sunwar Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Juniors female -49 kg (1)
Class A (1)
Holly Kelly Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (1)
Class A (1)
Elisha Shaw Momentum Scotland Scotland
Juniors female -55 kg (3)
Class A (2)
Katy Jebson RTA Tigers England England
Sophie Ormrod Koryo England England
Class B (1)
Ellie Neal Koryo England England
Juniors female -63 kg (3)
Class A (2)
Katie Bone Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Taylor Curtis Koryo England England
Class B (1)
Rugile Siaudinyte Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -53 kg (1)
Class B (1)
Bianca Porcu Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -57 kg (1)
Class A (1)
Georgina Ingram Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -62 kg (1)
Class A (1)
Kerry Reilly St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors female -67 kg (1)
Class A (1)
Iqra Mahmood Momentum Scotland Scotland
Seniors male -54 kg (1)
Class A (1)
cian murray Ayrfield Tkd Academy Ireland Ireland
Seniors male -58 kg (2)
Class A (2)
David Little Momentum Scotland Scotland
Stephen Johnson Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male -63 kg (2)
Class A (2)
Jay Patel Chung Yong Taekwondo Academy England England
Marc Rivett Momentum Scotland Scotland
Seniors male -74 kg (5)
Class A (4)
Imad Uddin St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Jack Howarth Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Jamie Macneil RTA Tigers England England
Liam Muir Momentum Scotland Scotland
Class B (1)
Jakub Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors male -80 kg (1)
Class B (1)
Heslop Jonathan Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (2)
Class A (2)
Aaron Leith Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Kye Tompkins Warrior Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male +87 kg (1)
Class B (1)
Tom Arkwright Chung Yong Taekwondo Academy England England
Veterans female -57 kg (1)
Class B (1)
Yoko Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom