Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

1st NTC Open Championships

  • Tournament dates
  • 27 February 2011
  • Deadline
  • 24 February 2011
  • Competitors
  • 282 / 250
  • Location
  • Green Road Bakersfield
  • NG3 7EB
  • Nottingham
  • Great Britain Great Britain

DUE TO REACHING THE MAXIMUM NUMBER OF PARTICIPANTS, WE HAVE NOW CLOSED THE SUBSCRIPTION TO THIS EVENT.

Downloads

InformationInformation

Competitors (282)

Pee Wee female -21 kg (1)
Class A (1)
Jessica Leverton (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee female -25 kg (1)
Class A (1)
SHEA FINKELSTEIN Nomad Taekwondo Great Britain Great Britain
Pee Wee female -29 kg (6)
Class A (6)
Athena Howell (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
CHLOE WOOD pulse tkd Great Britain Great Britain
GEORGIA PRINGLE MANCHESTER ACES England England
Hanna O Doherty Elite Tornados Taekwondo England England
Holly Wray Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jordyn Smith Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Pee Wee female -33 kg (6)
Class A (6)
Alisha Murray Elite Tornados Taekwondo England England
Charlie LEVERTON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Elise Johnson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Hannah Priestley QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kellise WILLIAMS (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Lisa-Marie Clark Elite Tornados Taekwondo England England
Pee Wee female -38 kg (1)
Class A (1)
Pavan LANDA (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee male -22 kg (4)
Class B (4)
Dara Patrick O Sullivan Elite Tornados Taekwondo England England
Kai O Sullivan Elite Tornados Taekwondo England England
Liam Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Terrell Moores-Duffield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee male -26 kg (20)
Class A (4)
Daniel Ocego Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jamie Kidd Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Joe Latto Team Ultimate Great Britain Great Britain
OWEN WARD KANGCHUL BB ACADEMY England England
Class B (16)
Alex TOWLE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
CHARLIE CRAGGS TEAM TKD England England
CJ LAWLOR Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Drew Gregory Team Ultimate Great Britain Great Britain
ETHAN LEIVERS Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Faris Ibrahim SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
Geevan LANDA (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jamie Lound Quest Taekwondo England England
Joseph Physick BTS Great Britain Great Britain
KHALIL AKTAR WOODHALL SPA TKD England England
Kallum Andrews BTS Great Britain Great Britain
Muhammad Din FUTURE England England
Neo MOORES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Oliver Hammond Team Ultimate Great Britain Great Britain
Rafay Malik SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
Sean Armstrong Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -30 kg (15)
Class A (7)
Cameron Murphy Team Ultimate Great Britain Great Britain
Daniel Smallwood Team Ultimate Great Britain Great Britain
Joshua Fisher BTS Great Britain Great Britain
KIERON PARK CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Luke Jones Quest Taekwondo England England
MATTHEW BEND KANGCHUL BB ACADEMY England England
Owen Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (8)
Daniel Brown Quest Taekwondo England England
ESA STEVENSON WOODHALL SPA TKD England England
Jaden Smith Best Leg Academy United Kingdom United Kingdom
Javed Mauduran SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
Morgan Green Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ryan Richardson FUTURE England England
george morcombe FUSION TAEKWONDO England England
joshua middlemass SPITFIRE England England
Pee Wee male -34 kg (7)
Class A (6)
Connor Crowley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Joseph Weller Best Leg Academy United Kingdom United Kingdom
Lewis Miles JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Lincoln Strong JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Luke Clayton Elite Tornados Taekwondo England England
yilmaz bekir FUSION TAEKWONDO England England
Class B (1)
Kenneth Cacacho BTS Great Britain Great Britain
Pee Wee male -39 kg (3)
Class A (1)
KEELAN SURGEY YIN YANG England England
Class B (2)
Alfie Wheeler Elite Tornados Taekwondo England England
Sam Mason QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee male +43 kg (2)
Class A (1)
Oliver Routledge Quest Taekwondo England England
Class B (1)
DALE WARBURTON KANGCHUL BB ACADEMY England England
Cadets female -29 kg (2)
Class A (2)
Jordyn Smith Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
LAUREN MEZUJA Kang Han England England
Cadets female -34 kg (4)
Class A (4)
Ellie Bowden QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
JEZRAEL PCAMPO Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Kyla Cacacho BTS Great Britain Great Britain
Natasha Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -39 kg (6)
Class A (6)
Amelia Pashley Quest Taekwondo England England
Anne-millicent Ramos BTS Great Britain Great Britain
Emma Henderson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Hanah Physick BTS Great Britain Great Britain
LANI TURNER JOSEPHS HAWK ELITE England England
Naomi Strathie Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (4)
Class A (4)
Anmol LANDA (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Hollie Best-Dutton Team Ultimate Great Britain Great Britain
OLIVIA HARRISON pulse tkd Great Britain Great Britain
SIMONE ABLEY CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -49 kg (2)
Class A (2)
Aneila Afsar JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Mollie Schofield BTS Great Britain Great Britain
Cadets female -54 kg (3)
Class A (3)
MONIQUE CUNNINGHAM FUTURE England England
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
VIANCA BANGAYAN Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
Cadets female +54 kg (2)
Class A (2)
Chloe Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
SOPHIE WARD CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -30 kg (9)
Class A (5)
Corey BRADEY (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Dru elle McDONALD BAMFORD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ellis Kirk Quest Taekwondo England England
JACOB BURNITT South Hams United Kingdom United Kingdom
Max Marshall Quest Taekwondo England England
Class B (4)
Dion Richadson FUTURE England England
Macauley Clarkson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Matthew Morton QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sam Finnigan QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -35 kg (12)
Class A (6)
Amphon Bashforth Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
FINLAY BENTON Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Jake Egelnick Best Leg Academy United Kingdom United Kingdom
Luke Clayton Elite Tornados Taekwondo England England
Ryan Butt Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Tim Needham Quest Taekwondo England England
Class B (6)
Connor Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Eden Massey JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Mitchell TOWLE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sam Wilson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
frankie peters SPITFIRE England England
kiran subba SPITFIRE England England
Cadets male -40 kg (18)
Class A (15)
ALFIE DUNSTAN YIN YANG England England
Archie Waldock BTS Great Britain Great Britain
CALLUM HUNTER Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
CAMERON BOOTH Kang Han England England
CONNOR MUSSON YIN YANG England England
Daniel Carpanini Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Eben Thompson Quest Taekwondo England England
HARRY WORGAN Kang Han England England
Jae WYNTER MERRIN (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jamie Smeaton Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
MAX SURGEY Kang Han England England
Max Cater SPITFIRE England England
Stephen Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Tyron MOORES DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
isaiah mckenzie FUSION TAEKWONDO England England
Class B (3)
Heera LANDA (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sean Wilson BTS Great Britain Great Britain
YASHASVA WAGHWALA SUNWAR TAEKWONDO CLUB England England
Cadets male -45 kg (16)
Class A (11)
Adam Harris BTS Great Britain Great Britain
Ben Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Brandon Naylor Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Darhys Nugent Allen Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Dominic Naylor Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
FRAZER PRINGLE MANCHESTER ACES England England
Ismail Hasan Best Leg Academy United Kingdom United Kingdom
Jack Lockwood Quest Taekwondo England England
Jason Walton BTS Great Britain Great Britain
SIDDHANT LIMBU SUNWAR TAEKWONDO CLUB England England
matthew carter FUSION TAEKWONDO England England
Class B (5)
Kallum SHIELDS (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Matt Dulay BTS Great Britain Great Britain
SONNY WARBURTON KANGCHUL BB ACADEMY England England
joesph houghton SPITFIRE England England
josh hitchin SPITFIRE England England
Cadets male -50 kg (3)
Class A (3)
ALEX COATSWORTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Chandell Williams SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
nazim bekir FUSION TAEKWONDO England England
Cadets male -55 kg (1)
Class A (1)
Danny Brewer Kang Han England England
Cadets male +55 kg (3)
Class A (1)
James Warhurst BTS Great Britain Great Britain
Class B (2)
ADEYINKA TITILOYE Nomad Taekwondo Great Britain Great Britain
OTHNEIL DAVIS Nomad Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -45 kg (6)
Class A (6)
Ben Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Brandon Naylor Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Dominic Naylor Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
MANVEER KASLI FUTURE England England
Roshan Wali SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
Tyron MOORES DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (3)
Class A (3)
Alex Needham Quest Taekwondo England England
Karl Crowley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Tom Walters Kang Han England England
Juniors male -51 kg (5)
Class A (5)
AIDEN MORLEY Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
JACK SWIFT YIN YANG England England
Kieran Young Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
THOMAS DELANEY YIN YANG England England
bishnu gurung SPITFIRE England England
Juniors male -55 kg (7)
Class A (6)
CALLUM PARKES Kang Han England England
JACK HERRING MANCHESTER ACES England England
JAMIE ABLEY CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jordan Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Thomas Gater Team Ultimate Great Britain Great Britain
ryan powell SPITFIRE England England
Class B (1)
SHAMSUDIN ORSHDIN KANGCHUL BB ACADEMY England England
Juniors male -59 kg (4)
Class A (4)
Ahmad Nizari SPITFIRE England England
Jordan BIGNALL (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Niall Gibson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Rouzbeh Vafaei Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (5)
Class A (4)
ADAM LAWSON YIN YANG England England
Jacob Barnett Quest Taekwondo England England
Sabir Miah Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Steven Johnson BTS Great Britain Great Britain
Class B (1)
TOM ANDERSON MANCHESTER ACES England England
Juniors male -68 kg (9)
Class A (6)
AMARIT KALSI FUTURE England England
ELLIOT COATSWORTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Fayaq Sidiqi SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
JOHN STEELE Team Ultimate Great Britain Great Britain
RICHARD IRMIGER Nomad Taekwondo Great Britain Great Britain
RYAN UREN CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (3)
Billy Seymour RTA Tigers England England
Kyle Freer JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Partick O Doherty Elite Tornados Taekwondo England England
Juniors male -73 kg (2)
Class A (1)
levi goodridge SPITFIRE England England
Class B (1)
OLAF KONOPKO SUNWAR TAEKWONDO CLUB England England
Juniors male +73 kg (5)
Class A (2)
James Perry Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
TALIB BEGG Nomad Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (3)
Aaron Jones Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Ben Haines BTS Great Britain Great Britain
Bryan Johnson RTA Tigers England England
Juniors female -44 kg (3)
Class A (3)
Ericka Dulay BTS Great Britain Great Britain
TANIKA HARRISON HAWK ELITE England England
katie bradley South Hams TKD Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (2)
Class A (2)
Georgia Barnes BTS Great Britain Great Britain
Shannon Kincade Heart Of England United Kingdom United Kingdom
Juniors female -52 kg (1)
Class A (1)
Hannah Hammonds JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (3)
Class A (3)
SOPHIE VICKERSON TEAM TKD England England
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
ZHANE HARRISON HAWK ELITE England England
Juniors female -59 kg (4)
Class A (4)
ASHA TURNER JOSEPHS HAWK ELITE England England
Chloe Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Kiran Gabbi FUTURE England England
SOPHIE WARD CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (1)
Class A (1)
MOLLIE PAILING Heart Of England United Kingdom United Kingdom
Juniors female -68 kg (2)
Class A (2)
Alexandra Thomas BTS Great Britain Great Britain
Charott Norman Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Seniors female -49 kg (4)
Class A (4)
Charlene DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Shannon Kincade Heart Of England United Kingdom United Kingdom
Sheena Au Yeung SPITFIRE England England
Sophie Threlfall Kang Han England England
Seniors female -53 kg (1)
Class A (1)
anupama rai SPITFIRE England England
Seniors female -57 kg (3)
Class A (3)
DANIELLE BAKER` MANCHESTER ACES England England
Joanne Tollervey Kang Han England England
Rebecca Mortiboys Heart Of England United Kingdom United Kingdom
Seniors female -62 kg (4)
Class A (4)
Alexandra Vesdekis Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Kayleigh Wray Team Ultimate Great Britain Great Britain
SHANICE HARRISON HAWK ELITE England England
Yumi Do Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Seniors female -67 kg (2)
Class A (2)
Charlotte Thomas Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
Sarah Linnell-Stocks SPITFIRE England England
Seniors female -73 kg (3)
Class A (3)
Mischale George Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
STELLA WHTEHEAD Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
TERRI LUMB TEAM TKD England England
Seniors male -58 kg (5)
Class A (4)
ASHLEY HUTTON Team Ultimate Great Britain Great Britain
GAVIN DAVISON CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jordan BIGNALL (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
les garelli SPITFIRE England England
Class B (1)
FAKHRUDIN ORSHDIN KANGCHUL BB ACADEMY England England
Seniors male -63 kg (10)
Class A (8)
Aarron Faulkner BTS Great Britain Great Britain
BEN SHAW CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
CHRIS COCKER TEAM TKD England England
Jinhwan Kim Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Omer Abdullah SUPERIOR TAEKWONDO (LTA) England England
SCOTT ABLEY CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Younghun Song Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
sudip rai SPITFIRE England England
Class B (2)
DANIEL CHARNOCK KANGCHUL BB ACADEMY England England
Gavin Lunney Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Seniors male -68 kg (8)
Class A (6)
ANDY MADDRELL Manx Taekwondo Isle of Man Isle of Man
JOHN STEELE Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jin Jae Young Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Koiwon Lee Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Michael Distras Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
Taehun Kim Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Class B (2)
GLEN GUEVARRA SUNWAR TAEKWONDO CLUB England England
Joshua Wellman Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Seniors male -74 kg (5)
Class A (3)
Deon Martin RTA Tigers England England
Jurijs Volkorezs SPITFIRE England England
Michael Royle JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Class B (2)
Gary Wardle Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Oliver Small Bristol Academy Of Sport Taekwondo Academy England England
Seniors male -80 kg (5)
Class A (3)
HIMAL MAGAR SUNWAR TAEKWONDO CLUB England England
VINOD KUMAR YOUTH TAEKWONDO ACADEMY India India
sean barrett SPITFIRE England England
Class B (2)
Daniel BUTSON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Kris Klosowski JM Taekwondo - WTA Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (8)
Class A (5)
James Cole SPITFIRE England England
Kevin Lidgett Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Mark Backhouse Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
Vadims Grusinov SPITFIRE England England
callum maclachlan SPITFIRE England England
Class B (3)
Ben D Montigny Elite Tornados Taekwondo England England
Paul Sharpe QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Tom Reed Norwich WTF England England
Seniors male +87 kg (1)
Class A (1)
marek stryszak SPITFIRE England England
Veterans male -68 kg (4)
Class A (4)
Dave Hodges BTS Great Britain Great Britain
JOHN LOCKWOOD pulse taekwondo United Kingdom United Kingdom
KAM DOGRA Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Robert TOWLE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Veterans male -80 kg (4)
Class A (4)
Andree Holland Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
Craig Rappollo BTS Great Britain Great Britain
Lee England Quest Taekwondo England England
bilal siddique SPITFIRE England England
Veterans male +80 kg (2)
Class A (2)
KARL MURPHY FUTURE England England
Mark Backhouse Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain