Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Landes-Einzel-Meisterschaft 2010

  • Tournament dates
  • 2 October 2010
  • Deadline
  • 25 September 2010
  • Competitors
  • 184 / Unlimited
  • Location
  • Moltkestrasse 51
  • 51643 Gumm
  • Gummersbach
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (184)

Juniors C female -28 kg (2)
Class A (2)
Alice Gehrmann Velberter -SG Germany Germany
Jill Blankenstein TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors C female -30 kg (3)
Class A (3)
Aimee Voerman TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Anna Schrijver TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Ioanna Andreopoulou Velberter -SG Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class A (4)
Charlotte Ruhfuß TUS Ende Germany Germany
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Lea Arrmenise Velberter -SG Germany Germany
Nathalie Gajak TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (4)
Class A (4)
Blanca Enders TV Becketal Germany Germany
Rajae Mali Velberter -SG Germany Germany
Semanur Güzey Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
SÜHEDA NUR GÜLER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -38 kg (2)
Class A (2)
Jessika Ritzka Velberter -SG Germany Germany
Maryam Khouya Velberter -SG Germany Germany
Juniors C female -41 kg (3)
Class A (3)
Charline Kremer TUS Ende Germany Germany
Ilknur Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Sandra Holthaus Velberter -SG Germany Germany
Juniors C male -26 kg (2)
Class A (2)
Niklas Maier TV Becketal Germany Germany
Ranye Drebes TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C male -28 kg (4)
Class A (4)
Christian Dell TKD Swisttal Germany Germany
Christian Cosic Velberter -SG Germany Germany
Janik Arping Velberter -SG Germany Germany
Martin Gerhard TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Juniors C male -30 kg (5)
Class A (5)
Burak Yagiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Daniel Riemer Team Murat Wipperfürth Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Sergio Hornik Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Spyridon Kostaras Velberter -SG Germany Germany
Juniors C male -32 kg (4)
Class A (4)
Constantin Schwez TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
David Koop Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Eric Weber Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Steven Kim TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C male -35 kg (5)
Class A (5)
ANIL TARIM TKD GLADBECK Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Kade-Liam Read Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Marlon Meinert TSC Gladbeck Germany Germany
Theodor Mundt TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors C male -41 kg (4)
Class A (4)
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
KAAN GALIP öZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Robin Denis Kampl Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -45 kg (1)
Class A (1)
Justin Brenner TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Juniors C male -49 kg (2)
Class A (2)
Julian Schakat TUS Ende Germany Germany
TOLGA GöKDEMIR TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -29 kg (1)
Class A (1)
charleen cornelius TSC Gladbeck Germany Germany
Cadets female -33 kg (1)
Class A (1)
TUGCE BESEVLI TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -37 kg (2)
Class A (2)
Fabienne Lück TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Sultan Güzey Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Cadets female -44 kg (1)
Class A (1)
Fenja Tosberg Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets female -47 kg (1)
Class A (1)
Murselin Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Cadets female -51 kg (5)
Class A (5)
Josephine Drees TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Kim Schmöde Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Melina Müllers TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Nele Schakat TUS Ende Germany Germany
Safinaz Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Cadets female -55 kg (5)
Class A (5)
Elisa Nestler TUS Ende Germany Germany
Rita Hermann Musado Luenen e.V. Germany Germany
Sarah Kremer TUS Ende Germany Germany
Sare Danaci TSC Gladbeck Germany Germany
Yasmina El Baroudi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class A (2)
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Sarah di Sinno TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Cadets male -33 kg (2)
Class A (2)
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Tayyip Eroglu TKD Center Laar Germany Germany
Cadets male -37 kg (3)
Class A (3)
Gökail Özcan Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Phillip Brachmann TUS Ende Germany Germany
Ralf Feder Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Cadets male -41 kg (7)
Class A (7)
Alireza Davatgar TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Dennis Kim TKD Swisttal Germany Germany
Henrik Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Justin Grützmacher TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Ricki Nöhles TG Nettetal Germany Germany
Shawn-Mark Parfenov Velberter -SG Germany Germany
Silvio Golino Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets male -45 kg (5)
Class A (5)
Dennis Riemer Team Murat Wipperfürth Germany Germany
Fabian Moldenhauer TUS Ende Germany Germany
Sujenth Suhan TUS Stockum Germany Germany
Tim Müller TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Cadets male -49 kg (3)
Class A (3)
EMRE ÖNDER TKD GLADBECK Germany Germany
Justin Daher TG Nettetal Germany Germany
Simon Hermann TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Cadets male -53 kg (4)
Class A (4)
Can Schneider TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Marvin Müller TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Nikodem Rys TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Cadets male -61 kg (1)
Class A (1)
YUSUF öZKAYA TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets male -65 kg (1)
Class A (1)
EMRE MALA TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets male +65 kg (6)
Class A (6)
BÜNYAMIN GÜL TKD GLADBECK Germany Germany
Dominik Schmidt TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Justin Majert TKD Center Laar Germany Germany
Lukas Winkler AC - Ückerath Germany Germany
Matthias Reidt TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Sven Dübbert TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -42 kg (3)
Class A (3)
Katrin Koppe Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Nina Schätz TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Simge Bagtas TKD Center Laar Germany Germany
Juniors A female -44 kg (1)
Class A (1)
Julia Ronken TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors A female -49 kg (6)
Class A (6)
Esmehan Kömürcü Leopard Lengerich Germany Germany
Jana Benner TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Lara Wickel TUS Ende Germany Germany
Madeleine Lynen TKD Center Laar Germany Germany
Simge Altindag Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female -52 kg (3)
Class A (3)
Jamie Lee Poos TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Katharina Grossmann TSC Gladbeck Germany Germany
Vanessa Uhlig Taekwondo Team Sportfreunde Sennestadt Germany Germany
Juniors A female -55 kg (4)
Class A (4)
Alina Sebald TUS Ende Germany Germany
Annika Koch TUS Ende Germany Germany
Dorothea Hilbig Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Katrin Borgart TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A female -59 kg (3)
Class A (3)
JASMIN GROSSE TKD GLADBECK Germany Germany
Rebecca Kreimer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Ruth Naumann Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (3)
Class A (3)
Fatima Mzeihem TSC Gladbeck Germany Germany
Jana Baumgärtner Tkd-Luedenscheid Germany Germany
YONCA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -68 kg (2)
Class A (2)
Saskia Krone TV Becketal Germany Germany
Victoria Gräfer TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class A (2)
Kevin Mende TG Nettetal Germany Germany
Steffen Hermann TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Juniors A male -48 kg (1)
Class A (1)
Ahmed Kassem Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors A male -51 kg (3)
Class A (3)
Alexanderl Lehn JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Felix Rutzenhöfer Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Hasan Dimetokali TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A male -55 kg (6)
Class A (6)
Deniz Erboz Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Devin Malina TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Dominik Scheibel TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
KORAY CINAR TKD GLADBECK Germany Germany
Lars Ruhfuß TUS Ende Germany Germany
Nicolas Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (5)
Class A (5)
AYDIN IRMAK TKD GLADBECK Germany Germany
FUDAYL UZER TKD GLADBECK Germany Germany
Philipp Heisenberger Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Tajaw Sedaghat Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Thomas Wiederstein TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class A (5)
Johannes Borgardt TSC Gladbeck Germany Germany
Sascha Nöhles TG Nettetal Germany Germany
Sascha Müllers TKD Team Schiefbahn Germany Germany
SÜLEYMAN SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Yannik Schüler TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Juniors A male -68 kg (3)
Class A (3)
Marcel Eilbaum TUS Ende Germany Germany
Tobias Reidt TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Zakaria ElKhalfi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors A male -73 kg (2)
Class A (2)
Cem Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Kai Heyer TG Nettetal Germany Germany
Juniors A male -78 kg (2)
Class A (2)
Christoph Muthmann Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Vadim Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Seniors female -53 kg (2)
Class A (2)
Carolin Stahl TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Katrin Kimmling TSC Gladbeck Germany Germany
Seniors female -57 kg (2)
Class A (2)
Natalie Wenzel AC - Ückerath Germany Germany
Teresa Glöckner TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Seniors female -62 kg (1)
Class A (1)
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Seniors female +73 kg (1)
Class A (1)
Anna di Sinno TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Seniors male -54 kg (4)
Class A (4)
Amine Yazif TSC Gladbeck Germany Germany
Patrick Mitzka TSC Gladbeck Germany Germany
VOLKAN CIBOOGLU TKD GLADBECK Germany Germany
Zuheir Kassem Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Seniors male -58 kg (1)
Class A (1)
VOLKAN CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -63 kg (3)
Class A (3)
Andre Hauke Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Paul Lasarenko Leopard Lengerich Germany Germany
Yigit Sert Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Seniors male -68 kg (4)
Class A (4)
Alexander Kunz TSC Gladbeck Germany Germany
Ayoub Botrahi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Maik Cinnirella Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Pascal Kowalski T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seniors male -74 kg (7)
Class A (7)
Bastian Hammer Taekwondo Morsbach Germany Germany
Ebrima Leigh Kobra Bielefeld e.V. Germany Germany
Emrah Ayar Leopard Lengerich Germany Germany
Ismail Bouadi Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
SEZER GüLER TKD GLADBECK Germany Germany
Soufian Boukraf TKD Center Laar Germany Germany
öZKAN öZTüRK TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors male -80 kg (6)
Class A (6)
Abdallah Ounis Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Dominik Vöck TSC Gladbeck Germany Germany
FAHRADINE HASSANI TKD GLADBECK Germany Germany
KEVIN KELLER TKD GLADBECK Germany Germany
Paul Koban Leopard Lengerich Germany Germany
Sean Poos TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Seniors male -87 kg (3)
Class A (3)
Artur Schmidt TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Daniel Habecker TSC Gladbeck Germany Germany
Markus Hens PSV Wuppertal Germany Germany
Seniors male +87 kg (1)
Class A (1)
Alexander Hombach Taekwondo Morsbach Germany Germany