Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Lippe Pokal 2011

  • Tournament dates
  • 29 January 2011
  • Deadline
  • 22 January 2011
  • Competitors
  • 287 / 300
  • Location
  • Piebrockskamp 1
  • 59073
  • Hamm
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (287)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -24 kg (2)
Class II (2)
Ece Kalay Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Eva Maria Schieberl WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D female -26 kg (1)
Class II (1)
Noreen Biro Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Juniors D female -32 kg (3)
Class II (3)
Emanuela Mimmo Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Jana Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Julina Killert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D female -38 kg (1)
Class II (1)
Selin Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors D male -22 kg (2)
Class II (2)
Csongor Szekely Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
EFEHAN ALTINDAG Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class I (1)
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Finn Piayda Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Niklas Miller Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (1)
Class II (1)
Ben Jacke Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Juniors D male -29 kg (2)
Class II (2)
Malik Hallah TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Melih Yalcin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male -35 kg (1)
Class I (1)
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors D male -38 kg (2)
Class II (2)
Dennis Rizzo WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Volkan Guendogan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors D male +45 kg (2)
Class II (2)
Adriano Di Luca WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Kyriakos Pescelidis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -26 kg (3)
Class II (3)
Deborah Br?ig Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Luca pheline Steding Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Virginia Weise (Schwand) Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors C female -28 kg (6)
Class I (3)
Alice Gehrmann Velberter -SG Germany Germany
Laura Goebel TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Miriam Koppe Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (3)
ACELYA öZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Dilara UEBELE MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Sezen Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (4)
Class I (2)
Elif Ismail BSV Witten Germany Germany
Lea Arrmenise Velberter -SG Germany Germany
Class II (2)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Josephin Bachtenkirch TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (3)
Class II (3)
Eslem Tunc Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Salma Arroub Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Vanessa Richter Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -35 kg (3)
Class II (3)
Eileen Schwarzkopf Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Ragshiha Ragunesan TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors C female -38 kg (4)
Class I (1)
Maryam Khouya Velberter -SG Germany Germany
Class II (3)
Adriana Jakob Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
YELDA GöKDEMIR TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -41 kg (2)
Class II (2)
Lorena Frijio WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
ZELIHA öZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -45 kg (1)
Class II (1)
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class II (1)
Derya Harmann Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors C male -26 kg (8)
Class I (1)
Sean-Robin Voigt Velberter -SG Germany Germany
Class II (7)
Antonio Andreopoulus Velberter -SG Germany Germany
Daniel Flegler Sportschule Schültke Germany Germany
Hüsseyin Kaya TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Jerome Runge WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Marcel Gacka TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Niklas Maier TV Becketal Germany Germany
Noel Dominik TKD Swisttal Germany Germany
Juniors C male -28 kg (6)
Class II (6)
Bilal Rajia TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Christian Cosic Velberter -SG Germany Germany
Janik Arping Velberter -SG Germany Germany
Leon Drosdzol TSC Gladbeck Germany Germany
Lunus Hammerstedt Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Tobias Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -30 kg (8)
Class I (2)
Hamza Bayram 1. Godesberger Judo Club e.V. Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (6)
ENES ATALAY TKD GLADBECK Germany Germany
Houdaifa Rajia TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Jürgen Zyrjanov TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Leanrdos Amaadachou WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Spyro-Raffael Kostaras Velberter -SG Germany Germany
Juniors C male -32 kg (7)
Class I (3)
Darius Richau Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Davud Zecic TSC Gladbeck Germany Germany
Sergio Hornik Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (4)
Dominic Schieberl WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Dylan Bräunig Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Saif Chourak T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tunahan Acar Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -35 kg (6)
Class II (6)
Amine Boutahar Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Burak Bartal WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Emmanuel Amankona Leopard Lengerich Germany Germany
Jan Schnell JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Kürschad Cakmak Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Tayfun Ince Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -38 kg (8)
Class I (2)
Keremsah Yalcin WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (6)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Burak Ulug Leopard Lengerich Germany Germany
Kamil Ujma TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Moses Plociennik TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Paskal Ritzka Velberter -SG Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter -SG Germany Germany
Juniors C male -41 kg (4)
Class II (4)
BARIS DAGDEVIREN TKD GLADBECK Germany Germany
Johann Buch Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Koc Ferdi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Philipp Ploczicki TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors C male -45 kg (4)
Class II (4)
Anton Lispgor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Marius Reckow WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Rageshan Ragunesan TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Visar Maliqi TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Juniors C male -49 kg (1)
Class II (1)
Cemal Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -53 kg (1)
Class II (1)
Justin Ufer TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Cadets female -33 kg (2)
Class II (2)
Mira Becker Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Rajae Mali Velberter -SG Germany Germany
Cadets female -37 kg (3)
Class I (3)
Beyza YILMAZ MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Fabienne Lück TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Laura Leone TKD Swisttal Germany Germany
Cadets female -41 kg (4)
Class I (1)
Charline Kremer TuS Ende Germany Germany
Class II (3)
Jessica Lehn JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
KüBRA AYDIN TKD GLADBECK Germany Germany
Simay Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Cadets female -44 kg (4)
Class I (2)
Havva Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Ufeyra Gürcan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Joyce Lills TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Lisa - Marie Hoffschneider Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets female -47 kg (4)
Class I (2)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
Fabienne Gosebrink VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (2)
Julia Brandt TKD Swisttal Germany Germany
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (5)
Class I (3)
Kim Schmöde Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Laura Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Melina Müllers TSC Gladbeck Germany Germany
Class II (2)
Stella Halbhuber Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Yesim Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets female -55 kg (5)
Class I (3)
Maria Nikolic WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Rita Hermann Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (2)
BüSRA öZBEK TKD GLADBECK Germany Germany
Caroline Lapcevic Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female -59 kg (5)
Class I (3)
Celine Arenz TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Stefanie Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ayce Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Natascha Weustermann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (3)
Class II (3)
Julia Stalev Leopard Lengerich Germany Germany
Nathalie Sengutta Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Süheda Demir Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Cadets male -37 kg (4)
Class I (2)
Kade-Liam Read Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Phillip Brachmann TuS Ende Germany Germany
Class II (2)
Laurenz Neuen Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Cadets male -41 kg (11)
Class I (6)
Alireza Davatgar TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Jan Winkel VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Justin Grützmacher TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
KAAN GALIP öZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Max Mehrfeld TuS Ende Germany Germany
Class II (5)
Benedikt Pilz Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Hanno SANCKEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Patrick Biro Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Tim Lautenschläger Leopard Lengerich Germany Germany
Tobias Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets male -45 kg (8)
Class I (3)
Daniel Kosiba Velberter -SG Germany Germany
Fabian Moldenhauer TuS Ende Germany Germany
Tim Herrmann Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Christian Schierbock Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Stephan Stork SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
TALHA ACAR TKD GLADBECK Germany Germany
Vladislav Slutu Leopard Lengerich Germany Germany
Yassin Lamghizarti TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Cadets male -49 kg (6)
Class I (2)
Florian Kosiba Velberter -SG Germany Germany
Simon Hermann Oh-Do-Kwan Dülken e.V. Germany Germany
Class II (4)
Abdullah Demir Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Ayman Aoulkadi TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
MUHAMMET TAHIR GüNES TKD GLADBECK Germany Germany
Marvin Schürholz Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Cadets male -53 kg (5)
Class I (1)
Marvin Müller TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Class II (4)
Andras Repp Leopard Lengerich Germany Germany
BURAK ATALAY TKD GLADBECK Germany Germany
Pischdaad Modaressi Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Tim Appelbaum Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (4)
Class I (2)
EMRE öNDER TKD GLADBECK Germany Germany
Sven Schinkowksi Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Class II (2)
Alexander John T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Heiko Schiller Velberter -SG Germany Germany
Cadets male +65 kg (1)
Class I (1)
BüNYAMIN GüL TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -49 kg (4)
Class I (4)
Anna-Lena Schröer SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Dana Linde VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Gamze Olgun BSV Witten Germany Germany
Nele Schakat TuS Ende Germany Germany
Juniors A female -52 kg (5)
Class I (3)
Ina Emmert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Nora Bieker KDK-Attendorn Germany Germany
Class II (2)
Larissa Krizan VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Lisa Ruhfuß TuS Ende Germany Germany
Juniors A female -55 kg (5)
Class I (3)
Havva Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Nevin Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sarah Kremer TuS Ende Germany Germany
Class II (2)
Laurina Rothe TuS Ende Germany Germany
Sinem Mec Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (1)
Class II (1)
Esra SEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A female -63 kg (3)
Class I (3)
Alina Wohlmeiner SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Louisa Seering TV Becketal Germany Germany
Saskia Krone TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -68 kg (2)
Class I (1)
Sophie Neuen Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Corinna Malassa TuS Ende Germany Germany
Juniors A female +68 kg (1)
Class II (1)
Yasemin Xxx Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -45 kg (2)
Class I (1)
Henrik Freier Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Class II (1)
Patrick Amann Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (5)
Class I (3)
Dennis Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (2)
Kevin Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Michael Killert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A male -55 kg (5)
Class I (1)
Alexander Lehn JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Class II (4)
CAN UZUNCELEBI TKD GLADBECK Germany Germany
Jacky Tang TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Marc Devin Landmesser Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Phillip Sürth TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -59 kg (5)
Class I (2)
Nils Stölzel VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Reber Süleyman WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (3)
ALI SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Artem Stalev Leopard Lengerich Germany Germany
Enes Koc TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -63 kg (5)
Class II (5)
Abbderahim Salih TSC Gladbeck Germany Germany
Luis Pfaff Taekwondo Sport Letmathe 2000 e.V. Germany Germany
Marcus Nübel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Mehmet Ali Ayar Leopard Lengerich Germany Germany
Simon Gründel TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (8)
Class I (4)
Daniel Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Emre Erdem WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Fabian Schneider TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Nikola Todorovic´ WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (4)
Dawid Przygodzinski WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Eduard Pogoreli Leopard Lengerich Germany Germany
Robin Rajnovic Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Tobias PETRUCK MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (7)
Class I (3)
Konstantinos Drenos Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Mert Ismail BSV Witten Germany Germany
Thomas Hübert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (4)
David Schott Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Jakup Piotr Kupiec Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Robin Zirkel Taekwondo Sport Letmathe 2000 e.V. Germany Germany
Sevki Arslan TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -78 kg (4)
Class I (2)
David Reiswich Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Yannick Günther Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (2)
ABDURRAHMAN ÖZGÜRCÜ TKD GLADBECK Germany Germany
Marcus Trulsen TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (1)
Class II (1)
ZüLKüF KANBUR TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -53 kg (1)
Class I (1)
Katharina Großmann Velberter -SG Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class I (1)
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (3)
Daniela Dominika Gora TKD Swisttal Germany Germany
Lisa Timme TSC Gladbeck Germany Germany
Melek Tigci Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (1)
Jennifer Richau Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class I (1)
Victoria Gräfer TKD Gummersbach e.V. Germany Germany
Seniors female -73 kg (1)
Class II (1)
Nicole Sosna JSV Lippstadt e.V. Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class II (1)
Julien Wessel SV 03 Geseke Germany Germany
Seniors male -63 kg (6)
Class I (5)
Haziz KOKA MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Julian Musshoff Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Patrick Maddison Oh-Do-Kwan Dülken e.V. Germany Germany
Paul Lasarenko Leopard Lengerich Germany Germany
Yunus Sanlimiral Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Class II (1)
Issam Boulafkih Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Seniors male -68 kg (7)
Class I (4)
Elvis Sidjeci TKD Swisttal Germany Germany
Pascal Kowalski T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Pascal Polat TV Becketal Germany Germany
Richard Emmert Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Gregor Ochowiak Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Thomas Patzer Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Thornewill Simon Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Seniors male -74 kg (5)
Class I (4)
Dominik Vöck TSC Gladbeck Germany Germany
Francesco Piccirilli Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Julian Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Marcel Lenckowski TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (1)
Nils SCHLOTT MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Seniors male -80 kg (10)
Class I (6)
ALI TASCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Andreas Zembala Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Daniel Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Jonas Päsler SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Paul Koban Leopard Lengerich Germany Germany
Vadim Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
Class II (4)
Anas Aoulkadi TUS ISERLOHN 1846 Iserlohner Lions Germany Germany
Leonhard Duda Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Stefan Schwarz Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany
Willi Deutsch Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Seniors male -87 kg (6)
Class I (4)
Eltchin Djabbarly T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Markus Gehrke TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Stefan Züll TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Sven Elstner Hammer SportClub 2008 Taekwondo Germany Germany
Class II (2)
Franz Schwerdtmann Leopard Lengerich Germany Germany
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Seniors male +87 kg (5)
Class I (2)
Christoph Schlanzke Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Damon Hassanpour Kangaroosports e. V. Germany Germany
Class II (3)
Boris Schulz TKD Broicher Siedlung Germany Germany
Frano Renic Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Klaus Rudak Taekwondo Team Kocer e.V. Germany Germany