Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

13th Scottish Cup 2011

  • Tournament dates
  • 1 May 2011
  • Deadline
  • 22 April 2011
  • Competitors
  • 230 / 225
  • Location
  • Abbots Road
  • FK3 9JD
  • Grangemouth
  • Great Britain Great Britain

AS WE HAVE NOW EXCEEDED THE MAXIMUM NUMBER OF PERMITTED PARTICIPANTS FOR THIS EVENT, THE SUBSCIPTION IS NOW CLOSED

Downloads

InformationInformation

Competitors (230)

Children female -23 kg (2)
Class Default (2)
Bobbi Faulds Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Erin Shaw Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children female -26 kg (5)
Class Default (5)
CHLOE WOOD pulse tkd Great Britain Great Britain
Caitlin McEneaney Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Holly Wray TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
KAYLA LEE R U K TAEKWONDO Scotland Scotland
Niamh Scott Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children female -30 kg (1)
Class Default (1)
EMILY SUTHERLAND FOCUS TKD Scotland Scotland
Children female -34 kg (2)
Class Default (2)
BECKY NEISH FOCUS TKD Scotland Scotland
Elise Johnson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female +43 kg (1)
Class Default (1)
Andrea Pires St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Children male -20 kg (1)
Class Novice (1)
Terrell Moores-Duffield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children male -23 kg (5)
Class Advanced (1)
Danial Tong St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (4)
Cameron Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
John McIntyre Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Liam Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zak Spencer QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (14)
Class Advanced (6)
ALAN MICHELINI CHUNG YONG Great Britain Great Britain
Endris Tafilaku St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
JAY McKENZIE Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Jamie Kidd Quest Taekwondo England England
Joe Latto Team Ultimate Great Britain Great Britain
Robin Graham Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class Novice (8)
Aaron Matthews Team Ultimate Great Britain Great Britain
Adam Henderson Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Drew Gregory Team Ultimate Great Britain Great Britain
EUAN HARRISON R U K TAEKWONDO Scotland Scotland
JAKE SUTHERLAND FOCUS TKD Scotland Scotland
Jordan Harvey Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Neo MOORES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Oliver Hammond Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -30 kg (7)
Class Advanced (5)
Cameron Murphy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Lewis Chiappa Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Lochlann Baird Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Murray Donaldson Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Owen Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
Daniel Brown Quest Taekwondo England England
TYLER BARWELL Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -34 kg (6)
Class Advanced (4)
Connor Crowley Team Ultimate Great Britain Great Britain
JOEL McBEATH FOCUS TKD Scotland Scotland
KIERON PARK CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Luke Jones Quest Taekwondo England England
Class Novice (2)
Craig Proctor Malone Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
TRISTAN BONNINGTON FOCUS TKD Scotland Scotland
Children male -38 kg (1)
Class Novice (1)
Henry CHEETHAM Kang Han England England
Cadets female -29 kg (1)
Class Default (1)
Jordyn Smith Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets female -33 kg (4)
Class Default (4)
Abigail Stones TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jeamy Navarro-schrank BTS Great Britain Great Britain
Lauren MUZEJA Kang Han England England
Sandra Grzyb Han Taekwondo Scotland Scotland
Cadets female -37 kg (5)
Class Default (5)
Ann-millicent Ramos BTS Great Britain Great Britain
Bobbi Bilton ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Larni TURNER-JOSEPH (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Naomi Strathie Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Natasha Burdock QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (4)
Class Default (4)
Emily Watson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Emma Henderson Team Ultimate Great Britain Great Britain
OLIVIA HARRISON pulse tkd Great Britain Great Britain
Sophie Butler ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Cadets female -45 kg (8)
Class Default (8)
ANELIA ASVAR JAKEUN BAL England England
Asia Bailey Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Dionne Thompson ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Hollie Best-Dutton TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
KELSIE NEISH FOCUS TKD Scotland Scotland
Lily Arenas Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Rebecca McGowan Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Sophie Savage ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Cadets female -49 kg (4)
Class Default (4)
Ciara McLernon Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Jenni Keogh South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Molly Schofield BTS Great Britain Great Britain
Valeria Indyukova Podium Taekwondo Scotland Scotland
Cadets female -53 kg (1)
Class Default (1)
COLLEEN MULLAHEY R U K TAEKWONDO Scotland Scotland
Cadets female +57 kg (2)
Class Default (2)
Paige Bates Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
SOPHIE WARD CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (12)
Class Advanced (9)
Aaron Bretland TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Ben Carson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Corey BRADEY (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
David Ellis Kirk Quest Taekwondo England England
Jack McIntyre Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
MITCHELL SPEIRS Central Taekwondo Scotland Scotland Scotland
Max Marshall Quest Taekwondo England England
Ryan butt Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
STEPHEN JOHNSON CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Gopal Goldthorp Han Taekwondo Scotland Scotland
MARTIN STROUD TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Sam Finnigan QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (13)
Class Advanced (10)
Adam Warner Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
BRADLY SINDEN KINGS TKD England England
Cameron BOOTH Kang Han England England
Connor Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Connor Hankin TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Eben Thompson Quest Taekwondo England England
FINLAY BENTON Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jamie Smeaton Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Javian Abiad ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Tim Needham Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class Novice (3)
Conn Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
DARYL TODD Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Samuel Wilson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (8)
Class Advanced (7)
Callum Wong Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Daniel Carpanini Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Jae WYNTER MERRIN (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sean Wilson BTS Great Britain Great Britain
Stephen Noble TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Stephen McVey Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Tyron MOORES DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
LEWIS CRAIG R U K TAEKWONDO Scotland Scotland
Cadets male -45 kg (8)
Class Advanced (6)
Adam Hounat Sokcho Taekwondo Scotland Scotland
Ben Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Hassan Haider Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
James Wood Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Nathan Kerr Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Yassine Saidoune St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Class Novice (2)
HASSAN SALIM Sokcho Taekwondo Scotland Scotland
Robert Crawford Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Cadets male -49 kg (5)
Class Advanced (5)
Jack Lockwood Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jason Walton BTS Great Britain Great Britain
Ryan Sewell QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
SEAN ALLEN FOCUS TKD Scotland Scotland
Syafiq Tong St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (1)
Class Advanced (1)
ALEX COATSWORTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (2)
Class Advanced (2)
Anes Salmi Sokcho Taekwondo Scotland Scotland
Kristian Kinnon Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets male +57 kg (2)
Class Advanced (1)
LEE BROWN Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Class Novice (1)
DAVID BHARRAT Han Taekwondo Scotland Scotland
Juniors male -45 kg (4)
Class Advanced (4)
Ben Morley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JOSH CRUICKSHANKS FOCUS TKD Scotland Scotland
Matt Dulay BTS Great Britain Great Britain
Tyron MOORES DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (2)
Class Advanced (2)
Alex Needham Team Ultimate Great Britain Great Britain
jason walton BTS Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (3)
Class Advanced (3)
Aiden Morley Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Karl Crowley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Kieran Young Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (6)
Class Advanced (5)
Callum PARKES Kang Han England England
Jordan BIGNALL (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
KANE LANDA Excell Team Great Britain Great Britain
NISHAN LANDA Excell Team Great Britain Great Britain
Thomas Gater TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Dylan Leonard South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Juniors male -59 kg (4)
Class Advanced (4)
Jordan Lill Team Ultimate Great Britain Great Britain
Kristian Kinnon Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Niall Gibson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Thomas Anderson Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Juniors male -63 kg (5)
Class Advanced (5)
Chris Sweeten Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
JAMIE LEE HAYMAN CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jacob Barnett QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Jordan Haynes Excell Team Great Britain Great Britain
Mitchell FRIZELLE Kang Han England England
Juniors male -68 kg (5)
Class Advanced (5)
ELLIOT COATSWORTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
John Steele Team Ultimate Great Britain Great Britain
Mason FRIZELLE Kang Han England England
Shaun Sutherberry Excell Team Great Britain Great Britain
Waseem Tabib St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Juniors male -73 kg (2)
Class Advanced (2)
Martin Craig Sokcho Taekwondo Scotland Scotland
Michael Simeon Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Juniors male -78 kg (2)
Class Advanced (1)
Ben Haines BTS Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
DARYL JOHNSTONE Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Juniors male +78 kg (1)
Class Advanced (1)
Natham Dale Ord ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Juniors female -44 kg (1)
Class Default (1)
Ericka Dulay BTS Great Britain Great Britain
Juniors female -46 kg (2)
Class Default (2)
Georgia Barnes BTS Great Britain Great Britain
MELISSA GORMLEY FOCUS TKD Scotland Scotland
Juniors female -49 kg (1)
Class Default (1)
Anna Leigh Gratsa ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (1)
Class Default (1)
Zhane HARRISON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (3)
Class Default (3)
Chantelle DeSouza South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Sabrina Wong Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Shanelle ROWE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (3)
Class Default (3)
Asher TURNER-JOSEPH (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Emma Corcoran Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Jennifer Marjason BTS Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (1)
Class Default (1)
CHARLOTTE WARREN KINGS TKD England England
Juniors female +68 kg (1)
Class Default (1)
Hannah Mayes Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (1)
Class Default (1)
Judy Marton St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (4)
Class Default (4)
Chan DeSouza South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Laura Sweeney Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
RADULOVA DILYANA Central Taekwondo Scotland Scotland Scotland
Zhane HARRISON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors female -57 kg (3)
Class Default (3)
Deona Chan Han Taekwondo Scotland Scotland
Sara Ten Have Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Shanice HARRISON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors female -63 kg (2)
Class Default (2)
Annabel Gibson St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Carla Summerhill Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Seniors female -67 kg (3)
Class Default (3)
JADE SLAVIN CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kayleigh Wray TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Maria Reynolds Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Seniors female +73 kg (1)
Class Default (1)
HANNAH MOESSINGER Edinburgh University Scotland Scotland
Seniors male -54 kg (1)
Class Novice (1)
Ricky BACON Kang Han England England
Seniors male -58 kg (1)
Class Advanced (1)
Niall Gibson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male -63 kg (7)
Class Advanced (7)
CHRISTOPHER COCKER Quest Taekwondo England England
Mitch Frizelle Kang Han England England
Paul Glen Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
RICHARD RATHOD Quest Taekwondo England England
Robert Taaffe South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Robert Robertson Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Roberto Belfiore St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Seniors male -68 kg (6)
Class Advanced (5)
AMAR DOGRA Edinburgh University Scotland Scotland
Jon Steele Team Ultimate Great Britain Great Britain
Julian Marton St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Scott Sutherill Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
TOM REDDING Excell Team Great Britain Great Britain
Class Novice (1)
Matteusz Lisicki Han Taekwondo Scotland Scotland
Seniors male -74 kg (11)
Class Advanced (11)
Alan Haston Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Beytullah Kem Excell Team Great Britain Great Britain
Chris McIntyre Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Craig Eden Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
JARED SANCHEZ SCHNEIDER Peru National Team Peru Peru
Jack Parkin ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
John Tavakoli Han Taekwondo Scotland Scotland
Mark Armour Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Ross Eden Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Sulaiman Gayle-clarke St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Yannik Knipprath South Dublin Taekwondo Ireland Ireland
Seniors male -80 kg (9)
Class Advanced (7)
Ben Haines BTS Great Britain Great Britain
CRAIG RIDDELL Excell Team Great Britain Great Britain
Derek Reid Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
John Reynolds Sport Taekwondo Ireland Ireland Ireland
Lee England Quest Taekwondo England England
RICHARD STARK Edinburgh University Scotland Scotland
Tony McNeill Caledonian Taekwondo Scotland Scotland
Class Novice (2)
DEAN MURRAY I.S.M.A. Dublin Ireland Ireland
Guy Bryce Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Seniors male -87 kg (2)
Class Advanced (2)
ELFRED CARR St Katherines tkd England England
KEVIN LIDGETT Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male +87 kg (7)
Class Advanced (4)
NATHAN HALL MANCHESTER ACES England England
STEPHEN HIGGINS I.S.M.A. Dublin Ireland Ireland
Sami-Ullah Khaliq Sokcho Taekwondo Scotland Scotland
Stuart Wright Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Class Novice (3)
Chris Sinclair Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland
Henry Cookey Excell Team Great Britain Great Britain
Les Ovens Cumbrae Taekwondo Scotland Scotland