Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Bezirks Meisterschaft des Regionalbezirks Koln 2011

  • Tournament dates
  • 25 June 2011
  • Deadline
  • 11 June 2011
  • Competitors
  • 282 / 300
  • Location
  • Zeisigweg
  • 52223
  • Stolberg
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (282)

Juniors D female -24 kg (2)
Class II (2)
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Luzie Spitzner TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors D female -29 kg (1)
Class II (1)
Alia Ottlik Velberter -SG Germany Germany
Juniors D male -22 kg (4)
Class II (4)
Csongor Szekely Taekwondo Zentrum Unna Germany Germany
Efehan Altindag Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Elias Sahan Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Lars-Felix Schäfer Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class I (1)
Norman Meurer WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Karl Voigt Sportschule Schültke Germany Germany
Lion Schoepe T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (5)
Class II (5)
Ali Burma Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Dominic Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Murat Can Güner Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tayfun Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Yunus Türkkahraman BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Juniors D male -29 kg (5)
Class II (5)
Anas Türkkahraman BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Faris Houir-Alami T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Lion Muckel Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Tamer Simsek Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tarik Delic BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Alexander Keller BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Mürsel Keles BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Juniors D male -41 kg (1)
Class I (1)
Kevin Hoffmann Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors D male +45 kg (1)
Class II (1)
Adriano Di Luca WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -26 kg (4)
Class II (4)
Giulia Dolniski BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Kimberly Kellmann VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Lena Ziegener Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Luca pheline Steding Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors C female -28 kg (6)
Class II (6)
Marie Bertram Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Melanie Münstermann TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Saskia Erlenkötter SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Sila Bagtas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Svenja Koch Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Zehra Eroglu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (5)
Class I (1)
Leyla Taibi BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Class II (4)
ACELYA OZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Anastasia Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Melanie Dahlmann Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Romina Reinert Velberter -SG Germany Germany
Juniors C female -32 kg (3)
Class II (3)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Jolene Quentin Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Lena Linkweiler AC - Ückerath Germany Germany
Juniors C female -35 kg (2)
Class I (2)
Lea Arrmenise Velberter -SG Germany Germany
Zainap Khouya Velberter -SG Germany Germany
Juniors C female -38 kg (5)
Class I (2)
Jessika Ritzka Velberter -SG Germany Germany
Maryam Khouya Velberter -SG Germany Germany
Class II (3)
Delaine Kellmann VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Manuella Mono AC - Ückerath Germany Germany
Juniors C female -41 kg (3)
Class II (3)
Kim-Lea Böttger TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Lena Heidrich Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
ZELIHA öZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors C female -45 kg (3)
Class II (3)
Dilan Ceylan TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Dilanur Aygün Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Hannah Nickel AC - Ückerath Germany Germany
Juniors C male -26 kg (5)
Class II (5)
Agustin Steiner TKD Broicher Siedlung Germany Germany
Daniel Flegler Sportschule Schültke Germany Germany
Finn Litdke BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Jan Lehnhardt T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Kerem Baytekin Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors C male -28 kg (6)
Class I (1)
Berke Akin Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (5)
Christian Cosic Velberter -SG Germany Germany
Darius Jakob Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Lars Ruschewski Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Niklas Maier TV Becketal Germany Germany
Tobias Graf WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -30 kg (7)
Class II (7)
Daniel Geisler TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Furkan Celik Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Leon Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Nick Freitag TV Becketal Germany Germany
Noah Rynio BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Richard Wagner BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Timo Schaffrath Narabi Aachen Germany Germany
Juniors C male -32 kg (13)
Class I (2)
Darius Richau Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Mario Dolniski BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Class II (11)
Alexander Steinheuser Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
ERAY CAYLI TKD GLADBECK Germany Germany
Ismail Burma Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Kim Fabian Kukla Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Maik Stazenko TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Mustafa Uyar Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Raphael Jaschin TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Sebastian Didenko Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Spyro-Raffael Kostaras Velberter -SG Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -35 kg (14)
Class I (2)
Jan Gomer BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Oliver Keller BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Class II (12)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Dominic Schieberl T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
FATIH ATAY TKD GLADBECK Germany Germany
Janik Arping Velberter -SG Germany Germany
Justin Czizewski Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Michael Ogloblinski TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Mustafa Eroglu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Nicholas Janetzky Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Samet Tas Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors C male -38 kg (7)
Class II (7)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Amar Talovic VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Maurice Lück TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Maxim Kusmin VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Pascal Ritzka Velberter -SG Germany Germany
Tayfun Ince Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Özgier Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -41 kg (4)
Class II (4)
Alexander Diterle Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Finn Lubanski TV Becketal Germany Germany
Julien-Pascal Weber Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter -SG Germany Germany
Juniors C male -45 kg (2)
Class II (2)
Melih can Akgün Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tim Manke Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Juniors C male -49 kg (3)
Class II (3)
ALKAN CANBAKIS TKD GLADBECK Germany Germany
Daniel Wagner BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Nirmal Puthalath Veedu Narabi Aachen Germany Germany
Juniors C male +57 kg (1)
Class II (1)
ENES CAN ORTABAS TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -37 kg (4)
Class I (2)
Nathalie Gajak TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Noura Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (2)
Karina Musawi SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Rajae Mali Velberter -SG Germany Germany
Cadets female -41 kg (3)
Class I (1)
Iman Allali BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Class II (2)
Juline Verwijmeren Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Nikola Reichmann TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Cadets female -47 kg (5)
Class I (2)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
Havva Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Class II (3)
Celine Lourenco Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
MIchelle Meißner Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Pia Palmhoff TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Cadets female -51 kg (2)
Class I (1)
Sarah Neumann AC - Ückerath Germany Germany
Class II (1)
BEG?M SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -55 kg (2)
Class I (1)
Seher Dasdemir Narabi Aachen Germany Germany
Class II (1)
Yesim Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets female -59 kg (2)
Class I (1)
Ayce Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Class II (1)
Natascha Weustermann T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (1)
Class II (1)
Lara Maria Wolff Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Cadets male -33 kg (2)
Class I (2)
Fatih-Erva Akyol Narabi Aachen Germany Germany
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Cadets male -37 kg (3)
Class II (3)
Mahmut Kasisari Taekwondo Club Schleiden Germany Germany
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Zakaria Quaich Narabi Aachen Germany Germany
Cadets male -41 kg (5)
Class I (3)
KAAN ÖZMERCAN TKD GLADBECK Germany Germany
Tarek Oulad Ben Taimout T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Tayyip Eroglu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (2)
Gil Lourenco Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Vincent Foik WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Cadets male -45 kg (8)
Class I (4)
Alireza Davatgar TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
DENNIS RIEMER TKD GLADBECK Germany Germany
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Tim Herrmann Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Daniel Stenzel T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Julian Bertram Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Mikael Dogan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Stephan Stork SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Cadets male -49 kg (5)
Class I (2)
Burak Burma Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Nick Gussew Sport-Treff-Helene Germany Germany
Class II (3)
Anton Losogor Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Domenic Gerlach Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Marcel Talke Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets male -53 kg (3)
Class I (1)
Abdullah Demirel Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Class II (2)
Joshua Goetzenich Narabi Aachen Germany Germany
Moritz Wiethüchter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (5)
Class I (2)
Alexei Eibert Han Kook Linnich Germany Germany
EMRE ONDER TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
BURAK ATALAY TKD GLADBECK Germany Germany
Bastian Teichner Taekwondo Altenkirchen Germany Germany
Pascal Grundei Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Cadets male -61 kg (2)
Class II (2)
Alexander John T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Armel Talovic VfL 1854 Kamen Corp. Germany Germany
Cadets male -65 kg (3)
Class II (3)
Abedin Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Fabian Linkweiler AC - Ückerath Germany Germany
Nils Krug Han Kook Linnich Germany Germany
Cadets male +65 kg (2)
Class II (2)
Dominik Schmidt TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Melih Gunduz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class II (1)
Olivia Sirait/Cole Narabi Aachen Germany Germany
Juniors A female -49 kg (2)
Class I (2)
Anna-Lena Schröer SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Karin Klemens TV Becketal Germany Germany
Juniors A female -52 kg (1)
Class I (1)
Sinem Kars Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors A female -55 kg (2)
Class I (1)
Katharina Großmann Velberter -SG Germany Germany
Class II (1)
MIchelle D ´ascoli Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors A female -59 kg (2)
Class I (1)
JASMIN GROSSE TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
BÜSRA OZBEK TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -63 kg (3)
Class I (1)
Alina Wohlmeiner SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (2)
Carina Göble Narabi Aachen Germany Germany
Nadine Liebeck TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Juniors A female -68 kg (1)
Class I (1)
Stefani Jahn TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Juniors A female +68 kg (2)
Class II (2)
Sandra Di Luca WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Yasemin Senyildiz Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Juniors A male -48 kg (2)
Class I (2)
Mohammed Marayou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Shawn-Mark Parfenov Velberter -SG Germany Germany
Juniors A male -51 kg (2)
Class II (2)
Pischdaad Modaressi Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Simon Wilms Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Juniors A male -55 kg (4)
Class I (2)
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Phillip Sürth TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
CAN UZUNCELEBI TKD GLADBECK Germany Germany
Sean Meyer Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (9)
Class I (6)
Christipher Adamski Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
EMRE MALA TKD GLADBECK Germany Germany
Kerim Yildiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Reber Süleyman WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Rene Bechler Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
YASIN UZER TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Abdelatif Elmach Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Mustafa Aslan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Nikitas Petropoulos AC - Ückerath Germany Germany
Juniors A male -63 kg (6)
Class I (2)
FUDAYL UZER TKD GLADBECK Germany Germany
Simon Gründel TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Class II (4)
Anatolij Savenco BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Carl Quings AC - Ückerath Germany Germany
Enez Koc TV Becketal Germany Germany
Rejan Said Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Juniors A male -68 kg (4)
Class II (4)
Azzedin Boumahdi Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Dennis Petvenko BUDO SIEGEN E.V. Germany Germany
Marcus Nübel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Muhammed Bas WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -73 kg (4)
Class I (1)
Konstantinos Drenos Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Class II (3)
David Schott Budo Sport Yamato Hürth 1967 e.V Germany Germany
Enes Ayalp TV Becketal Germany Germany
Sommy Senesouvarn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -78 kg (4)
Class I (2)
Viktor Naak T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Yannick Günther Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Class II (2)
Ilic Hudojan Sport-Treff-Helene Germany Germany
Sevki Arslan TV Becketal Germany Germany
Juniors A male +78 kg (6)
Class I (2)
ENES DEVECI TKD GLADBECK Germany Germany
Niklas Proplesch PSV-Brühl Germany Germany
Class II (4)
ABDURRAHMAN öZGüRCü TKD GLADBECK Germany Germany
Dennis Manke Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
G?rkem Basdegirmenci AC - Ückerath Germany Germany
ZÜLKIF KANBUR TKD GLADBECK Germany Germany
Seniors female -57 kg (3)
Class II (3)
Angela Mirzwa TKD Koryo Stolberg Germany Germany
Angela Mirzwa TKD Koryo Stolberg Germany Germany
Judit Smetten Velberter -SG Germany Germany
Seniors female -62 kg (4)
Class I (1)
Vanessa Krone TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Annika Buchta Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Jennifer Richau Taeboxdo Kerpen e.V. Germany Germany
Nicole Löcker PSV-Brühl Germany Germany
Seniors female -67 kg (1)
Class I (1)
Sarah Link Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Seniors female +73 kg (2)
Class I (2)
Anne Hemker Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Vanessa Franke Velberter -SG Germany Germany
Seniors male -54 kg (2)
Class I (1)
VOLKAN CIBOOGLU TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Marcel Deick Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Seniors male -58 kg (1)
Class I (1)
Majid Marayou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Seniors male -63 kg (5)
Class I (1)
Maik Hohlweck SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Class II (4)
Arif Aslan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
MUHAMMED KURT TKD GLADBECK Germany Germany
Martin Breuer Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Sascha Meertens Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Seniors male -68 kg (9)
Class I (4)
Dirk Dankelmann TKD Koryo Stolberg Germany Germany
Hossen Ebadollahi Sport-Treff-Helene Germany Germany
Kajan Premakumar TKD Koryo Stolberg Germany Germany
Sven Urbanus Blau-Weiß Embken Germany Germany
Class II (5)
Andrey Perevertov Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Delal Schubert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Gerrit Bruns Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Pascal Polat TV Becketal Germany Germany
ali Artik Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Seniors male -74 kg (5)
Class I (3)
Julian Sanner TuS 59 Hamm e.V. Germany Germany
Kevin Philip Sport-Treff-Helene Germany Germany
Tim Krug Han Kook Linnich Germany Germany
Class II (2)
Benjamin Pyschik Narabi Aachen Germany Germany
Patrick Schulz Narabi Aachen Germany Germany
Seniors male -80 kg (6)
Class I (3)
Francesco Piccirilli Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Ibrahim Tanaoui T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Jan-Eric Fischborn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (3)
Alexander Eibert Han Kook Linnich Germany Germany
Frano Renic Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Sven Raschke PSV-Brühl Germany Germany
Seniors male -87 kg (7)
Class I (3)
David Garcia Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
KEWIN KELLER TKD GLADBECK Germany Germany
Robin Dekker Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Maximilian Specht Olympic Taekwondo Lüdenscheid Germany Germany
Michael Pfingst SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Michael Rogmann Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Tobias Pfalzgraf Baumberger TKD Freunde e.V. Nottuln Germany Germany
Seniors male +87 kg (8)
Class I (3)
Levent Yildirim Narabi Aachen Germany Germany
Osman Korkmaz Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Rene Bergen Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Class II (5)
Andreas Karlheim Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Boris Schulz TKD Broicher Siedlung Germany Germany
Christian Ostermann Satori Ahlen e.V. Germany Germany
Kai Rolfes Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Simon Falkenberg PSV-Brühl Germany Germany