Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Internationaler NWTU Niederrhein Cup 2019

  • Tournament dates
  • 21 September 2019
  • Deadline
  • 11 September 2019
  • Competitors
  • 239 / Unlimited
  • Location
  • Duisburg
  • Germany Germany

Downloads

Int. Niederrhein Cup 2019Int. Niederrhein Cup 2019

Competitors (239)

Juniors D female -22 kg (2)
Class II (2)
Melisa Yor Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Sara Hadzic Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D female -26 kg (3)
Class II (3)
ANASTASIA CEYLINAZ SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Angelina Stang Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Aylin Friesen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D female -29 kg (2)
Class II (2)
Ardita Zendeli TKD GLADBECK Germany Germany
Sophie Gatzke Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Juniors D female -32 kg (1)
Class II (1)
Meriam Aouina Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D male -22 kg (5)
Class II (5)
Hidir Toraman TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Ibrahim Zrhida Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Maximilian-Etienne Gottschalk T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Mehdih Memmedli Sportakademie Karimov Germany Germany
Tonny Hamo Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors D male -24 kg (3)
Class II (3)
Abdurofe Akramov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Valerio Spano Velberter SG Germany Germany
Zisis Evdokiou Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors D male -26 kg (4)
Class II (4)
Eymen Ustundag TKD GLADBECK Germany Germany
Jerome Ivo Matic' WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Mikail Vatan TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Niklas Beier Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors D male -29 kg (2)
Class II (2)
Ali Goekay TV Becketal Germany Germany
Tonny Hamo Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors D male -32 kg (2)
Class II (2)
Dzhaner Redzhep Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Vincent Nestorova Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -35 kg (3)
Class II (3)
Berkay Altindal Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Karl Toeller Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Muhammed Olcay Mutlu Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors D male -38 kg (1)
Class II (1)
Luca-Gabriel Blotor Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors D male -41 kg (1)
Class II (1)
Jonathan Mehlem Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C female -27 kg (5)
Class I (2)
Emira -Nur Cetin Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Lesley Prinz TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Kimberly Wallner Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Sophia Krieger TV Becketal Germany Germany
Tuana Okutan WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -29 kg (2)
Class I (1)
Ronja Jungbluth VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
Emelina Mejric WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class I (1)
Melissa Oztas TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (3)
Daria Halunga Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
KUBRA ERBAY TKD GLADBECK Germany Germany
Selin Postorivo Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -35 kg (2)
Class I (1)
Dina Kamandi Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Selin Altindal Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C female -39 kg (5)
Class I (3)
Anastasia Leytes Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Melina Schneider TV Becketal Germany Germany
SUMEYYA USTUNDAG TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (2)
Betuel Goekay TV Becketal Germany Germany
Emilia Brilz Velberter SG Germany Germany
Juniors C female -43 kg (2)
Class II (2)
Jana Gruber TV Becketal Germany Germany
Vanessa Zuelka Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C female -57 kg (1)
Class II (1)
Sarah Hiseni Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Juniors C male -27 kg (3)
Class I (2)
Hazar Keskin Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Kai Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (1)
Ekrem Ismailov T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -29 kg (6)
Class I (2)
Apostolos Tsiolis WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Moritz Oliver Paasch Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Bennet Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Claudio Miligescu Leopard Lengerich Germany Germany
Muhammed Elgun KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Saad Pashtoon Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors C male -32 kg (9)
Class I (1)
Muhammed Ammar Ay Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (8)
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Ehsan Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Elias Moeller TuS Ende e.V. Germany Germany
Marius Halunga Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Roman Boxberger KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Vladimir Sidorov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Yassien Al Mehdawi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors C male -35 kg (13)
Class I (3)
Hasan Toraman TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Noel Polednik Velberter SG Germany Germany
Theo Schuerg TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Class II (10)
Arda Sahin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Atalay Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
ESER ERGUN TKD GLADBECK Germany Germany
Efe Uenal TV Becketal Germany Germany
Emir Kilic Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Gyzim Ismaili Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Jan Wiedemann SPORTING Taekwondo Germany Germany
Markus Bergmann Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Yahya Hamada Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Yasin Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -39 kg (8)
Class I (2)
Ferris Durgun Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Max Morozov SPORTING Taekwondo Germany Germany
Class II (6)
Felix Valerius Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Leonardo Otvos Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Leonardo-Augustin Otvos Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Maik Schulz SPORTING Taekwondo Germany Germany
Max Paul KSG Oh Do Kwan e.V. Germany Germany
Philip Patzke Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors C male -43 kg (6)
Class II (6)
Aleksej Reiswich Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Efe Aydin Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Marius-Sebastian Blotor Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Maximilian Iven Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Mert Nar Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Niklas Bergmann Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Juniors C male -47 kg (1)
Class II (1)
Aleksej Reiswich Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors C male +57 kg (2)
Class I (1)
Emir Cagatay Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Class II (1)
Rafael Rodde Taekwondo Verler Adler e.V. Germany Germany
Juniors B female -37 kg (2)
Class II (2)
Ela Ozmen Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Jezda Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -41 kg (5)
Class I (4)
Ashley Sosna T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Karlotta Schuerg TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Nurselin Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Suheda Yavuz TKD GLADBECK Germany Germany
Class II (1)
Jana Huying Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors B female -44 kg (3)
Class I (1)
Aleyna Gumus WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Class II (2)
Agapi Panailidou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Ilayda Kurkac Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B female -47 kg (8)
Class I (4)
Aleyna Yanaz TV Becketal Germany Germany
Ilayda Vatan TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Jana Naujoks Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Lenya Kuenkler TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Class II (4)
Anna-Lena Kley TuS Ende e.V. Germany Germany
Denisa Halunga Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Khaoula Elfurjani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Osna Heidari Judo Club Schiefbahn Germany Germany
Juniors B female -51 kg (4)
Class I (1)
Frieda Margarethe Steink DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Class II (3)
Anastasia Vassiliadou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Kaoutar Fannan Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
TUANA YEGINER TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors B female -55 kg (5)
Class I (2)
Alicia Langenkamp WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Luna Woestendiek Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Anna Schmidt Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Manal El Barichi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Naya Ali Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors B female -59 kg (1)
Class I (1)
Mirac Dalgic T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors B female +59 kg (5)
Class I (5)
Amelie Hast Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Elisa Hartmann DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Lenja Schaefer Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Mariana Hartmann DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Melika Torky Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B male -33 kg (7)
Class I (4)
Benno Hoechst TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Flavio Spano Velberter SG Germany Germany
Jason Ewert Velberter SG Germany Germany
Yakoub Karimi TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Class II (3)
Angelos Kouvaras Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Berk Ozel Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Dzhem Redzhep Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Juniors B male -37 kg (2)
Class I (1)
Laurenz Braun VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Class II (1)
Angelos Kouvaras Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors B male -41 kg (8)
Class I (3)
Imam Toraman TC Ubstadt-Weiher Germany Germany
Luka Lukic Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Noah Beck TV Becketal Germany Germany
Class II (5)
Ayman Challioui Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Marlon Kunz TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Sipan Hawery DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Timo Reiter Leopard Lengerich Germany Germany
Zikrulloh Akramov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -45 kg (5)
Class I (1)
Omer Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (4)
Angelos Rehse TV Becketal Germany Germany
Finn Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Mahsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Shukrulloh Akramov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Juniors B male -49 kg (3)
Class I (2)
GOKAY CANEL OZTAS TKD GLADBECK Germany Germany
Liam Lott Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Class II (1)
Mohsen Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors B male -53 kg (6)
Class I (3)
Ben Niklas Theisen Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Justin Didenko Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Tunahan Vural TV Becketal Germany Germany
Class II (3)
Amin Berrahou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Danny J DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Emircan Baykan Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors B male -57 kg (3)
Class II (3)
Darren Brown DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Jamal Dawoud Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Nawid Didar Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Juniors B male -61 kg (2)
Class II (2)
Alae Edine Najih Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Nico Reinhardt TuS Ende e.V. Germany Germany
Juniors B male -65 kg (2)
Class I (2)
ARTAN BAJRAMALI TKD GLADBECK Germany Germany
Alyamin Samani Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors B male +65 kg (3)
Class I (1)
Marc Schneider TV Becketal Germany Germany
Class II (2)
Glenn Konrads Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Luan Hiseni Kampfsportschule AS-YA-DO e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (1)
Class I (1)
Selen Aydemir Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -49 kg (1)
Class II (1)
Jana Prawitt VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Juniors A female -52 kg (4)
Class I (1)
Yusra Yoruk Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Class II (3)
Alexandra Ungeheuer Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mahnaz Gholami Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Selin Yildirim Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors A female -55 kg (5)
Class I (2)
Aysel Keskin Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (3)
Luisa Marie Quack Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Maryam Berrahou Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mihaela Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Juniors A female -59 kg (3)
Class II (3)
C Schwalbach Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Lea Beutling Leopard Lengerich Germany Germany
Leandra Wagner Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors A female -63 kg (2)
Class II (2)
Aylin Cura Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Hajar Schmitz Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female +68 kg (3)
Class I (2)
Gozdenur Yildirim Narabi Aachen Germany Germany
Ilayda Karadag Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Class II (1)
Aleyna Uenal TV Becketal Germany Germany
Juniors A male -45 kg (1)
Class I (1)
Maxim Becker SPORTING Taekwondo Germany Germany
Juniors A male -51 kg (1)
Class I (1)
Akorede Samuel Q-MADI Taekwondo Club Nigeria Nigeria
Juniors A male -55 kg (2)
Class I (2)
Luca Shu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Yagiz Dersim Ulusoy T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male -59 kg (3)
Class I (3)
Daniel Urich SPORTING Taekwondo Germany Germany
Roman Rotgang Leopard Lengerich Germany Germany
Yassin El Quarroumi WUPPERTALER - TIGER Germany Germany
Juniors A male -63 kg (6)
Class I (4)
Alexander Pracht TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Johannes Woeste TuS Ende e.V. Germany Germany
Noah Buch Leopard Lengerich Germany Germany
Class II (2)
Lion Schoepe T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Noah Vehring SV DJK GW Nottuln 1919 e.V. Germany Germany
Juniors A male -68 kg (1)
Class I (1)
Can Cinar T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male -78 kg (3)
Class I (3)
Daniel Ritterskamp Verein für Kampfsport + Selbstverteidigung Lintorf e.V. Germany Germany
Nils Johannaber Leopard Lengerich Germany Germany
Rajesh SINGH ashihara karate India India
Juniors A male +78 kg (1)
Class I (1)
Justus Dalhoff Leopard Lengerich Germany Germany
Seniors female -53 kg (3)
Class I (3)
Alice Gehrmann Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Joline Volmering DJK Sportfreunde 97/30 Lowick e.v Germany Germany
Seniors female -57 kg (1)
Class I (1)
Sarah Bietz VFL Berghausen, Abt. TKD Germany Germany
Seniors female -62 kg (2)
Class I (2)
Meike Dresch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tessa Bertelsmeier Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Seniors female -73 kg (1)
Class I (1)
Sarah Kroh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Seniors female +73 kg (1)
Class I (1)
Lara Froesch TV Becketal Germany Germany
Seniors male -54 kg (1)
Class II (1)
Hassan Ayubi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Seniors male -58 kg (4)
Class I (2)
Mohammad Albdiwi Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Robert Janz Verein für Kampfsport + Selbstverteidigung Lintorf e.V. Germany Germany
Class II (2)
Hassan Ayubi Aslan Taekwondo Wesseling e.V. Germany Germany
Lucas Sternberg TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Seniors male -63 kg (6)
Class I (5)
Emircan Koska Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Fabian Kruppa SPORTING Taekwondo Germany Germany
HAMZA YAVUZ TKD GLADBECK Germany Germany
Purya Torky Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Sadek Marouani ASSOCIATION SPORTIVE DES DOUANES SFAX Tunisia Tunisia
Class II (1)
Ismail Radzhabov Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Seniors male -68 kg (4)
Class I (4)
Ezer Lahmer ASSOCIATION SPORTIVE DES DOUANES SFAX Tunisia Tunisia
Haitham Hama SPORTING Taekwondo Germany Germany
Mohammad Aref Jahfari Taekwondo Team Muensterland Germany Germany
Morteza Suleymani Tkd-Luedenscheid Germany Germany
Seniors male -74 kg (4)
Class I (3)
Anderson Quiroz Moreno Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo-Club-Solingen e.V. Germany Germany
Mohammad Ruomieh Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Class II (1)
Oktay Uelker Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
Seniors male -87 kg (1)
Class II (1)
Tobias Tirtey TuS Ende e.V. Germany Germany
Seniors male +87 kg (2)
Class I (2)
Yusuf Kaan Sanlimeral Taekwondo Center Duisburg Germany Germany
simranjeet SINGH ashihara karate India India