Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Internationaler Jugend Pokal 2012

  • Tournament dates
  • 12 May 2012
  • Deadline
  • 28 April 2012
  • Competitors
  • 297 / 350
  • Location
  • an der Romerziegelei
  • 41539
  • Dormagen
  • Germany Germany

Downloads

AusschreibungAusschreibung

Competitors (297)

Juniors D female -26 kg (3)
Class I (3)
Lena Dung Dynamique Do Kelmis Belgium Belgium
Rajae Debbali Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Sophie Koers Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors D female -29 kg (2)
Class I (2)
Beyza-Nur Can T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Fiorella Kosiba Velberter SG Germany Germany
Juniors D male -22 kg (3)
Class I (3)
Csongor Székely Königsborner SV Germany Germany
EFEHAN ALTINDAG Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Mikail Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -32 kg (1)
Class I (1)
Tayfun Peksoy Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Juniors D male -35 kg (2)
Class I (2)
Berken Pazar LSG Taekwondo Team Germany Germany
onur duman Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors D male -38 kg (2)
Class I (2)
Ilkan Kaan Alarslan Leopard Lengerich Germany Germany
Justus Dalhoff Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C female -26 kg (3)
Class I (3)
Jil Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Lena Ziegener Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Selin Yeyden Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -30 kg (3)
Class I (3)
Esmanur Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Melike Erdem Velberter SG Germany Germany
Regina Ekkert Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Juniors C female -32 kg (4)
Class I (4)
Emilie Schäfer TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Laura Goebel TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
alison crowley KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
katharina ramm Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C female -35 kg (5)
Class I (5)
Alice Gehrmann Velberter SG Germany Germany
Anna Schrijver AC - Ückerath Germany Germany
Eda Zeliha Gencyigit Taekyon-Dojang Frankfurt Germany Germany
Schila Jamshidpey TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Viviana Valentino TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Juniors C female -38 kg (4)
Class I (4)
ALEYNA AKCAALAN TKD GLADBECK Germany Germany
Alia Layla Ottlik Velberter SG Germany Germany
Cecilie Morild Vallensbæk Taekwondo Klub Denmark Denmark
Medina El Bachiri Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -41 kg (2)
Class I (2)
Maryam Khouya Velberter SG Germany Germany
Tugce Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -45 kg (2)
Class I (2)
Fundaela Sen TV Becketal Germany Germany
Sena Celik Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C female -49 kg (2)
Class I (2)
Celine Kessel TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Ebru Güclü Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Juniors C male -26 kg (3)
Class I (3)
Ewald Seibert Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Finn Piayda Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Lion Schoepe T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors C male -28 kg (6)
Class I (6)
Frederik Emil Olsen Team Nørrebro TKD, Denmark Denmark Denmark
Jaeson Biegota TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan Martin Jürgens Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Jan-Niklas Blaschke Königsborner SV Germany Germany
Sean Robin Voigt Velberter SG Germany Germany
Thanh Van Nguyen Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Juniors C male -30 kg (9)
Class I (9)
Antonio Andreolopulos Velberter SG Germany Germany
Cedric Altus LSG Taekwondo Team Germany Germany
Elias Sever Musado Alsdorf Germany Germany
Hamza Yavuz Musado Alsdorf Germany Germany
Isanur Eldarchanov LSG Taekwondo Team Germany Germany
Mahmoud Hammoud Taekwondo PST Trier Germany Germany
Mustafa Ammouri Taekwondo PST Trier Germany Germany
Noel Cornelius Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Tom Büscher Leopard Lengerich Germany Germany
Juniors C male -32 kg (6)
Class I (6)
Alexander Steinheuser Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Daniel Geisler TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Justin Finger Sport-Treff-Helene Germany Germany
Marcel Gacka TKD Center Iserlohn e.V. Germany Germany
Mohammad Yousufi Kangaroosports e. V. Germany Germany
Taha Ünverdi Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Juniors C male -35 kg (16)
Class I (16)
Alexander Krauter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Christian Balsam Leopard Lengerich Germany Germany
DANIEL RIEMER TKD GLADBECK Germany Germany
Denizkaan Savaci Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Ekin Koc TV Becketal Germany Germany
Emin Vural TV Becketal Germany Germany
Gerrit Uhlworm TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Hugo Mrohs Tus Stockum Germany Germany
Joel Beck TV Becketal Germany Germany
Leon Drosdzol TSC Gladbeck Germany Germany
Michael Ogloblinski TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Miray Barkin Simsek TSG-Bochum Germany Germany
Peter Puschkarski Leopard Lengerich Germany Germany
Spyro Rafael Kostaras Velberter SG Germany Germany
Steven Retter LSG Taekwondo Team Germany Germany
Taras Vakulenko Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Juniors C male -38 kg (6)
Class I (6)
Leon Hensel TV Becketal Germany Germany
Maurice Münch Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Samet Tas Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Sergio Hornik Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Steven Kim Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Suhan Vihas Tus Stockum Germany Germany
Juniors C male -41 kg (5)
Class I (5)
Edwin Schäfer TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Justin Zastawny TV Becketal Germany Germany
Lenard Polec TSG-Bochum Germany Germany
Marvin Kuhne TSC Gladbeck Germany Germany
Paskal Ritzka Velberter SG Germany Germany
Juniors C male -45 kg (5)
Class I (5)
Alexander Siepe Sportschule Schültke Germany Germany
Emmanuel Amankona Leopard Lengerich Germany Germany
Finn Lubanski TV Becketal Germany Germany
Navraj Grewal TSG-Bochum Germany Germany
Yassine Zarouali Velberter SG Germany Germany
Juniors C male -49 kg (1)
Class I (1)
Nicolas Sabo TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Cadets female -29 kg (1)
Class I (1)
Miriam Koppe Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Cadets female -33 kg (5)
Class I (5)
Anna Mutska Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Charleen Cornelius Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Charlotte Ruhfuß TUS Ende Germany Germany
Jill Blankenstein TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Sophie Heuschkel Taekwondo Gelnhausen Germany Germany
Cadets female -37 kg (5)
Class I (5)
Ece Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Isabel Nerger Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Jacqueline Engel Taekwondo PST Trier Germany Germany
Jeamy Navarro-schrank BTS Great Britain Great Britain
Kyla Cacacho BTS Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (5)
Class I (5)
Elvan Balci Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Jessica Antoniuk Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
S?HEDA NUR G?LER TKD GLADBECK Germany Germany
Sara Toet Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
TUGCE BESEVLI TKD GLADBECK Germany Germany
Cadets female -44 kg (6)
Class I (6)
Aleyna Aksu Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Jessica Lehn Königsborner SV Germany Germany
Jessika Ritzka Velberter SG Germany Germany
Louise N.B Christensen Team Nørrebro TKD, Denmark Denmark Denmark
Nathalie Gajak TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
SULTAN GÜZEY Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Cadets female -47 kg (7)
Class I (7)
Dilan Ceylan TSG-Eschweiler e.V. Germany Germany
Dilara Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Ece Poyraz Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Havva Can Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Ilknur Ünlüsoy Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Lisa Kostjukov Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Zerrin Berna Karatiken Taekyon-Dojang Frankfurt Germany Germany
Cadets female -51 kg (4)
Class I (4)
Charline Saliu TV Becketal Germany Germany
Charline Kremer TUS Ende Germany Germany
Fenja Tosberg Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Ümmü Gülsüm Güzey Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Cadets female -55 kg (3)
Class I (3)
Melina Müllers TSC Gladbeck Germany Germany
Mollie Schofield BTS Great Britain Great Britain
Simay Torun Leopard Lengerich Germany Germany
Cadets female -59 kg (4)
Class I (4)
Hanna Hützen TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
Sarah Neumann AC - Ückerath Germany Germany
Seyfinaz Ciftci AC - Ückerath Germany Germany
Seyma Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Cadets female +59 kg (2)
Class I (2)
Ayce Kilinc T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Seher Dasdemir Narabi Aachen Germany Germany
Cadets male -33 kg (5)
Class I (5)
Christian Cosic Velberter SG Germany Germany
Hamza Bayram Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Rick Baks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Vincent Bosch Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Vladyslav Drozdovich Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Cadets male -37 kg (13)
Class I (13)
Anders Kock Han Kuk Ribe Denmark Denmark
Bakir Asceric Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Gabriel Kaya Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Gorm Lorentzen Han Kuk Ribe Denmark Denmark
Jesse Bruggeman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Johannes Klemens TV Becketal Germany Germany
Moritz Dietrich TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Rene Ackermann Armare Mainz Germany Germany
Steven Popp Baek's Taekwondo Bottrop e.V. Germany Germany
Sven Reefman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tobias Kinzel SUS Sichtigvor e.V Germany Germany
Valentin Ekkert Taekwondo Club Neuss e.V. Germany Germany
Yannik Grebe Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Cadets male -41 kg (9)
Class I (9)
Andriy Sologub Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Emre Can Birli TSC Gladbeck Germany Germany
Erdem Eryilmaz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Fatih-Erva Akyol Narabi Aachen Germany Germany
Kade-Liam Read Königsborner SV Germany Germany
Marcel Steinmetz Taekwondo Gelnhausen Germany Germany
Robin -Denis Kampl Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Thomas Blanckenburg Armare Mainz Germany Germany
tom todisco KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Cadets male -45 kg (7)
Class I (7)
Bekir Yildiz Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Dmytro Zapukhlyy Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Florian Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Marlon Meinert TSC Gladbeck Germany Germany
Max Merfeld TUS Ende Germany Germany
Sean Wilson BTS Great Britain Great Britain
betim Rama KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Cadets male -49 kg (3)
Class I (3)
Dylan Dias KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Julian Schakat TUS Ende Germany Germany
Oleksiy Malyeyev Obolon-Kwon Ukraine Ukraine
Cadets male -53 kg (4)
Class I (4)
Christos Romeos GSV Porz e.V. Germany Germany
Jan-Niklas Forster TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Sujenth Suhan Tus Stockum Germany Germany
Yannik Lanz Akademie des Sports e. V. Germany Germany
Cadets male -57 kg (4)
Class I (4)
Can Barbarino KDK-Attendorn Germany Germany
Hakan Kanak Narabi Aachen Germany Germany
Steffan Schulze TKD-Kerpen e.V. Germany Germany
marcus vallentin Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Cadets male -61 kg (1)
Class I (1)
Moritz Wiethuechter Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Cadets male -65 kg (2)
Class I (2)
Artim Bekiri Polizeisportverein Jahn Solingen EV Germany Germany
Gerasimos Petropoulos AC - Ückerath Germany Germany
Juniors A female -44 kg (3)
Class I (3)
Katrin Koppe Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Maja Bjerre-Madsen Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Simge Bagtas Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -46 kg (3)
Class I (3)
Georgia Barnes BTS Great Britain Great Britain
Gry Lorentzen Han Kuk Ribe Denmark Denmark
Marwan Hashimi Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Juniors A female -49 kg (6)
Class I (6)
Alexandra Tiz TV Becketal Germany Germany
Büsra Karadag Taekyon-Dojang Frankfurt Germany Germany
Julia Ronken TSC Gladbeck Germany Germany
Kübra Sener Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Lâle Balci TuB Bocholt Germany Germany
Meike Dresch Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A female -52 kg (5)
Class I (5)
Emine Hassanoglu TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Gamze Olgun TSC Gladbeck Germany Germany
Larissa Niggemann Sport-Treff-Helene Germany Germany
Murselin Yilmaz TSC Gladbeck Germany Germany
Nora Bieker KDK-Attendorn Germany Germany
Juniors A female -55 kg (6)
Class I (6)
Alexandra Böhle TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
BEG?M SAKA TKD GLADBECK Germany Germany
Carina Pöttgen Sportschule Schültke Germany Germany
Esra SEN MUSADO Lünen e.V. Germany Germany
Nevin Bozdemir Taekwondo Herringen e.V. Germany Germany
Pia Leonhardt TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A female -59 kg (4)
Class I (4)
Louise Bro Overgaard Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Madeline Folgmann TG Nettetal Germany Germany
Nele Schakat TUS Ende Germany Germany
YONCA CELIK TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A female -63 kg (4)
Class I (4)
Fabienne Merei Armare Mainz Germany Germany
JASMIN GROSSE TKD GLADBECK Germany Germany
Rebecca Peters GSV Porz e.V. Germany Germany
christine schmit KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors A female -68 kg (3)
Class I (3)
Rachel Macmillan Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Tina Morawiec Tus Stockum Germany Germany
jamie salciccia KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors A female +68 kg (3)
Class I (3)
Julia Stalev Leopard Lengerich Germany Germany
Lisa Breuer Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Sarah Di Sinno TSC Gladbeck Germany Germany
Juniors A male -45 kg (7)
Class I (7)
Alexander Müller Taekwondo Gelnhausen Germany Germany
Jens Ludwig TuB Bocholt Germany Germany
Max Cater BTS Great Britain Great Britain
Muslim Barshigov Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Phillip Brachmann TUS Ende Germany Germany
Ricki Noehles TG Nettetal Germany Germany
olivier zhang KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors A male -48 kg (8)
Class I (8)
Alireza Davatgar TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Casper Morild Vallensbæk Taekwondo Klub Denmark Denmark
Dennis Kim Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Kubilay Sahman Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Leon Bruggink Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Shawn Mark Parfenov Velberter SG Germany Germany
Silvio Golino Bujin Gym Frechen e.V. Germany Germany
Tayyip Eroglu Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Juniors A male -51 kg (7)
Class I (7)
DENNIS RIEMER TKD GLADBECK Germany Germany
Emil Sørensen Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Ismail Tuncat Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Jonas Bjerregaard Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Kevin Mende TG Nettetal Germany Germany
Mohamed El-Rifaii Vallensbæk Taekwondo Klub Denmark Denmark
Thomas Henriksen Silkeborg Taekwondo Club Denmark Denmark
Juniors A male -55 kg (8)
Class I (8)
Abdulkarim Yasakov Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Ayoub El-Bouhaddouzi Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Can Schneider TV 1890 Mengede e.V. Germany Germany
Jan-Philipp Stolz LSG Taekwondo Team Germany Germany
Kerim Yildiz Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Vladislav Slutu Leopard Lengerich Germany Germany
Warren Heijnneman Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
patrick gilbertz KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Juniors A male -59 kg (16)
Class I (16)
Alpay Gündasli TSC Gladbeck Germany Germany
Andrey Dubina KDK-Attendorn Germany Germany
Angelo Kowalewski Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Dennis Neu PSV-Brühl Germany Germany
Faouzi Zaimi KSC Ebnoutalib Germany Germany
Harun Altun AC - Ückerath Germany Germany
Hasan Dimetokali Taekwondo Team Tornado velbert Germany Germany
Justin Daher TG Nettetal Germany Germany
KORAY CINAR TKD GLADBECK Germany Germany
Konstantinos Chamalidis Velberter SG Germany Germany
Marlon Hermanny musado koeln e.V Germany Germany
Maximilian Pfeifer Armare Mainz Germany Germany
Mihael Kraus Taekwondo Club Solingen Germany Germany
Orhun Ahmet Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Tim Müller TAEKWONDO AXEL MUELLER Germany Germany
Vincent Joos Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Juniors A male -63 kg (10)
Class I (10)
Alexander Lehn Königsborner SV Germany Germany
Artem Stalev Leopard Lengerich Germany Germany
BENOIT HANNART MUDUKWAN POLE BRUSSELS Belgium Belgium
Enez Koc TV Becketal Germany Germany
Fatih Serin Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Nicolas Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Orkun Nurettin Balci Taekwondo Verein Lage Germany Germany
Robin Rajnovic Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Vladislav Renje TuS Bövinghausen 04 e.V. Germany Germany
YUSUF ?ZKAYA TKD GLADBECK Germany Germany
Juniors A male -68 kg (7)
Class I (7)
Enishan Özad Sport Club Özad Duisburg Germany Germany
Kevin Pfeifer Kampfsportakademie Yoon Germany Germany
Marcel Howe TC Han Kook Bad Kreuznach e.V. Germany Germany
Noah Lanz Akademie des Sports e. V. Germany Germany
S?LEYMAN SUBASI TKD GLADBECK Germany Germany
Sascha Müllers TSC Gladbeck Germany Germany
Soufian Madani T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male -73 kg (5)
Class I (5)
Daniel Kuß Songokus Taekwondo e.V. Germany Germany
Kai Heyer TG Nettetal Germany Germany
Sommy Senesouvarn Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Tayfun Anar TKD Team Schiefbahn Germany Germany
Yves Herbartz Musado Alsdorf Germany Germany
Juniors A male -78 kg (4)
Class I (4)
Christopher Kleppe TaeKwonDo-Gemeinschaft Witten Germany Germany
Jan Schleicher SUA Taekwondo Witten Germany Germany
Justin Majert Sportwerk Duesseldorf e.V. Germany Germany
Viktor Naak T.S. Wuppertal e.V. Germany Germany
Juniors A male +78 kg (3)
Class I (3)
Anas Idalous Olympic TKD Club Bonn Germany Germany
Lukas Winkler AC - Ückerath Germany Germany
alan latic KUKKIWON - Luxembourg Luxembourg Luxembourg