Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Ultimate Taekwondo's Summer Cup

  • Tournament dates
  • 16 August 2015
  • Deadline
  • 9 August 2015
  • Competitors
  • 257 / 300
  • Location
  • Queens Road
  • S71 1AN
  • Barnsley
  • United Kingdom United Kingdom

British Taekwondo National Championships Ranking Event

THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT WILL CLOSE AT 10pm PROMPT ON MONDAY 10th AUGUST - AFTER THIS DEADLINE, ANY CHANGES MUST BE MADE AT REGISTRATION

Downloads

InformationInformation
ULTIMATE SUMMER CUP WAITING LISTULTIMATE SUMMER CUP WAITING LIST

Results

DRAW SHEETS WITH RESULTSDRAW SHEETS WITH RESULTS
INDIVIDUAL CATEGORY RESULTSINDIVIDUAL CATEGORY RESULTS
TEAM RESULTSTEAM RESULTS

Competitors (257)

Children female -23 kg (7)
Class A (1)
Mia Hadfield WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (6)
ALEAHA THOMPSON ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
CAITLIN GILLOTT (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Darcy Davies TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Ellie Waite (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Natalia Kitteringham Warrior Factory England England
Rachel Atkinson Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children female -26 kg (9)
Class A (3)
Emma Cahill Baldoyle Taekwondo Ireland Ireland
Holly Frost Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Isabelle Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (6)
Charlie-Sue Czerwionka Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
ELLA BELL (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
LEHONA LUDLOW (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Paige Gabriel-Lovell Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Ruby Sutton Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
molly cartwright South Hams TKD Great Britain Great Britain
Children female -30 kg (12)
Class A (6)
Bo Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Danya Serry Premier Taekwondo GB England England
Jena Al=Hashimi grant St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Macey Hennessey Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ocean Gabriel-Lovell Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Robyn Chambers ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Class B (6)
Aimee Hill QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
ELOUISE MURRAY KINGS TKD England England
Genevieve Portlock Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Jamie-leigh Smith Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Leela Siebert-Patel Ilyeo Taekwondo Great Britain Great Britain
Summer Hancock Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children female -34 kg (2)
Class B (2)
ABBIE COLMER Kang Han England England
Isabella Congreve Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -38 kg (4)
Class A (4)
Kimberley Barnes Waterside & St Marys - TCGB England England
Morgan Curtis Koryo United Kingdom United Kingdom
RUBY LEE TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Sofia Tzourou Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Children female -43 kg (1)
Class B (1)
Beth Christy Matrix Taekwondo - Wales Wales Wales
Children female +53 kg (2)
Class B (2)
Emily Parker Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Saliha Ejaz (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Children male -20 kg (4)
Class B (4)
Billy Lomozik Team Ultimate Great Britain Great Britain
Lewis Cocker Warrior Factory England England
Rocco Frost Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
SHANE BETTS KINGS TKD England England
Children male -23 kg (8)
Class A (2)
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (6)
Freddie Frost Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
Jayden Elson Premier Taekwondo GB England England
KELLEN HILL-SMITH Kang Han England England
Malaki Cronie Premier Taekwondo GB England England
Rhys Crowe WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Shaun Biddulph-Gray TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (4)
Class A (1)
Samuel Fairhurst Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (3)
PRESTON KILLGALL0N KINGS TKD England England
Sonny Lomozik Team Ultimate Great Britain Great Britain
Xavier Kacica Premier Taekwondo GB England England
Children male -30 kg (13)
Class A (7)
Abdullah Khan Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Cullen Walker Bluewave England England
Euan Sandland KINGS TKD England England
Jacob Wishart WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Phoenix Lindsay-Hitchcox Premier Taekwondo GB England England
TERELL MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
reece goffin South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (6)
Arun Siebert-Patel Ilyeo Taekwondo Great Britain Great Britain
Ben Dreaves TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Emmanuel Lee Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
James Maxted Premier Taekwondo GB England England
Luke Cassere (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Shem Battles Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Children male -34 kg (14)
Class A (5)
Jamie Mcintosh Premier Taekwondo GB England England
Oliver Ball Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Wade James QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Zak Spencer (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
adam daniel Koryo United Kingdom United Kingdom
Class B (9)
Aidan-Jack Marshall ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
BRADLEY WAGSTAFFE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Eoin Smith Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
George Atkinson Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
JORDAN McALIECE-EVANS (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Lewis Williams Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Nicolas Kacica Premier Taekwondo GB England England
OLIVER DYSON (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
ZAK ANGLE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children male -38 kg (7)
Class A (4)
AJ De Torres St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Ashley Czerwionka Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Kian Reynolds Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
STEPHEN WALSH (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (3)
Adam Cassere (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Haris Khan Premier Taekwondo GB England England
JOSH DANCER (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children male -43 kg (2)
Class A (1)
Max Ebbage ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Class B (1)
Coby Bloom Warrior Factory England England
Cadets female -33 kg (3)
Class A (2)
CHLOE HASLETT Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Olivia El-Rakshy ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Class B (1)
Courtney Smith (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (5)
Class A (3)
Lauren Watson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Maisy Cook Waterside & St Marys - TCGB England England
TEGAN O'MAY Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Class B (2)
Emily Gough Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Izzabella Aldridge WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (2)
Class B (2)
Faye Bushell Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Rebecca Rowan WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (6)
Class A (3)
Brooklyn Burnside Koryo United Kingdom United Kingdom
Danisha Cowell Premier Taekwondo GB England England
Paigan Avery Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (3)
ELLA SURGUY Kang Han England England
VAIA KEREFEIN BOZDAG TAEKWONDO England England
jolie Ayers WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (2)
Class A (2)
ALEXANDRA TURNER ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
josie dunn South Hams TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (4)
Class A (1)
LAUREN BUTLER Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Class B (3)
Ellie Neal Koryo United Kingdom United Kingdom
Kendall Aldridge Murphy WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Nafeesa Afsar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (4)
Class A (4)
Bethany Burt Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Katie Turland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Tayla Williams TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
chloe durber evolution tkd England England
Cadets female -59 kg (1)
Class A (1)
Kyla Julien Premier Taekwondo GB England England
Cadets male -33 kg (1)
Class A (1)
JOE HOWARTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (9)
Class A (8)
Ciaran Harnedy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Cobhan McLelland Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Finley Summers Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Harry Mallinson Koryo United Kingdom United Kingdom
Kai Law Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
TOLGA GUNES BOZDAG TAEKWONDO England England
TRISTAN BOWDEN-BLOOMFIELD CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
harry bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
James Tyler Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (7)
Class A (4)
Luke Jones QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Olli Hammond Team Ultimate Great Britain Great Britain
mathew Howell South Hams TKD Great Britain Great Britain
shaun Dodd Wigan Taekwondo Academy England England
Class B (3)
DOMINIC VOLANTE Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
GEORGE HOLMES Kang Han England England
jay flemming Koryo United Kingdom United Kingdom
Cadets male -45 kg (6)
Class A (6)
ALFIE WALKER Kang Han England England
Adam El-Rakshy ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Alex Foster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Caden Cunningham QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
DAVID BEROEV BOZDAG TAEKWONDO England England
Daniel Moody QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (5)
Class A (2)
Hayden Bibbey ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
aaron mcardle South Hams TKD Great Britain Great Britain
Class B (3)
Dylan Walch Warrior Factory England England
Jon Crowe WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Oliver Byfleet Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (2)
Class A (2)
Cameron Murphy TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Jamie Kidd (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (2)
Class A (1)
Karl Harris QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Lewis Hall Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -61 kg (3)
Class A (3)
Ciaran McGovern CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Ethan Rollin ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Shaun Ashton WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -65 kg (1)
Class A (1)
Gary Watt (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male +65 kg (2)
Class A (2)
Camran Hassan Premier Taekwondo GB England England
Hamzeh Ramezani Premier Taekwondo GB England England
Juniors male -48 kg (2)
Class A (2)
Michael nutbrown South Hams TKD Great Britain Great Britain
STEPHEN JOHNSON CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (6)
Class A (5)
Aaron Stephens TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
BILAL INCEGOZ BOZDAG TAEKWONDO England England
CAMERON BOOTH (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jordan Portlock Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Lucas Norfolk Ilyeo Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
ABDUL WAHID BOZDAG TAEKWONDO England England
Juniors male -55 kg (3)
Class A (3)
Cavan Aulton ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Macauley Clarkson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Tim Needham Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (3)
Class A (3)
Daniel Carpanini Team Ultimate Great Britain Great Britain
JACK PICKIN STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Matthew Brindle (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (3)
Class A (3)
Bradly Sinden KINGS TKD England England
CAMERON DAVIES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
TYRON MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors male -68 kg (7)
Class A (7)
Alex Stock Bluewave England England
CALUM JOHNSON STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
JACK HOWARTH CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Lewis Scott Koryo United Kingdom United Kingdom
Mathew Jackson Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
NYRON CHAMBERS (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sonny Deakin Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -73 kg (2)
Class A (2)
Danny Brewer Kang Han England England
Jamie Macneil RTA Tigers England England
Juniors male -78 kg (4)
Class A (4)
ADRIAN WAGSTAFFE (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
CONOR TOLLICK TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
GEORGE HOBLEY CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Luke Allott Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male +78 kg (1)
Class A (1)
Jack Spall Lynx Kings Lynn England England
Juniors female -49 kg (1)
Class B (1)
Jessica Shallcross WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female -52 kg (5)
Class A (5)
Amy Kristiansen TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Chloe O sullivan Healy St Katherine's Tkd Great Britain Great Britain
Ellie Bowden (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
KRISTINA LEES Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Laura bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors female -55 kg (3)
Class A (3)
Aneila Afsar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Ellie Foster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Hollie Best-Dutton TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Juniors female -59 kg (4)
Class A (3)
Amelia Pashley Team Ultimate Great Britain Great Britain
MADDIE DAVIES Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Naomi Bell TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Class B (1)
OLIVIA HOLMES Kang Han England England
Juniors female -63 kg (3)
Class A (3)
Charlotte Banks (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Ella Barnes Waterside & St Marys - TCGB England England
Simone Abley Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (2)
Class B (2)
Emelye O'brien Warrior Factory England England
Hannah Perry (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female +68 kg (1)
Class B (1)
Danielle Lomozik Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (1)
Class B (1)
JULIE LY BOZDAG TAEKWONDO England England
Seniors female -53 kg (2)
Class A (2)
Abigail Stones TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
SARAH-JAYNE FARTHING Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Seniors female -57 kg (5)
Class A (5)
Adriana Hodges evolution tkd England England
Aneila. Afsar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Georgina Ingram Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Hollie Best-Dutton TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Olivia Harrison Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Seniors female -62 kg (2)
Class A (2)
Lauren Guest Lion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ruth May Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
Seniors female -67 kg (1)
Class A (1)
Amn Sahota Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -73 kg (1)
Class A (1)
AMY TRUESDALE STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Seniors female +73 kg (2)
Class A (1)
PHILLIPPA HOCKHAM STOKE UTA OLYMPIC TAEKWONDO England England
Class B (1)
Chelsey Evans Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (2)
Class A (2)
ONUR KARTAL BOZDAG TAEKWONDO England England
Paul Horsley Koryo United Kingdom United Kingdom
Seniors male -58 kg (3)
Class A (3)
Eben Thompson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Kieran Young (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Ryan Butt Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male -63 kg (7)
Class A (6)
Alex Needham Spear Taekwondo Great Britain Great Britain Great Britain
Bradly Sinden KINGS TKD England England
CAMERON DAVIES (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Karl Crowley Team Ultimate Great Britain Great Britain
TYRON MOORES-DUFFIELD (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
jibreel malik FUSION TAEKWONDO England England
Class B (1)
MAIWAND ABDULWAHAB BOZDAG TAEKWONDO England England
Seniors male -68 kg (4)
Class A (4)
Adam Williams Llantwit Major / Wales Taekwondo Wales Wales
JAMIE ABLEY (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ross Weir Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Thomas Gater TKD ACADEMY LIVERPOOL Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (5)
Class A (4)
DANNY BREWER Kang Han England England
HASANEIN AL-KHAFAJI BOZDAG TAEKWONDO England England
Jack Parkin ALL STARS TKD (WTA) Great Britain Great Britain
Sam Jones evolution tkd England England
Class B (1)
SIRIAN PALMER (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors male -80 kg (5)
Class A (4)
Daniel Walters Walters Family School of Taekwondo Great Britain Great Britain
David Howcroft Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
JAKE MOSCROP Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Thomas Henley (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (1)
Gareth Avery Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (5)
Class A (4)
Corrie Jamieson RTA Tigers England England
KYE TOMPKINS CHI TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Kevin Lidgett Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Mike Royle Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Chris Swanborough Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male +87 kg (3)
Class A (2)
Olu Faturoti FUSION TAEKWONDO England England
Terrance Cooper Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Jason Perry (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Veterans male -80 kg (3)
Class A (3)
Bakir Painda evolution tkd England England
Dave Baugh All Stars York TKD England England
Nematollah Sarvari evolution tkd England England
Veterans male +80 kg (2)
Class B (2)
Anthony Wilkinson Wigan Taekwondo Academy England England
DARREN WALKER Kang Han England England