Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Nationale Kampioenschappen Sparring 2010

  • Tournament dates
  • 16 January 2010
  • Deadline
  • 9 January 2010
  • Competitors
  • 237 / Unlimited
  • Location
  • Halmaheiraplein 35
  • 3312GH
  • Dordrecht
  • Netherlands Netherlands

This is a Dutch National Championships tournament and therefore only available for Dutch teams and competitors. Subscriptions from other countries will not be accepted.

Downloads

PosterPoster
UitschrijvingUitschrijving

Results

All resultsAll results
Team resultsTeam results

Competitors (237)

Aspirants female -32 kg (2)
Class A (2)
Rim Zinbi SEONGONG Netherlands Netherlands
fatima Fenderhoussi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Aspirants female -36 kg (1)
Class A (1)
Julia Bartels TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Aspirants female -40 kg (3)
Class A (3)
Demi Maail Sidokwan Netherlands Netherlands
Deveney Timmers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Maaike van de Marel Taekwondo United Netherlands Netherlands
Aspirants female -45 kg (7)
Class A (7)
Bodine Schoenmakers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Chantal Durieux Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Jennifer Barbic Yul-Kok Netherlands Netherlands
Kansinee De Graef Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Kiki Cobussen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Sherona Bandhoe TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Tashira Ririhena Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Aspirants female -51 kg (5)
Class A (5)
Cassy van Wanrooij Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Herliana Sulter Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Michelle Schellevis Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Rosaly Fatbinan Sidokwan Netherlands Netherlands
SOUKAINA CHAMROUK Ata Olympic Netherlands Netherlands
Aspirants female -57 kg (2)
Class A (2)
Carlijn van Es Sidokwan Netherlands Netherlands
Nikenia Martis Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Aspirants female -64 kg (2)
Class A (2)
Fleur Wegewijs ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
MELISSA BAUM Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Aspirants male -32 kg (3)
Class A (3)
Adil Belkadi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
BILAL MIR Ata Olympic Netherlands Netherlands
Youssef Bouchti TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Aspirants male -36 kg (7)
Class A (7)
Giovanni Treur ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Ismail Negro Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Joey Eleveld Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Michael Bax Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Nabil Ennadiri SEONGONG Netherlands Netherlands
PRESHANT MATHOERA Ata Olympic Netherlands Netherlands
Patrick Keizer Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Aspirants male -40 kg (5)
Class A (5)
Anel Kustura Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Houcine Zaouia SEONGONG Netherlands Netherlands
Marvin Kentie Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Mohamed Sadik Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
luke rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Aspirants male -45 kg (6)
Class A (6)
Ayoub Karroumi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Jan Wielinga Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Marciano Hut Sidokwan Netherlands Netherlands
Marciaro Patti SEONGONG Netherlands Netherlands
Mohamed Elmesbahi Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Nawin Ramcharan TC Soekandar Netherlands Netherlands
Aspirants male -51 kg (5)
Class A (5)
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Marc Drubbel TC Soekandar Netherlands Netherlands
Matthijs jr Roks Sidokwan Netherlands Netherlands
Noer Abdel Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
PRAVESH GOPI Ata Olympic Netherlands Netherlands
Aspirants male -57 kg (2)
Class A (2)
Calvin Monfils Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Hamza Aarab Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Aspirants male -64 kg (2)
Class A (2)
Anwar Arrad SEONGONG Netherlands Netherlands
Lars van Laarhoven Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Juniors male -45 kg (4)
Class A (4)
Azzeddin Zaitouni Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Galid El Karbachi Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Jeremiah Serhalay Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Robert Dassen Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Juniors male -48 kg (3)
Class A (3)
Joshua Janmaat TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Moussaab Adraui Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Nabil Dindin Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Juniors male -51 kg (12)
Class A (12)
Alaedine Bouachmir TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Damion Schoenmakers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Denzel Broer Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
FATIH URAL Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Hossam Sadik Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Ian v/d Elst TC Soekandar Netherlands Netherlands
Maarten Kat Sidokwan Netherlands Netherlands
Mitchel Elwuar TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Mohammad Parwiz Ehsan TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Yassine Choaibi Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Yorick Theijsmeijer Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
mohammad firoz Ehsan TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Juniors male -55 kg (8)
Class A (8)
Amine Elmorabit TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Erol Karaköse Taekwondo vereniging Almere Netherlands Netherlands
Giorgio Janmaat TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Matthew Mathoera TC Soekandar Netherlands Netherlands
Mitchell Monfils Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Mohamed Amine Azdad Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Mouheb Zaouia SEONGONG Netherlands Netherlands
souffian achghaf Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors male -59 kg (5)
Class A (5)
Anwar Zinbi SEONGONG Netherlands Netherlands
Chessney Körnmann Taekwondo vereniging Almere Netherlands Netherlands
Ismail Aknouch TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Mohamed Dindin Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Yassin Bartal Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Juniors male -63 kg (11)
Class A (11)
Alvaro Evers Tae Kwon Do Vereniging Kawarmala Netherlands Netherlands
Boris van der Meer ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Caner Sucuoglu Taekwondo Olthuis Netherlands Netherlands
Chafik Adarraz TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Halit Dinc Taekwondo vereniging Almere Netherlands Netherlands
Iwan Rikken TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Mike de Wit ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Nassim Al Massoudi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Pascal Niks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Robin van Sprang Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Yorick Bock TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Juniors male -68 kg (6)
Class A (6)
Glenn Donkers Tae Kwon Do Vereniging Kawarmala Netherlands Netherlands
Jari Dekker Sidokwan Netherlands Netherlands
Shelton Klas TC Soekandar Netherlands Netherlands
Soufiane Achnine TONG-IL VENRAY Netherlands Netherlands
Teun Wiegers Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
sven v kruijssen Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors male -73 kg (3)
Class A (3)
Hamza El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Kas Buunk TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Michiel Hoogenboom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors male -78 kg (2)
Class A (2)
Chris Reacq Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Dylan Monshouwer SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Juniors male +78 kg (1)
Class A (1)
quincy wols Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Juniors female -42 kg (3)
Class A (3)
Kimberley Kampman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Malissa Pruymboom Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Mehtap Eraslan SEONGONG Netherlands Netherlands
Juniors female -44 kg (1)
Class A (1)
Dewey Roemeon Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Juniors female -46 kg (6)
Class A (6)
Angellique Agterberg Tae Kwon Do Vereniging Kawarmala Netherlands Netherlands
Jennerie van Ingen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Leandra Boonman Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Liana Sapulette Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Ornalle Wessel Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Sharon Lowe Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Juniors female -49 kg (6)
Class A (6)
Esrin Akturk TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Khadija El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Lojiq Rabarison Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Monique Ubink ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Romy Janssen TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
carina tobben Lesly's Sportstudio Netherlands Netherlands
Juniors female -52 kg (3)
Class A (3)
Dominique Bloemberg Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Kimberley Nieuwenhuizen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Loubna Taibi TC Soekandar Netherlands Netherlands
Juniors female -55 kg (7)
Class A (7)
Esra Akturk TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Jill Opdam ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Lisanne Barbic Yul-Kok Netherlands Netherlands
Pricilla Wammes Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Saskia Keizer Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Smahane Mefras TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
romy van noije Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Juniors female -59 kg (10)
Class A (10)
Anouk Seegers Taekwondo United Netherlands Netherlands
Denise Schellevis Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Gennavive Wijnhoven Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Jeanaidis Borgschot TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Kubra Okayben Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Nora El Hadi Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Rangadevi Knaapen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Roxanna Leadbeater ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
SHARONA WARISO Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Sifra Berendsen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Juniors female -63 kg (6)
Class A (6)
KELLY ROETHOF Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
Kim Reacq Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Lisanne Derksen Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
MANDY ROETHOF Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
Michelle Lorijn, de Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
joëlle valk Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors female -68 kg (4)
Class A (4)
Ayla Akdeniz Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Aylin Akdeniz Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Sharon Wuijts Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
monica wink Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors female +68 kg (2)
Class A (2)
Manuella Baum Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Tessa Wuijts Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Seniors female -46 kg (2)
Class A (2)
Ahiliya Karia Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Jenniffer Baez Garcia Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Seniors female -49 kg (2)
Class A (2)
Janneke van den Dungen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Manisha Hira SEONGONG Netherlands Netherlands
Seniors female -53 kg (3)
Class A (3)
Alinde Huijzer Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Nicole Van Zenden Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Tanja Morsink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors female -57 kg (5)
Class A (5)
Deborah Louz TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Emine Kucukyildiz Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Esma Elmarsany TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Michelle Krieger Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Tifène van Zanten Taekwondo vereniging Almere Netherlands Netherlands
Seniors female -62 kg (6)
Class A (6)
Aimee Bungalembun Taekwondo United Netherlands Netherlands
Alexandra van der Kracht Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Amal Arrad SEONGONG Netherlands Netherlands
Hind Zariouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Joyce Van Baaren Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Myrna Martinetti TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Seniors female -67 kg (3)
Class A (3)
Gamze Polat Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Maaike Draaier Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Marjolijn Abbink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors female -73 kg (3)
Class A (3)
Annette der Kinderen-van Deursen Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Dorri te Boekhorst Taekwondo United Netherlands Netherlands
Reshmie Oogink Tae kwon do Apeldoorn Netherlands Netherlands
Seniors female +73 kg (3)
Class A (3)
Chantal van Dorst Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Marloes Ankoné Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Yvonne Oude Luttikhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors male -54 kg (3)
Class A (3)
Conner Edeling Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Tommy Ruiling TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Vikaash Sewnundun Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Seniors male -58 kg (8)
Class A (8)
Djordy Janmaat TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Djuri Lavain Yul-Kok Netherlands Netherlands
Hamza Boukit TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Kay Punt TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Mohamed Boubakari Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Sami Zyani TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Sergej Chatsjatrjan Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Yassine Bouraas TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Seniors male -63 kg (10)
Class A (10)
Andy Van Utrecht TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Fawad Popal Taekwondo vereniging Almere Netherlands Netherlands
Marino v/d Ruit TC Soekandar Netherlands Netherlands
Mohamed El Khouakhi TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Mohammed Kariouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Moises Fernandez Team Mudojang Netherlands Netherlands
Rachid Aznay Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Roman Zemar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Stefan Deuning Taekwondo United Netherlands Netherlands
djani velagic Lesly's Sportstudio Netherlands Netherlands
Seniors male -68 kg (6)
Class A (6)
Dennis Bekkers NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Mehmet Duzgum TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Nafi Yakhlef Team Mudojang Netherlands Netherlands
Robin Laus Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Yama Zemar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
mohamed EL atmani Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Seniors male -74 kg (10)
Class A (10)
Abdelkader Boukchar TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Anass Sbai TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Cyril Pauwels TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Ilker Singer TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
JOEL REMAK Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Martijn Scholten Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Mike Chen Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Milton van Zeijl Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Renaldo Ziel TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Tarik Lamou Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Seniors male -80 kg (7)
Class A (7)
Ayyoub Ennadiri SEONGONG Netherlands Netherlands
Hans Massing TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Jeroen Wanrooij Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Norman Hornberger Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Stuart Smit TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
nadir khalil Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
steven ouwehand Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Seniors male -87 kg (6)
Class A (6)
Edward Mando Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Jeffrey Bosch Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Jodi Hendrix Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Louis Frankevyle TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Michael Oogink Tae kwon do Apeldoorn Netherlands Netherlands
Rob van der Ploeg ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Seniors male +87 kg (5)
Class A (5)
Ferry Greevink NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Maikel Reichart Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Merdan Kaya Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Pim Doedens Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Rick van der Hulst Bari Gym Netherlands Netherlands