Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

Nationale Kampioenschappen Sparring 2009

  • Tournament dates
  • 17 January 2009
  • Deadline
  • 10 January 2009
  • Competitors
  • 279 / Unlimited
  • Location
  • Halmaheiraplein 35
  • 3312GH
  • Dordrecht
  • Netherlands Netherlands

This is a Dutch National Championships tournament and therefore only available for Dutch teams and competitors. Subscriptions from other countries will not be accepted.

RESULTS: Aspirants & Juniors, Seniors

Downloads

UitschrijvingUitschrijving

Results

Senior resultsSenior results
Asp/Jun resultsAsp/Jun results

Competitors (279)

Aspirants female -36 kg (2)
Class A (2)
Chantal Durieux Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Deveney Timmers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Aspirants female -40 kg (4)
Class A (4)
Bodine Schoenmakers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Herliana Sulter Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Kiki Cobussen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Tashira Ririhena Taekwondo Koudekerke Netherlands Netherlands
Aspirants female -45 kg (5)
Class A (5)
Alesia delogu Sp. Kuipers Netherlands Netherlands
Angelique Agterberg TKD Kawarmala Netherlands Netherlands
Gaby Ros Shijak Taekwondo Haaglanden Netherlands Netherlands
Ornella Wessel Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Sharon Lowe Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Aspirants female -51 kg (12)
Class A (12)
Ashley van Es Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Cassy van Wanrooij Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Dewi Den Dulk Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Dominique Bloemberg Sidokwan Netherlands Netherlands
Dominique Bloemberg Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Lasonya Zonderop Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Loubna Taibi TC Soekandar Netherlands Netherlands
Michelle Schellevis Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Naomi Bahadoer Team Seongong Netherlands Netherlands
Nikenia Martis Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Samantha de Tombe Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Saskia Keizer Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Aspirants female -57 kg (4)
Class A (4)
Babs Hoegen-Dijkhof Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Kim Reacq Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Sifra Berendsen Taekwondo United Netherlands Netherlands
fleur wegewijs ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Aspirants male -32 kg (3)
Class A (3)
Ismail Negro Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Joey Eleveld T.V.Moutarazak Netherlands Netherlands
Patrick Keizer Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Aspirants male -36 kg (4)
Class A (4)
Abdelalim Benmezian Riekebbe Netherlands Netherlands
Anass Achahbar Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Houcine Zaouia Team Seongong Netherlands Netherlands
Marvin Kentie Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Aspirants male -40 kg (10)
Class A (10)
Azzeddin Zaitouni Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Luke Rob Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Machario Patti Team Seongong Netherlands Netherlands
Marc Drubbel TC Soekandar Netherlands Netherlands
Marciano Hut Sidokwan Netherlands Netherlands
Mike Verbunt Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Robert Dassen Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Robin Haastert Sp. Kuipers Netherlands Netherlands
Tarik Ouzalah Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Zoë van der Laan Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Aspirants male -45 kg (10)
Class A (10)
Calvin Monfils Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Gillvany Satter Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Maarten Kat Sidokwan Netherlands Netherlands
Marc de Tombe Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Matthijs jr Roks Sidokwan Netherlands Netherlands
Micah van Leeuwen Shijak Taekwondo Haaglanden Netherlands Netherlands
Mohamed Elmesbahi Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Mohammed Mazouz Riekebbe Netherlands Netherlands
Pravesh Gopi Ata Olympic Netherlands Netherlands
Yassine Choaibi Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Aspirants male -51 kg (7)
Class A (7)
Fatih Ural Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Hassan Tazgui TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Hossam Sadik Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Jeremy Kalkman TC Soekandar Netherlands Netherlands
Kevin Prent Sidokwan Netherlands Netherlands
Noaufal Azougagh Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
dennis wink Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Aspirants male -57 kg (2)
Class A (2)
DENZEL BROER Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Mitchell Monfils Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Aspirants male -64 kg (4)
Class A (4)
Bilal El Boayadi Riekebbe Netherlands Netherlands
Halit Dinc Taekwondo Vereniging Almere Netherlands Netherlands
Jari Dekker Sidokwan Netherlands Netherlands
Yorick Bock TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Aspirants male +64 kg (1)
Class A (1)
michiel hoogenboom ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors male -45 kg (9)
Class A (9)
Ali Elyahyaoui TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Bob van den Hurk Pardoel Sports Netherlands Netherlands
Damion Schoenmakers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
JOSHUA JANMAAT TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Jeremiah Serhalay Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Moussaab Adraui Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Nabil Dindin Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Yorick Theijsmeijer Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
jacky dunnes Taekwondo Koudekerke Netherlands Netherlands
Juniors male -48 kg (4)
Class A (4)
GALID EL KARBACHI Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Mitchel Elwar TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Mohamed Amine Azdad Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Robbin Bijl Sidokwan Netherlands Netherlands
Juniors male -51 kg (4)
Class A (4)
Amine El Morabit TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
CONNER EDELING Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Marc van Ballegooy Pardoel Sports Netherlands Netherlands
boris v/d meer ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors male -55 kg (10)
Class A (10)
AHMED EL BOUJJOUFI Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
Erol Karakose Taekwondo Vereniging Almere Netherlands Netherlands
Faigen Keijsers Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Jeffrey Beerlage Schuttersveld Netherlands Netherlands
Kay Punt TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Mohamed Dindin Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Thomas Bell de Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Tony van Happen TKD Kawarmala Netherlands Netherlands
YASSIN BARTAL Taekwondo Akabbouz Netherlands Netherlands
mike de wit ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors male -59 kg (10)
Class A (10)
Branko Bergmann Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Caner Sucuoglu Taekwondo Olthuis Netherlands Netherlands
Chessney Körnmann Taekwondo Vereniging Almere Netherlands Netherlands
DJORDY JANMAAT TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Mounir Karat TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Nassim Elmasoudi TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Robin van Sprang Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Sjors Oostenveld Sidokwan Netherlands Netherlands
Youssef Ben Bouazza Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
tom verbij ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors male -63 kg (9)
Class A (9)
Alvaro Evers TKD Kawarmala Netherlands Netherlands
Anouar Driouach Taekwondo Oosterhout Netherlands Netherlands
Chafik Adarraz Team Seongong Netherlands Netherlands
Davy Smits Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Iwan Rikken TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Melvin Praamsma Sidokwan Netherlands Netherlands
Pascal Niks Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Teun Wieger Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
chahid doudouh Lesly's Sportstudio Netherlands Netherlands
Juniors male -68 kg (8)
Class A (8)
Abdelkader Boukchar TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Dylan Monshouwer SC Martial Arts Rotterdam Netherlands Netherlands
Glenn Donkers TKD Kawarmala Netherlands Netherlands
Hamza Mazouz Riekebbe Netherlands Netherlands
Marino v.d Ruit TC Soekandar Netherlands Netherlands
Murat Uyanik Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Renaldo Ziel TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Shelton Klas TC Soekandar Netherlands Netherlands
Juniors male -73 kg (5)
Class A (5)
Chris Reacq Taekwondo-Rosmalen Netherlands Netherlands
Dion van den Engel Shijak Taekwondo Haaglanden Netherlands Netherlands
Donny van Ballegooy Pardoel Sports Netherlands Netherlands
Robin Ley Pardoel Sports Netherlands Netherlands
nadir khalil Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors male +78 kg (4)
Class A (4)
Othman Kariouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Quincy Wols Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Zayd El Hadi Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
mouad itouni Lesly's Sportstudio Netherlands Netherlands
Juniors female -42 kg (2)
Class A (2)
Kimberley Kampman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
carina tobben Lesly's Sportstudio Netherlands Netherlands
Juniors female -44 kg (4)
Class A (4)
Angie Gonsalez Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Dewey Roemeon Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Jennerie van Ingen Taekwondo United Netherlands Netherlands
Romy Janssen TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Juniors female -49 kg (4)
Class A (4)
Astrita Persad Team Seongong Netherlands Netherlands
Khadija El Baroud Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Lisa Provoost Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sanne van den Dungen Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Juniors female -52 kg (3)
Class A (3)
Kimberley Nieuwenhuizen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Madiha Massiri TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Salma Ennadiri Team Seongong Netherlands Netherlands
Juniors female -55 kg (7)
Class A (7)
Aylin Aydin Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Cecile Komdeur Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Chayenn Kersten Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Lisanne Barbic T.V.Moutarazak Netherlands Netherlands
Pricilla Wammes Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
kimberly de Groot Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
romy van noije Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Juniors female -59 kg (9)
Class A (9)
Esma Elmarsani TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Hind Zariouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Macy Smulders Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Michelle Lorijn, de Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Nora El Hadi Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Sanae Aloulanti Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Sharona Wariso Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
mandy roethof Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
roxanna leadbeater ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Juniors female -63 kg (5)
Class A (5)
Gennavive Wijnhoven Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Ikram Arrad Team Seongong Netherlands Netherlands
Jamie Offerman Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Lisanne Derksen Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
kelly roethof Taekwondo Simon Netherlands Netherlands
Juniors female -68 kg (4)
Class A (4)
Aylin Akdeniz Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Joëlle Valk Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Rachel Poortman Taekwondo Olthuis Netherlands Netherlands
monica wink Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Juniors female +68 kg (5)
Class A (5)
Amina Achamlal TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Ayla Akdenzi Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Manuella Baum Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Tessa Wuijts Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Varsha Mangroelal Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Seniors female -47 kg (2)
Class A (2)
Ahiliya Karia Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Roxanne Decker Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Seniors female -51 kg (7)
Class A (7)
Ferdaus Aloulanti Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Janneke van den Dungen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Jenniffer Baez Garcia Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Manisha Hira Team Seongong Netherlands Netherlands
Suraya Karia Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Tanja Morsink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
lisa v haastregt ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Seniors female -55 kg (7)
Class A (7)
Angela Jansen-Patjanan Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Jalyssa Veen van Sidokwan Netherlands Netherlands
Michelle Krieger Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Nawal Yassou Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Nicole Van Zenden Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Treesje Reuvers Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Tyféne van Zanten Taekwondo Vereniging Almere Netherlands Netherlands
Seniors female -59 kg (4)
Class A (4)
Amal Arrad Team Seongong Netherlands Netherlands
Deborah Louz TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Frauke van Leuken Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Graziella Idili ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
Seniors female -63 kg (5)
Class A (5)
Joyce Van Baaren Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Mandy Barbic Yul-Kok Netherlands Netherlands
Myrthe Boesveld Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
esmee janssen ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
judith witteman Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Seniors female -67 kg (5)
Class A (5)
Maaike Draaijer Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Marjolijn Abbink Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Savannah Jansen Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Susanne van Deursen Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
michèle kloos Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Seniors female -72 kg (5)
Class A (5)
Annette der Kinderen-van Deursen Sportvereniging KoryoSports Netherlands Netherlands
Elles Vervloet Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Marloes Ankoné Budovereniging Hantei Netherlands Netherlands
Reshmie Oogink Tae kwon do Apeldoorn Netherlands Netherlands
Rita van Happen TKD Kawarmala Netherlands Netherlands
Seniors female +72 kg (3)
Class A (3)
Andrea Reijnen Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Ilona Vorgers Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Yvonne Oude Luttikhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors male -54 kg (6)
Class A (6)
Ayoub Lazoun Pardoel Sports Netherlands Netherlands
Djuri Lavain T.V.Moutarazak Netherlands Netherlands
Navin Jagbandhan Team Seongong Netherlands Netherlands
Raees Abdoel Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Vikash Sewnundun Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
romario soekandar TC Soekandar Netherlands Netherlands
Seniors male -58 kg (9)
Class A (9)
Hamza Boukit TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
MANNI Naderifard TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Mohamed Boubakari Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Rachid Aznay Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
Sami Zayani TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Sergey Chatsjatrjan Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
TOMMY RUILING TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Winodj Ramsoebag Team Seongong Netherlands Netherlands
Yassine Bourass TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Seniors male -62 kg (10)
Class A (10)
Andy Van Utrecht TKD TEAM PAPENDRECHT Netherlands Netherlands
Danny De Langh Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Fawat Popal Taekwondo Vereniging Almere Netherlands Netherlands
Mohamed Kariouh TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Mohammed El Khouakhi TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Nafi Yakhlef Team Mudojang Netherlands Netherlands
Redouan Dahmane Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Roman Zemar Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Wim Kloosterman Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Zaid Tahiri Stichting Sportclub Martial Arts Europe Netherlands Netherlands
Seniors male -67 kg (8)
Class A (8)
Ali Mesgar TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Dennis Bekkers NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Jaimy Hermans Taekwondoschool Louis van Esch Netherlands Netherlands
Mario Angel Maduro Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Mehmet Duzgum TAEKWONDO LA HAYE Netherlands Netherlands
Ramon Tapia Taekwondoschool Tapia Netherlands Netherlands
Rico van kesteren Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Robin Laus Taekwondo Eindhoven Netherlands Netherlands
Seniors male -72 kg (11)
Class A (11)
Anass Sbai TV MOO DO KWAN Netherlands Netherlands
Gino Fernald Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Joel Remak Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Jordy Beerlage Schuttersveld Netherlands Netherlands
Levi Buil Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Martijn Slingerland TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Milton van Zeijl Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Othman Benjadi Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Ricardo Ramirez Henk Meijer Groningen Netherlands Netherlands
Teun van herpen Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Tommy Mollet Tilburg Noord Taekwondo ( TNT/SPIO) Netherlands Netherlands
Seniors male -78 kg (13)
Class A (13)
Ayyoub Ennadiri Team Seongong Netherlands Netherlands
Emiel van der Burgt NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Jeroen Wanrooij Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Louis Frankevyle TSV Yoo Sin Netherlands Netherlands
Marco Joon Taekwondoschool de Tombe Netherlands Netherlands
Masoud Babrshkan Budo Aykac - Enschede Netherlands Netherlands
Norman Hornberger Taekwondo Club Lautenschläger Netherlands Netherlands
Quincy Romney Koryo Den Haag Netherlands Netherlands
Ronald Folson Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Sander van Rhenen Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Tarik Lamou Taekyon-Haarlem Netherlands Netherlands
rob v/d ploeg ts marcel v/d poel Netherlands Netherlands
steven ouwehand Tkd vereniging Leiden Netherlands Netherlands
Seniors male -84 kg (6)
Class A (6)
Edward Mando Taekrosa/TTC Netherlands Netherlands
Jeffery Bosch Sjabbens Sport & Health Netherlands Netherlands
Martijn Merken NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Michael Oogink Tae kwon do Apeldoorn Netherlands Netherlands
Stuart Smit Taekwondo Amersfoort Netherlands Netherlands
Thijs Oude Luttikhuis Taekwondo Oude Luttikhuis Netherlands Netherlands
Seniors male +84 kg (4)
Class A (4)
Ferry Greevink NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands
Merdan Kaya Taekwondo IJselland Netherlands Netherlands
Michael biemans Sp. Kuipers Netherlands Netherlands
Rick van der Hulst NL Military Taekwondo Equipe Netherlands Netherlands